פרסומת
דלג

מר שריר

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● 7/6/2012 21:11 ● ערב ערב 2553
באליפות אירופה שהתקיימה לאחרונה בספרד, הפך מאור זרדז בן ה – 29 בן אילת, לישראלי הראשון שזכה במדליה בתחרות בינלאומית. מבחינתו זה לחלוטין לא סוף פסוק. בראיון בלעדי ל'ערב ערב' הוא מספר על ההשקעה הקשה, על החלום שמתחיל להתגשם ועל התקשורת הישראלית שלא יודעת לפרגן. הוא משלנו
מר שריר

לצפייה בסרטון לחצו על כפתור ||

החלום הגדול של מאור זרדז, בן אילת, היה לשמוע את הכרוז באליפות אירופה בפיתוח גוף מכריז עליו כעל אחד מששת העולים לשלב הגמר בתחרות, ולמרות ניסיון עשיר שכבר צבר בתחרויות בהן השתתף, הוא התרגש עד כדי דמעות כשההכרזה הזו נשמעה סוף סוף בפועל. ולמרות שהיו רבים שהאמינו כי מאור היה זה שאמור היה לזכות במקום הראשון בתחרות, לא היה מרוצה ממנו על ההישג שקטף, אחרי הכל, להיות הישראלי הראשון שמביא מדליה בתחרות בינלאומית בקטגוריה הנחשבת ביותר 'ההווי וייט' במשקל מעל 100 ק"ג זה לא משהו שקורה כל יום.
בסוף השבוע האחרון, הגיעו מאור, קארין אשתו (בהריון מתקדם) ובתו בת השלוש לביקור מולדת באילת. כמו בכל פעם כשהוא מגיע לעיר, פושטת השמועה כמו בשדה קוצים בחדרי הכושר באילת, אצל מפתחי הגוף למיניהם שעוקבים אחרי הצלחותיו של הצעיר האילתי שהתחיל את דרכו המקצועית ממש כאן.
השבוע, היה זה ביקור מיוחד במינו, שכן הפעם הגיע מאור לעיר כמנצח לכל דבר. אחרי הכל, מקום שלישי בתחרות בינלאומית נחשבת, אליה מגיעים אך ורק אלופי המדינות השונות, זה לא הישג שהולך ברגל. ולמרות ההישג הנחשב, אף אחד למעט העוסקים בתחום לא שמע על זה.
כך או כך, במקרה של זרדז, בהתחשב בנתוני גופו- 130 ק"ג של שרירים המתפזרים על גובה של 1:75 ס"מ ובסך הכל 6.5 אחוז שומן, אף אחד לא יכול להישאר אדיש כשהוא עובר בסביבה. גם הפעם הוא משך בעיר תשומת לב רבה ולא מעט בקשות לצילומים משותפים, למרות שבפועל רק מעטים ידעו במי מדובר.

תמונת כתבה


סיפור הצלחה מקומי


מאור זרדז הוא עוד סיפור הצלחה מקומי של צעיר שהחל את דרכו המקצועית בתחום בגיל 16 והיום, בגיל 29, הוא קוצר את הישגיו בזירה הבינלאומית. "האמת, תמיד נמשכתי לזה", הוא מספר השבוע, "הייתי ילד ממוצע, לא רזה מדי וכבר מגיל צעיר רציתי להתאמן בחדר כושר, אלא שחוק הספורט דאז אפשר את האימונים בחדר כושר מגיל 14 ומעלה ולי לא נותר אלא לחכות. בגיל 13, אבא שלי קנה לי שתי משקולות של 3 ק"ג כל אחת. עבדתי בבית לבדי על הידיים, כתפיים, עד שהמשקל הפך עבורי לקל, אז קניתי משקולת אחת של 10 ק"ג והתחלתי להתאמן ברצינות. בהתחלה זה היה לי מאוד כבד, תחשבי על זה, ילד בן 10-11 מרים 10 ק"ג, אבל לא ויתרתי. ואז הגיע גיל 14, ואני, שכל כך חיכיתי לגיל הזה כדי להירשם לחדר כושר, התאכזבתי לגלות כי לחוסר מזלי חוק הספורט שונה והגיל ההתחלתי לאימון בחדר כושר עלה לגיל 15. אז המשכתי להתאמן בבית, מסתכל בקנאה על אחי שנרשם לחדר כושר, התאמן ותוך שלושה וחצי חודשים עבר שינוי גופני מדהים". מאור מחייך כשהוא נזכר ביום ההולדת של גיל 15, איך רגע אחר כך הוא מיהר לעשות סוף סוף מנוי בחדר הכושר, "אחי שהבטיח לי שנתאמן יחד, ויתר וכך נשארתי לבדי בתחום, הולך עם זה עד הסוף". שנה אחרי שנרשם לחדר כושר, מאור הצעיר כבר הפגין גוף ראוי, עד כדי כך שהיו מי שהציעו לו להירשם לתחרות 'מר ישראל' לנוער. "ואני בכלל התאמנתי בשביל הכיף ולא חשבתי על זה בכלל", הוא מודה היום ונזכר איך החליט ללכת על זה. "בגיל 16 עשיתי לקראת התחרות דיאטה גרועה, כי מי הבין אז בכלל בתחום הזה. לא היה מי שידריך אותי. נסעתי לתחרות ודורגתי מקום חמישי מתוך שמונה מתחרים. ולמרות שזה היה גרוע, ירדתי מהבמה מאושר ואיך אומרים, עם האוכל בא התיאבון, ומאז הכל היסטוריה".
למעשה מאז מאור כמעט ולא הפסיק להתאמן. הוא אמנם רשם הפסקת אימונים בתקופת הצבא ואולם מיד לאחריה, הוא חזר במרץ רב לברזלים כשהוא מתפתח גופנית עוד ועוד ולא מוותר על השתתפות בתחרויות שונות. עד כדי כך הוא השקיע והתפתח, שבשנת 2007 הוא זכה בתואר 'מר ישראל' ו'אלוף האלופים', עובדה שהקנתה לו את הזכות לייצג את ישראל בתחרויות בינלאומית.
שנתיים אחר כך ולא לפני ששיפר את נתוניו הגופניים עוד יותר, התייצב מאור באליפות אירופה ודורג שביעי בקטגוריה של עד 100 ק"ג. בשנת 2010 הוא התחרה בתחרות 'מר עולם' וכשהוא שוקל 96 ק"ג ונראה טוב מתמיד, הוא סיים תשיעי בקטגוריית המשקל הכבד. ולמרות שאולי יש מי שהיה פורש בינתיים בעיקר לאחר נישואיו והולדת בתו הראשונה, עבור מאור כל אלו רק חיזקו את הרצון להצליח יותר ולהגיע עוד יותר רחוק.
לאחר אליפות העולם, מאור כבר סימן את היעד הברור- להגיע לפחות לשישיית הפינליסטים בתחרות בינלאומית. סימן וגם הצליח. כשהוא חובר לאחד מגדולי המאמנים בפיתוח גוף בעולם, הישראלי דרור ארז שחי בארצות הברית ועובד שם עם הגדולים והטובים ביותר בתחום, הרגיש מאור שהוא עולה על הגל הנכון. לראייה, בשלושת החודשים האחרונים, כך הוא מעיד על עצמו, הוא שיפר את גופו ברמה חסרת תקדים כשהוא מעלה בשנה אחת בלבד 13 קילוגרם במשקל במה, "ומי שמבין בתחום יודע שזה כמעט בלתי אפשרי, אבל המאמן המצוין שלי שינה לי את הדיאטה וגרם לי לשמור על יותר 'בשר' ביום התחרות. מעטים הם המתחרים שמגיעים למשקל כזה בגובה כמו שלי, בדרך כלל במשקלים האלו המתחרים הם לפחות בגובה 1:85 ס"מ, כך שבגובה שלי, 10 ס"מ פחות, להיכנס למשקלים האלו, זה אומר שאני מלא יותר בבשר ושריר", הוא מתאר.

"למרות שכולם חשבו שאזכה - לא התאכזבתי"


14 מתחרים שהם בגדר 'הרי אדם', לעין ממוצעת, התחרו ביניהם בספרד על התואר- אלוף אירופה בפיתוח גוף. מאור זרדז היה אחד מהם. באליפות הענקית, שנערכה על פני שבוע ימים בקטגוריות שונות, תחרות שמשכה אליה את הממוקמים ראשונים בכל מדינה ומדינה, קטגוריית המשקל הכבד מעל 100 ק"ג בה השתתף מאור לראשונה, נחשבה לדובדבן שבקצפת והושארה ליום התחרויות האחרון. ולמרות שבחדר החימום, כשמאור גילה את יריביו מחממים שרירים, הוא מודה כי איבד לרגע קט את בטחונו העצמי, "כי אתה לא יכול לראות את עצמך ואיך אתה נראה לעומתם", רק כשהתחיל להתחמם וגילה כי כולם מפסיקים את החימום שלהם ומסתכלים עליו, הוא התחיל להאמין שהוא עומד במידות. תוסיפו לזה את העידוד החם שקיבל מאשתו קארין, מרת ישראל בעצמה בפיתוח גוף בשנת 2007, שנוסעת איתו דרך קבע לכל תחרות, כל אלו גרמו לו לעלות על במה עם ביטחון עצמי בשמיים. "אחרי שבתחרויות הבינלאומיות הקודמות בהן השתתפתי לא הגעתי לשישיית הגמר, החלום שלי היה לשמוע הפעם את הכרוז מכריז – מאור זרדז אתה בגמר". ולמרות כל ניסיון התחרויות שלו, הפעם, כשזה קרה בפועל והוא הגיע לגמר, דמעות של שמחה מילאו את עיניו. כשהכרוז הכריז עליו כעל הזוכה במקום השלישי, היה מאור מאושר. "היה לי על הפנים חיוך מאוזן לאוזן, למרות שמזווית עין ראיתי שאשתי מאוכזבת", הוא מספר, "בהמשך היא תספר לי שכולם הימרו עליי כעל הזוכה של התחרות. האמת, כשראיתי את התמונות הבנתי שהיה שם משהו, אבל את האושר שלי אף אחד לא ייקח. אני מרוצה מההישג ומבחינתי זו רק ההתחלה. יש לי היום הרגשה של ווינר כי לאור השיפור הזה שעשיתי בתקופה האחרונה, ברור לי מה יקרה בתחרות הבאה- אליפות העולם".

תמונת כתבה


ואם עדיין לא הבנתם את הממדים של מאור, תחשבו על זה שב'אוף סיזן' היקף הידיים שלו מגיע ל- 53 ס"מ כל אחת וביום התחרות- 50 ס"מ על הבמה. היקף הרגליים שלו מגיע ל- 80 ס"מ כל רגל. הבנתם את זה?

"אם זה היה ענף אולימפי - התקשורת הייתה יוצאת מגדרה"


אחד הדברים המתסכלים בהישג הזה של זרדז הוא שלמרות חשיבותו, התקשורת בארץ נשארה אדישה, עד כדי כך אדישה שבשום מקום לא נכתב או סוקר ההישג של מי שעובד כבר שנים כדי להגיע אליו ובסופו של דבר ייצג על הבמה בטקס קבלת המדליות את מדינת ישראל. "יש לנו חרא של תקשורת במדינה הזו", הוא אומר בכעס מופגן, "לא שאני מחפש את אור הזרקורים, אבל עדיין, זה לא יאמן, מדובר במדליית ארד באליפות אירופה. אם זה היה ענף ספורט אולימפי הרי שהתקשורת הייתה יוצאת מגדרה. עכשיו מדברים על האפשרות להכניס את פיתוח הגוף לאולימפיאדה, תביני שעם הישג כמו שלי זה אומר כניסה היישר לאולימפיאדה, נו, אז זה לא נחשב? יש ישראלי שעושה הכל לבד, מממן את עצמו, עובד שנים קשה ואף אחד לא מתייחס אליו. לעומת זאת, תראי כמה כסף משקיעים בכדורגל בארץ ושיסלחו לי הכדורגלנים, אני עושה שלושה אימונים ביום, 18 אימונים בשבוע, עומד במשטר תזונה מטורף ביום יום שלא לדבר על הדיאטות לפני התחרויות, צריך לראות את מה שעובר עלי בסרט דוקומנטרי כדי להבין במה דברים אמורים וכמה זה קשה בעיקר כשאתה אבא ויש לך אשה בהריון ואתה צריך לעזור להן וגם לפרנס והכל עם אחוזי שומן כל כך נמוכים. לקחת את הילדה לגן הייתה אחת המטלות הכי קשות עבורי", הוא מודה, "תחשבי על זה שאני קם בכל בוקר בסביבות חמש, עושה אימון של 45 דקות ובשעה 8 בבוקר כבר מתייצב (מבת ים) בתל אביב כדי לאמן. על הדרך אני מקפיץ את הילדה לגן ודואג להכין לעצמי קופסאות אוכל לכל היום כשהכל מדוד ומסודר. תאמיני לי שזה לא פשוט ועכשיו תשווי את זה לכדורגלן שלא עושה הרבה כדי להרוויח המון ודווקא הם שאפילו לא יודעים משטר אימונים מה זה, זוכים להמון חשיפה תקשורתית".

איך מצליחים להמשיך בתחום התובעני הזה גם כבעל משפחה?
"הכל תלוי איך את בונה לעצמך את החיים ואת ה'חבילה'. לשמחתי, יש לי אשה שהיא תומכת חבל על הזמן. גם אם היא לא הייתה באה מהתחום של פיתוח הגוף, עדיין היא הייתה תומכת, כי היא כזו, פושרית, אחת שיודעת להרים את הגבר שלה ולהביא אותו לשיאים והישגים. זו גם הסיבה שאני לא מוותר עליה בתחרויות. היא מבינה את השיגעון שלי ותומכת. אמנם יש מצבים שמאוד קשה לה, אבל היא אף פעם לא תיקח אותי אחורנית, היא יודעת כמה זה חשוב לי".

בסופו של דבר זכייה בתואר לא מביאה איתה במקרה של פיתוח גוף שום פרס כספי, שווה?
"בואי נתחיל מזה שאף אחד שעוסק בפיתוח גוף לא עושה את בשביל הכסף. אבל אם כבר עושים ומתחרים, חשוב להבין שעצם ההישג שהבאתי עוזר לי בעבודתי כמאמן. אנשים אוהבים, שם וכשאתה מאמן עם 'טייטל', יותר אנשים רוצים אותך. אז אולי אין כסף ישירות בתחרות, אבל ההישגים עוזרים בסופו של דבר כלכלית. אין היום חדר כושר בארץ שלא מכירים אותי בו, ואם אני עמוס היום בעבודה כמאמן פרטי, זה לא בכדי".

איך מתמודדים עם דיבורים על סטרואידים?
"יש בדיקות סמים גם בתחרויות כאלו. כל עוד בדקו או לא בדקו ואף אחד לא מצא לזה ראיות- אתה לא משתמש בסמים. דווקא בקטע הזה אני לא נתקל ביותר מדי הערות. אנשים בעיקר מתלהבים מהמראה שלי".

אשתך פרשה מהתחום?
"היא הייתה מרת ישראל בשנת 2007. בהווה אנחנו זוג צעיר שבונה משפחה. היא נמצאת עכשיו לקראת סוף ההריון השני ומה לעשות והתחום הזה לא הולך יחד עם לידות, אבל אנחנו בהחלט חושבים ביום אחד להשתתף בתחרות זוגות בינלאומית. אולי ניקח לנו שנה וחצי ואז נעשה את זה"...

כמה אוכלים ביום כדי לתחזק גוף כזה?
"אני מגיע לכ- 8,000-10,000 קלוריות ביום", הוא אומר לי בחיוך, "אני אוכל כל שלוש שעות בערך, צריך לתחזק את הגוף".

ומאיפה הכסף לתחזוקה שוטפת כזו?
"אני עובד קשה בשביל זה וכדי לפרנס את המשפחה שלי שהיא כמובן לפני הכל. למזלי יש לי את רשת 'ישראל בודי', שאני משמש כפרזנטור שלהם, הם תומכים בי בכל הקטע של תוספי המזון וזה מאוד עוזר".

מה החלום?
"החלום העיקרי- היעד הוא להגיע לתחרות 'מר אולימפיאה', התחרות הנחשבת בעולם בתחום פיתוח הגוף. אני לא אפסיק כל עוד אני יכול ולא אירגע עד שאגיע לשם. כדי שזה יקרה, אני צריך לקחת מקום ראשון באליפות העולם, לזכות בתחרות בינלאומית, לקבל כרטיס מקצוען ולעשות את זה. זה ממש לא פשוט. אם היית שואלת אותי לפני שנה וחצי, הייתי אומר לך שזה חלום שהוא בגדר פנטזיה, היום אני אומר לך שזה אפשרי, אני בן אדם עקשן עם המון כוח רצון, ורק בגלל זה או בזכות זה, תלוי איך מסתכלים על זה, הגעתי לאן שהגעתי".

למי התודות?
"לאשתי היקרה קארין על כל התמיכה, העידוד והפרגון, להורים שלי שסבלו את השיגעון הזה שלי עוד כשהייתי נער ואני בעצמי לא מבין איך הם סבלו את זה, ל'ישראל בודי' על התמיכה, למאמן שלי, דרור ארז על הכל ונשיא איגוד פיתוח הגוף I.F.B.B אשר פריג' על כל התמיכה".
לתמונות וסרטונים של מאור- www.maorzaradez.com או בדף ה'פייסבוק' שלו באנגלית.

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש