פרסומת
דלג

מתיחות בקשרי ישראל-ירדן בגלל פרויקט 'איילה'

מאת: עומר כרמון ● 24/5/2012 08:04 ● ערב ערב 2551
לפני שבועיים, החלו הירדנים בשאיבה של מי ים כדי למלא את לגונות הענק של פרויקט 'איילה' המשתרע מהחוף הצפוני עד סמוך למעבר 'רבין'. נציג בכיר של משרד החוץ נלווה השבוע לסיור שארגנה עיריית אילת בעיר עקבה, אולם לא הצליח לשכנע את הירדנים למסור פרטים על ההשפעות הסביבתיות של הפרויקט. רפי הוכמן: "ירדן היא מדינה ריבונית. לבקש מהם תסקיר איכות סביבה זאת חוצפה. אם לא נתעורר בזמן, נקום בוקר אחד כפרבר מוזנח של עיר תיירות מפוארת - עקבה". מנהל לשכת התיירות באילת, אבי קנדלקר, סבור אחרת: "העיר עקבה והטיילת שלה, מאוד מוזנחים ולא מפותחים. גם החופים שלה לא אטרקטיביים עבור תיירים"
מתיחות בקשרי ישראל-ירדן בגלל פרויקט 'איילה'

לצפייה בסרטון לחצו על כפתור ||

קשרי ישראל- ירדן סובלים ממתיחות נוספת, בשל פרויקט 'איילה' על גבול אילת-עקבה. לפני שבועיים, החלו הירדנים בשאיבה של מי ים כדי למלא את לגונות הענק של הפרויקט. ל'ערב ערב' נודע, כי בקשות משרד החוץ והמשרד להגנת הסביבה לקבל פרטים על ההשפעות הסביבתיות של הפרויקט, נענו עד כה בהתחמקות ירדנית. נציג בכיר של משרד החוץ השתתף השבוע בסיור בעקבה, שארגנה החברה הכלכלית של עיריית אילת (חכ"א). השיחות שניהל הנציג במהלך הביקור עם מנהלי פרויקט 'איילה' לא העלו דבר.

כזכור, הירדנים שואבים כמיליון קוב מי ים ומזרימים אותם ללגונות של פרויקט 'איילה', שמשתרעות על שטח של כ-17 ק"מ, מהחוף הצפוני ועד סמוך למעבר 'רבין'. הירדנים מחליפים את המים בכל שלושה ימים ומתכננים לבנות במקום גם בתי מלון מפוארים, שטחי מסחר, פארק גולף ו-280 נקודות עגינה ליאכטות.

הוכמן: "הם עושים את הדברים הנכונים"


בסיור בעיר עקבה השתתפו עובדים רבים של עיריית אילת ונציגי תיירות. ביניהם: מחזיק תיק התיירות בעירייה - יוסי חן, מנכ"ל חכ"א - עו"ד יוסי דיין, ראש העירייה לשעבר והעומד בראש הרשות לפיתוח כלכלי בעירייה – רפי הוכמן, מנכ"ל העירייה לשעבר, אבי כהן ומנהל לשכת התיירות אילת, אבי קנדלקר. במהלך הסיור אמר יוזם הסיור, ראש היחידה לשיתוף פעולה אזורי בעירייה, סמו סמוראי: "לעומת הפיתוח המדהים בעקבה, באילת יש שממה. צריך להרחיב את הסמכויות של המלך עבדאללה גם על אילת". רפי הוכמן הסכים עמו והוסיף: "אם לא נתעורר בזמן, נקום בוקר אחד כפרבר מוזנח של עיר תיירות מפוארת – עקבה. צריך לבטל את הוועדות המחוזיות והמקומיות, צריך לבטל את מינהל מקרקעי ישראל. צריך רשות אחת בלבד עם סמכויות, ובעיקר צריך חזון".

בתום הסיור שאלנו את רפי הוכמן ממה נובעת התלהבותו? "אני רואה ששם דברים זזים והם עושים את הדברים הנכונים", הוא ענה, "אצלנו מוסיפים אגפון בחדר מיון, וזאת חגיגה גדולה. אבל שם בנו לאחרונה שני בתי חולים חדשים".

אחד מבתי החולים עומד ריק, ועכשיו שוקלים להשכיר בו דירות.
"אבל המבנה עומד".

יש הרבה מבנים עומדים בעקבה, רבים מהם ריקים. יש שם הרבה 'דורטל סול'.
"זה לא 'דורטל סול'. זה נתקע באמצע הבנייה וזה יימשך. הכל נמכר".

מהיכן הביטחון?
"במדינות ערב זה יקרה".

בפרויקט 'איילה' אין תסקיר סביבתי. במשרד החוץ ובמשרד להגנת הסביבה, לא יודעים מה נשאב ממפרץ לאילת, ומה הירדנים מזרימים לים חזרה. זה המודל שאנחנו צריכים לשאוף אליו?
"ירדן היא מדינה ריבונית. לבקש מהם תסקיר איכות סביבה זאת חוצפה".

אבל זה ליד גבול ישראל. מדובר במים שאיכותם משפיעה עלינו.
"זה מים שהם שואבים מהמפרץ ומחזירים למפרץ. ומה אנחנו עושים עם המים בלגונות שלנו? גם מחזירים למפרץ. הם ביקשו מאתנו פעם תסקיר השפעה על הסביבה?".

ראינו במהלך הסיור מגרש ענק ריק ומגודר, שנמכר לחברה פרטית. זאת שכונה שנהרסה ותושביה פונו. מי שלא רצה להתפנות, הוצא משם בסיוע דחפורים. זה גם משהו שאנחנו צריכים לשאוף אליו?
"בהחלט, משום שהאנשים שם קיבלו פיצוי הולם. 11 אלף שקלים בירדן זה הרבה כסף. המשכורת של תושבי המקום הייתה אולי 200 דולרים בחודש. הם גם קיבלו מחוץ לעיר מגרש של חצי דונם. אני מכיר את הפרויקט הזה מלפני שנים, כששמעון פרס הכיר לי את ראש ממשלת ירדן בזמנו ואת הנסיך עבדאללה, אח של המלך חוסיין, הם רצו שנביא משקיעים כדי להפוך את מחנה הפליטים הזה למגורים. וזה לא יצא לפועל, כי לא הייתי מוכן שיהודי יעסוק בפינוי ערבי מביתו בירדן"

סמוראי: "דרוש מלך באילת"


במהלך הסיור שיזם, ארגן והדריך סמו סמוראי, הוא הרבה להדגיש את מה שנראה בעיניו כהצלחתה של עקבה: "כאן זאת עקבה, והצד השומם זאת ישראל", הוא חזר ואמר. "כל אלה שמדברים על כך שהפרויקטים בעקבה נהרסים ומתפוררים, פרויקט 'איילה' הינו ההוכחה לכך שהערכותיהם הם לא יותר ממשאלת לב. כל אזור עקבה מוגדר כסחר חופשי פטור ממכס. אין הגבלה על עובדים זרים, יש מס הכנסה של 5 אחוזים רק על הרווח הנקי, אין מסים שיש אצלנו. השמיים פתוחים. הירדנים עשו תוכנית עד שנת 2020 כדי להבטיח שבעקבה תהיה אוכלוסיה של 250 אלף נפש. כשהם התחילו את ההליך הזה, היו בעקבה 80 אלף איש. עכשיו יש 120 אלף איש (30 אלף מהם עובדי זרים ממצרים). גם סמוראי שיבח גם את פרויקט פינוי שכונת העוני הסמוכה לנמל הנוכחי, ורכישת השטח בידי חברת ענק מנסיכויות המפרץ. "יהיו כאן מרינות, מלונות, בניני מגורים ברמה גבוהה, פארקי מים ואטרקציות תיירותיות בהשקעה של 10 מיליארד דולר", הוא הבטיח. סמוראי לא התעלם מהפרויקטים הגדולים בעקבה שנותרו כ'פיל לבן': שכונת הענק סראיה שנראית כעיר רפאים ורוכשי הדירות בה פנו לבית המשפט כדי לקבל חזרה את כספם, וכן פרויקט וילות סמוך לנמל הצבאי, שנבנה בידי אחד מיועציו לשעבר של יאסר ערפאת, ולפני שנה וחצי, כל הרכוש במתחם עוקל".

קנדלקר: "אילת בעמדה טובה"


מנהל לשכת התיירות באילת, אבי קנדלקר, לא התרשם במיוחד ממה שראו עיניו במהלך הסיור בעקבה: "העיר עצמה וגם הטיילת, מאוד מוזנחים ולא מפותחים", הוא אמר. "גם החופים לא אטרקטיביים עבור תיירים. יש חוסר במסעדות לתיירים. רוב המסעדות שם הן חומוסיות. גם חיי לילה אין שם. יש לאילת את כל היתרונות. מי שלא אוהב גולף וספורט ימי, לא יידע מה לעשות בעקבה. אין שם אטרקציות. אילת נמצאת בעמדה טובה מול עקבה. משרד התיירות הכיר לאחרונה באילת כאזור עם עדיפות לאומית, והיא מקבלת דחיפה באטרקציות ובבניית בתי מלון. טוב לדעת ולראות מה שהשכנים שלנו עושים. אפילו אם כל התוכניות הוורודות שלהם יתגשמו, אני חושב שתחרות זה דבר טוב".

אבי כהן: "רואים חשיבה אירופית"


גם מנכ"ל העירייה לשעבר, אבי כהן, לא התלהב ממראה מרכז העיר עקבה, אולם גם הוא הביע כמיהה לשליט בסגנון מלך ירדן, שיוכל לקדם פרויקטים. "מרכז העיר עדיין נראה כמו עולם שלישי, אבל העיר נקייה יחסית למדינה ערבית", הוא אמר, "לא הייתי בעקבה מעל שנתיים, אבל ניכר שיש השקעות גדולות. אולי כדי להתקדם במדינת ישראל, צריך להביא מלך לחמש שנים. אולי אז התוצאות יהיו מהירות יותר. זר לא יבין כיצד יזמים מוכנים לשפוך מיליארדים על פרויקט שלא רואים את התוצאות שלו מיד. פרויקט 'איילה' יניב לבעליו כסף רק בעוד 10 שנים. רואים חשיבה אירופאית על כל הפרטים, כולל מסלולי אופניים, תאורה וכו'. יש להם יתרון גדול עלינו, בכך שהם קודם בונים תשתיות ואחר כך בניינים, ולא כמו אצלנו - קודם בונים ואחר כך מתחילים לחפש איזה תשתיות חסרות.. אצלנו מדברים ואצלם עושים. מצד שני, ראינו כמה וכמה פרויקטים תקועים וגם זה מלמד משהו. פרויקט 'סראיה' נראה כמו עיר רפאים".

גולף גם באילת?


אחת האטרקציות המרכזיות המתוכננות בפרויקט 'איילה', היא מגרש הגולף. "כאן חושבים על גולף ושם עושים אותו, לא רק 18 גומות, אלא גם שש גומות לאימונים", אומר רפי הוכמן שמקדם כבר שנים הקמה של מתחם בתי מלון ומגרש גולף, סמוך לבית הקברות באילת.

בטאבה כבר הקימו מגרש גולף, ובעקבה המגרש בדרך. מדוע צריך עוד מגרש גולף באילת?, שאלנו אותו.
"אתה שואל ברצינות? אם יש שם בית חולים, אז זה אומר שבאילת לא צריך בית חולים? אם יש שם תושבים, אז באילת לא צריכים להיות תושבים? ככל שיהיה יותר, כך יהיה יותר טוב".

איך נתחרה מול עקבה על אותו מוצר? תמיד יהיה שם זול יותר?
"גולף הוא נושא יוקרתי ולכן יש לו מקום גם אצלנו. אין בעיה להקים שלושה מגרשי גולף במשולש הגבולות: ישראל-מצרים-ירדן. תהיה תחרות בין מתכננים, מי ייצר מגרש יותר אתגרי. אנשים יבואו לטורניר באזור וישחקו בשלושת המגרשים. השוק הוא ענק".

גם אבי קנדלקר ואבי כהן סבורים שגם אילת זקוקה למגרש גולף. "זה לא מזיק שתהיה עוד אופציה למשיכת תיירות עשירה. גולף נכנס לקטגוריה של עיר ספורט", אמר קנדלקר. "בעיר תיירות חייבים לפתח את כל התשתיות לגיוון החופשה של התייר. מגרש גולף הוא מוצר משלים את חוויית האורח", הוסיף אבי כהן.

שקטה, בינתיים


המלווים הירדנים של סיור נציגי העיר אילת בעקבה הבטיחו כי העיר בטוחה לישראלים. למרות זאת, האוטובוס לא עצר במרכז העיר. את המשתתפים ליווה שוטר חמור סבר ואת הפסקת הצהרים והקניות, ערכה הקבוצה במתחם קניות סגור באחת משכונות המגורים בעקבה. גם באותו קניון מבודד לא ניתן היה להתחמק מהמציאות הפוליטית המסובכת: השיר שנוגן במערכת הכריזה, דיבר על חיפה ובאר שבע הפלסטיניות. בנמל הצבאי, התקיים בזמן הביקור תרגיל גדול של חילות זרים מאירופה ומדינות המפרץ. נראו שם נושאות מטוסים ומסוקים, ספינות טילים ואפילו צוללות. המבנה המרשים ביותר בעיר עקבה, אינו מלון או מצפה תת ימי, אלא מסגד חוסיין א-שריף ששופץ לפני חצי שנה בידי ממשלת ירדן בהשקעה של מיליוני דולרים. יש בו 2,000 מקומות למתפללים.

מומחים לירדן שנלוו לסיור ציינו, כי לעת עתה, ישראלים יכולים לטייל בבטחה בעקבה. כמה זמן זה יחזיק מעמד? עד שתמונותיו הרבות של המלך עבדאללה יחלו להיעלם מבנייני העיר. בהתחשב במתרחש במדינות ערב, יכול להיות שזה לא יקרה עוד זמן רב. לדבריהם, אין יום שבו לא מתקיימת בירדן הפגנה כנגד הממשלה, ובשבועות האחרונים, אף החלו ראשי האופוזיציה לתקוף את מלכת ירדן. "כיסאו של מלך ירדן מתנדנד", הם אומרים.


בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש