פרסומת
דלג

הזדמנות אחרונה לנצל את הטבות המס לדירה

מאת: מערכת ערב ערב ● 24/9/2012 14:20 ● ערב ערב 2569
כיום כבר ניתן לומר בקול רם, צעדי האוצר בשוק הדיור נכשלו! בתום עשרה חודשי קיפאון, חזרו המחירים בשוק הדיור לעלות, אף שעליה מתונה. "אנו רואים האטה בקצב עליית מחירי הדיור, אבל קצב העלייה עדיין גבוה מדי. נמשיך לעבוד כדי שהמצב יהיה בשליטה בקרוב" – את המשפט הזה אמר הנגיד סטנלי פישר עוד בחודש יולי 2011. גם הוא מודע לכך כי מחירי הדיור בישראל עלו ב-50% בארבע השנים האחרונות.
הזדמנות אחרונה לנצל את הטבות המס לדירה

כשלון הצעדים שננקטו


בעוד שבבנק ישראל התרכזו עד כה כחלק מפעילות הבלימה של השוק, בשני הכלים הקלאסיים העומדים לרשותם: העלאת ריבית, שהביאה להתייקרות ההלוואות לדיור והורידה את האטרקטיביות של רכישת דירה כאפיק השקעה, ו, שמטרתן הייתה למנוע מצב שבו צניחה במחירי הדירות תוביל למשבר פיננסי, לאחר שנוטלי המשכנתאות יתקשו להחזיר לבנקים את ההלוואות שנטלו.
במשרד האוצר, התרכזו כל אותה העת במתן הטבות מס ובביטול הטבות מס אחרות, כדי לעודד משקיעים למכור את הדירה השנייה והשלישית שבבעלותם ולהימנע מרכישת דירות נוספות להשקעה. כזכור, בתחילת 2011 קבע משרד האוצר, כי מי שימכור דירה שנייה או שלישית שבבעלותו בין השנים 2011 ל-2012, ייהנה מפטור ממס שבח, גם אם לא המתין ארבע שנים בין עסקה לעסקה. בחודש יוני 2011, הגדיל האוצר לעשות והודיע, כי החל משנת 2013 יבוטל הפטור כליל, כך שמי שרוצה ליהנות ממנו חייב יהיה למכור את הדירות שברשותו עד סוף 2012.

ישראל עודנה גן עדן לנדל"ן


אז מדוע אם כן בתום קיפאון בן עשרה חודשים חזרו המחירים לעלות, אף שבמתינות? התשובה לכך פשוטה למדי - דירה היא החלום הישראלי בהתגלמותו ואף אחד לא מוכן לוותר על החלום, גם כשהוא הופך רחוק יותר ויותר מהישג ידך. משפחות צעירות ילחמו להשיגו. הורים יעשו כל שידם משגת כדי לאפשר זאת לילדיהם. מסיבה זו יורדים כעת כולם מהגדר, הן זוגות צעירים והן משפרי דיור וחוזרים לשוק. בלית ברירה, אבל חוזרים. ישנן כמובן סיבות נוספות להתעוררות השוקית הזו הנובעות מתהפוכות בשוק ההון, ובשל עליית מחירי השכירות שנבעה מהמחסור החריף בדירות חדשות ועל כן בדירות להשכרה בכל הארץ. מגמה זו החזירה גם את המשקיעים לשוק והמחירים כאמור עלו בתגובה. הצורך בדיור היה ונותר אם כן יציב. מה שהשתנה הוא הנחיתה על קרקע המציאות. אנשים רוכשים כיום את מה שהם יכולים לממן ונמנעים מלהסתכן בחלומות נדל"ן פרועים. זהו שינוי לטובה המעיד על התבגרות של השוק, אמנם לאחר שחווה פגיעה, אך לא כמו זו שנחוותה בארה"ב ובאירופה עם התרסקות השווקים. מבחינה גלובלית ישראל היא גן עדן של נדל"ן, ואולם העובדה כי השוק חזר לעליות מתונות, מעידה כי בישראל, נכון להיום, אין לדבר על בועת נדל"ן. ערך הנכסים לא התנפח מעל לערכם, לפחות לא באופן מוגזם. נכון שקבלנים צריכים לעבוד היום קשה יותר על מנת לשכנע את הרוכשים לבחור בפרויקט שלהם, ואולם מעט תחרות בשוק שיש בו מחסור מעולם לא פגעה באיש, וודאי שלא בציבור הרוכשים הנהנה כיום ממבצעים מפתים המציעים לו הטבות נלוות בשווי עשרות אלפי שקלים, בעיקר בתחום שדרוג התשתיות, האבזור והריהוט.

לשכת המתווכים נגד בית הדין


עולם התיווך כמרקחה לאחר שבית הדין לעבודה בתל אביב פסק כי שני סוכני נדל"ן שעבדו כקבלני משנה במשרד ארצי מוכר, יוכרו כשכירים. בישראל פועלים אלפי מתווכי נדל"ן, כאשר רובם מועסקים בסוכנויות הנדל"ן כקבלי משנה ששכרם מבוסס על עמלות. אלא שלאחרונה הגיע סכסוך משפטי בין שני סוכני תיווך לבעלת הזיכיון ומנהלת הסניף המקומי של הסוכנות הארצית, לבית הדין לעבודה, אשר פסק כי השניים יוכרו כשכירים הזכאים לשכר מינימום. בלשכת המתווכים הגיבו בזעם לפסק הדין. סגן יו"ר לשכת המתווכים, יוסי בן חיים, מסר כי: "המדובר בתקדים מסוכן, שעלול לפגוע קשות בעולם התיווך ובענפים נוספים. ההחלטה לפיה יקבלו הסוכנים שכר בסיס, היא גזריה שהמשרדים לא יוכלו לעמוד בה ותפגע באופן ישיר בסוכנים". בן חיים טוען כי ההחלטה עלולה להוביל בסופו של יום דווקא להרעה בתנאי העסקתם של הסוכנים, שכן עמלתם תקוצץ לאור שכער הבסיס שיקבלו. לדבריו יוביל צעד כזה לבינוניות הענף ולפגיעה באיכות השירות לצרכנים. בלשכת המתווכים מתכוננים להלחם בפסיקה, אשר מעמדה כעת עדיין אינו בערכאה ארצית ועל כן אינו בגדר הלכה מחייבת. בשבועות הקרובים יפגשו גורמים שונים העוסקים בתחום במסגרת הלשכה במטרה לבחון צעדים נוספים.