פרסומת
דלג

"מאז הרצח - אנחנו במערבולת והמשפחה מפורקת"

מאת: עומר כרמון ● 15/12/2011 20:10 ● ערב ערב 2528
אליאן סורקין, שבתה ענבל נרצחה לפני שמונה חודשים, השתתפה בכינוס של עובדי העירייה לציון יום המחאה הבינלאומי נגד אלימות כלפי נשים. לאחר הכינוס, אמרה ל'ערב ערב': "אצל הבעל שלי, רוברטו, ההתמודדות עוד יותר קשה. לאחר הרצח פרצה אצלו שוב מחלת הסרטן. יש לי עדיין שלוש בנות. שתיים פיזיות איתנו ואחת אתנו בלב. ציינו את יום הולדתה של ענבל כמו שהיא אוהבת. לבשנו חולצות שלה וניסינו להיות שמחים, כי אני יודעת שזה מה שהיא רצתה"
''מאז הרצח - אנחנו במערבולת והמשפחה מפורקת''


בוידיאו: ענבל בחתונתה, עם האב - רוברטו, חברים ובני משפחה

מאות עובדי עירייה ורשת המתנ"סים התכנסו ביום שני בבית 'פיליפ מוריי', כדי לציין את יום המחאה הבינלאומי נגד אלימות כלפי נשים. הם צפו בהצגה 'אנה, חנה ויוהנה', עיבוד לספרה רב המכר של הסופרת השבדית מריאן פרדריקסון, המציגה אלימות במשפחה העוברת מדור לדור. בלטה בנוכחותה בכינוס, אליאן סורקין, תושבת העיר, שבתה ענבל נרצחה לפני שמונה חודשים. הנאשם ברצח הוא בן זוגה. אליאן הגיעה לכינוס עם חולצה שבה מודגש הדיבר: 'אל תרצח'. גיסתה הגיעה עם חולצה שעליה מודפסת תמונתה של ענבל ז"ל.

לאחר הכינוס, סיפרה אליאן סורקין ל'ערב ערב' על הגיהינום שעוברת משפחתה מאז הרצח: "אנחנו בתוך מערבולת והמשפחה מפורקת", היא אמרה. "אנחנו מקבלים עזרה ממקום נהדר בשם 'מרכז סיוע לנפגעי עבירות המתה'. הם העמידו לרשותנו פסיכולוגית, עורכת דין ועובדת סוציאלית. עד עכשיו אני לא מאמינה שענבל לא פה. ביום שישי אחרון חגגו לי יום הולדת והיה לי מאוד קשה עם זה שהיא לא התקשרה כרגיל, כדי לאחל לי 'מזל טוב'. אצל הבעל שלי, רוברטו, ההתמודדות עוד יותר קשה. לאחר הרצח פרצה אצלו שוב מחלת הסרטן והוא נאלץ כעת לשבת בבית. הוא בסוג של בידוד בגלל הטיפולים הכימותרפיים. אסור לו ללכת ברחוב ולהיפגש עם אנשים".

"הוא אהב אותה ברמות על"


אליאן הדגישה לאורך השיחה, שלה ולרוברטו היו ונשארו שלוש בנות: הילה שהשתחררה לא מזמן מהצבא ועובדת בעיר. הבת האמצעית דנה, שמתגוררת בתל אביב וענבל ז"ל. "יש לי עדיין שלוש בנות. שתיים פיזיות איתנו ואחת אתנו בלב", היא אומרת. "ברגע שרוברטו יבריא, נערוך ערב זיכרון במלאת לשנה להירצחה של ענבל. רוברטו הכין סרט מאוד מרגש שנמצא כעת בעריכה ונציג אותו באותו יום. בסוף חודש אוקטובר, ציינו את יום ההולדת של ענבל. כולנו לבשנו חולצות שלה וחגגנו כמו שהיא אוהבת. עם האוכל שלה. ניסינו להיות שמחים באותו ערב, כי אני יודעת שזה מה שענבל רצתה. במקביל, פנינו למשרד הפנים כדי שיסיר מרישומיו את שם משפחתו של הנאשם ברצח. אנחנו עם הטרגדיה הזאת. ולצערי, הרוטינה של החיים מאלצת אותנו להמשיך קדימה".

כיצד ניתן למנוע הישנות של טרגדיות כאלה?
"במקרה של ענבל, לא היו קודם לכן אלימות מילולית או טונים גבוהים. אם היו סימנים, לא היינו נותנים לזה לקרות. יום לפני הרצח הם היו בפיקניק בכפר בלום. הוא אהב אותה ברמות על. בדיעבד, זה אולי מה שמדליק נורה אדומה. הוא לא עבד חודש והיה בלחץ. פרץ ביניהם ויכוח, והיא אמרה לו: 'אם לא תתעשת ותמצא לעצמך עבודה, אני עוזבת'. לפי כתב האישום, הוא ניגש למטבח, לקח את הסכין ודקר אותה שלוש פעמים. בנתיחה שלאחר המוות, התברר לנו שענבל הייתה בתחילת היריון. הם גרו באילת במשך שנתיים. כל שישי - שבת אכלו אצלנו. כשהם עברו לקריות, בעלי נסע אליהם המון. בן הזוג שלה נהג לקרוא לו 'פאפי'. לאחר הרצח, בעלי אמר: 'איבדתי שניים: אותו ואותה'. עניתי לו: 'על מה אתה מדבר? איבדת רק אותה!', היום הוא כבר שינה את התקליט ולא מגלה חמלה. במהלך הדיונים בבית המשפט ניסה הסניגור של הנאשם לטעון לאי שפיות. אבל הוא נבדק בידי פסיכיאטר ונמצא שפוי".

מישהו ממשפחת הנאשם ניסה ליצור אתכם קשר?
"כבר ביום הרצח, המשפחה ניסתה ליצור עמנו קשר. הם מאוד כואבים. הם מאוד אהבו את ענבל. הם מפורקים. אבל לי מאוד קשה לחדש את הקשר איתם. אנחנו רואים אותם רק בדיונים בבית המשפט. בעבר, האח ניסה לגשת אלינו וללחוץ לי יד. אמר לי: 'אני משתתף בצערך'. רק הנדתי לו בראש, לא הייתי מסוגלת ללחוץ לו יד".

הנאשם ניסה במהלך הדיונים ליצור איתכם קשר עין?
"הוא בכה בלי סוף, עם ראש שפוף על השולחן. כשעליתי להעיד, הוא רק שמע את הקול שלי ומירר בבכי מבלי לנשום".

התרשמת שזה היה בכי אמתי?
"קשה לי לדעת אם זאת הצגה או לא. זה נראה לי בכי אמיתי".

"ההשתתפות בכינוס בבית 'פיליפ מוריי' הייתה סוג של מחאה", הסבירה אליאן סורקין. "מאוד ריגש אותי שראש העירייה ויו"ר נעמ"ת, סימה נמיר, הזכירו את ענבל בנאומיהם. אם פעילותי תביא להצלת אישה או שתיים, אצליח במשימה".

תמונת כתבה

תמונת כתבה

תמונת כתבה
ענבל סורקין ז"ל

תמונת כתבה
מנסים לחייך. ביום ההולדת של ענבל

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש