פרסומת
דלג

שילוב ילדי המסתננים: השופטת מתחמקת מהכרעה

מאת: עומר כרמון ● 28/6/2012 02:26 ● ערב ערב 2064
שופטת בית המשפט המחוזי בבאר שבע, רחל ברקאי, בחרה לא להכריע בשאלה הקשה: האם זכאים ילדי המסתננים להשתלב במערכת החינוך באילת? היא הבהירה כי תעסוק רק ב-15 הילדים שמופיעים בעתירת ארגוני הסיוע לפליטים, וביקשה מהצדדים להבהיר את עמדתם בנוגע לכל אחד מהילדים
שילוב ילדי המסתננים: השופטת מתחמקת מהכרעה

בית המשפט לעניינים מנהליים בבאר שבע, דן השבוע בדרישת ארגוני הסיוע לפליטים, לשלב את ילדי המסתננים במערכת החינוך באילת. למורת רוחם של הצדדים שביקשו להפוך את הדיון לעקרוני, השופטת רחל ברקאי, הבהירה כי אין בכוונתה לדון בשאלה העקרונית: האם יש לשלב את ילדי המסתננים בבתי ספר רגילים, אלא לעסוק רק ב-15 הילדים ששמותיהם מוזכרים בעתירה, ולבדוק מי מהם יכול ואמור להשתלב בבית הספר באילת. היא ביקשה לקבל בתוך שבועיים, הסבר פרטני לגבי כל ילד וילד.

עמדתה של השופטת לא הסבה נחת לראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, שמסר בהודעה לתקשורת לאחר הדיון: "אני רואה בנושא דיון עקרוני ולא פרטני. לא אנוח, גם אם נידרש להגיע לפתחה של ממשלת ישראל או לפתחו של בית המשפט העליון. כל ניסיון להוביל אותנו לדיון פרטני משמעו לברוח מהבעיה העקרונית הדמוגרפית הלאומית שנובעת מסוגיה כאובה זו".

עו"ד יונתן ברמן, שייצג את עמותת הסיוע לפליטים, א.ס.ף, אמר ל'ערב ערב', כי במידה וייקבע שגם לגבי שאר ילדי המסתננים יש לקיים הליך פרטני, יהיו לכך השלכות חשובות לגבי טענתם שלא ניתן לפסול באופן גורף, את שילובם של ילדי הפליטים בבתי הספר הרגילים: "עיריית אילת טענה ששילוב ילדי הפליטים ימוטט את מערכת החינוך בעיר", אמר עו"ד ברמן. "אנחנו מבינים שאילת היא עיר חלשה, אבל סבורים שכמות כה קטנה של ילדים, לא יכולה למוטט את מערכת החינוך".

כזכור, נושא שילובם של ילדי המסתננים בבתי הספר בעיר, נמצא כבר למעלה משנה על שולחנו של בית המשפט המחוזי. לאחר שארגוני הסיוע לפליטים טענו כי יש לחייב את עיריית אילת לקלוט אותם במוסדות החינוך שלה. עיריית אילת מתנגדת לדרישת ארגוני הסיוע, והציגה בפני השופטת מכתב מטעם ועד ההורים המרכזי באילת, שבו הובהר, כי אם יוחלט לשלב את ילדי המסתננים בבתי הספר בעיר, ההורים יסרבו לשלוח את ילדיהם לבית הספר. כמו כן הועברה לשופטת חוות דעתה המשפטית של פרופ' רות גביזון, שקבעה כי המדינה אינה חייבת לשלב את ילדי המסתננים במערכות החינוך הרגילות ויכולה לעשות כן גם במסגרת חינוכית נפרדת. לעמדתה של פרופ' גביזון שותף גם משרד החינוך.

ראוי לציין, כי מרבית ילדי המסתננים המתגוררים באילת הם מדרום סודן. רבים מהם כבר חזרו למולדתם וכלל לא ברור כמה מהם עדיין נותרו בעיר. גם מקרב 15 הילדים המוזכרים בעתירה, ישנם ילדים שכבר שבו לדרום סודן או אמורים לשוב אליה בקרוב. כזכור, בית הספר 'נוף אילות' שבו למדו ילדי המסתננים, נסגר בימים אלו ולא יפעל בשנת הלימודים הבאה.