פרסומת
דלג

העירייה: בית הספר של ילדי המסתננים הוא הטוב באילת

מאת: עומר כרמון ● 11/8/2011 17:43 ● ערב ערב 2510
בית המשפט המחוזי דחה לשנת הלימודים הבאה את ההכרעה בשאלת שילובם של ילדי המסתננים בבתי הספר באילת. עיריית אילת טענה בתגובתה לעתירה שהגישו ארגוני הסיוע לפליטים: "העובדה שלא לכל המורות ב'נוף אילות' יש תעודת הוראה, אינה נובעת מהפליה, כי אם ממחסור אמיתי במורים באילת. מצבו של בית ספר 'נוף אילות' אינו נופל ממצבם של בתי הספר האזוריים באילת ואף עולה עליהם". "ניסיון לשלב ילדי מסתננים בבית הספר 'מעלה שחרות' נכשל כשלון חרוץ". ועד ההורים המרכזי איים להשבית את הלימודים בעיר במידה וילדי המסתננים ישולבו בבתי הספר
העירייה: בית הספר של ילדי המסתננים הוא הטוב באילתבבית המשפט המחוזי בבאר שבע הוסכם השבוע, כי בשנת הלימודים הקרובה, ימשיכו ילדי המסתננים ללמוד בבית הספר 'נוף אילות' שבקיבוץ אילות. בעוד חצי שנה, יתקיים דיון נוסף בעתירה שהגישו ארגוני הסיוע לפליטים, ושם יוחלט האם תתקבל דרישתם לשלב את ילדי המסתננים בבתי הספר באילת.

בפני השופטת רחל ברקאי הונחו חוות דעת משפטיות מנוגדות. מצד אחד טענו סגן נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה, פרופ' מרדכי קרמניצר ועו"ד ראובן (רובי) ציגלר, שעמדת עיריית אילת לוקה הן מבחינה המשפטית והן מהבחינה המעשית. מנגד, טענה פרופ' רות גביזון, כי המדינה אינה חייבת לשלב את ילדי המסתננים במערכות החינוך הרגילות ויכולה לעשות כן גם במסגרת חינוכית נפרדת. בפני השופטת הונח גם מכתב מטעם ועד ההורים המרכזי באילת, שבו הובהר, כי אם יוחלט לשלב את ילדי המסתננים בבתי הספר בעיר, ההורים יסרבו לשלוח את ילדיהם לבית הספר.

העירייה: "אנחנו סובלים מגירעון"


את העתירה נגד משרד החינוך ועיריית אילת הגישו ארגוני 'א.ס.ף' ו'מוקד סיוע לעובדים זרים'. הם טענו, כי: "ילדי הפליטים נשלחים לבית ספר נפרד, שאינו עומד בקריטריונים של מוסד חינוכי, השוכן במבנה נטוש ומוזנח במתחם 'נוף אילות' בקיבוץ אילות. הם נאלצים ללמוד במסגרת נפרדת ובתנאים ירודים, הן מבחינה בטיחותית והן מבחינה לימודית... למורות אין כלל תעודת הוראה או רקע בחינוך...".

עיריית אילת הודתה בתשובתה, כי לשתיים מהמורות ב'נוף אילות' יש תעודת הוראה ולשתיים אין. אך לדבריה, מצב זה אינו שונה מהמצב הקשה השורר בבתי הספר באילת: "חלק מהמורים באילת אינם מורים מוסמכים, וזאת מכיוון שישנו קושי אמיתי בגיוס מורים בעיר אילת. הדבר אינו נובע מהפליה, כי אם ממחסור אמיתי במורים באילת. מצבו של בית ספר 'נוף אילות' אינו נופל ממצבם של בתי הספר האזוריים באילת ואף עולה עליהם".

"עיריית אילת השלימה לפני זמן לא רב תוכנית הבראה קשה וכואבת, שביצועה התפרש על פני מה שנים, ואשר כללה גם פיטורי עובדים רבים", מסרה העירייה לבית המשפט. "בשנת 2007, הסתיימה תוכנית ההבראה, שבעקבותיה, לאחר קיצוצים רבים וצמצומים, הגיעה העירייה לאיזון תקציבי. למרות האמור, ולמרות הקיצוצים החדים והכואבים שנערכו במסגרת תוכנית ההבראה, שנת 2009 הסתיימה בגירעון תקציבי של כ-15 מיליון שקלים, ושנת 2010 אף היא הסתיימה בגירעון תקציבי שסכומו המשוער עומד על כ- 10 מיליון שקלים. מאפיין נוסף של מערכת החינוך באילת, הוא מחסור כרוני חמור בכוח אדם ולא רק בתחום ההוראה, אלא גם בתחום הרווחה, פסיכולוגים וגורמים מקצועיים אחרים. תקן הפסיכולוגים במערך החינוך של עיריית אילת כולל היום ששה פסיכולוגים (שניים מהם מומחים וארבעה מתמחים שאינם מורשי חתימה) וחסרים כשמונה פסיכולוגים. כיצד ניתן לצפות ממערך חסר כזה שיטפל באוכלוסיה נוספת בעייתית במיוחד?", שאלה העירייה את בית המשפט.

מעלה שחרות: "ילדי המסתננים לא מתחברים לעשייה שלנו"


טענה מרכזית נוספת של העירייה נגעה לכך שבבית הספר של המועצה האזורית חבל אילות, נעשה בעבר ניסיון כושל לשילובם של ילדי מסתננים: "העותרים הסתירו מבית המשפט, כי ניסיון אינטגרציה בבית הספר האזורי בחבל אילות, נכשל כישלון חרוץ. בשנת 2009, נעשה ניסיון להעביר חמישה ילדי מסתננים מסודן שלמדו בבית ספר 'נוף אילות' לבית הספר האזורי 'מעלה שחרות'. ניסיון זה הסתיים בכך שמנהלת מחלקת החינוך של מועצה אזורית חבל אילות, הגב' ש. אורון, פנתה למפקחת מחוז דרום מטעם משרד החינוך, הגב' י. בלום, בבקשה להעבירם חזרה ל'נוף אילות'. היא כתבה, בין השאר: 'אדגיש כי בקשתנו נובעת מהשיקולים הבאים: פערי למידה מאוד גדולים, הם (ילדי המסתננים, ע.כ) מרגישים לא שייכים לשאר ילדי חבל אילות ולא מתחברים לעשייה שלנו. עדיף ובריא להם שיהיו מעורבים בקהילתם. ישנה התכוונות כי בחודשים ספטמבר-אוקטובר, יחזרו מרצונם חלק מתושבי 'נוף אילות' לארצם, ובהם התלמידים הנ"ל'". עוד ציינה העירייה, כי צוות המורים בבית הספר 'נוף אילות'' עושה 'עבודת קודש' עם ילדי המסתננים. בעוד בבית ספר 'מעלה שחרות' נדרשו ההורים לשלם אגרת חינוך שנתית של 2,000 שקלים, ב'נוף אילות' נדרשו ההורים לשלם 200 שקלים בלבד.

"רמתם של ילדי המסתננים נמוכה מאוד"


"מרבית ילדי המסתננים מסודן אינם דוברי עברית ואף בינם לבין עצמם קיימים קשיי תקשורת", טענו באי כוחה של עיריית אילת, עורכי הדין עפר בר און וליטל ברששת ממשרד שביט בר-און גלאון צין יגור ושות'. "חלק גדול מילדי המסתננים אינם יודעים קרוא וכתוב ואינם יודעים פעולות חשבון בסיסיות. מבחינה אקדמית, רמתם של ילדי המסתננים היא נמוכה מאוד ומרביתם לא ביקרו במערכת חינוך כלשהי מימיהם. כהכללה, ניתן לומר כי רוב המסתננים הם בעלי מודעות מוגבלת, אם בכלל קיימת, לחשיבות נושא החינוך של ילדיהם... כל אלה אינם מאפשרים שילוב של ילדים אלה בבתי הספר הרגילים, מבלי להעביר אותם תחילה ב'תחנת מעבר' שתצמצם באופן משמעותי את הפערים הללו...".

הצדדים הסכימו בבית המשפט, כי משרד החינוך יגדיל בשנת הלימודים הקרובה, את הסיוע הכספי שהוא מעניק לבית הספר של ילדי המסתננים, ב'נוף אילות'.

וועד הורים מרכזי מברך על ההחלטה


יו"ר וועד הורים מרכזי, סיגל טלקר, בירכה על ההחלטה ומסרה השבוע ל'ערב ערב': "וועד ההורים הצטרף באופן חד משמעי לעמדתה זו של עיריית אילת ואף שלח לראש העירייה מכתב בו הוא מגבה את עמדתו ומודיע חד משמעית, כי כל פגיעה במערכת החינוך העדינה גם כך בעיר תיענה בהשבתת מגן מיידית". טלקר הוסיפה ואמרה: "בית המשפט החליט באופן חד משמעי לדחות את העתירה, להשאיר את המצב כמות שהוא וקבע, כי משרד החינוך יגיש את עמדתו לביהמ"ש עד חודש מרץ 2012. וועד ההורים עובד מול ובצמוד לאנשי מערכת החינוך בעיר ומבקש בהזדמנות זו להודות לראש העיר, לד"ר גניאל ולכל צוותו על העבודה המשותפת" .