פרסומת
דלג

וידיאו: שמחה גדולה - הצב הפצוע הוחזר לים

מאת: עומר כרמון ● 8/10/2012 13:59 ● ערב ערב 2064
צב ים קרני שנמצא לפני כארבעה חודשים במפרץ אילת, כשהוא תשוש ופצוע, הוחזר לים היום בשעות הצהרים, לקול תשואות עשרות אורחים ותושבי העיר. הצוות המסור של המצפה התת ימי טיפל בצב הים, העונה לשם 'רד'
וידיאו: שמחה גדולה - הצב הפצוע הוחזר לים

לצפייה בסרטון לחצו על כפתור ||

צב ים קרני שנמצא לפני כארבעה חודשים במפרץ אילת, כשהוא תשוש ופצוע, הוחזר לים היום בשעות הצהרים, לקול תשואות עשרות אורחים ותושבי העיר.

מנהל מחוז אילת ברשות הטבע והגנים, דורון ניסים, מסר ל'ערב ערב', כי הצב, העונה לשם 'רד' (שמו ניתן לו מאחר והנו אורח מהים האדום), נמצא על ידי צוללים בסוף חודש יוני כשהוא פצוע וללא יכולת צלילה או שחיה. הוא הועבר לפארק המצפה התת ימי לאישוש וטיפול ראשוני. התברר כי נדרש טיפול אינטנסיבי ולכן הוחלט על הטסתו למרכז הארצי להצלת צבי ים במכמורת של רשות הטבע והגנים. בצילומי רנטגן שנערכו ל-Red נתגלה כי המעיים כולם מלאים בגזים המונעים את שקיעת הצב לקרקעית ולכן גם מונעים מהצב לאכול. לאחר טיפול מיוחד התאושש Red עלה במשקל, ולאחר תקופת שיקום של שלושה חודשים חזר לעצמו והושב לטבע לשמורת ים האלמוגים במפרץ אילת.

למרבה הצער, צבי-ים נמצאים בסכנת הכחדה בכל העולם. כך גם במפרץ אילת. האיומים על אוכלוסיות צבי-הים הם רבים ומגוונים - הילכדות ברשתות דייגים, פגיעה של כלי שייט, בליעה של פסולת מוצקה ושקיות ניילון, זיהומים שונים (כגון זיהום אור) וכו'.

החזרת הצב הקרני "רד" שנמצא לפני כשלושה חודשים פצוע במימי מפרץ אילת היא תוצאה של מאמץ רב לשמר את אוכלוסיית צבי הים במפרץ אילת. צבי הים הם חלק מהמערכת האקולוגית של שונית האלמוגים, הם חיים בקרבת השונית, ניזונים מבעלי חיים הגדלים בה ומהווים ללא ספק בעלי חיים אהובים על הצוללים והמבקרים בשוניות האלמוגים.