פרסומת
דלג

השוד בקיבוץ אילות: ג'ורנו, גולובצ'ק ואוחנה נשלחו לכלא

מאת: עומר כרמון ● 19/7/2012 08:58 ● ערב ערב 2559
חודשי מאסר נגזרו השבוע על שלושה תושבי אילת ששדדו מתדלק באיומי סכין. קורבן השוד הוא קרוב משפחה של אחד השודדים – גולובצ'ק ואוחנה טענו תחילה כי הקורבן שיתף אתם פעולה, אך התברר כי מדובר בטענה שקרית. השופט, אליהו ביתן: "טענת כזב זו כלפי המתלונן מוסיפה חטא על פשע"
השוד בקיבוץ אילות: ג'ורנו, גולובצ'ק ואוחנה נשלחו לכלא

שופט בית המשפט המחוזי בבאר שבע, אליהו ביתן, גזר השבוע 15 חודשי מאסר בפועל ו-12 חודשי מאסר על תנאי, על שלושה תושבי אילת: ישראל ג'ורנו, מיכאל גולובצ'ק ורותם אוחנה, שהשתתפו לפני כשנתיים בשוד תחנת הדלק 'דור אלון', בכניסה לקיבוץ אילות. גולובצ'ק ואוחנה נכנסו לחנות שבתחנת הדלק כשהם לבושים במעילים ובגדים כהים, כובעי גרב על פניהם וידיהם נתונות בכפפות גומי. גולובצ'ק התנפל על המתדלק, הפילו ארצה, הצמיד סכין לצווארו ואמר לו 'זה שוד, תביא מהר מהר את הכסף'. רותם אוחנה הצמידה פתק לפניו. המתדלק מסר להם אלף שקלים במזומן מקופות תחנת הדלק, והם לקח את הכסף ונמלטו אל הרכב בו המתין להם ישראל ג'ורנו. שלושתם נסעו לחניון ושם חילקו ביניהם את שלל השוד. בא כוחה של התביעה, עו"ד ענבל חיים, טענה כי מדובר במעשה שוד מתוכנן וחמור ביותר. הנאשמים בחרו בתחנת הדלק הספציפית מכיוון שהכירו את אופיו ההססני של המתדלק, ושלא יגלה התנגדות, וימסור להם את הכסף. הנשדד הוא קרוב משפחה של אחד הנאשמים, ורותם אוחנה היתה ידידה קרובה של אחותו. גולובצ'ק ואוחנה טענו תחילה כי השוד היה מבוים ונעשה על דעת הנשדד, שביקש לפגוע במעסיקו. טענה זו התגלתה כשקרית.

"המרחב הציבורי אינו הפקר"

השופט אליהו ביתן קיבל את טענות התביעה ודחה את המלצות שירות המבחן, לא להטיל על הנאשמים עונשי מאסר בפועל: "חומרה מיוחדת טמונה בעובדה שהשוד בוצע בתחנת דלק, בשעת לילה מאוחרת. בחלק מתחנות הדלק ניתן שירות לציבור בכל שעות היממה. בדרך כלל, בשעות הקטנות של הלילה, נמצאים בתחנה עובד אחד או שניים והם מהווים טרף קל לשודדים, שכן, ברשותם כסף מזומן וניתן בקלות להגיע עד אליהם, לשדוד אותם ולהימלט. השירות הניתן בתחנות הדלק חיוני לציבור. התופעה של שוד עובדי תחנות דלק היא תופעה רווחת ונפוצה עד כי אפשר להגדירה כ'מכת מדינה'. נחיצות השירות, קלות הביצוע ומימדי התופעה, מחייבים תגובה עונשית הולמת, שתעביר מסר ששכר העבירה יצא בהפסדה ותתרום למיתון התופעה. הנסיבות הקונקרטיות של עבירת השוד כאן, חמורות. אין המדובר בעבירה מזדמנת שבוצעה בספונטניות, אלא בכזו שתוכננה מראש, כשבוע ימים לפני ביצוע השוד, קורבן השוד הוא בן דודו של אחד הנאשמים, ובינו לבין הנאשמים האחרים היתה היכרות מסוימת. הנאשמים בחרו בו במיוחד, בשל מאפייני אישיותו. הנאשמים הצטיידו מראש בבגדים כהים ובסכין לצורך ביצוע השוד. העבירה בוצעה על ידי הנאשמים בצוותא, תוך חלוקת תפקידים ביניהם והכנת רכב מילוט. נקל לשער את רגעי האימה שעברו על המתלונן כשהנאשמים הפתיעו אותו בחנות, הוא הופל ארצה, סכין הוצמדה לצווארו והוא נדרש למסור כסף. המתלונן תיאר בפני שירות המבחן את השוד כאירוע טראומטי שבעקבותיו הפסיק את עבודתו בתחנת הדלק ומסר כי מאז הוא חושש להימצא במקומות מבודדים בשעות הלילה בגפו. מעשים כמעשי הנאשמים פוגעים לא רק בקרבנות הישירים שלהם, אלא בציבור בכללו, בהיותם משפיעים לרעה על אווירת הרחוב ועל תחושת הביטחון של האזרח. הם ראויים לתגובה עונשית חריפה, שתבטא גמול מתאים, תשמיע שיש דין ויש דיין והמרחב הציבורי אינו הפקר ותרתיע את מבצעיהם ואת הרבים. הנאשמים כפרו במיוחס להם, והנאשמים גולובצ'ק ואוחנה טענו כי השוד היה מבוים וכי המתלונן היה בסוד העניינים ושיתף איתם פעולה. על רקע עמדתם זו הוזמן המתלונן להעיד בבית המשפט ומסר את גרסתו. רק לאחריה הואילו הנאשמים להודות במעשיהם. טענת כזב זו כלפי המתלונן, מוסיפה חטא על פשע מבחינת פגיעת הנאשמים בו, והיא מעמידה את כנות החרטה והצער שהביעו על הפגיעה בו, בסימן שאלה גדול. מעשי הנאשמים והעבירות בהן הורשעו מצדיקים, הן מצד הגמול והן מצד ההרתעה, הטלת עונש משמעותי, הכולל מאסר בפועל לתקופה ממשית, גם כשמדובר בנאשמים צעירים. מעשי שוד הפכו לנפוצים ובלא מעט מקרים הם מבוצעים על ידי בחורים צעירים ואפילו קטינים. ענישה סלחנית עלולה להעביר מסר שלילי, המנוגד לאינטרס הציבורי ואין בה לתרום להתמודדות עם התופעה. שירות המבחן המליץ שלא לשלוח את הנאשמים לכלא ולהסתפק בעונשי מאסר קצרים בעבודות שירות. אינני מוצא לנכון לאמץ את ההמלצה. המלצות שירות המבחן הן אמנם חלק ממארג נתונים המובאים בחשבון בגזירת העונש והן נשקלות בכובד ראש, במיוחד כשמדובר בנאשמים צעירים או קטינים. אך יש לזכור, שבעוד שירות המבחן מתמקד בעיקר בנאשם ובהשלכות של גזר הדין עליו, על בית המשפט להביא בחשבון שיקולים נוספים, רבים ורחבים מאלה של שירות המבחן".

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש