פרסומת
דלג

תיירים ממתינים בשמש

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● 15/11/2012 09:05 ● ערב ערב 2576
איך זה שדווקא לאורך כביש אילת-טאבה-המוביל לאתרי התיירות המרכזיים בעיר, אין תחנות אוטובוס ראויות? לא זו בלבד שבחלק מהמקומות יש רק עמוד, עליו לא תמצאו פירוט שעות או מסלול בו עובר הקו, כשאוטובוסים מגיעים מלאים מגבול טאבה, נטען כי הם כלל לא עוצרים בתחנה. ומה עושים התיירים שמתייבשים בשמש? לוקחים מונית, אלא מה...
תיירים ממתינים בשמש

תמונת כתבה


אם תהיתם מי משתמש בקו 15 של 'אגד' שיוצא מתחת 'אגד' בעיר, עושה סיבוב באזור קו המלונות הצפוני ומגיע עד טאבה, כדאי שתרשמו לפניכם, שלא מעט תיירים מנצלים גם בימים אלו את קו האוטובוס הזה על מנת להגיע לחופים הדרומיים של אילת ולשלל האטרקציות הפרושות לאורך הכביש. בדרכו חזרה מטאבה, משנה הנהג את מספר הקו ל – 16, רק כדי שהממתינים באותן תחנות באזור המלונות, יידעו כי הוא חוזר מטאבה ולא נוסע לשם.

אלא שלמרות שמדובר באחד האזורים הכי מתויירים בעיר, בפועל נדמה כי מישהו בעיר התיירות אילת, לא ממש דואג לתיירים, עובדה, לאורך הכביש כמעט ולא תמצאו תחנות אוטובוס מוסדרות, כאלו שמספקות לא רק מקום ישיבה לממתינים לאוטובוס, אלא גם צל מפני השמש. כך למשל מול שמורת האלמוגים, מקום אליו מגיעים מדי יום כמה מאות תיירים, תמצאו עמוד בלבד, לצידו אמורים התיירים להמתין בעמידה לאוטובוס כשהם חשופים לשמש. אם לא די בזה, הרי שעל התחנות לא תמצאו פירוט מועדי הגעת אוטובוסים וגם לא פירוט המסלול בו עובר הקו, לא בשפה העברית, שלא לדבר על שפות אחרות, כיאה לעיר תיירות מסודרת.

"מירמור בקרב התיירים מוציא שם רע לעיר"


אבל הבעיה הופכת חמורה אפילו יותר לנוכח העובדה, כי אם האוטובוס היוצא אחת לשעה בלבד, מתמלא בטאבה או באחת התחנות בדרך, נטען כי הוא חולף על פני כל התחנות האחרות בדרך אילתה מבלי לעצור בהן, שכן על פי החוק, נהג האוטובוס מוגבל בכמות הנוסעים. "בפועל מה שקורה שתיירים שהמתינו בשמש ובחום כמה דקות טובות, לפעמים חצי שעה ואפילו יותר, רואים לפתע את האוטובוס לו המתינו, חולף על פניהם, מבלי שיבינו מדוע הוא לא עצר בתחנה, ומבלי לדעת מתי אמור להגיע לתחנה האוטובוס הבא", כך מספר תושב אילת שמשתמש בכל יום בקו 15 של 'אגד' בואכה טאבה וקו 16 החוזר לעיר. "מדובר במצב חמור שלא מוכר לתושבי אילת, שכן רק תושבים בודדים משתמשים בקו הזה בדרכם למקום עבודתם", הוא אומר ומספר שנתקל לא אחת בזמן המתנתו בתחנת האוטובוס בדרך חזרה לעיר בתיירים "אומללים", כהגדרתו, "שלא ידעו מה לעשות. מאחר ומרבית התיירות בעיר בתקופה הזו היא תיירות של צ'רטרים, מה שאומר שרמתם הכספית של התיירים אינה גבוהה, הם מעדיפים להשתמש באוטובוסים הזולים ולא במוניות. מרביתם אכן מגיעים לאטרקציות לאורך קו החוף הדרומי באמצעות האוטובוס, אך בחזרה, בלית ברירה, הם נאלצים לעצור מונית, דבר שעולה להם יותר ממה שתכננו. תיירים שמגיעים לעיר לכמה ימים לא יודעים למי הם יכולים לפנות כדי להתלונן על המצב הזה", הוא אומר, "מה שגורם להם להגיע אלינו, העובדים באטרקציות ולהשמיע את קולם. לנו לא נותר אלא להבין את טענותיהם מבלי שתהייה לנו כל יכולת לעזור. מדובר בציר תיירותי מאוד חשוב. לא יתכן שפרנסי העיר לא יתנו על הבעיה הזו את הדעת. מצב כזה שיוצר מירמור אצל התיירים מוציא שם רע לעיר כולה וחבל שכך".

תגובות


בתגובה להיעדר תחנות אוטובוס מוסדרות לאורך קו אילת- טאבה, מסר דובר 'אגד' רון רטנר: "קביעת מיקום התחנות בקווי השירות והתקנת סככות ההמתנה היא באחריות הרשות המקומית ובאישור משרד התחבורה. שאלות בנושאים אלו יש להפנות לדוברות עיריית אילת".

הפננו את הסוגיה לתגובת דוברת העירייה, אך עד לסגירת הגיליון לא התקבלה תגובתה.

הפנינו את הבעיה ליהודה מורדי, יו"ר וועדת התחבורה העירונית, שרק לפני כשנה התהדר בהקמת תחנות אוטובוס חדשות ברחבי העיר וביקשנו להבין: תחנות אוטובוס באזור תיירות חשובות פחות?

בתגובה השיב מורדי: "הנושא אמנם לא שייך לוועדת התחבורה, אבל כמי שיושב בהנהלת העיר, אני יכול לומר לך שאנחנו יודעים שחסרות תחנות. את הסבב הראשון של התחנות החדשות ביצענו לפני מספר חודשים ואני מאמין שניתן את הדעת גם למצב הזה שאת מעלה בפניי. בקרוב, נכנס לעבודות להקמת כביש חדש בואכה טאבה, ואני מאמין שבסיומן נתקין לאורך הכביש תחנות חדשות כמו שעשינו מול חיל הים ומול 'ריף הדולפינים' לאחר שסיימנו מולם את עבודות הכביש החדש".

בנוגע להעדר לוחות זמנים על גבי תחנות האוטובוס, מסר דובר 'אגד', רון רטנר:
"בימים אלו, נערך 'אגד' להפיק לוחות מידע שיוצבו בתחנות האוטובוס ברחבי הארץ ויכללו זמנים, תחנות, מפות ומידע דרך נוסף לנוסעים. במקביל, פועל אגד בשיתוף משרד התחבורה והרשויות המקומיות, להתקנת לוחות מידע אלקטרוניים המכונים Next Bus , אשר ידווחו לנוסעים על מועד הגעת האוטובוס הבא לתחנה".

בהקשר לעיבוי קו אילת- טאבה, מסר הדובר:
"קווי השירות במרחב אילת מתוגברים באופן תדיר במהלך תקופת הקיץ וחופשות החגים. במידה וישנם אירועים חריגים או צפי לעומס נוסעים, נערך 'אגד' בהתאם ומגביר את זמינות האוטובוסים בקו. אגב, ספירות נוסעים שנערכו לאחרונה הראו מגמת עלייה בכמות הנוסעים ובעקבותיהן, תגבר 'אגד' החל מאוקטובר את קו אילת-טאבה, במטרה לתת מענה לביקוש החדש".