פרסומת
דלג

חשש: הקמת גדר הגבול תתעכב

מאת: עומר כרמון ● 21/6/2012 16:35 ● ערב ערב 2555
בעקבות ההתקפה הקטלנית על עובדים שעסקו בבניית גדר הגבול החדשה מול מצרים, נאלץ צה"ל לתגבר את מערך האבטחה. כמו כן, צומצמו שעות העבודה והוטלו הגבלות על התנועה בשטח. תת אלוף (במיל.) שלום הררי: "אם לא תהיה מדיניות בלימה קשיחה של לפחות ירי גומי ברגלי המסתננים, הגדר החדשה לא תועיל". הערכה: ירי הטילים לעבר הערבה ומצפה רמון נועד לצורכי טיווח
חשש: הקמת גדר הגבול תתעכב

לצפייה בסרטון לחצו על כפתור ||

במערכת הביטחון חוששים כי בעקבות ההתקפה השבוע על עובדים שעסקו בהקמת גדר הגבול בין ישראל למצרים, יחול עיכוב בהשלמת הגדר. כזכור, בראשית השבוע, הופעל מטען צד לעבר שני כלי רכב של קבלנים ישראלים שנעו לאורך הגבול בפתחת ניצנה. כמו כן נורתה אש מנשק קל ושוגר טיל RPG. מירי המחבלים נהרג סאאד פשאפשה, בן 30 מחיפה. שניים משלושת המחבלים שהשתתפו בתקיפה, נהרגו מירי כוחות צה"ל. מחבל שלישי נמלט חזרה לשטח מצרים.

בעקבות ההתקפה, נאלץ צה"ל לתגבר את מערך האבטחה על הפועלים העוסקים בבניית הגדר. כמו כן צומצמו שעות העבודה והוטלו הגבלות על התנועה בשטח.

בסוף השבוע, שוגרו מסיני שני טילי 'גראד' לעבר הערבה ומצפה רמון. טיל אחד נחת סמוך לישוב בתחומי המועצה האזורית חבל אילות, הממוקם כ-40 ק"מ צפונית לאילת. הטיל השני התפוצץ סמוך למצפה רמון. לא היו נפגעים.

לא ירי של החמאס


תת אלוף (במיל.) שלום הררי, חבר המכון לחקר הטרור במרכז הבינתחומי בהרצליה, ולשעבר היועץ לעניינים פלסטינים במשרד הביטחון, אמר ל'ערב ערב', כי יתכן וירי הטילים נועד לצורכי טיווח. "עצם העובדה שמדובר בטילים בודדים מחזק הערכה זו", הוא הדגיש, "ראש הכוח הרב לאומי בסיני סיפר רק לפני שבועיים שמחבלים בעזה שמחזיקים בטילים לטווח של 70-80 ק"מ, יורים טילי טיווח לתוך סיני כדי לבדוק את הטילים שלהם וכדי להתאמן לקראת העימות עם ישראל. הררי העריך, כי ירי הטילים השבוע לא בוצע לבקשת האחים המוסלמים והחמאס, כפי שפורסם השבוע בעיתון 'הארץ', אלא שמדובר בפעילי ג'יהאד עולמי. או חזבאללה.

כבר לא גבול של שאנטי


בכל הנוגע לבניית הגדר, תת אלוף הררי אינו איש בשורות. להערכתו, יתגבר זרם המסתננים מירדן וגם דרך גבול מצרים: "המסתננים ינסו להסתנן גם מהגדר החדשה", הוא העריך, "ראיתי במקסיקו, כיצד מסתננים מצליחים לחצות גדרות כאלה עם סולמות. הדרג המדיני יצטרך להחליט. אם לא תהיה מדיניות בלימה קשיחה של לפחות ירי גומי ברגליים, הגדר הזאת לא תועיל. כמות הטילים בסיני הולכת וגדלה. אין בעיה להשיג היום בזול קטיושות, טילים נגד מטוסים, טילי נ"ט, וכמויות עצומות של הרבה חומר נפץ שנבזזו ממחסני הצבא הלובי. אילת נכנסת לצערי לתקופה של חוסר יציבות, מכיוון שהאזור מסביבה הפך ללא יציב".

הררי המשיל את מצבה של אילת לשינוי שבוצע לאחרונה בתגי עוצבת אדום. בעבר, תג אילת היה של חוף ים כחול יפה ועליו עץ דקל. סמל אחר היה של דולפין שט במים. לאחרונה, הורה מפקד האוגדה לשנות את כל התגים: במקום חוף ים, יש היום חרב והשועל של פיקוד דרום. לחטיבת אילת ניתן תג של הרי אילת, ואברהם אדן (ברן) מטפס על דגל הדיו. מפקד האוגדה הסביר שהוא שינה את התגים כדי להתאימם למצב החדש: "אני לא רוצה שהחטיבות שלי באזור אילת וגבול מצרים ייראו כמו בגבול של שאנטי", הוא הסביר

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש