פרסומת
דלג

שוטר מג"ב שחטף ושדד מסתנן - נשלח למאסר

מאת: עומר כרמון ● 30/1/2013 23:15 ● ערב ערב 2064
שופט בית המשפט המחוזי בבאר שבע, אליהו ביתן: "התופעה של שוטרי מג"ב בשירות חובה המבצעים עבירות נגד אזרחים, היא רחבה יחסית ומדאיגה. נתון זה מחייב פעולה מערכתית רחבה, שיטתית ומתמשכת בתחומי החינוך, ההדרכה והפיקוח, מצד הגורמים המתאימים במג"ב
שוטר מג''ב שחטף ושדד מסתנן - נשלח למאסר

שופט בית המשפט המחוזי בבאר שבע, אליהו ביתן, גזר השבוע 11 חודשי מאסר בפועל על שוטר מג"ב אדיר משה, שחטף ושדד מסתנן שהועסק בבית מלון 'מרידיאן' באילת. לפני שלוש שנים ערך אדיר סיור ממונע ברחוב חטיבת הנגב. הוא עצר בסמוך למסתנן והורה לו להזדהות. המסתנן הציג בפניו את צילום אשרת השהייה שלו בישראל, ומשה אדיר נטלה אליו. לאחר מכן, הורה לו לעלות לרכב המשטרתי ונסע ביחד אתו אל מבנה נטוש סמוך לשכונת שחמון. אדיר הורה למסתנן המותקף להוציא את כל אשר בכליו. המסתנן המבוהל מסר לו ארנק שבו שבעה שטרות של 100 שקלים, והשוטר נטלם לעצמו. כאשר המסתנן ביקש את כספו בחזרה, אדיר אמר לו ש"הוא החוק והוא ישלח אותו בחזרה לסודן". לאחר מכן, הוציא אדיר מהרכב פנס משטרתי מסוג 'מגאלייט' וחבט בו ברגלו של המסתנן, בעט בו והפילו אל הקרקע. לאחר מכן, נמלט מן המקום והשאיר את המסתנן חבול ושרוע על הקרקע בסמוך למבנה הנטוש. המסתנן קם פצוע והלך כ- 15-10 דקות עד שהגיע למבנה מאוכלס בשכונה. הוא נכנס לאחד הבניינים וביקש עזרה, אך הדיירים שהוא פנה אליהם לא הבינו את שפתו. כעבור מספר דקות, עצר לידו נהג מונית והסיעו, לבקשתו, למלון 'מרידיאן', שם עבד. במלון, כשהוא רועד ובוכה, סיפר המסתנן את אשר ארע לו לאיש הביטחון ולמספר עובדות שהיו שם. אחת מהן לקחה אותו לתחנת המשטרה, משם הוא הופנה לבית החולים.

"ההליך הפלילי לבדו אינו יכול להתמודד עם התופעה"


"הרושם המתקבל אצלי הוא שמעשי הנאשם הושפעו מתחושת הכוח שתפקידו וסמכויותיו העניקו לו, ומגילו הצעיר וחוסר בשלותו", כתב השופט בגזר הדין. "המחלקה לחקירות שוטרים טענה במהלך משפטו של הנאשם וכן בעניינם של שוטרי מג"ב אחרים שהואשמו בעבירות בעלות אופי דומה, שהתופעה של שוטרי מג"ב בשירות חובה המבצעים עבירות נגד אזרחים, היא רחבה יחסית ומדאיגה. ואני סבור שנתון זה - יש להניח שמושפע גם מהסמכויות המיוחדות הניתנות לשוטרי מג"ב, מגילם, תנאי שירותם ונתוניהם – מחייב פעולה מערכתית רחבה, שיטתית ומתמשכת בתחומי החינוך, ההדרכה והפיקוח, מצד הגורמים המתאימים במג"ב, לטובת החברה בכללה, המשטרה, מג"ב והחיילים המשרתים בשורותיו. שאין בהליך הפלילי שלעצמו די כדי להתמודד עם התופעה".