פרסומת
דלג

על הורים, ילדים ומה שביניהם

מאת: רותם ג'קסון ● 22/2/2012 08:48 ● ערב ערב 2538
כל מקצוע (כמעט) אפשר ללמוד. לכל מוצר מצורפות הוראות הפעלה. אבל למקצוע הכי חשוב בעולם - ההורות ולמוצר הכי יקר בעולם- הילדים שלנו, אין לא בית ספר ולא הוראות הפעלה. כך שלא פעם אנו עומדים מול דילמות קשות שמדירות שינה מעיננו. קבוצת הורים מאילת החליטה כבר לפני 17 שנים שהגיע הזמן לתת להורים כלים להתמודדות טובה יותר מול ההורות, המקצוע העתיק והמורכב בעולם. אל תגידו לא ידענו
על הורים, ילדים ומה שביניהם

כולנו רוצים להיות הורים טובים אבל באיזה מחיר?! ישנם אלו שמעדיפים לוותר על הסמכות שלהם ולו בשביל לא לריב עם הילדים, וישנם אלו שמעדיפים להמשיך במסורת החינוך הקלאסי והנוקשה שספגו בבית אבא. מי מהם צודק? לעולם לא נדע! האם יש גישה טובה יותר? גם זה לא בטוח!
הדבר היחידי שידוע הוא שככל שקיימים טיפוסים שונים, כך קיימות אינספור גישות שונות בחינוך.
גיל ונטורה, פסיכולוג ומומחה לחשיבה יצירתית, שהרצה באילת במסגרת סדרת ההרצאות "הורים, ילדים ומה שביניהם", סיכם את זה במשפט אחד שדווקא פתח את ההרצאה שלו-
"הורים- קודם כל ולפני הכל, אתם לא מקולקלים! אז אל תניחו לאף אחד לתקן אתכם!"
תודה גיל על הפרגון אבל אם לא לתקן אז לפחות ללמוד...
מקצוע ההורות הוא אחד הדברים הכי קשים שאני באופן אישי נאלצת להתמודד איתו מידי יום.
כמובן שכמו בכל תחום, הניסיון והוותק מקנים חספוס וחוכמה, אבל בל נשכח שככל שאנחנו מתקדמים כך גם ילדינו. כך יוצא שעד שאני תופסת את הפרנציפ של התנהגות מסוימת המאפיינת גיל מסוים, הם כבר עוברים לשלב הבא ואני נשארת עם הלשון בחוץ!
משיחות על הספסל בגינה הבנתי שאני לא לבד בתסכול הזה. בזכות סדרות המפגשים להורים, למדתי שאין בושה בללמוד איך להיות הורה טוב יותר לילד שלי, ולהיות בן אדם טוב יותר לעצמי,
כי בסופו של דבר ולא משנה איך תסובבו את זה, הילדים שמתפתחים הכי טוב והכי נכון אלו ילדים שיש להם אמא שמרוצה מעצמה!

בואו נלמד ביחד


סדרת המפגשים להורים מקיימת השנה את הסדרה ה-17 שלה, כאשר הפעם היא נערכת בסימן אחדות של שתי הסדרות שהופיעו כאן עד עתה. "סוד הקשר עם ילדינו", סדרה שיועדה להורים לילדים בגיל הרך ונוהלה על ידי טובה אוחיון, מנהלת מתנ"ס שחמון ואגף הגיל הרך והמשפחה במתנ"ס, ו"הורות מתוך מודעות", סדרה שהייתה מיועדת להורים למתבגרים ונוהלה על ידי ציפי טליאס, מנהלת "מרכז בראשית"- הראשות העירונית למלחמה בסמים ואלכוהול.
טובה וציפי כל אחת בתחומה, הצליחו במשך שנים להוציא הורים מהבית בשעות ערב מאוחרות כדי לשמוע הרצאות ממיטב המומחים העוסקים בכל התחומים שנוגעים למעגל המשפחתי.
"רק בסוף שנה שעברה, אחרי שנים של עבודה חופפת, התחלנו לחשוב על איחוד שתי הסדרות", משתפת טובה, רגע לפני פתיחת ההרצאה ביום ראשון האחרון עם המנחה אנאבלה שקד. "הרבה מהמרצים שציפי ואני הבאנו היו חופפים והבנו שבעצם עדיף לקחת את אותו נושא ולתת אותו בהיבט רחב יותר. מה גם שבהרבה משפחות יש גם קטנים וגם מתבגרים, כך שלמעשה פנינו לאותו קהל יעד".
"כיוון שאנו רשת וגוף אחד, היה נכון להתאחד", ממשיכה טליאס, "וזה גם מוכיח את עצמו. שיננו את השם ל"הורים, ילדים ומה שביניהם" ופתחנו את זה גם לאנשים העוסקים בחינוך ולאו דווקא רק להורים. האיחוד יצר גם גיוון בקהל היעד וקבלנו גם פניות מהנהלות בית ספריות כמו וועד ההורים של בית ספר "גולווטר" שהתארגן והזמין הורים להרצאה הנוכחית. כל השנים שמנו דגש על בחירת מרצים מהשורה הראשונה כאשר חלקם מוכרים גם בתקשורת. עד האיחוד קיימנו את כל המפגשים ב"מרכז בראשית" אך מכיוון שהקהל גדל, לשמחתנו, ההרצאות עברו לאולם ב"מתנ"ס שחמון, שיכול להכיל יותר קהל"".
את ההצלחה במשך השנים ובעיקר את הקפיצה השיווקית בסדרה של השנה זוקפות ציפי וטובה לזכותם של צוות ההורים הפעילים, שהתאחד גם הוא ובעצם משמש כמנוע של כל הפרויקט הזה.
"צוות הורים פעילים, הם שותפים מלאים שלנו מתחילת הדרך", מדגישה טובה, "הם אלו שעושים את כל העבודה בשטח מבחינת שיווק והפצה. הם לוקחים חלק נכבד בבחירת המרצים ואפילו שותפים ברמת הגרפיקה והעיצוב של הפליירים. הם אלו שמקבלים את הקהל לפני כל הרצאה, דואגים להנפיק טופסי משוב ולהתחכך בקהל כדי להרגיש את הדופק. זו עבודה ממש לא פשוטה להוציא אנשים מהבית בשעות בהן צריך בייביסיטר ועל אחת כמה כשחורף בחוץ וקר. בייחוד בעידן האינטרנט שהכל נורא זמין ואנשים יכולים לקרוא הכל ולשאול הכל און ליין. אבל יחד עם זאת, האווירה שנוצרת במפגשים כאלה, ההתחככות באנשים, הכיבוד המרשים שאנו דואגים להכין בכל הרצאה(כולל מרק בימי החורף. ר.ג') כנראה מצליחים לעשות את העבודה. אבל זה בטח שלא מובן מאליו".

אף פעם לא מאוחר לשנות


כשעברתי על רשימות המרצים שהתארחו כאן בשש עשרה השנים האחרונות קשה היה להתעלם מהעובדה שמדובר באנשי מפתח בתחומם. החל בפסיכולוגים, דוקטורים בחינוך, יועצים, סופרים ומשוררים וכלה באנתרופולוגים, פרופסורים ומנחים מוכרים במדיה הישראלית. שמות כמו מיכל דליות, הידועה כ"סופר נני", הרצל כחלון, פרופ' עמוס רולידר, גיל ונטורה, סמדר שיר, אנאבלה שקד, מיכל סנונית, פסקל ברקוביץ', ד"ר טוביה זקהיים ועוד רבים וטובים אחרים.
תכני ההרצאות אף הן רבות ומגוונות ונוגעות למעגל המשפחתי על כל רבדיו -
מזוגיות וקריירה דרך הצבת גבולות והתמודדות עם דור המסכים ועד- מאבקי כוח, חשיבות ההומור בחיים, התפתחות מינית, הפרעות קשב וריכוז, הבדלים בגישות חינוך, הפרעות שינה וחלימה והרשימה עוד ארוכה ומעניינת.
"אחד הנושאים שלא נס לייחם הוא ללא ספק הנושא של הצבת גבולות", אומרת רונית מלי, חברה בצוות הורים פעילים מתחילת הדרך", זה נושא שחוזר לאורך השנים כי הוא תמיד רלוונטי ומתאים לכל גיל.
בתור אחת מהקבוצה ובתור אמא במשרה מלאה אני יכולה לומר בביטחון שבזכות המפגשים עשיתי שינוי גדול בדרך החינוך שלי. תמיד יש מקום שאפשר לעצור ולהגיד טעיתי! ולשנות. כולם גם אומרים את זה. כולנו עושים טעויות למרות שאנחנו רוצים להיות הכי טובים. מה שיפה בהרצאות שכל אחד לוקח תמיד את מה שהכי רלוונטי בשבילו ומתאים לו. ובאופן כללי אנחנו יוצאים מחוזקים ובעלי כלים חדשים להתמודדות. המרצים דואגים לצייד אותנו בטיפים מעשיים, בעצות וברעיונות שלא היינו מקבלים בשום דרך אחרת".
סדרת המפגשים של "הורים, ילדים ומה שביניהם" היא ללא ספק אחד הדברים הקטנים שאנחנו בתור הורים חייבים להרשות לעצמנו לעשות. אני באופן אישי לא מוצאת שום סיבה למה לא ללכת "לסמינרים" בהורות כאשר כל בעל מקצוע שמכבד את עצמו מקפיד להתעדכן ולצאת להשתלמויות בתחום בו הוא עוסק. בל לנו ההורים לקפוא על השמרים ולשבת על הגדר בשעה שהעולם מתקדם בקצב כה מסחרר לידינו. סדרת המפגשים להורים באילת היא אחת היוזמות המבורכות ביותר שנוצרו מתוך צורך ממשי בקהילה ובזכות הגורמים העירוניים הפעילים גם מוגשים לנו על מגש של כסף מסובסד.
העלות המגוחכת של 30 ₪ להרצאה בהנחיית מרצה מהשורה הראשונה או ב-150 ₪ לכל הסדרה עם הנחה משמעותית לזוגות ולחברות היא כדברי טובה אוחיון, "תשלום של דמי רצינות בלבד כי זה אפילו לא מתקרב לכיסוי העלויות".
הורים, ילדים ומה שבינהים... ותופתעו לגלות שיש הרבה מאוד ביניהם!!

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש