פרסומת
דלג

האם שכונת המאפיה תשנה את פניה?

מאת: עומר כרמון ● 23/2/2012 08:41 ● ערב ערב 2538
התוכנית להתחדשות עירונית בשכונת המאפיה במרכז העיר, שהוכנה עוד בימיו של גבי קדוש, זכתה השבוע לאישור סופי. האדריכלית אילה רונאל שעמלה על התכנון: "גובה הבניינים המותר לא יעלה על שש קומות". "רחוב האלמוגים הוא היחיד בשכונה בו ניתן יהיה לקבל היתר לשימוש מסחרי". "מבין מבניה הוותיקים של השכונה, רק מגדל הקירור של המאפיה הישנה הוכר כראוי לשימור. את שאר המבנים הישנים ניתן יהיה להרוס". "יוקמו בשכונה שתי גינות ציבוריות, שתחתן חנייה תת קרקעית"
האם שכונת המאפיה תשנה את פניה?תשע שנים לאחר שהומלצה בידי עיריית אילת והועברה לטיפול הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה, ניתן השבוע סופסוף תוקף לתוכנית ההתחדשות העירונית בשכונת המאפיה במרכז העיר. התוכנית נדונה בוועדה מאז שנת 2003. בשנת 2007 אושרה להפקדה, אולם מאז נתקלה בהתנגדויות שעיכבו את אישורה הסופי.

במתחם המאפיה לא ניתן להוציא היתרי בנייה


תוכנית ההתחדשות העירונית, שהוכנה בשיתוף פעולה עם מינהל מקרקעי ישראל, תאפשר ליזמים לשקם ולפתח את השכונה הישנה והמתפוררת. האדריכלית איילה רונאל, שעמלה על תכנון שכונת המאפיה העתידית, אמרה ל'ערב ערב': "הרעיון הוא לאפשר לשכונה המוזנחת לשנות לאט את אופיה: לשמור על המרקם הקיים, מבלי לעשות מהפך ומבלי לפגוע בבעלויות. יש בשכונה מגרשים קטנים, שלא ניתן ולא נכון לבנות בהם מגדלים. לפיכך, גובה הבניינים המותר, לא יעלה על שש קומות. התוכנית תאפשר לדיירים להכשיר בנייה בלתי חוקית. מבין מבניה הוותיקים של השכונה. רק מגדל הקירור של המאפיה הישנה הוכר כראוי לשימור. את שאר המבנים הישנים ניתן יהיה להרוס".

"רוב השטח מיועד למגורים ולבתי מלון קטנים כדוגמת: מלון 'פייר' ופנסיונים", הסבירה רונאל. "בהתאם לתוכנית החדשה, יוקמו בשכונה שתי גינות ציבוריות. מתחת לגינות תוקם חנייה תת קרקעית, שתספק את הביקוש למקומות החנייה גם במגרשי המגורים. רחוב האלמוגים הוא היחיד בשכונה בו ניתן יהיה לקבל היתר לשימוש מסחרי. תוקם בו קולונדה (שדרת עמודים מקורה, ע.כ). במתחם אחר, יוכל יזם לקבל אישור לבניית בניין מגורים חדש. המגרש הריק ליד מלון 'נובה' יוכל לשמש למלונאות אינטנסיבית יותר. יוצא דופן הוא מתחם המאפיה: הקבלן שירצה לבנות במקום, יאלץ להגיש תוכנית מפורטת, המשלבת בתוכה את מגדל הקירור המיועד לשימור. זה המתחם היחיד בשכונה שלא ניתן להוציא בו היתרי בנייה מתוקף התוכנית החדשה".

תוכנית 'פינוי בינוי'?
כדי להוציא אל הפועל את התחדשותה של שכונת המאפיה, יש צורך ביזמים שיבקשו לבנות בה. מי שפועלת בשנה האחרונה בניסיון לעשות זאת, היא חברת 'מגורי הים האדום', שנמצאת בבעלות משותפת של הקבלן 'ס.נופי' ואיש העסקים נס שובל. מנכ"ל החברה, אבי כהן, שימש עד לפני שנה וחצי כמנכ"ל העירייה.

חברת 'מגורי הים האדום' מעוניינת להרוס כמה מהמבנים הישנים בשכונה, במסגרת תוכנית 'פינוי בינוי': היא מציעה לדיירים לוותר על דירותיהם הנוכחיות ולקבל תמורתן דירות חדשות וגדולות יותר.