פרסומת
דלג

העירייה מבטיחה: נפעל לשיפור מערכת הניקוז

מאת: עומר כרמון ● 15/11/2012 09:14 ● ערב ערב 2576
הילדים וחובבי הטבע קרנו מאושר, אבל הגשם המפתיע שירד ביום שישי לא היה ברכה למערכת הניקוז העירונית שקרסה בחלקה, לכבישים המוצפים ולשדה התעופה שנסגר לשעות ארוכות. אומדן הנזקים עומד על כארבעה מיליון שקלים. ברשות הניקוז וברשות שדה התעופה מפנים אצבע מאשימה כלפי העירייה, אולם בעירייה מדגישים את המהירות בה פעלו כדי להחזיר את החיים למסלולם. "העירייה תפעל, בשיתוף רשות הניקוז, לתכנון וביצוע מערכת ניקוז איכותית וטובה", אומרים שם. "אנו מקפידים לשמור על הנמכה כדי שגלישה תעבור צפונה לתיעול ולא תיכנס לעיר, דבר שהוכח בפועל ועבד בהצלחה"
העירייה מבטיחה: נפעל לשיפור מערכת הניקוז

לצפייה בסרטון לחצו על כפתור ||

תמונת כתבה
כלי רכב שטים


תמונת כתבה


תמונת כתבה


תמונת כתבה


16 מ"מ שירדו בדרום העיר ו-22 מ"מ בחלקים הצפוניים גרמו ביום שישי להצפות נרחבות בעיר. הגשם החזק והמפתיע, שלא נחזה בידי השירות המטאורולוגי, ירד מעל העיר בלבד - ברצועה צרה בת עשרה ק"מ. מקו נחל שלמה דרומה ומקו עברונה צפונה, לא ירד כלל גשם.

עיקר ההצפות, כרגיל, באזור שדה התעופה ובכביש 90, סמוך לבסיס חיל הים. 'חוף החשמל' נפגע קשות בשל השיטפון הנדיר בנחל שחמון. הסחף כיסה את השונית מול חוף החשמל, וצוללנים עמלו על ניקויה והצלת האלמוגים. מהעירייה נמסר, כי ההצפות הנרחבות גרמו לכל הגורמים להבין כי יש להפשיל שרוולים ולשפר את מערכת הניקוז בעיר: "בכוונת העירייה לפעול בשיתוף רשות הניקוז לתכנון וביצוע מערכת ניקוז איכותית וטובה, בדגש על אזור חיל הים, רחוב דרבן המקביל לשדה התעופה ומוצא ואדי שחמון", נמסר.

"המעברים היו סתומים"


מנכ"ל רשות הניקוז אילת והערבה, עמי שחם, אמר ל'ערב ערב' לאחר סיור שערך בעיר: "לצערי, המעברים סביב שדה התעופה היו סתומים. התיעול בעיר היה בעייתי כמו תמיד. בכביש יותם למשל, אין תעלות משני הצדדים והמים זורמים על הכביש. יש חסימות באזור בית הקברות ואולם 'בגין'. אין שם תעלות, והמים גולשים. בכלל, לאורך העוקף, לא סיימו את העבודות שהיו צריכים לבצע. גם בכביש 12 המוביל לאוגדה, המים זורמים על הכביש".

האם ניתן להגן טוב יותר על שדה התעופה?
"ליד 'הביג' נוצר נחל שחצה את כביש 90 וסתם את השדה. מעבירי המים מתחת לכביש היו סתומים. אני רוצה להאיץ בעירייה כדי שיכינו תוכנית לשיפור הניקוז בעיר. בשנת 2006, לאחר השיטפון הקודם, נפגשתי עם ראש העירייה וקבענו להאיץ את הטיפול בנושא. עכשיו, לאחר הגשם הזה, אולי דברים סוף סוף יזוזו. יו"ר רשות הניקוז והמועצה האזורית חבל אילות, אודי גת, תיאם עמו פגישה. הוא התחייב לקדם את תוכנית העבודה לטיפול בנושא".

מה היה קורה אם הגשם היה חזק או ממושך יותר?
"במלון 'מרידיאן' הגיע הפעם גובה המים לחצי מטר. אין מוצא למים. אם היה יורד יותר גשם, המים היו נכנסים למקלטים, מציפים מגרשי חנייה ודירות".

השדה נסגר בגלל הסחףתמונת כתבה


מרשות שדות התעופה נמסר ל'ערב ערב', כי התעלות שנחפרו בידי העירייה בחורשה המערבית לשדה התעופה, לא עמדו במשימתן: "בסוף השבוע שעבר, ירדה באילת כמות גשם חריגה במשך זמן קצר מאוד, מה שהוביל לסגירת שדה התעופה בעיר למשך פחות מיממה", נמסר מהרשות. "הפגיעה בטיסות ובנוסעים הייתה מינימלית, בשל צעדים מהירים שנקטה רשות שדות התעופה כדי להחזיר את השדה לפעילות. שדה התעופה אילת נמצא גיאוגרפית במקום הכי נמוך באילת, והוא משמש כחיץ בין אזור בתי המלון הנמוך, לבין אזור המגורים הגבוה - מה שגורם לכך ששדה התעופה סופג, כבריכה, את כל כמויות המים שיורדות על העיר וכמויות הסחף היורד מההרים הנמצאים מערבית לעיר. בעבר נעשתה פנייה לעיריית אילת כדי לשפר את ההגנה על השדה, והעירייה כרתה תעלות בחורשה שנמצאות מערבית לשדה התעופה, אלא שכמויות המים והסחף גרמו לקריסת התעלות ולהעברת הסחף אל המסלול. יצוין ויודגש, שהגורם לסגירת המסלול היה הסחף שכיסה את המסלול, ולא המים. בסוף השבוע האחרון, במהלך האירוע ואחריו, עמדו נציגי רש"ת בקשר עם מוקד החירום של העירייה, ולאחר האירוע נערך סיור משותף בשטחי השדה להערכת נזקים ובחינת שיפורים עתידיים".

מנכ"ל העירייה שיבח את העובדיםתמונת כתבה
עובדי העירייה מפנים את הסחף


דוברת העירייה מסרה ל'ערב ערב': "עם תחילת הגשם, הפעילה העירייה את נוהל שיטפונות. צוותי הנדסה, גינון ותחזוקה יצאו מיד לשטח. קבלן שאיבת הביוב של העירייה קיבל הנחייה מהעירייה לסייע בשיטפונות שנוצרו בבתים פרטיים. בנוסף, הוציאה העירייה בשיתוף תאגיד 'עין נטפים' חמישה כלים כבדים: שופל וכף סכין הגורפת את המים, לעבודות באזורים המוצפים. לאחר עבודה שנמשכה עד שעות הלילה, שבו בשבת בבוקר, צוותים גדולים לעבודה, ביניהם עובדי קבלן על כלים כבדים, צוותי הנדסה, תחזוקה וניקיון בעירייה, שפעלו להסיר את כמויות הסחף ברחבי העיר. עוד ביום המחרת, סיירו מנכ״ל העירייה, גזבר העירייה ומנהל מחלקת הנדסה אזרחית ביחד עם שמאי מטעם חברת הביטוח, לאמוד את הנזקים. אומדן הנזקים עומד על כארבעה מיליון שקלים. את כל העבודות במהלך סוף השבוע ליווה באופן צמוד מנכ"ל העירייה, פיליפ אזרד, אשר שיבח את העובדים שפעלו בשטח שעות ארוכות, על מנת להחזיר את המצב לקדמותו במהירות וביעילות המרבית. באשר לנקזים, בדיקה מול מחלקת הנדסה אזרחית מעלה, כי שני נקזים נפרצו. האחד, נקז 'חוף ציון' והשני, נקז ברחוב אילות. איתור הסיבות עדיין בבדיקה של מהנדסים שמינתה העירייה לטובת בדיקה ותכנון שדרוג מערכות הניקוז העירוניות. בעניין זה יצוין, כי בכוונת העירייה לפעול בשיתוף רשות הניקוז לתכנון וביצוע מערכת ניקוז איכותית וטובה, בדגש על אזור חיל הים, רחוב דרבן המקביל לשדה התעופה ומוצא ואדי שחמון. באשר לתיעול החיצוני בכביש עוקף מערבי, יצוין, כי קיימת רשת חברת חשמל, אשר נדרש להעתיקה, לכן אנו מקפידים לשמור על הנמכה כדי שגלישה תעבור צפונה לתיעול ולא תיכנס לעיר, דבר שהוכח בפועל ועבד בהצלחה".

חיוך על השפתייםתמונת כתבה
מתנה לטבע. ניסים


מי שאינם מתרגשים מהנזקים ולא מצליחים להסתיר את התרגשותם בשל גשמי הברכה שנחתו על אילת, הם חובבי הטבע. מנהל מחוז אילת ברשות הטבע והגנים, דורון ניסים, אמר ל'ערב ערב': "הגשם הזה הוא מתנה לטבע ולמדבר. באזור שלנו - שהוא צחיח לחלוטין, בדרך כלל השיטפונות הם בנחלים הגדולים. הנחלים הקטנים יותר בהרי אילת, כמו שחורת, עמרם, רודד ושלמה, לא מקבלים מים, ולכן מי שמטייל שם מוצא הרבה אנדרטאות של עצי שיטה מתים. עץ השיטה הוא מקור החיים למדבר. ממנו ניזונים היונקים הגדולים, היונקים הקטנים, הזוחלים. בשנים האחרונות, אפילו השקינו באופן פעיל מספר עצי שיטה ושיחי רכפתן. מיום שישי, כל העובדים ואני מסתובבים עם חיוך עם הפנים".

היו גם נזקים.
"הם מתגמדים ביחס למתנה הזאת של החיים למדבר. הדרך לשחורת נסחפה, גם דרך אחת בעברונה. ביום שבת הגיעו הרבה מאוד רכבי שטח לשמורת עברונה. האילתים אוהבים לקפוץ בשלוליות וכלי רכב שקעו. יהיה מעניין לצפות בפריחה הקרובה. יהיו כאן מרבדי פריחה שלא ראינו שנים רבות. בעברונה ואפילו בהרי אילת".