פרסומת
דלג

מדוע נעל ראש העירייה את ישיבת מועצת העיר?

מאת: עומר כרמון ● 15/12/2011 20:25 ● ערב ערב 2528
דיון בנושא המסתננים במועצת העיר הופסק באמצעו בידי ראש העירייה. מאיר יצחק הלוי אמר ללימור להב: "הדבר היחיד שאת יודעת לעשות זה לכתוב ולעמוד פה ולקשקש בשכל. אני אומר לך שבפעולות שלך את מחלישה את העיר". לימור להב אמרה: "איש קטן" וראש העירייה נעל את הישיבה. ארבעה חברי מועצה שלחו מכתב לעו"ד להב וכינו את דבריה "הסתה". היא ענתה להם: "לאורך כל הדיון שמרתי על איפוק, הייתי עניינית וניסיתי להציע הצעות לפתרון הבעיה. אתם תמשיכו לדאוג רק לראש העירייה, ואני לעומת זאת, אמשיך לדאוג לתושבים". כן והיה גם תחילתו של דיון קצר בנושא המסתננים
מדוע נעל ראש העירייה את ישיבת מועצת העיר?דיון בנושא המסתננים שהתקיים לבקשתה של חברת המועצה, עו"ד לימור להב, נקטע השבוע באמצעו בידי ראש העירייה. מאיר יצחק הלוי זעם על לימור להב שכינתה אותו 'איש קטן'. הא קם ממושבו ואמר: "היום זה 'איש קטן', מחר זה 'עבריין סדרתי' ומחרתיים זה על אחד מכם". עו"ד להב הזכירה בתגובה למאיר יצחק הלוי, כי הוא כינה בעבר את הרוכלים בטיילת 'חארות' וציינה, כי ראש העירייה כינה אותה במהלך הדיון: 'קשקשנית בשכל' ו'ילדה'.

למחרת הדיון הסוער, שיגרו ארבעה מחברי מועצת העיר מכתב גינוי ללימור להב ובו דרשו ממנה להתנצל. הם טענו, בין השאר, כי דבריה הם "הסתה". עו"ד להב ענתה להם: "אתם סובלים משמיעה סלקטיבית למדי. לאורך כל הדיון שמרתי על איפוק, הייתי עניינית וניסיתי להציע הצעות לפתרון הבעיה. כל זאת כשראש העירייה לא מפסיק להשמיץ אותי, לעלוב בי, להטיח בי האשמות מופרכות ולהטיל עלי את האחריות לכל כשלונותיו".

ביום שני נרשמה רגיעה בקרב בין עו"ד להב ליצחק הלוי. חבר המועצה רפי הוכמן נטל את רשות הדיבור בראשית ישיבת המשך של מועצת העיר. הוא נזף בראש העירייה ובחבריו למועצה, על מה שכינה: 'הרמות הקול והכינויים המעליבים': "אנו מבקשים מכל הגורמים, במיוחד ממך, ראש העירייה, שתנסה מאוד להקפיד שהאווירה בישיבות תהיה עניינית, שקטה, ומעבר לכל: תרבותית", אמר הוכמן.

כיצד התפתח העימות?


עשר דקות חלפו מאז קיבלה לימור להב את רשות הדיבור ועד שראש העירייה החליט להפסיק את הדיון.

בראשית דבריה אמרה עו"ד להב: "אני רוצה להדגיש שלא אמרתי ששום דבר שלא נעשה (בעניין המסתננים, ע.כ). אמרתי שמה שנעשה לא עובד וצריכים לחשוב ביחד".

ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, קטע את דבריה ואמר: "אבל לא הגעת לישיבות".

לימור להב: "לא פותחת את זה (לדיון, ע.כ). הודיעו לי (על הישיבה, ע.כ) שעה לפני. אני שמחה שבפעם הראשונה, מועצת העיר מקבלת דיווח על מה שקורה (בנושא המסתננים, ע.כ). ביקשתי לזמן את כל הגורמים כדי שלא ניזון משמועות. בניגוד לך, אני חושבת שצריך לטפל בבעיה נקודתית. אני לא חושבת שזה חכם לפזר 50 ילדים (ילדי המסתננים, ע.כ) מחוץ למסגרת, כדי שיבצעו ונדליזם משעמום. אתה השגת את הטבת המס, ושיבחתי אותך על זה. הלוואי שהיית משקיע אותה נחישות בנושא המסתננים. להביא 92 חברי כנסת ולהחזיר את הטבת המס זה הישג מרשים. תביא את אותן אנרגיות ופגישות וסיעות שעזרו, כדי שתשתמש בהן בנושא המסתננים. כדי להילחם צריך כסף ושיתוף פעולה. לא רק אילת סובלת מהבעיה. גם תל אביב, ערד, אשדוד. צריך להתחבר עם כולם כדי שכל עיר תקצה סכום משמעותי מהתקציב שלה ונשכור לוביסטים".

יהודה מורדי: "כבר לקחנו".

לימור להב: "מוטי מורל זה לא לוביסט, הוא יועץ תקשורת. אני מדברת על משרד לוביסטים שהתפקיד שלהם זה להזיז חברי כנסת. זה עולה לא מעט וזה מוצדק בנושא הזה. אילת לבד לא יכולה לעשות את זה. כשרון חולדאי הוציא מכתב זה זעזע את כל הארץ".

מאיר יצחק הלוי: "תראי ב'ידיעות אחרונות' שכתבו על ראש עיריית אילת".

לימור להב: "בעקבות רון חולדאי היו שאילתות בכנסת".

מאיר יצחק הלוי: "מה את אומרת?!! הדבר היחיד שאת יודעת לעשות זה לכתוב ולעמוד פה ולקשקש בשכל. אני אומר לך שבפעולות שלך את מחלישה את העיר. עיר מפולגת במקום עיר מאוחדת. אז אם את רוצה לקנות בזה עוד שני אלקטורלים, אז תעשי את זה בתבונה. התקופה של מוטי מורל הייתה הטובה ביותר בהיבט התקשורתי".

לימור להב: "שכחת שאתה יושב על כסא ראש העירייה ולא אני. הדגלים האדומים הוציאו את המסתננים? אני לא מתעמתת אתך, אני רוצה לעזור לך. אתה מתעקש לא לשמוע".

מאיר יצחק הלוי: "אף פעם לא שאלת שאלה עניינית, כל מה שאת עושה זה להוציא מכתבי הבל ורשע שאין להם שום תכלית ושום נפקות. הם לא תורמים הם רק מסיגים לאחור. אלה הדברים היחידים שאת יודעת לעשות לימור להב".

לימור להב: "יש לך עוד טענות? אני מבינה שחיכית לפורום הזה הרבה זמן? תגיד לי שתסיים, כי אני רוצה למחוא כפיים".

מאיר יצחק הלוי: "זה מתאים לפולקלור פאפאיסטי (כינוי גנאי באירופה, ע.כ)".

לימור להב: "רוב האוכלוסייה הזאת מתגוררת בשכונת יעלים ושכונת הדקל. מישהו יודע כמה דירות הם מחזיקים שם?".

מאיר יצחק הלוי: "תעשי עבודה טובה ותבדקי".

לימור להב: "איש קטן".

מאיר יצחק הלוי קם ממושבו והכריז: "אני סוגר את הישיבה הזאת. אם תגידי לי עוד פעם 'איש קטן' וזה עובר לסדר היום פה בקרב חברי המועצה, אז כנראה שאנחנו התדרדרנו".

לימור להב: "אם 'החארות' עברו על סדר היום, אז 'איש קטן' יעבור ועוד איך". (ראש העירייה כינה בעבר את הרוכלים בטיילת: 'חארות', ע.כ).

מאיר יצחק הלוי: "אני סוגר את הישיבה. מבחינתי, אמירות שכאלה הן אמירות של ילדה שעושה נזק לכל השלטון הציבורי וזה לא נאה ולא יאה. היום זה 'איש קטן', מחר זה 'עבריין סדרתי' ומחרתיים זה על אחד מכם. אז כנראה שאנחנו איבדנו את הצפון. אני סוגר את הישיבה".

"שפה נמוכה ביותר"


למחרת הישיבה, שלחו ארבעה מחברי מועצת העיר: יעל דארבי, יוסי חן, יוסף כהן וד"ר מאיר ויסנוביץ', מכתב זועם לעו"ד להב ובו דרישה להתנצלות. למרבה ההפתעה, על המכתב לא חתמו מרבית חברי המועצה שנכחו בדיון: מ"מ וסגן ראש העירייה, אלי לנקרי, סגני ראש העירייה, יהודה מורדי ואולג צ'רנומוריץ, הרצל חנו, חיים אלעל, דני אדרעי, רפי הוכמן ואיגור אלטמן.

"אנו, חברייך למועצת העיר אילת, מצאנו לנכון לפנות אליך ולדרוש כי תתנצלי בפני ראש עיריית אילת על אופן התבטאותך כלפיו בישיבת המועצה ולדרוש כי תשני ממנהגך זה וכי תדעי לכבד את מעמד ואת המקום בו הינך נמצאת כנבחרת ציבור בישיבות מועצת העיר", כתבו ארבעת חברי המועצה. "השפה בה הינך פונה דרך קבע אל ראש העירייה, ובה פנית אליו אתמול, הינה שפה נמוכה ביותר, בלתי ראויה, אינה מכבדת את הישיבות וודאי אינה מכבדת אותך כנבחרת ציבור. זוהי הדרך שבה מתחילה הסתה כלפי נבחרי ציבור בכירים, ואנו מבקשים לעצור הסתה זו בעודה באיבה.."
הארבעה שלחו במקביל מכתב לראש העירייה ובו כתבו: "אנו, חברי מועצת העיר אילת החתומים מטה, רואים בחומרה רבה את התבטאויותיה של חברת המועצה לימור להב כלפיך, ראש העירייה...צורת התבטאותה של חברת המועצה כלפיך הינה תחילתה של הסתה (אם לא אמצע הדרך) ואנו תקווה כי ניתן יהיה לבלום דבריה ומעשיה של חברת המועצה להב בכיוון זה ולעסוק באופן ראוי בעשייה ציבורית ובנושאים האמיתיים העומדים על הפרק ודורשים את תשומת לבה המלאה של מועצת העיר".

"צדקנותכם מעוררת בי קבס"


עו"ד לימור להב לא נשארה חייבת וענתה לחברי המועצה באותו היום: "לא הופתעתי מהמכתב ואף ציפיתי לו בכיליון עיניים. ניסיון העבר מלמד כי אתם נוהים כפתאים אחר ראש העירייה. אינכם מפעילים שיקול דעת גם כשהדבר נדרש ומגבים אותו בכל דבר ועניין. אני שונה מכם וכדאי שתתחילו להתרגל לכך. דברי ראש העירייה אינם נתפסים בעיני כדברי אלוהים חיים. נושא המסתננים עלה לדיון במועצת העיר, רק משום שפניתי אל ראש העירייה בעניין זה. מדובר בנושא חשוב ואקוטי המטריד את כל תושבי העיר. לא זכור לי שמי מכם יזם דיון כזה או גילה עניין מיוחד בנושא. למרבה הצער, בחר ראש העירייה לסיים את הישיבה מבלי שנתקבלו בה החלטות אופרטיביות. לצערי, אתם סובלים משמיעה סלקטיבית למדי. לאורך כל הדיון שמרתי על איפוק, הייתי עניינית וניסיתי להציע הצעות לפיתרון הבעיה. כל זאת כשראש העירייה לא מפסיק להשמיץ אותי, לעלוב בי, להטיח בי האשמות מופרכות ולהטיל עלי את האחריות לכל כישלונותיו. את זה לא שמעתם? את זה אינכם מוצאים לנכון לגנות? צדקנותכם מעוררת בי קבס. כשראש העירייה כינה (בשידור עתיר רייטינג בערוץ 2) עשרות מתושבי אילת (רוכלים בטיילת) בכינוי 'המנומס הראוי' - חארות, לא נזעקתם להגנתם. איש מכם, חוץ ממני, לא גינה את ראש העירייה על כך, עד עצם היום הזה. האם כבודם של תושבי אילת הפקר, ורק כבודו של ראש העירייה חשוב בעיניכם? ברשותכם, לא אמשיך להתנצח עמכם. הדבר אינו לכבודי ואינו לכבודה של מועצת העיר. חלוקת העבודה בינינו ברורה ונהירה לכל - אתם תמשיכו לדאוג רק לראש העירייה, ואני לעומת זאת, אמשיך לדאוג לתושבי אילת. לסיום אציין, שאם ראש העירייה אינו מסוגל להתמודד עם חברת מועצה ביקורתית אחת, מה הפלא שאין הוא מצליח להתמודד עם בעיותיה הקשות של אילת?".

"טיפה איפוק"


מכיוון שישיבת מועצת העיר נקטעה מבלי שאושרו כל הסעיפים על סדר היום, ביקש ראש העירייה להשלים את אישור הסעיפים באמצעות ישיבה טלפונית. עו"ד לימור להב התנגדה לכך, והיועצת המשפטית לעירייה קבעה כי יש לכנס את המועצה לדיון נוסף. ביום שני בערב, חזרו לאולם הישיבות ב'בית התמר' מרבית חברי המועצה. ראש העירייה החל בדיון מבלי להזכיר את אירועי הימים הקודמים. אולם חבר המועצה, רפי הוכמן, דפק על השולחן וביקש את רשות הדיבור: "לפתוח את הישיבה כזאת כאילו הקודמת לא הייתה, זה קשה", אמר הוכמן. "הישיבה הקודמת הייתה טעונה, כעוסה. עם הרמת קולות. ידידי, ד"ר ויסנוביץ', כבר ביקש לפני שנתיים, שנשתדל להתנהג בתורה מתורבתת. אפשר קריאות ביניים, אפשר לעשות הרבה דברים במסגרת הפוליטית, אבל הישיבה הקודמת עברה קווים אדומים וחצתה גבולות. ושנינו מבקשים מכל הגורמים, במיוחד ממך, ראש העירייה, שתנסה מאוד להקפיד שהאווירה בישיבת תהיה עניינית, שקטה, ומעבר לכל: תרבותית. הייתה פגיעה קודמת בד"ר ויסנוביץ' (ד"ר מאיר ויסנוביץ' אמר לד"ר אינג' מישל לוי, שהתנהגותו 'בהמתית'. ד"ר לוי ענה לו, שהוא "נראה כמו בהמה', ע.כ), הייתה פגיעה בך, הייתה פגיעה בלימור. אנחנו ממש מבקשים שהדברים האלה לא יחזרו על עצמם, וזה ניתן. טיפה איפוק".

ראש העירייה השיב: "אני מניח שכל חברי המועצה מצטרפים לדבריו של רפי הוכמן".

"עלייה מטאורית במספר המסתננים"


לפני העימות בין ראש העירייה לעו"ד לימור להב, התקיים דיון קצר בנושא המסתננים. חבר המועצה, יוסי חן, האשים את ארגוני הסיוע בגידול שנרשם בחודשים האחרונים במספר המסתננים דרך הגבול. "יש ארבעה ארגונים שמסייעים לכל מסתנן שמגיע. קופצים עליהם, ממלאים אותם באשרות ונותנים להם ייעוץ משפטי", הוא אמר. "אם יש מעסיק שעשה להם משהו, הם הולכים נגד המעסיק. בין החודשים ינואר עד אפריל השנה, נכנסו 540 מסתננים בלבד, כי צה"ל התחיל ב'החזרה חמה': היה ירי על כל מי שמתקרב לגבול, באישור מצרים ולכן כמות המסתננים ירדה פלאים. כמה מילואימניקים שהגיעו לגזרה ראו את הדבר הזה וסירבו לירות, ומחודש מאי יושבים ארבעה תיקים בבג"צ בנושא זה, והנוהל הופסק. החל מחודשים מאי- יוני הופסק שיתוף הפעולה עם המצרים, ומחודש אוגוסט, יש עלייה מטאורית במספר המסתננים. בסך הכל נגיע עד סוף השנה לכ-15 אלף מסתננים".

"4,000 מסתננים באילת"


מפקד מרחב אילת במשטרה, נצ"מ רון גרטנר, התייחס גם הוא לנושא המסתננים במהלך סקירה שנתן לחברי המועצה. הוא הסביר את הגידול במספר המסתננים דרך הגבול, בגדר ההולכת ומוקמת לאורך גבול מצרים: "ככל שהגדר מתקדמת, יש כניסה יותר ויותר גדולה. יש הבנה שלוח הזמנים שלהם הולך וקצר", הוא טען והוסיף: "המסתננים מעורבים בסדר גודל של 20 אחוזים מהפשיעה. אבל מרבית הפשיעה שלהם היא בינם לבין עצמם. הם משתכרים, תוקפים אחד את השני ומבצעים עבירות מין בינם לבין עצמם. לפי הנתונים שלנו, יש באילת כ-4,000 מסתננים", אמר נצ"מ גרטנר והזהיר מפני האיומים הביטחוניים בפניהם עומדת אילת, בשל אי היציבות המצרים: "אנחנו צריכים להיות ערוכים לירי טילים. סיני פתוחה, יש תנועה פנימה והחוצה מהרצועה. בשנה שעברה היו שני אירועים של ירי טילים. למזלנו, הרוח 'לקחה' את הטילים לכיוון ירדן. קיים גם איום ימי, זמן הגעה באופנוע ימי מעקבה וטאבה הוא של דקות. אנחנו לוקחים בחשבון סכנה של מפגע שיגיע בשחייה, צלילה, בסירות קלות וכו'. קיים גם תרחיש 'אסון התאומים': מטוס שיירד כאן במקום לא נכון. אנחנו מתרגלים את זה. יש כאן חטיבה נוספת שעוטפת את אילת. זה נותן לנו מימד יתר התרעתי על המתרחש בגזרה".

חבר המועצה, חיים אלעל, שאל את מפקד המרחב: "נתקלתי בכמה שוטרים אילתים שהגיעו לפת לחם והם נתמכי בידי עמותות. לשוטר כזה אין ראש נקי לעבוד". נצ"מ גרטנר ענה לו: "אתה צודק. בשבוע שעבר קיימנו מפגש בין שוטרי המרחב לראש אגף משאבי אנוש. יש קפיצה גדולה בשכר השוטר המתחיל מ-5,300 ל-7,100 שקלים. סיכמנו להביא לשוטרים האילתים סל של תנאי שירות ורווחה".

סגן ראש העירייה, יהודה מורדי, ביקש לדעת כמה שוטרים משרתים במרחב. נצ"מ גרטנר ענה: "יש 177 תקנים לשוטרים כחולים. בנוסף להם, קיימת פלוגת מג"ב ומתנ"א. ביחד מדובר על כ-250 איש. בגלל מה שקורה בגבול מצרים, אנחנו נמצאים כרגע במהלך להוספת עוד יחידות".

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש