פרסומת
דלג

עלילות איציק ב'ויקימדיה' ישראל

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● 10/8/2011 09:29 ● ערב ערב 2510
בגיל 16 הוא היה דובר מועצת נוער עירונית, עזר בהפקת יום הנוער ובהפקת תחרות 'נער ונערת אילת'. אם תשאלו בהווה את איציק אדרי, בן אילת, דובר 'ויקימדיה' ישראל, שהפיק בשבוע שעבר בפועל את וועידת 'ויקימניה' הענקית בחיפה, הוא יאמר לכם שהניסיון שלו כנער עזר לו גם הפעם. תנו כבוד לצעיר האילתי שמושך בחוטים בעולם של המבוגרים, מעריץ את התקשורת ואת כוחה בעולמנו, ולא שוכח לפרגן תמיד למקום ממנו בא
עלילות איציק ב'ויקימדיה' ישראלתמונת כתבה


אם תשאלו את איציק אדרי, בן אילת, עד כמה הוא נהנה מכנס 'ויקימניה' העולמי, שהתקיים בסוף השבוע שעבר בחיפה, הוא יחייך לכם את חיוכו הכובש ויאמר: "לא אכלתי שום דבר מכל המטעמים שהיו לבאי הכנס, לא השתתפתי באף לא אחד מתוך 125 ההרצאות שהתקיימו, עבדתי מאוד קשה, בלחץ אטומי, לא הרווחתי שקל ובכל זאת נהניתי מכל רגע". ושלא תטעו. אדרי, רק בן 25, היה שם בכל רגע נתון. עם אוזניית סלולרי באוזן, רץ, משתולל, מתאם, מברר, בודק, מארגן, והכל בגלל העובדה המאוד פשוטה כי איציק אדרי הוא ולא אחר היה המפיק בפועל של הכנס שהוגדר כגדול והמוצלח ביותר מכל חמשת כנסי ה'ויקימניה' שהתקיימו עד כה בעולם.

ולחשוב רק שהשנה, גברה ההצעה הישראלית לארח את הכנס הנחשב בעולם התקשורת הבינלאומי, על ההצעות של ניו- יורק, מונטריאול, טורונטו, טוקיו וברצלונה. וגם בזה היה לאיציק שלנו יד, שכן הוא יחד עם עוד שני חברי 'ויקימדיה' ישראל, עבדו קשה על הכנת ההצעה המקצועית, המפורטת והמשכנעת. יש כבוד? ועוד איך.

תמונת כתבה


יש מי שעובד בהתנדבות


720 איש מ- 56 מדינות בעולם לקחו חלק בכנס 'ויקימניה' שהתקיים בסוף השבוע שעבר במשך שלושה ימים בחיפה. ביניהם עורכים ומתנדבים פעילים של המילון האינטרנטי הגדול בעולם, תומכי תוכן חופשי באינטרנט, חוקרים, אנשי חינוך וכמובן, אנשי תקשורת מכל העולם שלא נשארו אדישים למפגש ה'גיקים' הבינלאומי. נדמה היה כאילו כל רשתות הטלוויזיה הנחשבות בעולם שלחו נציגים לסקר מקרוב את הכנס שהציע לצד מספר אדיר של הרצאות שהתקיימו בו זמנית, גם לא מעט מפגשים חברתיים מהנים ומגבשים. מייסד 'ויקיפדיה' העולמי, ג'יימי ויילס, גם הוא היה בין הבאים, כמו גם המנכ"ל העולמית סו גרדנר. ואם ציפיתם כי אלו ישמרו דיסטאנס בחליפות מעונבות, טעיתם, שכן יכולתם לראותם רוקדים עם ההמונים, לבושים בלבוש קז'ואל, כי כמו שמסביר אדרי: "כל האגודה הזו שנקראת 'ויקיפדיה' ופועלת בכל העולם, היא משפחה אחת קטנה. חבורה של אנשים שלכולם יש מכנה משותף אחד- הרצון לחלוק את הידע שלהם עם כל העולם והכל בהתנדבות".

הרעיון הזה של עבודה בהתנדבות הוא המשותף לכל העוסקים ב'ויקיפדיה' מכל רחבי העולם. אף לא אחד מכל העורכים, המוסיפים והמתקנים את הערכים השונים במילון האינטרנטי המוביל בעולם, אינו מרוויח כסף. נהפוך הוא, תארו לעצמכם שאיציק אדרי ואנשי 'ויקימדיה' הישראליים שארגנו את הכנס, לא רק השקיעו בהכנות שעות בלי סוף, עבדו בימים ובלילות בהכנות, השקיעו שיחות טלפון בלי הגבלה, הם עשו את כל אלו ללא שום תמורה. ולא רק את הכנס הענק הפיק אדרי ללא תמורה, אלא שבארבע השנים האחרונות, הוא משמש כדובר העמותה הישראלית- 'ויקימדיה' ומשקיע בכך לא מעט שעות על חשבון זמנו החופשי (ולא שיש לו הרבה זמן חופשי).

למה שמישהו יעשה היום משהו בחינם? אני מנסה להבין, ואדרי מסביר את האני מאמין שלו: "כי אני חושב שיש חשיבות מאוד גדולה ל'ויקיפדיה' העולמית, המילון האינטרנטי הגדול בעולם ולמה שהאתר גרם בעולם. עצם זה שאנשים מכל העולם גולשים, קוראים ובודקים ערכים שונים ב'ויקיפדיה', והם מועשרים מבחינת ידע בחינם, זה מבחינתי שווה את המאמץ. 'ויקיפדיה' זה לא רק ידע חינם, אלא גם יוזמות שונות של תוכן חופשי ושיתופי פעולה שמאפשרים לגולשים לא להיות עוד תלויים במאגרי מידע שניתנים בתשלום, וכמו שהסלוגן של 'ויקיפדיה' אומר- זה לתת גישה לידע האנושי לכל אדם בעולם. תארי לעצמך שמשלחת מישראל יצאה לאפריקה, חילקה מחשבים לאנשי העולם השלישי בהם מותקנת 'ויקיפדיה' בגרסה מיוחדת, ואת רואה פתאום אנשים משום מקום מקבלים גישה לאלפי ערכים בחינם. זה דבר שהם הרי לא היו מגיעים אליו בחיים אלמלא היוזמה של 'ויקיפדיה'. כולנו עוסקים במלאכה בשביל הנפש".

מיום הנוער לכנס 'ויקימניה'


אדרי נולד באילת ולמד בבית הספר 'בגין'. כבר מגיל צעיר הוא גילה את משיכתו לעולם התקשורת והמחשבים. "מהיום שאני זוכר את עצמי היה לי מחשב ביד", הוא מספר בחיוך, "עוד בזמן שמחשב לא היה דבר פופולארי והוא פעל על קו אינטרנט רגיל עם דיסקט, מוגבל לזמן גלישה ומאוד מאוד יקר". אדרי הצעיר התאהב בצד הטכני שמאחורי המחשב, בתוכנות, בבניית אתרים וכבר מגיל צעיר התחיל להקים אתרים לגופים ולאנשים. כך למשל הוא הקים, בנה ותחזק את אתר הבית של עיתון 'ערב ערב' באילת. הוא היה זה שהקים את האתר של ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, בתקופת הבחירות הראשונות שלו, עבד עם חברות שונות בעיר ועל הדרך פתר אין סוף בעיות מחשוב ואינטרנט לכל דורש. "הייתי פצלוח ששלט בעניינים ועשה כסף כבר מגיל צעיר למחייתו", הוא אומר בגאווה. "לא נעשיתי מיליונר. התייחסתי לזה יותר כאל דמי כיס ורצון להתנסות ולקפוץ מדרגה אל העולם של הגדולים. מהר מאוד הצלחתי ליצור דרך זה קשרים וקיבלתי לא מעט הצעות עבודה שהמשיכו להגיע גם בשלב שכבר החלטתי להפסיק עם התחום".

אדרי היה צעיר עסוק. לצד לימודיו והעיסוק במחשבים הוא לא ויתר גם על תחום התקשורת אליו נמשך. בגיל 15 הוא התקבל להיות אחד מיחידי הסגולה שנבחרו להיות כתבי נוער בעיתון 'מעריב לנוער' ואף כיכב במדור הנוער של 'ערב ערב' –'ג'וניור'. לצד כל אלו הוא פעל במועצת נוער עירונית במשך שלוש וחצי שנים ושימש כדובר המועצה. "תקשורת תמיד הקסימה אותי", הוא מודה, "התלהבתי בכל פעם מחדש לראות איזה כוח יש לתקשורת. איך משהו שאתה עושה ומפיץ אותו נכון בין כלי התקשורת יכול להגיע מאוד רחוק. אין כמו הסיפוק לדעת שהצלחת לקחת ידיעה חשובה ולדחוף אותה קדימה. אין חוכמות. שום ארגון או עמותה לא תצמח ולא תתקיים בלי תקשורת ויחסי ציבור", הוא מסכם את דעתו בנושא.

היה זה דווקא שיוכו למועצת נוער עירונית שהביא את אדרי להתנסות ראשונית בעולם ההפקה. כדובר המועצה, הוא סייע בהפקת יום הנוער בעיר וגם בהפקת תחרות 'נערת ונער אילת'. בכלים האלו שהוא קיבל שם, מאחורי הקלעים, בין הריצות הרבות וההכנות האינטנסיביות, הוא השתמש הפעם. אמנם בסדר גודל הרבה יותר גדול, אבל הוא עצמו מבהיר, כי את הניסיון שרכש כנער הוא תרגם לטובתו. "אנשים שאלו אותי מאיפה אתה מבין באמפרים ובתאורה, איך אתה יודע מה זה 'ליין אפ', אמרתי להם- יום הנוער באילת", הוא צוחק.

במהלך שירותו הצבאי, שימש אדרי ביחידת המחשבים. גם שם הוא הצליח לשלב בין מחשבים ליחסי ציבור כשהוא מנצח בין השאר על הפקות של אירועים.
אני מבקשת מאדרי להבין מדוע לא נלקחה בחשבון אפשרות להוריד את הכנס לאילת, והוא עונה: "נסי את להוריד לאילת אירוע כזה בשיא חופשת הקיץ. הלא ברור שמחירי המלונות בשמיים. באי הכנס שלנו לא כולם בעלי אמצעים. בחיפה סידרנו 150 חדרי מעונות למעוטי יכולת ועוד מלונות זולים. אסור לשכוח שאנשים משלמים עבור התחביב הזה. מעבר לזה, אין באילת מתחם מתאים למה שהיינו צריכים".

במסגרת ההערכות לכנס, נרתמו אדרי והמארגנים להסדרת ויזות כניסה לבאי הכנס שהגיעו מכל רחבי עולם. למעט תושב גרמניה יליד אירן, לכולם הצליחו המארגנים להנפיק אשרות כניסה ארצה.

אז כמה הוצאת סך הכל על האירוע? אני שואלת את איציק בחיוך, וזה משיב לי: "אין לי מושג. טרם קיבלתי את חשבון הסלולרי...".

בסיכומו של אירוע, זכה הכנס לשבחים והוגדר כטוב ביותר שהופק עד כה. אדרי ממהר להתחלק בקרדיט עם כל האנשים שעזרו לו ואומר: "אמנם הייתי חלק מרכזי בהפקה, אבל שיהיה ברור, שבלי כל המתנדבים שעזרו, כל זה לא היה יוצא לפועל. לכולנו לא היו חיים בתקופה האחרונה, אבל אין ספק שרגע אחרי שהכל נגמר, אתה בהיי ומרגיש שהכל היה שווה".

היה שווה?
איציק מחייך: "ראי, זו הפקה של חסויות בסדר גודל של כמיליון וחצי ₪. זה בית ספר מטורף וכרטיס ביקור. להתמודד עם כזו כמות של תקשורת מכל העולם ולספק לכל אחד סיפורים, אייטמים, בלעדיות, להשגיח שהכל עובד טוב, זה לא סתם. חשוב לציין, כי לצד ההרצאות, היה לנו חשוב לערב כמה שיותר הפעלות חברתיות. אחרי הכל, מדובר בחבורה גדולה של מתנדבים שעובדים אחד עם השני בעולם האינטרנטי, וזו הפעם הראשונה שהם נפגשים, היה חשוב לחזק את ההיכרויות.

ולא רק התנדבות


ואם שאלתם את עצמכם ממה חי אדרי ביום יום, כדאי שתרשמו לפניכם שהצעיר הנמרץ לומד במרכז הבינתחומי בהרצליה ומשמש בשנתיים האחרונות כמנהל המדיה החברתית של מפלגת 'קדימה' ושל העומדת בראש המפלגה, ציפי לבני, בתרגום לעברית- הוא האחראי על כל הפעילות ברשת החברתית ובאינטרנט בכל הקשור למפלגה ונחשב אגב כך לאחד מעוזריה של לבני. מה שאומר שרק עכשיו, אחרי שבוע של הכנות מטורפות לקראת הכנס הגדול, בעיצומן של ההפגנות הגדולות, חוזר אדרי לשגרה. "כל כולי הייתי שקוע בוועידה ולא הייתה לי שנייה לנשום מעבר לזה. זה היה נתק מוחלט ממה שקורה בארץ והתחברות באינפוזיה למשהו אחר".

איפה אתה בעוד 10 שנים?
"אני לא יודע איפה אני בעוד חודש", הוא צוחק, "אני ממשיך ומנסה לטעום כמה שיותר מכל העולמות- התקשורת, האינטרנט, עמותות חברתיות ונראה לאן כל זה יוביל".

ויקי – מי?


אם גם אתם הלכתם לאיבוד בנבכי ה-ויקי, בואו נעשה קצת סדר בבלגאן.
'ויקיפדיה היא – אנציקלופדיה אינטרנטית בינלאומית חופשית לשימוש, המזמינה את ציבור הגולשים אף להשתתף בכתיבתה.
'ויקימדיה – היא השלוחה הישראלית של ה'ויקיפדיה' הבינלאומית, עמותה שפועלת על מנת להעשיר את הגולשים בערכים בעברית.
'ויקימניה – ועידה בינלאומית גדולה המתקיימת מזה חמש שנים מדי שנה במדינה אחרת, המיועדת לכל מתנדבי 'ויקיפדיה' בעולם. השנה, כאמור, התקיימה בחיפה.

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש