פרסומת
דלג

החוקרת מגרמניה ששמה את אילת על המפה

מאת: עומר כרמון ● 19/1/2012 08:21 ● ערב ערב 2533
מחקר של סטודנטית בת 29 מהמכון הבינאוניברסיטאי למדעי הים באילת התפרסם בשבוע שעבר בכתב העת הרשמי של האקדמיה הלאומית למדעים של ארה"ב. מרגריטה זרובין גילתה מתי חיידקים מתחילים להפיץ אור והוכיחה לראשונה מדוע הם עושים זאת. ל'ערב ערב' היא אומרת: "המחקר הזה שנעשה בהנחיית פרופ' אמציה גנין, פרופ' שמשון בלקין ומיקי יונסקו יסייע לקידום המחקר הימי באילת. אני אוהבת מאוד את אילת ומקווה להישאר כאן"
החוקרת מגרמניה ששמה את אילת על המפהמרגריטה זרובין, רק בן 29 וכבר הפכה לאחרונה את אילת למקום עליו מדברים בכל רחבי העולם. במחקר שערכה במכון הבינאוניברסיטאי למדעי הים באילת, בהנחיית פרופ' אמציה גנין, פרופ' שמשון בלקין ומיקי יונסקו, היא גילתה לראשונה מתי חיידקים מתחילים לייצר אור במעמקי הים ומדוע הם עושים זאת. לפני ימים אחדים, התפרסם מחקרה בכתב העת הרשמי של האקדמיה הלאומית למדעים של ארה"ב (אחד משלושת כתבי העת המדעיים החשובים בעולם), והיא זכתה מאז למבול של טלפונים מעיתונאים נלהבים דוברי אנגלית, שביקשו לדעת עוד על אילת ועל החיידקים מפיצי האור.

"ההורים שלי גאים מאוד"


זרובין היא אזרחית גרמניה, אבל כבר ארבע שנים מתגוררת באילת ודוברת עברית שוטפת. "אני אוהבת את אילת ואת המכון הבינאוניברסיטאי", היא אומרת בהתלהבות ל'ערב ערב', "זה מקום מאוד יפה, והאנשים נחמדים ויש כאן המון אפשרויות לערוך מחקר ימי ברמה גבוהה. המחקר הזה יסייע לקידום המחקר הימי באילת. זה אחד הפירות הטובים של העבודה שעשינו".

"הגעתי לאילת לראשונה בשנת 2005 לפרויקט קיץ שארך שלושה חודשים", היא מספרת, "התרשמתי מאוד מהאפשרויות שקיימות כאן וחזרתי כדי לעשות תזה לתואר שני במחקר שהתחלתי באוניברסיטת אולדנבורג בגרמניה, על חיידקים זוהרים. כיום אני משלימה את הדוקטורט".

כיצד התבצע המחקר?
"אספנו חיידקים שחיים על חלקיקים אורגניים במעמקי מפרץ אילת וגילינו לראשונה, שהם מתחילים לייצר אור (בעזרת תגובה כימית) רק כשהם מרוכזים יחד כמושבה צפופה. ניסינו לענות על השאלה: מדוע הם עושים זאת? הרי הפקת האור דורשת מהם להשקיע אנרגיה? כבר תקופה ארוכה קיימת תיאוריה שלא נבדקה והוכחה, לפיה החיידקים מפיצים אור כדי שייטרפו בידי פלנקטון (יצורים זעירים הנסחפים במים, ע.כ) ואחר כך בידי דגים. מדוע הם רוצים להיטרף? מכיוון שבמעי הדג ישנם חומרי מזון שמסייעים להם להמשיך ולהתפתח. אותם חיידקים סומכים על כך שבסופו של דבר הדג יפריש אותם במקומות רחוקים וכך הם יוכלו להתפשט ברחבי האוקיינוס. כדי לבדוק את התאוריה, ערכנו מספר ניסויים: הניסוי הראשון בדק האם האור אכן מושך פלנקטון? את החיידקים שאספנו שמנו במיכל שבו 300 ליטר של מי ים. בשקית שקופה בצד אחד של המיכל שמנו חיידקים מפיקי אור ובצד השני של המיכל שקית שקופה עם תרבית חיידקים מאותו סוג, שהונדסו גנטית לא להפיק אור, ואז הוספנו את הפלנקטון שנאסף בים. חזרנו על הניסוי שמונה פעמים ומצאנו באופן מובהק, כי הפלנקטון אכן נמשך לחיידקים מפיצי האור.

בניסוי השני ביקשנו לבדוק האם הפלנקטון, לאחר שעיכל את החיידקים, מפיק אור בעצמו? כדי לבדוק זאת, לקחנו פלנקטון מסוג ארטמיה (סרטן זעיר שניתן למצוא אותו בבריכות המלח באילת, ע.כ) ושמנו אותו בתמיסת מי ים עם ריכוז גבוה של חיידקים מפיקי אור. לאחר זמן קצר שבו שהה הפלנקטון בסביבה מרוכזת בחיידקים מאירים, הוא התחיל להפיץ אור. הפצת האור היתה גם ממעי הפלנקטון וגם מהרגליים.

בניסוי השלישי בדקנו האם דגים, שלא יכולים לראות בחושך, יזהו את הפלנקטון שהפיק אור. הכנסנו פלנקטון זוהר למיכל מי ים, בחדר חשוך לחלוטין. כדי לצלם את המתרחש, הארנו את הדגים באור אולטרה-סגול, שדגים אינם יכולים לראות. במיכל עם הדגים שמנו ארטמיה שהפיק אור וארטמיה שאכל חיידקים מאותו סוג, שהונדסו גנטית לא להפיק אור. מצאנו שהדגים יכלו לאתר ולאכול רק את הפלנקטון המאיר.

בניסוי האחרון, בדקנו את ההפרשות של הפלנקטון ושל הדגים שאכלו את החיידקים מפיצי האור והתברר, שחלק מהחיידקים שרדו את תהליכי העיכול. לסיכום, הוכיחו הניסויים שלנו לראשונה את התיאוריה, שהפצת האור עוזרת לחיידקים למשוך מזון".

אני מבין מדוע זה טוב לחיידקים, אבל מדוע הפלנקטון אוכל חיידקים מפיצי אור? זה לא הופך אותו לטרף מועדף?
"גם אנחנו שאלנו את אותה השאלה. אנחנו יכולים רק להניח, שמכיוון שהחיידקים מתחילים להפיץ אור רק כאשר הם מגיעים לריכוז מסוים, העובדה שהם זוהרים מסמנת לפלנקטון שיש כאן ריכוז מזון טוב ושווה לו לקחת את הסיכון. במים עמוקים, אין הרבה מזון ושווה לפלנקטון לקחת את הסיכון, מאשר לרעוב".

בדקתם חיידקים מפיצי אור במפרץ אילת. אתם חושבים שהמחקר שלכם נותן תשובה גם להתנהגות חיידקים מפיצי אור במקומות אחרים בעולם?
"כן. אנחנו חושבים שהוא ישים גם לאזורים אחרים, בעיקר במים עמוקים שאור השמש לא חודר אליהם".

ההורים שלך בגרמניה קראו את המאמר?
"כן. הם גאים מאוד".

יש סיכוי שתישארי איתנו כאן, באילת?
"אני כותבת כרגע את הדוקטורט, בנושא פלנקטון ועוד לא החלטתי לאן אלך אחר כך. אילת היא מקום מצוין לעבודה: הים והשונית מאוד קרובים. אני מקווה מאוד להישאר".

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש