פרסומת
דלג

15 שנות מאסר לתאילנדי שפצע קשה את חבריו

מאת: ● 29/2/2012 20:49 ● ערב ערב 2539
עובד תאילנדי תקף באכזריות את חבריו ופצע אותם באופן קשה לפני כמעט שנה בקיבוץ אליפז. הסניגור ביקש השבוע בבית המשפט המחוזי בבאר שבע להקל בעונשו של מרשו, אבל השופט, אליהו ביתן, גזר עליו עונש של 15 שנות מאסר בפועל וקנס של 150 אלף שקלים

הנאשם, פראיוואן ינגדאישום, אזרח תאילנד שבזמן הרלוונטי עבד והתגורר בקיבוץ אליפז, הורשע, לאחר שמיעת ראיות, בשתי עבירות של חבלה בכוונה מחמירה ובעבירה של חבלה חמורה.
בהכרעת הדין נקבע, כי ב- 9.3.11- בשעת ערב, התפתח ויכוח, על עניין פעוט, בין הנאשם פראיוואן ינגדאישום לאזרח תאילנדי אחר, צ'אינארין פיאופונג, ובעקבותיו הנאשם בא בטענות אל פורנשאי סאטאפאן.
פורנשאי הציע לנאשם להכות אותו באגרוף ובכך ליישר את ההדורים ביניהם.
הנאשם היכה את פורנשאי באגרוף בפניו וגרם ששן שלו תתנדנד. המתלונן כעס על מעשה הנאשם, לקח סכין והלך לחפש אותו. בסופו של דבר, אחד מחבריו של המתלונן תפס אותו ונטל ממנו את הסכין, והמתלונן לא הגיע אל הנאשם ולא התעמת אתו, והוא חזר אל חדרו והלך לישון. מאוחר יותר, הגיע הנאשם אל חדרם של המתלונן ושל אוטן סוצ'אריט כשסכין גדולה בידו, נכנס אליו, ניגש אל המתלונן שישן במיטתו, משך אותו אל מחוץ למבנה והיכה אותו עם הסכין, בפניו, בזרועו ובכפות ידיו. לאחר מכן, הוא שב למבנה והיכה את אוטן, ששכב במיטתו, עם הסכין, ברגלו. כתוצאה ממעשי הנאשם, שנו של פורנשאי נפגעה והמתלונן ואוטן נפצעו בצורה חמורה.
הנאשם תקף את המתלונן באכזריות רבה עם הסכין, גרם לו חתך עמוק לכל אורך הפנים, מהמצח ועד השפה התחתונה, ריטש את רשתית העין שלו וגרם לו לחתכים באמה ובכף היד, לכריתת הזרת ולקריעת גידים.
אוטן שכב במיטתו מצונף מפחד, והנאשם נכנס אליו לחדר והיכה ברגלו בסכין בעוצמה שהביאה כמעט לקטיעת כף הרגל.
המתלונן ואוטן פונו במסוק לבית החולים במצב קשה, כשהמתלונן מחוסר הכרה, והכרתו של אוטן מעורפלת. המתלונן איבד את עינו, נותח ואושפז במחלקות הכירורגיה הפלסטית והעיניים במשך כחודש ימים, על פניו נותרה צלקת משמעותית ושתיים מאצבעותיו נותרו ללא תחושה. אוטן סבל מחתך עמוק בשוק רגלו, נגרמו לו חתכים בשרירים ובגידים, הוא נאלץ לעבור ניתוח ואושפז בבית החולים למשך 12 יום. נותרו לו צלקת ומגבלת תנועה בכף הרגל.
עו"ד גיורא חזן, מפרקליטות מחוז דרום טען, כי נסיבות המקרה חריגות בחומרתן, מבחינת האלימות שהופעלה על ידי הנאשם ומבחינת הפגיעות שנגרמו. הוא ציין כי הנאשם תקף את קרבנותיו מבלי שהם תקפו או סיכנו אותו וטען כי במקרה זה, שהמעורבים בו הם עובדים זרים, יש לתת משקל מיוחד לשיקול ההרתעה.
עוד ציין, כי הנאשם הורשע בשתי עבירות של חבלה בכוונה מחמירה ועתר להטיל על הנאשם 20 שנות מאסר בפועל.
סניגורו של הנאשם, עו"ד עוזי נקש טען, כי המתלונן עצמו אחז סכין ארוכה וחיפש אותו כדי לפגוע בו וטען, כי התנהגות המתלונן היוותה טריגר להתנהגות הנאשם. הסניגור ביקש להתחשב בנסיבותיו של הנאשם – בן 38 , רווק, אזרח תאילנד שעד לאירוע שהה בישראל במשך כ- 4.5 שנים ועבד בחקלאות, משפחתו עניה ופרנסתה תלויה בנאשם וטען, כי אין לנאשם עבר פלילי ומעשיו כאן חריגים ביותר לאורח חייו ואינם מאפיינים אותו.
עוד ביקש הסניגור להתחשב בקושי המיוחד של הנאשם לשהות בכלא - כזר הנמצא בארץ לבדו ללא משפחה וחברים וכמי שאינו דובר עברית ואינו יכול להשתלב חברתית וליהנות ממסלולי השיקום שבכלא וטען, כי במקום מעצרו אין אזרחי תאילנד מלבדו והוא סובל מבדידות קשה.
עוד ביקש הסניגור לקחת בחשבון את הפגיעה שתיגרם למשפחת הנאשם בתאילנד, הנשענת עליו וטען, כי למרות שהפגיעה שנגרמה לקרבנות תקיפת הנאשם היתה חמורה, הרי שיכולתם לעבוד לא נפגעה בצורה משמעותית והם נשארו בישראל וממשיכים לעבוד בה. הוא ציין, כי הנאשם מצטער על מעשיו וביקש לדון אותו במידת הרחמים.
"העבירה של חבלה בכוונה מחמירה, בה הורשע הנאשם, היא עבירת האלימות החמורה ביותר בחוק העונשין לְמעשה שלא גרם למוות. קבוע לצדה עונש של 20 שנות מאסר, כָּמאסר הקבוע לעבירת ההריגה. נתון זה מדבר בעד עצמו ומלמד שנקודת המוצא העונשית לעבירה צריכה להיות מחמירה", אמר השופט ביתן. "כאשר מעשה עבירה אחד גורם לפגיעה גופנית ממשית במספר אנשים, מוצדק להטיל עונש נפרד על כל פגיעה ופגיעה", הוסיף השופט. מעשי הנאשם חמורים בצורה קיצונית ואינם עומדים בשום יחס למה שקדם להם. על כן, אין מקום לראות באירועים המוקדמים כנסיבה המקהה במשהו את חומרת מעשי הנאשם. הנאשם ובא כוחו טענו שהוא מתחרט על מעשיו ועל תוצאותיהם. דברים אלה הם בבחינת אמירות בעלמא, שלא היה להם כל ביטוי ממשי מצד הנאשם. "לא שמעתי שהנאשם פיצה את קרבנותיו או עשה צעד כלשהו בכיוון זה. בנוסף, הנאשם לא הודה במיוחס לו ולא התנצל בפני האנשים בהם פגע, אלא ההיפך, הוא כפר במיוחס לו, ניהל את משפטו וטען כאילו המתלונן הוא שתקף אותו, והוא רק נאלץ להתגונן מפניו. התקיפות שתקף הנאשם את המתלונן ואת אוטן היו ברוטאליות והן נעשו באכזריות קשה. הנאשם הניף את הסכין הגדולה שאחז והוריד אותה על המתלונן, מטווח קרוב, פעם אחר פעם, כשהוא רואה אל מול עיניו את התוצאות המזוויעות של מעשיו. גם לאחר שהמתלונן שכב ארצה שותת דם, פצוע קשות, דעתו לא התקררה, והוא נכנס לחדר ותקף באכזריות את אוטן. הפגיעות שנגרמו למתלונן ולאוטן חמורות ביותר. אילולא פונו המתלונן ואוטן במסוק לבית החולים וטופלו שם באופן נמרץ, התוצאות יכלו להיות עוד חמורות יותר ואף להסתיים במוות. מעשי הנאשם מלמדים עליו כי הוא מסוכן מאוד לציבור", סיכם השופט וגזר עליו 15 שנות מאסר וקנס של 150 אלף שקלים.

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש