פרסומת
דלג

ממנים מפטרים ומרוויחים

מאת: ראובן זלץ למערכת ערב ערב באילת ● ● ערב ערב 2118
גם אם מינוי אבי כהן למנכ"ל העירייה הינו חוקי ותקין, הרי שהדרך בה נעשה המינוי גרמה למחלוקת קשה במועצת העיר. בתוך כך אישרה מועצת העיר את מינוי עו"ד דפנה ישראלי ליועצת המשפטית החדשה של עיריית אילת. תוכנית ההבראה הוגשה למשרד הפנים וכ-60 עובדים פרשו או פוטרו מהמערכת. ואם תהיתם כמה מרוויחים הבכירים בעיריית אילת, הנתונים בהמשך.
ממנים מפטרים ומרוויחים

מועצת העיר שהתכנסה לישיבה שלא מן המניין בחרה לאחר וויכוח סוער באבי כהן כמנכ"ל עיריית אילת. חברי האופוזיציה טענו בתוקף כי ההליך אינו תקין וכי אבי כהן אינו עומד בקריטריונים הנידרשים על פי חוזר מנכ"ל של משרד הפנים. הדיון על מינוי כהן נערך בדלתיים סגורות לבקשת ראש העיר כשחברי האופוזיציה מתנגדים בתוקף לבחירתו. ראש האופוזיציה, חבר המועצה רפי הוכמן אמר השבוע ל'ערב ערב' "לצערי הרב ההליך כלל אינו תקין, אבי כהן אינו עומד בתנאי הסף של משרד הפנים, לא בהשכלה ולא בניסיון הנדרש לתפקיד מנכ"ל העיריה". לטענת חברי האופוזיציה, ניגשו למכרז מועמדים נוספים שכלל לא נבדקו או נבחנו כישוריהם. הוכמן "מהמינוי הזה עולה ריח של מכרז תפור על מידותיו של אבי כהן ולא היתה שיוויוניות מול המועמדים האחרים, חשוב לציין כי אבי כהן שימש כראש מטה הבחירות של מאיר יצחק הלוי וכל העניין נראה לא תקין". בחוזר מנכ"ל שפורסם בדצמבר 2002 המתייחס למינוי מנכ"ל עיריה נכתב בין השאר "ברשויות מתחת ל-100 אלף תושבים נדרש ניסיון מוכח של לפחות 8 שנים בעבודה..." עוד נכתב "בעל תואר אקדמאי, לפחות תואר ראשון, רצוי בתחומי הכלכלה, מנהל עסקים, מינהל ציבורי, משפטים, אדריכלות, הנדסה ראיית חשבון...". במכרז שפורסם על ידי עירית אילת נכתב בדרישות התפקיד "השכלה- תואר ראשון, לפחות, במוסד אקדמאי מוכר...בתחומי מדעי החברה, מנהל ציבורי, מדעי המדינה, מנהל עסקים ומשאבי אנוש..". גם בניסיון המקצועי שונו במכרז הנתונים הנדרשים על ידי משרד הפנים "ניסיון מוכח, אירגוני וניהולי באירגונים גדולים, ציבורי או פרטי, ניסיון מוכח בניהול תקציבים..". חברי האופוזיציה פנו למשרד הפנים בדרישה לבדוק את תקינות המינוי. הנהלת העיריה מצידה ממתינה לפסיקת משרד הפנים בנושא המינוי. אך השבוע אמרו גם חברי קואליציה כי ההליך לא נעשה בדרך טובה, גם אם אבי כהן, הינו מינוי ראוי. 'ערב ערב' פנה למשרד הפנים שמצידו בודק את הנושא. עניין נוסף העשוי להוות מיכשול לכניסתו של אבי כהן לתפקיד, פנייה לבית המשפט של אחד מ-9 המועמדים שניגשו למיכרז. יש לזכור כי נהוג במישרות בכירות לשלוח את המועמדים למיבחנים ורק אז לבחור את המועמד המתאים. הדבר לא נעשה בבחירתו של אבי כהן. ראש העיר רצה את אבי כהן לצידו, הן כחבר אמיתי והן כאיש מקצוע איכותי. יצחק הלוי טוען כי חברי האופוזיציה עוסקים בקטנות ובקנטרנות לדבריו. לאחר הוויכוח על מינוי המנכ"ל, הצביעו חברי מועצת העיר, פה אחד, בעד מינוי עו"ד דפנה ישראלי, כיועצת המשפטית החדשה של עיריית אילת.

תמונת כתבה
אבי כהן, מינוי במחלוקת. צילום י. בן. יתח


החלה יציאת עובדים מהמערכת
תוכנית ההבראה של עיריית אילת הוגשה למשרד הפנים שדרש שינויים, אך למעשה התוכנית כבר יצאה לדרך. ממש בימים האחרונים נערכים דיונים בין הנהלת העיריה לוועד העובדים על שיתוף פעולה בנושא הקיצוץ בכוח אדם. נכון להיום יצאו או בשלבי עזיבה את המערכת, כ-60 עובדים. בוועד העובדים בודקים היטב את התוכנית והשבוע אמר ל'ערב ערב' יו"ר וועד העובדים, משה אזולאי "אנחנו בהחלט מודאגים ונמצאים עם היד על הדופק, אני מקווה שנגיע לסיכומים עם הנהלת העיריה לגבי שיתוף פעולה. לדעתנו אין מקום להכנסת עובדים חדשים למערכת וניתן לנייד עובדים במקום לפטרם". תוכנית ההתייעלות כוללת הפחתה משמעותית בשעות הנוספות, הפחתת שכר בכירים ובעלי שכר גבוה. הפרטה של שירותים וניוד עובדים. אך ל'ערב ערב' נודע כי יש בכוונת הנהלת העיריה להגיש רשימת מפוטרים נוספת. השבוע כך נראה עומד המו"מ בין וועד העובדים להנהלת העיריה בפני משבר. לא מן הנמנע כי וועד העובדים יכריז על סיכסוך עבודה. בהנהלת העיריה מקווים כי הליך הפיטורים וההתייעלות יסתיים מהר ככל האפשר.

הלוואי עלינו
בעוד תוכנית ההבראה עומדת על הפרק פורסמו השבוע משכורות הבכירים במיגזר הציבורי. עיריית אילת מככבת בדו"ח ואם תהיתם כמה מרוויחים בכירים בעיריה להלן הנתונים של משרד האוצר. ראוי לציין כי כל המשכורות חושבו בברוטו. גיזבר-32.457 מנכ"ל-29.154 מבקר העיריה-28.190 מנהל אגף החינוך-27.500 סמנכ"ל-26.447 יועץ משפטי-26.201 מנהל אגף תברואה-25.671 מהנדס העיר-24.780 ס. מנהל אגף החינוך-24.637 דוברת העיריה-24.400
מנהלת אגף הרווחה-22.656 משנה למנכ"ל-20.000 מנהל אגף ספורט-21.000 יצויין כי במשרד האוצר רואים במשכורות הללו חריגות שכר ועוד יצויין כי הדו"ח מתייחס לשנת 2002.