פרסומת
דלג

כוכב שליט - מה באמת השיב את גלעד הביתה

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● 19/10/2011 12:39 ● ערב ערב 2064
"הבן של כולנו" חזר ועליונותנו המוסרית שוקמה והושבה אל מקומה הראוי. ובכן, קל היה להיתפס אל הקטרזיס הלאומי הזה, בחזקת "עורו אחים בלב שמח", אלמלא ניתן היה להביט על המאורע כולו, מתחילתו ועד סופו המשחרר, כלא יותר מאשר תוכנית הריאליטי האולטימטיבית ששודרה אי פעם בישראל, ויתכן שבעולם כולו.
כוכב שליט - מה באמת השיב את גלעד הביתה

"הסולידריות הישראלית האגדתית שנפרמה לא מעט בעשור האחרון...מתאחה מחדש. משתקמת בידי הישראלים החדשים...חדשים לא בגיל, אלא בגילויה מחדש של הסולידריות האזרחית והחברתית הישראלית. הסולידריות הזו, ולא תכנון מופלא של צה"ל...שחררה את החייל החטוף גלעד שליט". את הרעיון הזה, שהעלה סבר פלוצקר בטור הפותח את המוסף המיוחד שהדפיס הבוקר 'ידיעות אחרונות' לרגל שחרורו של שליט, קראתם לאורך השבועות האחרונים באינספור נוסחים. "הבן של כולנו" חזר ועליונותנו המוסרית שוקמה והושבה אל מקומה הראוי. ובכן, קל היה להיתפס אל הקטרזיס הלאומי הזה, בחזקת "עורו אחים בלב שמח", אלמלא ניתן היה להביט על המאורע כולו, מתחילתו ועד סופו המשחרר, כלא יותר מאשר תוכנית הריאליטי האולטימטיבית ששודרה אי פעם בישראל, ויתכן שבעולם כולו. בהתאמה, גלעד שליט הוא כוכב הריאליטי הגדול ביותר שהונפק, המחזיק בתוכנית הריאליטי הארוכה ביותר ששודרה אי פעם למתמודד יחיד, ושהביאה לאורך השנים את סך הרייטניג הגבוה ביותר שנספר, ושהשתתף בהצבעתה הקהל הגדול ביותר שהשתתף אי פעם בתוכנית ריאליטי בישראל, ומה שמדהימה יותר, היא העובדה, שהצבעתו לא הייתה באמצעות אסמסים, כי אם במגוון אפשרויות הצבעה, חלקן ספונטניות, חלקן מאורגנות, כולן ביחד, לאורך זמן, הן שהביאו לשחרורו של גלעד שליט. לא ביבי נתניהו, ששימש כאן כקולו של האח הגדול. לא פחות, לא יותר.

התמזל מזלו של שליט להתבגר בתקופה בה נולדה בישראל תרבות חדשה. תרבות של סלבס, תרבות שבה תוכנית ריאליטי יכולה להמציא כשרון, גם כשאין. שבה די במשימה קשה במיוחד על מנת לסמן אותך למספר רגעים ארוך יותר, או פחות, כרווק מבוקש. גם אחרי חמש שנים בלי קרן שמש ורזון חורה.
המשימה מגדירה את הכוכב, לא אישיותו, שיכול ורצוי כי תוותר אניגמטית, גם לא מראהו, אלא כישוריו, ובמקרה המבחן – הישרדות. גלעד שליט חזר מאי המתים, ושום תלתל של נועם תור לא יוכל לאפו הנשרי ומבטו הכבוי. בחמש השנים בהן שהה בבית 'האח הרשע', כאשר בתפקיד המצלמות עושה דמיוננו המפותח, מגובה בתקשורת רווית אג'נדה וסופרלטיבים, הפנינו מבטנו אל המולך והמולך אינו מבחין בין כוכב נולד לחייל שנחטף. שניהם, תחת אותה פרדיגמה תרבותית, מהווים מזון בר השגה לקרייבינג שנולד בנו להמליך מלכים לרגע.

היתה זו אם כן הסולידריות הישראלית ששחררה את שליט מכלאו, ואולם לא משום הולדתם מחדש של ערכים שהתפרקו זה מכבר. אלה, הלכו ואם שבו, שבו כשהם עטויים אצטלות חדשות - מסרסות.
הסולידריות ששחררה את שליט מכלאו, הייתה זו של תרבות האסמסים, שהצביעה פה אחד בפני הפקת התוכנית, כי הגיעה העת להביא לסיומה, רגע לפני האנטי קליימקס, או תוכנית הספין אוף המתרגשת בעונה הבאה באיראן החרבה. כך או כך, ממש כבחצר הקולוסאום הרומאי, לחיים או למוות, שליט - כגלדיאטור מודרני, שקול ההמון המתכנה כעת "הישראלים החדשים", חורץ גורלו - זוכה בחייו תמורת מחיר דמים לא פשוט. סוכן טוב, זה מה שהוא זקוק לו כעת, לא פסיכולוג.
ואת זאת כושלים פלוצקר ואחרים בתקשורת להפנים - הם "הישראלים הישנים" אינם חוזים בחזון העצמות היבשות של הישראליות הנושנה, אלא בהתגשמותו האכזרית ביותר של מולך תרבות הסלבס, שכבר נשמעים הקולות המתחננים להשקיטו ולהניח לגלעד תקשורתית, בשעה שלכולם ברור שאין הדבר אפשרי. לא בישראל החדשה.

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש