פרסומת
דלג

אין היתר למסחר בדוכנים - אסור לפנותם

מאת: עומר כרמון ● 8/9/2011 15:22 ● ערב ערב 2064
תסבוכת משפטית בעקבות החלטת בית המשפט העליון כי הסחר בדוכנים בטיילת אינו חוקי, אבל יש לדון שוב בפינוים. יו"ר ועד בעלי הדוכנים, מאיר תורג'מן: "מאיר יצחק הלוי רוצה לסגור את המפעל הכי גדול באילת"
אין היתר למסחר בדוכנים - אסור לפנותםאי בהירות בעקבות החלטת בית המשפט העליון כי הסחר בדוכנים בטיילת אינו חוקי, אבל יש לדון שוב בפינוים. השופטת, מרים נאור, מנסה באמצעות החלטתה, ללחוץ על הצדדים להגיע להסכם. לעת עתה, הסחר בטיילת נמשך כרגיל.

"הפינוי יהיה, השאלה היא רק מתי?"


ביום שני בשבוע שעבר עלו לירושלים מרבית בעלי הדוכנים, כדי לצפות בדיון בבית המשפט העליון, בערעורם על החלטת בית המשפט המחוזי לפנותם. השופטת, מרים נאור, הציעה להם לדחות את הפינוי לראשית השנה הבאה, בתמורה לביטול ערעורם. אולם בעלי הדוכנים החליטו לדחות את ההצעה.

"גם אני התנגדתי להצעת השופטת", אמרה ל'ערב ערב' ליזה מרשקובסקי, אחת מבעלי הדוכנים. "אני לא מתכוונת לכרות לעצמי את הקבר. אם מישהו רוצה לכרות את הקבר שלי, בבקשה. אנחנו מקווים שצדק זה משהו שקיים באמת, ולא רק שם של כוכב". יו"ר ועד בעלי הדוכנים, מאיר תורג'מן, הוסיף: "התחושה לאחר הדיון הייתה, שזה אומנם לא הולך לגמרי לכיוון שלנו, אבל לפחות לא יהיה חוסר צדק".

עורך דינם של בעלי הדוכנים, עודד בהרב, ממשרד ליבאי, מן ושות', היה אופטימי פחות: "בעלי הדוכנים מדברים מהבטן", הוא אומר ל'ערב ערב'. "אני מבין אותם, אבל בית המשפט העליון מסתכל על משפט ולא על צדק. זה נכון שהשופטים הרגישו לא בנוח מכך שניתן צו פינוי, בשעה שצו כזה לא נדון והתבקש רק ברגע האחרון. אבל בעלי הדוכנים צריכים להבין שאין הרבה אפשרויות. הפינוי יהיה, השאלה היא רק מתי".

"האם אדוני מבין מראש מהן האלטרנטיבות האפשריות?"


במהלך הדיון, התעניינה השופטת מרים נאור, כמה מבין בעלי הדוכנים זכאים להיכנס למגרש הרוכלים שהוקם ליד מלון 'מוריה'. נציגי העירייה ומינהל מקרקעי ישראל הסבירו, כי רק ראש העירייה יודע מי הם הרוכלים שייכנסו למגרש. השופטת ביקשה להבין מדוע לא כל הרוכלים בטיילת הגישו את מועמדותם לוועדה המייעצת שהקים ראש העירייה ובחנה את המועמדים להיכנס למגרש. עו"ד ליבאי הסביר שהתמונה מורכבת, מכיוון שישנם בעלי דוכנים המחזיקים בהתחייבות של ראש העירייה, כי לא יחויבו להתפנות ממקומם הנוכחי. השופטת הציעה, כי הרוכלים יוכלו להישאר בטיילת עד ה- 1.1.12, ויסירו בתמורה את הערעור. עו"ד ליבאי יצא פעמיים מהאולם כדי להתייעץ עם בעלי הדוכנים, אולם הרוכלים סירבו להצעת השופטת. "האם אדוני מבין מראש מהן האלטרנטיבות האפשריות?", הזהירה השופטת נאור. "אין לי אפשרות לקבל את הצעת בית המשפט", ענה לה עו"ד ליבאי.

"ראש העירייה רוצה לסגור את המפעל הכי גדול באילת"


"עו"ד ליבאי עשה עבודה מצוינת", אמר ל'ערב ערב' יו"ר ועד בעלי הדוכנים, מאיר תורג'מן. "הוא נלחם כמו אריה. ראש העירייה הקודם, גבי קדוש, הביא אותנו כדי לתקן את הטיילת. ועכשיו, אחרי שהפכנו את הטיילת למקום שכולם רוצים להיות בו, מאיר יצחק הלוי רוצה למכור אותה לטייקונים ושיהיו בה רק חנויות יוקרה. הוא רוצה לסגור את המפעל הכי גדול באילת: בטיילת מתפרנסים 350 עובדים. תראה ב'פרי גליל' איזו סולידריות הייתה. רצו לפטר 24 פועלים. באו ראש הממשלה ושר התמ"ת ושינו חוקים. כדי שהמפעל יקבל הלוואות. אבל באילת, זורקים אותנו לרחוב".

בעלי הדוכנים יצאו מאילת באוטובוס שלקח אותם לבית המשפט העליון בירושלים. באולם בית המשפט הצטרפו אליהם נציגים ממאהל המחאה החברתית בירושלים. לאחר הדיון, אכלו במסעדת 'אווזי' וביקרו בכותל המערבי. "זה היה כמו גיבושון", סיפרה בחיוך ליזה מרשקובסקי, "מרבית בעלי הדוכנים עובדים ביחד כבר 20 שנה. אנחנו כמו חברים לעבודה במפעל".

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש