פרסומת
דלג

ביקור היסטורי באילת

מאת: עומר כרמון ● 19/4/2012 08:39 ● ערב ערב 2546
תושב העיר שיצא השבוע עם סירתו למים סמוך לחוף 'תור ים', תיעד ביקור ראשון באילת של לווייתן גדול סנפיר. ד"ר אביעד שיינין, חוקר יונקים ימיים ויו"ר מחמל"י: "כשיונק נדיר כזה מגיע למדינתנו, מדובר בשמחה גדולה. לתוך מפרץ אילת, לווייני הענק האלה כמעט אף פעם לא נכנסים. כנראה שהגיע עם הזרמים צפונה, ראה שאין מה לחפש פה וחזר"
ביקור היסטורי באילת

וידיאו:


לוויתן גדול סנפיר באילת

תושב העיר שיצא השבוע עם סירתו למים סמוך לחוף 'תור ים', תיעד ביקור ראשון באילת של לווייתן גדול סנפיר. מדובר במין בסכנת הכחדה השייך למשפחת לווייתני הענק. במפרץ אילת ידוע על מספר מועט של מקרים בהם נצפה לוויתן מסוג זה. עד השבוע, המקום הצפוני ביותר בו נצפה הלווייתן, היה מול חופי דהב בסיני.

"הבחנו בו ממש במקרה", סיפר האילתי הצנוע שביקש להישאר בעילום שם, "לא הבנו מה אנחנו רואים, עד שראינו את הסנפיר ואת סילון המים שהשפריץ". ד"ר אביעד שיינין, חוקר יונקים ימיים ויו"ר המרכז לחקר והצלת יונקים ימיים (מחמל"י), שצפה בתיעוד הווידיאו, זיהה בוודאות את הדג כלווייתן גדול סנפיר. אבחנה דומה התקבלה גם מד"ר ראיין קונור, חוקר לווייתנים גדולי סנפיר באירלנד. "עבור חוקרים ישראלים, כשיונק נדיר כזה מגיע למדינתנו, מדובר בשמחה גדולה", אמר ד"ר שיינין ל'ערב ערב'. "הלוויתן הזה אהוב על חוקרים מכיוון שהוא נחשב לעדין ולאמנותי. כששני זכרים של לווייתן גדול סנפיר מעוניינים בנקבה, הם לא רבים ביניהם, אלא עושים ביניהם תחרות של מי שר יותר יפה. בכל אזור בעולם, הם שרים בדיאלקט שלו ויש המון מחקר על זה. הם חיים באוקיינוסים וגם באוקיינוס ההודי. יחסית נדירים בים האדום. לתוך מפרץ אילת הם כמעט אף פעם לא נכנסים".

כיצד הוא הגיע לכאן? תעה בדרך?
"יכול להיות שהוא רדף אחרי אוכל, אולי הוא שחה עם הזרם, אולי הוא חולה, קשה לדעת. כנראה שהגיע עם הזרמים צפונה, ראה שאין מה לחפש פה וחזר".

אתה גם שותף לדעה שיש בזמן האחרון יותר ביקורים של בעלי חיים גדולים במפרץ אילת?
"אני חושב שזה יותר בגלל מודעות והיכולות הטכנולוגיות. היום כל אחד יכול לצלם בסלולרי והמידע ישר עובר. אקולוגית, במפרץ אילת לא חל שינוי בשנים האחרונות".

אקולוג מחוז אילת ברשות הטבע והגנים סבור שיש קשר בין השיפור במצב מפרץ אילת, לביקורם של יצורים גדולים.
"הקשר יכול להיות ברמת המיקרו: אלמוגים, דגי שונית וכו'. אבל כשמדובר ברמה של יונקים גדולים, אני לא חושב שהקשר קיים".

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש