פרסומת
דלג

המהפכה הבריאה של 'יוספטל'

מאת: ראובן זלץ למערכת ערב ערב באילת ● 22/3/2012 08:16 ● ערב ערב 2542
כיום, גם הציניקנים המרים ביותר שבינינו, מבינים כי רוח חדשה מנשבת במסדרונות בית החולים באילת. השקעות של עשרות מיליוני שקלים, בניית חדר מיון חדיש, גיוס מאסיבי של רופאים וכוח אדם מקצועי, פיתוח ושיפור בחדר הניתוח, שיפוץ כללי של מחלקת ילדים, קניית ציוד רפואי נדרש ומתקדם. אז נכון, יש עדיין לא מעט בעיות, יש עוד תלונות על חוסר מקצועיות, מחסור בכוח אדם רפואי, שיפור המערך הרפואי ועוד, אך אם בעבר, תושבי אילת לא האמינו בבית החולים, כיום התמונה משתנה ומהר. ראובן זלץ, שבעבר לא חסך בביקורת, נפגש בבית החולים עם מוביל המהפך, מנהל 'יוספטל', ד"ר גולדברג ועם פרופ' המילטון מילר, קרדיולוג מומחה שהחל לעבוד במרפאה הקרדיולוגית של בית החולים ולפני שמיהר לשטוף ידיים, השתכנע כי הניתוח הצליח והחולה מתאושש לא רע בכלל
המהפכה הבריאה של 'יוספטל'


לצפייה בסרטון לחצו על כפתור ||

כשעוברים בכביש הסמוך לבית החולים 'יוספטל', אי אפשר שלא לשים לב לעבודות המאסיביות במתחם. למעלה מ- 21 מיליוני שקלים יושקעו בבניית מחלקה לרפואה דחופה (חדר מיון) על שטח של 1,000 מ"ר. כ- 1.5 מיליון שקלים יושקעו ברכישת ציוד רפואי מתקדם למחלקה שתיפתח, כך מקווים, בשנת 2015. לפני מספר חודשים, נחנכה מחלקת ילדים משופצת בעלות 3.5 מיליון שקלים, בשלוש שנים האחרונות נרכש ציוד רפואי בכ- 10 מיליון שקלים ובחודש הבא, יערך טקס לפתיחתו הרשמית של תא הלחץ החדש בעלות של כ- 4.5 מיליון שקלים. ואם לא די בכך, הרי שבית החולים עומד לפני שיפוץ נרחב של כל המחלקות, הדומה לשיפוץ מחלקת הילדים, והמבנה יחוזק על פי תקן נדרש לרעידות אדמה בעלות של כ- 50 מיליון שקלים. אם תשאלו את ד"ר גולדברג, מנהל בית החולים בשלוש וחצי השנים האחרונות והאיש, האחראי יותר מכל, על המהפכה העכשווית, אם תשאלו אותו, הוא ישיב ויאמר: "המנכ"ל הנוכחי של קופ"ח 'כללית', אלי דפס, מאמין בבית החולים ומאמין שצריך לחזק את כל מוסדות 'כללית' בפריפריה ולכן הוא תומך במהלך לשדרוג ושיפוץ 'יוספטל'. "חשוב לציין, כי ההשקעה היא רוחבית, הן בבית החולים, הן במרפאות, בכוח אדם, במכון להתפתחות הילד ועוד. אנחנו מכוונים גבוה ואני שמח כי בשנים האחרונות הבאנו כמה דברים לרמות גבוהות", אומר ד"ר גולדברג.

ד"ר גולדברג: "זוהי רק ההתחלה"


אך לא רק קופ"ח 'כללית' הבינה כי בית חולים באילת הינו כורח המציאות וחייב להיות לספק שירותים ברמה גבוהה עד כמה שניתן. תורמים פרטיים שגויסו למשימה, ביניהם יהדות טורונטו, מדיניות העדפת הפריפריות במשרד הבריאות ומעל כולם, הרוח החדשה של מנהל בית החולים שהצליח היכן שרבים וטובים ניסו ולא ממש הצליחו, כל אלה מקדמים את המטרה. כיום, כל מחלקות בית החולים שודרגו בכוח אדם רפואי, הובאו רופאים, נקנה ציוד מתקדם, וד"ר גולדברג מבטיח "זו רק ההתחלה, כבר בקרוב נגייס עוד רופאים, למשל, אורתופד מומחה נוסף ואני אומר לך שיש כאן רפואה כמעט פרטית, ביחס למחלקות אחרות בארץ". ד"ר גולדברג מודע, כי יש תקלות ובעיות לפתרון, אך הוא משיב: "יש דרך ארוכה ורפואה זה עסק מורכב, יקר ונתון לשינויים מתמידים, אך אין לי ספק כי תושבי אילת רואים ומרגישים את השינוי בבית החולים שלהם". ואם לפני כמה שנים, היו אומרים לכם, לבוא לניתוח ב'יוספטל', הייתם צוחקים וטסים לצפון. כיום רוצה ד"ר גולדברג, בעזרת צוות הרופאים שגויס ל'יוספטל', לשכנע את תושבי אילת ולא פחות חשוב, את קופות החולים האחרות, לנסות את מערך הניתוחים החדש בבית החולים. כי חשוב לדעת, חדר ניתוח פעיל, הוא מתכון נפלא לתקציבים זורמים. ד"ר גולדברג: "אנו מבקשים מתושבי אילת לתת בנו אמון ולנסות את מערך ניתוחי קטרקט, אורתופדיה וכירורגיה, ריבוי הניתוחים יתרום לחיזוקו של בית החולים והמשך ההשקעות בתשתית ובכוח אדם, חשוב להדגיש כי הגענו לסטנדרט גבוה ביותר בתחומי הניתוח הללו, ואני ממליץ בחום לתושבי אילת לבקש מקופות החולים, לעבור את הניתוחים הללו כאן, באילת, בבית".

אולי תושבי אילת וקופות החולים פשוט לא מאמינים בטיב ואיכות המוצר?"שמע, תושבי אילת צריכים לדעתי להחליף דיסקט בעניין
'יוספטל', אני לא מכחיש כי בעבר היו טענות רבות, חלקן אולי צודקות, אך כחלק מהמדיניות החדשה וההתחדשות, אני משוכנע ובטוח כי כל תושב שיגיע לניתוח בתחומים שהזכרתי, ייצא מרוצה ויעידו על כך רבים שנותחו כבר. בעניין קופות החולים, העניין מורכב יותר ולצערנו עדיין ישנם שיקולים נוספים שמביאים מבוטחים של קופות החולים האחרות, לעבור ניתוחים בבתי חולים אחרים. חשוב לדעת, כי כולנו יכולים לחזק את בית החולים וביצוע ניתוחים במרכז הארץ, במקום באילת, פוגע בבית החולים ומונע ממנו כספים היכולים להיות מושקעים בהמשך פיתוחו".

פרופ' מילר: "הכל התחיל בפיגוע"


הרכש האחרון של בית החולים הוא פרופ' הילטון מילר, קרדיולוג וותיק ומוערך שבעבר ניהל את מעבדת הצינתורים ב'איכילוב' ומגיע לאילת פעמיים בשבוע למרפאה הקרדיולוגית בבית החולים. פרופ' מילר סיפר לנו השבוע על נסיבות הגעתו לאילת: "למעשה אני יזמתי את המהלך וזה החל לאחר הפיגוע האחרון סמוך לאילת. חתן שלי, מג"ד במי"ל, סיפר לי על בית החולים ועל צרכיו, חיפשתי אז תעסוקה חדשה וחשבתי שזה יכול להיות דבר נפלא, להגיע לאילת ולתרום מניסיוני. יצרתי קשר עם מנהל בית החולים והנה אני כאן". פרופ' מילר, נשוי ואב לארבעה ילדים, ממשיך את עבודת המחקר שלו באיכילוב ומספר כיצד מצא את בית החולים 'יוספטל': "זה בית חולים בפיתוח ואם לומר בעדינות, חסרות עדיין הרבה פונקציות והמערך האנושי מצומצם, אך מצאתי סביבת עבודה תומכת וידידותית, ממש משפחתית וזו עבודה שאני שמח לתרום בה". אין ספק כי אחת הטענות החוזרות היא העדר קרדיולוג קבוע או רופא לב במשרה מלאה, הגעתו של פרופ' מילר מספקת מענה, אם כי חלקי. פרופ' מילר: "כשאתה מגיע פעמיים בשבוע בעניין הטיפול המיידי באירועים לבביים בבית החולים", אומר פרופ' מילר, "בית החולים 'יוספטל' מספק פיתרונות במסגרת האפשר. יש לדעת כי כבית חולים קטן בפריפריה, 'יוספטל' לעולם לא יוכל לספק את מגוון הטיפולים הרחב המוצע בבית חולים גדול במרכז. אפשר לומר כי בכל אירוע לבבי, הצוות כאן מטפל ביעילות ובמהירות, והחולה מועבר במקרה הצורך לבית חולים גדול וזאת לאחר שמצבו יוצב". על השאלה האם הגעתו לאילת יכולה להיתפס כאקט ציוני, משיב פרופ' מילר בחיוך: "לא, אני רואה את תפקידי כאן כממלא חוסר קיים. אני לומד את המערכת ולומד להכיר את הרופאים והמטופלים, וכשאתה מכיר את מטופליך, הטיפול אישי ומעמיק יותר ויש פרויקטים על הפרק". ולתשומת לב המעשנים, פרופ' מילר אומר בעניין העישון: "כיום אין בכלל ספק, העישון הורג ונחשב למסוכן ביותר לאדם, נזקי העישון שאני ראיתי ועדיין רואה, קשים ביותר ובכל הזדמנות, כמו כעת, אני שב וקורא לכולם, הפסיקו לעשן, עברו לתזונה בריאה ונכונה, עשו כושר".

תגובת 'מכבי שירותי בריאות' לדברי ד"ר גולדברג בנושא הניתוחים ב'יוספטל'


"הקשר בין 'מכבי' ל'יוספטל' נמשך כרגיל ובמסגרתו מופנים חברי 'מכבי' לבית החולים במגוון רחב של שירותים. אנחנו נשמח להפנות מטופלים נוספים ל'יוספטל' ובתנאי שהשרות יהיה ברמה מקצועית גבוהה ובזמינות מיטבית. 'מכבי' אחראית להציע שירות רפואי מיטבי לחבריה. ההטסה לתל אביב איננה פתרון מועדף עלינו, אך לצערנו לא ניתן לקבל את כל השירותים מ'יוספטל'. חברי 'מכבי' באילת וביישובי אילות נהנים גם משרות של רפואה מקוונת. במסגרת זו, ניתן לקבוע תור לייעוץ אישי בווידאו עם מנהל מכון הגסטרו ועם מנהל מכון הסוכרת של מכבי בתל אביב, עם דיאטניות, קלינאית תקשורת ועוד. הציוד המשוכלל מאפשר לרופא ולמטופל לנהל שיחה דומה מאד לזו שמתנהלת בביקור 'רגיל' וחוסכת למטופלים את הצורך להגיע לתל אביב. הרופא יכול לעיין בתיק הרפואי ולתת מרשמים והפניות בהתאם לצורך".

תגובת קופ"ח מאוחדת


"'מאוחדת' מאפשרת למבוטחיה חופש בחירה לטיפולים אלקטיביים בביה״ח במסגרת הסדרי הבחירה. מאוחדת מאפשרת לכל לקוח הזקוק לטיפול רפואי בבי״ח ומבקש לקבל הטיפול בבי״ח 'יוספטל' לעשות זאת".

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש