פרסומת
דלג

עלייה בשימוש בסמים בקרב בני נוער באילת

מאת: עומר כרמון ● 8/12/2011 16:42 ● ערב ערב 2527
קצין נוער במרחב אילת של משטרת ישראל הציג נתונים מטרידים לחברי הוועדה העירונית למאבק בסמים ובפשיעה. יו"ר הוועדה, סגן ראש העירייה, יהודה מורדי, דורש לשנות את המצב הנוכחי ומתכוון להביא למועצת העיר תוכנית המציעה הפניית בני נוער בסיכון להכשרה מקצועית ולמקומות עבודה והקמת אוהל קבוע לצעירים בשכונת שחמון 9. "כל עוד בני הנוער בסיכון לא מקבלים תמיכה, אין טעם בנוכחותם הפיזית בבית הספר, שלא מביאה להם שום תועלת ורק עלולה 'לקלקל' ילדים אחרים", אומר מורדי
עלייה בשימוש בסמים בקרב בני נוער באילת

"לפי הנתונים השנה, יש עלייה בשימוש בסמים בקרב בני נוער באילת", כך מסר לחברי הוועדה העירונית למאבק בסמים ובפשיעה, חליבי קאסם, קצין נוער במרחב אילת של משטרת ישראל. לדבריו, בשנה החולפת, נפתחו בעיר 95 תיקים חדשים על עבירות פליליות הקשורות בסמים. רובם של הנאשמים הם תושבי אילת.

יו"ר הוועדה למלחמה בסמים, סגן ראש העירייה יהודה מורדי, הביע את זעמו על הנתונים הקשים: "מצבנו מול הנוער לא טוב, מכיוון שאנו לא נותנים לו מענה", הוא אומר ל'ערב ערב'. "בכוונתי להביא במועצת העיר תוכנית לשינוי המצב". תוכניתו של מורדי כוללת הפניית בני נוער בסיכון להכשרה מקצועית ולמקומות עבודה, והקמת אוהל קבוע לצעירים בשכונת שחמון 9, שבו יתקיימו הופעות ופעילויות.

"נטל עצום לעיר ולתושביה”


"הבעיה נובעת מכך שחלק מהצעירים בסיכון נחשבים עדיין כחלק ממערכת החינוך, אבל רק במרכאות", הסביר מורדי. "כל עוד בני הנוער בסיכון לא מקבלים תמיכה, אין טעם בנוכחותם הפיזית בבית הספר, שלא מביאה להם שום תועלת ורק עלולה 'לקלקל' ילדים אחרים. אני מגבש הצעה למועצת העיר, להקמת בית ספר מקצועי ולהפניית בני נוער למקומות עבודה. אם הצעירים יהיו עסוקים, הם לא יעשו שטויות. הצעה שנייה מדברת על הקמת אוהל ענק קבוע במגרש הציבורי הריק בשכונת שחמון 9. אני מציע להביא לשם הופעות ופינת קפה ותה. המטרה היא שהאוהל ישמש את בני הנוער לפעילויות, לשיחות עם מדריכים, למפגש עם הורים מתנדבים. נהפוך את ההורים לשגרירים שלנו. ניתן מענה לכל הורה שרוצה, שחושש או שמעוניין לעזור".

"אני נפגש עם בני נוער רבים", מספר מורדי, "אני מבקש מהם שיגידו לי מה הם החלומות שלהם: הרוב אומרים לי שהם רוצים עמדה בחברה. וזה אומר מבחינתם שיהיו להם מותגי לבוש ואוטו 'מאזדה'. אני מסביר להם שניתן להגיע לזה רק על ידי עבודה ולמידת מקצוע. כראש הוועדה למאבק בסמים, אני חייב להודות, כי נכון שקיימת תוכנית טובה לבני נוער בסיכון של רשת המתנ"סים והרשות למלחמה בסמים, שנקראת 'משאלה', אבל בסופו של דבר, הורים ניגשים אלי כדי שאני אסייע לבני הנוער. אני מטפל בהם אישית, אם זה באמצעות שיחות, להכניס אותם למקומות עבודה או באמצעות הפניית בני נוער לטיפול בגמילה. רק לאחרונה ביקרתי במרכז גמילה חדיש שנקרא 'רוח במדבר', כ- 40 ק"מ מבאר שבע. זה מקום נהדר שמטופלים בו כמה מתושבי העיר, גם קטינים. ביקרתי גם בבית הסוהר, ושם ראיתי את תושבי אילת הרבים. כידוע, לפי נתונים של הרשות לשיקום האסיר, אילת מדורגת במקום השני במספר האסירים, פר תושב, באזור הדרום. אסור לשכוח שכל אסיר מהווה בעיה וקושי למערכת, שהרי מישהו צריך לטפל גם בצרכי המשפחות, כדי שלא יהיה דור שני של אסירים או מכורים לסמים. מצב כזה הוא נטל עצום לעיר ולתושביה".

חברי הוועדה העירונית למאבק בסמים ובפשיעה סיכמו לקיים פגישה נוספת בשבוע הבא. חברת הוועדה, עו"ד לימור להב, הביעה את צערה על כך שלוועדה כל כך חשובה, לא הגיעו נציגי אגף רווחה, אגף החינוך ומנהלת פרויקט 'עיר ללא אלימות'.

גם השבוע: בני נוער חשודים


משטרת אילת דיווחה השבוע על שני מקרים פליליים, בהם מעורבים, על פי החשד, בני נוער אילתים. באחד המקרים התלוננה תושבת העיר, מורה בבית ספר, כי בזמן הלימודים, נפתחה דלת הכיתה והושלכו לעברה מספר שקיות מלאות במים שפגעו ברגלה והרטיבו את בגדיה. אל בית הספר הוזעקו שוטרי מחלק הנוער של משטרת מרחב אילת ועוכבו לחקירה שני חשודים במעשה. התלמידים הודו וטענו כי מדובר במעשה קונדס. ביום שישי האחרון, התקבל דיווח במוקד המשטרתי על גניבת קטנוע באחת משכונות העיר. שוטרי יחידת הסיור שהגיעו למקום ערכו סריקות לאיתור החשודים במהלכם נתפסו שני חשודים בני 16 ו-13 כחשודים בגניבה. בחקירתם הודו הנערים בגניבת הקטנוע ושוחררו לביתם בתנאים מגבילים.

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש