פרסומת
דלג

גורם צבאי מוסמך: "גדר תוקם גם באזור אילת"

מאת: ראובן זלץ למערכת ערב ערב באילת ● 26/10/2011 21:11 ● ערב ערב 2521
כחודשיים לאחר פיגוע הטרור הרצחני בגבול ישראל-מצרים, המציאות הביטחונית באזור השתנתה כליל. עורך 'ערב ערב' נפגש השבוע עם גורמי ביטחון באזור ומביא תמונת מצב עדכנית. כביש 12 יפתח בקרוב, בסופו של דבר כן תוקם גדר גבול סמוך לאילת, הפעילות הפלילית צומצמה, ורק זרם המסתננים ממשיך באופן קבוע. גורם בטחוני בכיר: "זה הפך לתעשיה מסודרת". וכן, סדרי הכוחות השומרים על אילת, כולל אמצעי ביטחון, התרעה, הם ברמה וכמויות שטרם נראו בגזרה
גורם צבאי מוסמך: ''גדר תוקם גם באזור אילת''בעקבות מבול השמועות, כמו גם החשש והדאגה בקרב תושבי אילת, נפגשנו השבוע עם גורמי צה"ל האמונים, בין השאר, על ביטחון גזרת אילת, לשמוע ממקור ראשון, על המצב הביטחוני באזור ולקבל דיווח על תנועות המסתננים, סדרי הכוחות בגבול, כיצד מתקדמת בניית גדר הגבול וגם לשאול, האם ומתי ייפתח כביש 12 לתנועת אזרחים. כחודשיים לאחר פיגועי הטרור בגבול ישראל-מצרים, השתנתה הגזרה לחלוטין. כוחות חי"ר סדירים וגדולים הוזרמו לאזור, תוגברו הסיורים, אמצעי השליטה, אמצעי ההתראה והמכ"ם. גורם צבאי מוסמך אומר השבוע ל'ערב ערב: "בעקבות השינוי בסיני, שינוי שהצבא לא היה מופתע ממנו, הכרזנו על פרויקט 'שעון חול', מיכשול הגבול, כולל גדר ביטחון, הפרויקט מטבע הדברים קיבל תאוצה לאחר הפיגוע לפני כחודשיים".

תמונת כתבה
צילום: יהודה בו יתח


תעשיית המסתננים בשיאה


"הדבר היחיד שנותר כמו שהיה הוא מעבר המסתננים ממצרים לישראל. לפיגוע אין השפעה על הגעת המסתננים, אותן כמויות של זרים ממשיכות להגיע לישראל ממצרים. הם מגיעים בעיקר מאזור נחל גשרון וחוצים שם את הגבול. זה הפך לתעשיה מסודרת ומאורגנת", אמר לנו השבוע גורם צבאי והוסיף: "המסתננים מגיעים עם הסעות עד סמוך לגבול, משלמים כסף לבדואים ויש להם שבילים מסודרים להגעה לישראל. אנו מזהים אותם עוד לפני חציית הגבול, וחיילי צה"ל ערוכים מול נתיבי ההגעה. הם יודעים בדיוק לאן הם מגיעים ומה צפוי להם בישראל. בכל חודש, חוצים את גבול מצריים לישראל עד לכ- 1,000 מסתננים". סא"ל גלעד עמית מסר לנו השבוע: "המשימה שלי זה לוודא שאין פעילות פח"ע (פעילות חבלנית עוינת. ר.זלץ) ביניהם. לאחר תהליך של בידוק ותחקיר, הם מועברים הלאה לרשויות אזרחיות". בעוד צה"ל פועל על פי הנהלים והחלטות הממשלה בנושא, הרי שאין בכלל ספק, כי פעילות המסתננים גורמת לכאב ראש לא קטן בקרב כוחות צה"ל הנאלצים להפריש כוחות גדולים בכדי לטפל בהם. כל מסתנן המגיע נשלח למתקן כליאה למספר שבועות ולאחר מכן משוחרר עם ויזה לשהייה בישראל. המסתננים יודעים מה לעשות, הם מתאחדים עם משפחותיהם, חלקם הגדול עושה דרכו בחזרה לאילת. בעיית המסתננים עולה מיליוני שקלים בשנה לקופת המדינה וזאת מעבר לבעיה הסוציו-אקונומית הקשה איתה נאלצות להתמודד רשויות מקומיות בארץ. למעשה צה"ל חסר אונים וזה לא מתפקידו לפתור את הבעיה, אלא רק לוודא שאכן המסתננים אינם מהווים איום ביטחוני.

תמונת כתבה
צילום: יהודה בו יתח


מציאות ביטחונית חדשה


זוכרים את הביקורת הקשה שהוטחה בצה"ל ובשר הביטחון, על כי אינם עושים די במניעת טרור וביקורת נוקבת בעקבות ההחלטה שלא לבנות גדר בעוטף אילת, בסמוך לעיר, עקב אילוצי תקציב ושטח קשה? כעת אפשר להירגע במקצת. בצה"ל, יש הרושם, הפנימו את השינוי הקיצוני בגזרה, וכיום הדבר כלל אינו דומה למה שהיה פעם. יהיה מי שיאמר, כי כרגיל, במשרד הביטחון נזכרו מאוחר מדי, לאחר הפיגוע שגבה שמונה הרוגים, אך גורם צבאי אמר לנו השבוע: "צה"ל כבר פועל חודשים ארוכים בעקבות שינוי תפיסת מרחב אילת. גם לפני הפיגוע, תוגברו הכוחות, עודכנו גורמי ההתראה השונים, כולל תצפיות, רדאר ועוד, כיום הגבול שינה לחלוטין את פניו. סדרי הכוחות בגבול ישראל-מצרים, גדולים יותר ומקצועיים הרבה יותר מבעבר. את הביטחון השוטף בגבול מבצעים חיילי חי"ר של גדוד מחטיבת הנח"ל ופלוגת גבעתי. סגן אלוף גלעד עמית, מג"ד עוטף אילת, אמר לנו השבוע: "אני עוסק עם הכוחות בהערכות מוגברת בכדי למנוע כל פעילות פח"ע לעבר העיר אילת". בצה"ל מודעים היטב לרגישות הביטחונית סביב אילת ולאפשרות של פגיעה האנושה בעיר ובתיירות בפרט במקרה חלילה של פיגוע טרור. למעשה, נוצרה בגזרת אילת מציאות ביטחונית חדשה שלא היתה מוכרת לא לתושבי אילת וגם לא לצה"ל. גזרת עוטף אילת משתרעת על שטח נרחב, כ- 24 ק"מ ממפרץ אילת צפונה לאורך גבול ירדן, הנחשב שקט ובטוח. ו- 24 ק"מ ממפרץ אילת, לאורך גבול מצרים, המקבל את מרבית תשומת הלב מצה"ל המשתמש באמצעי התראה, תצפית, מארבים ועוד אמצעי מיגון אלקטרוניים, כולל בלוני תצפית שנראו השבוע מעל שמי אילת. למעשה אומרים בצה"ל, מעולם לא היו סדרי כוחות שכאלה בגבול ישראל-מצרים.

תוקם גדר גם בעוטף אילת


החדשה שאולי תשמח יותר מכל את תושבי אילת היא ללא ספק ההצהרה, כי בסופו של דבר ולאחר התייעצויות ודיונים, הוחלט במשרד הביטחון ובצה"ל, לפעול להקמת גדל גם בעוטף אילת, בקטע הגבול הסמוך לעיר. כזכור, עקב אילוצי תקציב ותנאי שטח קשים, הוחלט במשרד הביטחון שלא לבנות גדר בקטע הגבול הסמוך לעיר. השבוע, לראשונה, מוסר לנו גורם ביטחוני, כי קיים תהליך למידה ותכנון של גדר גבול גם בסמוך לאילת, דבר שנלמד בעקבות הפיגוע. אותו גורם צבאי הוסיף, כי כעת בוחנים כיצד לבנות גדר בעוטף אילת. גדר תהיה, זה בטוח או כל סוג של מכשול בלתי עביר. יש לזכור כי תנאי השטח קשים ומדובר בשטח נוף ייחודי, והדבר חייב להיות בשיתוף רשות הטבע והגנים. כבר עכשיו, אזור נחל שלמה, נחל גשרון, המשמש בין השאר כנתיב כניסה למסתננים, מרכז חלק מרכזי מפעילות צה"ל בגזרת האוגדה. ומה יהיה לכשתסתיים הקמת הגדר וזרם המסתננים ימשיך להגיע? שאלנו את בן שיחנו שענה: "ברור לכולם כי כשתהיה גדר המציאות תשתנה, וכולם מבינים שהגדר לא תעמוד בפני עצמה. בצה"ל מקווים כי הממשלה תגיע להחלטות מהירות בנושא המסתננים, המהווים כאמור נטל על כוחות צה"ל האמורים לעסוק רק במניעת פעילות חבלנית. גבול מצרים שהיה גבול פעיל גם בפן הפלילי, כמו מעבר סמים ונערות ליווי, דווקא בתחום הזה, חלה ירידה קיצונית בעקבות תגבור הנוכחות הצבאית לאורך הגבול, תעשיית הברחת נערות הליווי פסקה לחלוטין. יש לציין כי מאז הפיגוע לא נעשו ניסיונות חדירה של גורמי פח"ע לישראל".

בקרוב- פתיחת כביש 12


כזכור, מאז הפיגוע בגבול ישראל-מצרים, בחודש אוגוסט האחרון, נסגר לתנועת כלי רכב אזרחיים כביש 12, אחד מכבישי הנוף היפים בארץ והנחשב בעיניי רבים גם לאחד המיוחדים בעולם. הכביש נסגר ביום הפיגוע, בהוראת אלוף פיקוד דרום ונותר סגור מאז. גורמי תיירות, כמו גם תושבי אילת רבים, הביעו פליאה לנוכח סגירת הכביש לתקופה ארוכה שכזו. גם נוהלי התנועה בכביש ובאזור שונו, פקחי רשות הטבע והגנים הצטיידו ברובים, חל איסור תנועה לנהגים בודדים, כולל כוחות צה"ל. יש לזכור, כי השטח שנסגר לתנועה, הינו חלק משמורת הטבע הרי אילת ומאז הפיגוע, מיותר לציין, נאסרה גם תנועת מטיילים באזור. השבוע מסר לנו סא"ל גלעד עמית: "אני יודע בוודאות כי נעשים מאמצים גדולים לסיים את העבודות השונות לאורך הכביש ומקווה שפתיחתו תהיה בזמן הקרוב". יש לציין, כי קצב בניית הגדר משביע רצון, וכ-10 אחוז מהמתכות במדינה מופנה לבניית הגדר, והקבלנים עובדים סביב לשעון. סא"ל עמית ביקש לשלוח מסר מרגיע לתושבי אילת ואמר, כי: "אנו נעשה הכל למנוע פגיעה בעיר אילת ובתושביה".

המסתננים באים


אין בכלל ספק, כי בעיית המסתננים וההשלכות הקשות בהגעתם לאילת, היא הבעיה הקשה ביותר איתה מתמודדת העיר אילת. לנוכח דברי הגורמים הצבאיים באשר לנתונים על כמויות המסתננים הממשיכות לחצות את גבול מצרים בדרכם לישראל, האם לא הגיע הזמן שעיריית אילת תפעל כמו שהבטיחה, ומעבר לתליית דגלים אדומים והדבקת סטיקרים על הרכבים, תפעל בנחישות נגד התופעה המאיימת לשנות ללא הכר את המפה הדמוגרפית באילת.