פרסומת
דלג

נעמי של זהב

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● 1/11/2012 16:58 ● ערב ערב 2574
נעמי כהן, הגולשת האילתית בת ה – 19, היא אלופת העולם הטרייה לנוער עד גיל 20 כהן חתמה בסוף השבוע על התואר הנחשק באליפות שהתקיימה בטייוואן והשלימה בכך שנה מושלמת של הישגים שכללה בין השאר תארי סגנית אלופת העולם הסגורה וסגנית אלופת אירופה. "האמנתי שאני יכולה לעשות את זה", היא אומרת השבוע ל'ערב ערב' ויכולה רק לקוות, שבאולימפיאדה הבאה, לא יחליפו את הגלשנים בקיט לי קורזיץ, מאחורייך
נעמי של זהב

לצפייה בסרטון לחצו על כפתור ||

לאחר שהשיגה השנה שני תארי סגנות, האחת באליפות העולם הסגורה והשנייה באליפות אירופה, ברור היה כי נעמי כהן, הגולשת האילתית הכישרונית בת ה- 19, תעשה כל מאמץ כדי לסגור את התחרויות לשנה הנוכחית בדרך הטובה ביותר. ולמרות שאתר האליפות בטייוואן ידוע כאתר בו הרוחות חזקות בדרך ככל, נתון לא מעודד למי שמצטיינת בגלישה ברוחות חלשות, הופתעו חמשת נציגי אילת בתחרות לגלות, כי מיקום התחרות באזור סגור יחסית, באופן שמיתן את הרוחות וסיפק למתחרים תחרות ברוחות משתנות, עובדה שאפשרה לנעמי לשלוט במקצים שיצאו לדרך ברוחות חלשות, ומנגד - להישאר במקבץ
טוב ברוחות החזקות. למקצה הסופי של ה'מדל רייס' (הקרב על המדליות אליו מגיעות רק עשר הטובות בתחרות), הגיעה נעמי במקום השלישי. לכולם היה ברור עכשיו שמעבר ליכולת טובה שלה, צריכים לקרות עוד כמה וכמה דברים.

תמונת כתבה


"כדי לסיים ראשונה באליפות, הייתי חייבת לסיים ראשונה במקצה הזה", היא מסבירה עם חזרתה ארצה, "אבל לא רק. מאחר והייתי בשובר שוויון עם הגולשת הצרפתייה, הייתי חייבת לסיים בכל מקרה לפניה ולנסות שגולשת אחת לפחות תגיע לפני האנגליה שהגיעה ל'מדל רייס' במקום הראשון". התבלבלתם? ככה זה בים. בסופו של דבר התחזיות הוורודות שיחקו לטובתה של נעמי. לא זו בלבד שהיא סיימה ראשונה את המקצה החשוב, יריבתה האנגליה סיימה רביעית, ואילו היריבה הצרפתית נסוגה איי שם למקום התשיעי. "ברגע שראיתי את האנגלייה מסיימת רביעית, יכולתי לנשום לרווחה", היא מספרת בחיוך רחב, "המשימה בוצעה - אני אלופת העולם ותאמיני לי שאני בעצמי עדיין לא מעכלת את זה".
"בסופו של דבר, בתחרות כזו, שזימנה למתחרות רוחות משתנות, מי שיש לה את היכולות הכי מגוונות, היא זו שזכתה", מסכם את התחרות מנהל המרכז הימי בעיר, רוני מאיר שמציין, "בשנתיים האחרונות עשינו עם נעמי עבודה רצינית ברוחות חזקות, בשיתוף הוועד האולימפי שמימן מחצית ממחנות האימון אליהם היא יצאה. המטרה שלנו הייתה לחזק אותה ברוחות, דבר שנתן באליפות העולם את אותותיו. עצם העובדה שברוחות חזקות היא הצליחה לשמור על מקבצים טובים בצמרת, מעיד על שיפור משמעותי".
השמחה בקרב המשלחת האילתית באליפות העולם הייתה גדולה. בנוסף להישגה של נעמי, סיימה שחר טובי בת ה – 15 במקום החמישי והמצוין ובז בל הגיע שני באליפות העולם עד גיל 17.

תמונת כתבה


פספסה את הלוויית הסב


הדבר היחיד שהעיב על שמחתה הגדולה של נעמי, הייתה הידיעה על מות סבה האהוב יום אחד בלבד לפני חזרתה ארצה. נעמי, שפספסה את ההלוויה, הגיעה היישר לשבעה ונאלצה למצוא את הדרך הנכונה לגשר בין האושר בעצם הזכייה הגדולה, לבין כלי התקשורת שחיזרו אחרי אלופת העולם הטרייה. "וזה לא פשוט", היא אמרה לי מסכמת את התחרות כ"כיף אמיתי. בסופו של דבר קרה מה שקיוויתי שיקרה. לכל תחרות אני יוצאת עם תחושה שאפשר לזכות", היא אומרת לי מה האני מאמין שלה, "גם בתחרות הזו, כמו בכל תחרות אחרת, ידעתי שיש סיכוי, למרות הרוחות החזקות, אבל לא ידעתי עד כמה. זו הייתה השנה הכי טובה שהייתה לי עד היום, עכשיו רק צריך לקוות שבעוד 10 ימים תתקבל ההחלטה הנכונה מבחינתי שתקבע כי ענף הגלישה נשאר גם אולימפיאדה הבאה בריו ולא הופך לענף הקיט".
ומה בינתיים? אני שואלת אותה, והיא באדישות אופיינית אומרת לי: "עכשיו אני יושבת על הגדר מחכה".
בימים אלו, ממתינה נעמי לגיוסה בעוד שבועיים. אלופת העולם תתגייס לצה"ל על תקן 'ספורטאית מצטיינת', עובדה שתאפשר לה לשרת קרוב לבית ולהמשיך באימונים.

תמונת כתבה


אמרה לא לנורווגים


לצד העובדה שגם נעמי, ממש כמו שחר צוברי, המדליסט האולימפי מאילת, היא חצי תימנייה וחצי ווזווזית (אמה 'מייד אין' נורווגיה), יש משהו שמעיד עליה כי גם היא קורצה מחומר של אלופים. אותו קור
רוח ואדישות משהו שמאפיינת את הטובים, אלו שיודעים איך להפסיד בכבוד בקרבות איתנים, להרים מיד את הראש ולהמשיך הלאה ליעדים

הבאים. גם נעמי כזו. לא מחפשת תירוצים, הצטדקויות והסברים.
הרזומה של נעמי כולל שורה בלתי מבוטלת של הישגים ביניהם תואר אלופת העולם עד גיל 17 בו זכתה לפני שלוש שנים, מקום 4 באולימפיאדת הנוער שהתקיימה לראשונה בהיסטוריה לפני שנתיים, מקום רביעי באירופה (עד גיל 17), מקומות ראשונים באליפויות בינלאומיות שונות וכמובן - באליפויות ישראל. ואם למישהו היה איזה שהוא חשש כי המעבר מדגם הנוער לדגם הבוגרים יעיב על הישגיה, הרי ששלושה שבועות בלבד לאחר החלפת הדגם, היא כבר חזרה עם המקום השלישי מאליפות העולם לקד"טים. תוסיפו לזה מקום שלישי באליפות העולם לפני שנתיים, הפעם עד גיל 18, והשנה - סגנית אלופת העולם הסגורה, סגנית אלופת אירופה ואלופת העולם הפתוחה והנה לכם כל הסיבות ששמות היום את כהן כמועמדת הכמעט וודאית לכבוש את כרטיס הכניסה לאולימפיאדה הבאה. כמי שאימה היא ילידת נורווגיה, מחזיקה נעמי באזרחות נורווגית בעצמה. עובדה זו, כמו גם העובדה שבנורווגיה כאילו כדי להכעיס, יש תקציב גדול לענף הגלישה, אבל טרם נולדה שם הגולשת הראויה, מסבירה מדוע קיבל אביה של נעמי לפני כשנתיים הצעה מפתה לשלוח את הילדה השחומה האילתית לרעות בשדות זרים אצל הנורווגים. הצעה זו יכלה מן הסתם לסדר את נעמי בכל ההיבטים: מאמן צמוד, תקציב נדיב שיכסה עבורה את כל התחרויות ומחנות האימונים בחו"ל, מלגה נאה למחייה, ואם כל זה לא מספיק, הרי שההצעה דיברה על כך שנעמי תמשיך לחיות בארץ ורק תתחרה עבור הנורווגים. אלא שלמרות ההצעה המפתה, שיכלה מן הסתם לחסוך כספים רבים להוריה, נעמי סירבה. למה? אני שואלת ונעמי מסבירה: "כי
אני ישראלית. בלי להעליב את אמא, אני בראש ובראש ישראלית. נולדתיכאן, גדלתי כאן, אמנם היו לי במרוצת החיים חופשות ארוכות בנורווגיה ואני גם מדברת את השפה, אבל זה עדיין לא הופך אותי למזוהה עם הנורווגים. אז נכון, החיים שלי יכלו להיות נהדרים אם הייתי מקבלת את ההצעה שלהם, אבל עדיין זה היה כמו לבגוד במדינה, בעיר, שלא לדבר על המרכז הימי. אז תודה אך לא תודה". נעמי מספרת איך בכל תחרות יש מי מהמשלחת הנורווגית שמגלה כי הצעירה השחומה היא בעצם 'משלהם'. "הם מסתכלים עלי, אומרים לי משהו בהיסוס וכשאני עונה להם בשפתם הם פוקחים עלי זוג עיניים המומות. נו באמת, זה בעיקר בגלל הצבע. מתי בפעם האחרונה ראית נורווגית בצבע שלי?", היא צוחקת...
כשמדברים עם נעמי על ההוצאות הנלוות להישגים היפים שלה, היא מרצינה. מה לעשות, מסתבר שכדי
להיות אלוף עולם במדינה כמו שלנו, על הספורטאי או ליתר דיוק על הוריו, לשלוח יד עמוק לכיס. למרות ההישגים המדהימים האלו שהשיגה נעמי במרוצת השנים, איך שהוא, עד היום היא לא מצאה ספונסר אחד רציני שילווה אותה כל הדרך. וכך בכל תחרות היא צריכה לקוות שיהיה מי שיוריד ולו במקצת את הנטל מעל כתפי הוריה שוויתרו בחייהם על הרבה דברים למען הצלחתה.

צובט קצת בלב שלהיות אלופה עולה להורים שלך הרבה כסף?
"בהחלט, בעיקר לנוכח העובדה שאני יודעת שהייתה לי דרך להקל עליהם בהוצאות אם רק הייתי מקבלת את ההצעה של הנורווגים. המזל הוא שגם ההורים שלי רוצים בזה, גאים בי ולמעשה הם ההורים הכי תומכים בעולם ועל כך אני מודה להם בכל יום"

כשאת מסתכלת אחורנית על הילדות שלך, לא הייתה לך ילדות רגילה. עד כמה את מרגישה שפספסת?
"נהפוך הוא, מדובר בילדות אחרת, טובה לא פחות. דבר ראשון לגולש יש תעסוקה. הוא לא מהמשועממים שמחפשים מה לעשות. אתה נמצא כל היום בים עם אנשים מגניבים,

מסגרת תומכת והתחושה היא שכולם שם בשבילך. אתה מתעצב, מתבגר מהר, נהייה ילד קטן- גדול ואין בזה שום שלילי. כמי שהיתה צריכה לנסוע לתחרויות בעולם, התרגלתי כבר מגיל צעיר להסתדר בלי אבא ואמא צמודים. לפעמים היינו צריכים לבשל לעצמנו ותאמיני לי שאלו החוויות הכי גדולות של החיים. כי מה שאתה זוכר מתחרות זה לא רק מה שעשית בים, אלא את כל המסביב. לפעמים אגב תחרות יש גם ימים פנויים ואז מטיילים. בסינגפור למשל היו לנו הרבה ימי מנוחה אותם ניצלנו לטיולים מהנים".
ואם שאלתם את עצמכם על חייה הרומנטיים של הצעירה הזו שעסוקה בים ובתחרויות, נגלה לכם שמזה כמעט שנתיים היא חולקת חברות טראנס אטלנטית עם אלוף פולין בגלישה, שזכה זה מכבר גם באליפות אירופה. לא לחינם נחשבים הבלונדיני והשחומה לזוג המלכותי של עולם הגלישה.

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש