פרסומת
דלג

עצרת המחאה: שריקות בוז למאיר יצחק הלוי

מאת: עומר כרמון ● 8/9/2011 08:29 ● ערב ערב 2514
כ-1,500 תושבי אילת והערבה הפגינו במוצאי שבת נגד יוקר המחייה ומדיניותה הכלכלית של הממשלה. אחת ממנהיגות המחאה, סיגלית כהן: "ראש העירייה התנה את סיוע העירייה בעצרת, בכך שיותר לו לנאום". דקות אחדות לפני שיצא לרחבת אום רשרש, הסביר מאיר יצחק הלוי: "אני לא בטוח שטוב לי להיות שם. אבל המחאה יכולה להתהפך פתאום"
עצרת המחאה: שריקות בוז למאיר יצחק הלויכ- 1,500 תושבי אילת והערבה הפגינו במוצאי שבת נגד יוקר המחייה ומדיניותה הכלכלית של הממשלה. המפגינים צעדו בסדר מופתי ממתנ"ס 'שחמון' לרחבת אום רשרש וזכו להזדהות רחבה של הציבור האילתי: עשרות מכוניות שעברו במקום צפרו לאות תמיכה.

ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, אמור היה לנאום בעצרת, אולם שינה ברגע האחרון את דעתו ולא עלה על הבמה. כשהוזכר שמו מעל במת הנואמים, פתחו מפגינים רבים בקריאות בוז.

זמן קצר לפני הגעתו לעצרת, גילה מאיר יצחק הלוי (שלא השתתף באף אחת מעצרות המחאה הקודמות), מדוע בכוונתו להגיע הפעם לרחבת אום רשרש: "אני מתנצל שאני צריך לצאת עוד כמה דקות כי יש מחאה", הוא אמר למשתתפי טקס בקיבוץ אילות. "אני לא בטוח שטוב לי להיות שם. אבל המחאה יכולה להתהפך פתאום".

"הוא קיבל פיק ברכיים"


אחת ממארגנות העצרת, סיגלית כהן, אמרה ל'ערב ערב', כי ראש העירייה דרש מהם להתיר לו לנאום, כתנאי לסיוע של העירייה בחיבורה של מערכת ההגברה בבמת רחבת אום רשרש. מארגן נוסף של העצרת, שנהב סמדג'ה, הכחיש טענה זו ואמר, כי ראש העירייה הוזמן לנאום בעצרת בידי תומר גור אריה, דמות מפתח נוספת במחאה האילתית (שבזמן העצרת שהה בחו"ל). "בעצרת עצמה, הדוברת מסרה לי כי ראש העירייה לא יעלה על הבמה, מכיוון שנאמרו מספיק דברים. היא אמרה לי שלא משנה מה הוא יגיד, מכיוון שהוא נחשב לדמות פוליטית".

סיגלית כהן סיפרה, כי לפני העצרת ביקשה מראש העירייה הבהרות לגבי נאומו הצפוי: "הוא אמר לי שהוא רוצה לדבר על כך 'שיש עשייה'. לדעתי, לאחר נאומה בעצרת של שירי סיני, נציגת האמהות החד הוריות, הוא קיבל פיק ברכיים והחליט לא לנאום. שאלתי אותו מהבמה בתנועות ידיים, אם הוא מתכוון לעלות? והוא סימן לי שלא". כהן גילתה כי עד הרגע האחרון נעשו מאמצים לשלב בעצרת הופעה של הזמר, ברי סחרוף, שהופיע באותה עת באירוע פרטי במלון 'מרידיאן', אולם הדבר לא התאפשר.

את ראש העירייה ליוו בעצרת מ"מ וסגנו, אלי לנקרי, חבר מועצת העיר יוסי חן וראש מינהל שח"ק, ד"ר דרורי גניאל. בין המפגינים, נראו גם חברי מועצת העיר, עו"ד לימור להב ורפי הוכמן.

"השיטה הקפיטליסטית החזירית"


מארגני העצרת מסרו ל'ערב ערב', כי להערכתם, כמחצית מהמשתתפים הגיעה מקיבוצי חבל אילות, חלקם באוטובוסים מאורגנים וחלקם ברכבים פרטיים. בין המפגינים בלטה נציגות של תנועת 'מחנות העולים' שתחל השנה לפעול בבתי הספר בעיר. בשבוע שעבר, הודיע ד"ר דרורי גניאל, כי "התיר לתנועה לפעול במערכת החינוך, לאחר שבדק אותה ומצא כי אינה פוליטית". יתכן ודעתו של ד"ר גניאל השתנתה, לאחר שהאזין במוצאי שבת לנאומה בעצרת של נציגת 'מחנות העולים': "שמי יערה מקיבוץ יוטבתה, ואני חברה בקבוצת הבוגרים של תנועת הנוער 'מחנות העולים'", היא הציגה את עצמה. "אני ועוד 30 חברים נוספים בחרנו להגיע לאילת ולחבל אילות. אני פוחדת מ-2012 בגלל המדיניות הכלכלית הדורסנית ששוחקת את מעמד הביניים ופוגעת בשכבות החלשות. השיטה הקפיטליסטית החזירית שמונהגת בידי ממשלת ביבי וממשלות ישראל לאורך השנים האחרונות מיטיבה רק עם העשירונים העליונים, על חשבון האנשים הפשוטים כמונו. מה שווה אחוז אבטלה נמוך, אם האנשים שעובדים לא מצליחים להתפרנס בכבוד? כיתות הלימוד צפופות, המורים שחוקים. היחס שמקבלים המורים אינו ראוי למעמדם".

"אנחנו לא שפוטים שלכם"


נאום חוצב להבות נוסף היה של שירי סיני, נציגת האמהות החד הוריות: "אני שמחה על ההזדמנות שניתנה לי להיות קולן של המשפחות החד הוריות, שלא רק שאינן מצליחות לסיים את החודש, הן אפילו לא מצליחות להתחיל אותו", היא אמרה. "לא יתכן שמשפחה שלמה תידרש להתקיים מסך הכנסה של 4,200 שקלים בחודש. אני דורשת לדעת למי יש אינטרס להשאיר אותי השפוטה של המערכת הזו? הגיע הזמן לומר לאלה שם למעלה: 'אנחנו לא שפוטים שלכם'. נתנו לכם מנדט עבורנו וכשלתם! עכשיו אנחנו לוקחים את המושכות לידיים: תתמודדו עם זה".

סיגלית כהן ושנהב סמדג'ה מסרו ל'ערב ערב', כי בכוונתם לקיים בשבועות הקרובים מפגשים עם תושבי אילת ולארגן פעילויות שונות: כגון חרם על רשתות שיווק, צעדת עגלות וכו'. "אנחנו לא אנרכיסטים, לא שמאלנים ולא ימנים, אלא אילתים שרוצים לעשות טוב לכולנו", הם אומרים. "אנחנו נמשיך, זה לא הסוף".

מעיריית אילת נמסר בתגובה: "כידוע לכם היטב, כי אין מאחורי פניותיכם, כל קשר ולו מקרי למציאות.
נדמה, כי עשיתם לכם הרגל להשתמש בעטכם, כדי לתקוף באופן מבזה, מביש ואישי את ראש העירייה ולהתחסד בתהליכי דמוקרטיה תרבותית. לא מיותר לציין, כי הבסיס לתקשורת בינאישית מצוי בשפה ואתם בחרתם לא רק לבזות את ראש העירייה אלא גם את מונחי השפה הבסיסיים. למען הסדר הטוב, רשמו לפניכם – להד"ם (לא היו דברים מעולם), כך בכל פניותיכם בקשר לקשרים אישיים של ראש העירייה. נדמה, כי התבלבלו אצלכם היוצרות, בין מסירת מידע שקוף לתועלת הציבור לבין התנצחויות ויצירת מצגים מוטעים, קביעת עובדות שאין להם קשר למציאות ודרישה חצופה ותובענית לתגובות הנוגעות לעולמכם הכוזב".

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש