פרסומת
דלג

אילת בת 64

מאת: אסטר שטרית ● 21/2/2013 17:05 ● ערב ערב 2590
אילת שלנו חגגה השבוע 64 שנים לשחרורה. כיאה למסורת, נערך ביום שלישי השבוע טקס חגיגי ברחבת אום-רשרש אשר סחף אחריו מאות אילתים לחגיגה. כתבת 'ערב ערב' הצטרפה לחזרה גנראלית ופגשה באילתים שעמדו מאחורי הטקס המוצלח. הצצה אל מאחורי הקלעים
אילת בת 64יום שני בשבוע, שעות אחר הצהריים המוקדמות. ברחבת אום רשרש משוטטים הנה והנה אנשי סאונד, אנשי תחזוקה ואנשי ההפקה העומדים מאחורי ההכנות. במקום כבר הספיקו להקים במה גדולה ומפוארת עטורת מסכי לד חדשים, ההתרגשות באוויר. ברוכים הבאים לחזרה הגנראלית של הטקס הממלכתי לציון 64 שנים לשחרור אום רשרש – אילת. למעלה מ- 60 תלמידות ממגמת המחול של בית הספר 'בגין' עולות לבמה בזו אחר זו ומבצעות את ריקוד ה'פלאש-מוב', ריקוד עוצר נשימה אליו איש לא יכול להישאר אדיש. בראשותה של הכוריאוגרפית שלי שיר, מפגינות הרקדניות מקצועיות ורצינות על אף כל הלחץ. מיד אחריהן עולה לבמה להקת חיל הים שחברה לארבעה זמרים מלהקת 'המשפחה' האילתית ולנגנים לביצוע שני שירים. "המוטו שלנו אומר כי טקס אום-רשרש הוא קודם כל טקס אילתים ואחר כך שאר האמנים", ציינה מנהלת אגף האירועים, ריקי עייש, "הצוות הנהדר של אגף האירועים – איתמר, חגית, אייל וטליאס, התעקש לתת לספקים ואמנים אילתים להיות שותפים במהלך הטקס. עשינו חגיגה אילתית גדולה. מעבר לכך, השנה יום אילת בסימן שנת הצעירים. כשרואים שהנוער של אילת מאוד שותף ותורם לטקס יחד עם עוד אילתים רבים, בשבילי זו הצלחה גדולה".

תמונת כתבה
אלי לנקרי ונציג משרד הפנים


תמונת כתבה
יום אילת הטקס


תמונת כתבה
סילבן שלום. שגריר מצרים ראש העירייהתמונת כתבה
צופי אילת


תמונת כתבה
שלומי שבת

צילם: יהודה בן יתחאילתים למען אילת


מזה כמה שנים שלהקת 'המשפחה' האילתית מופיעה בהפקות העירוניות השונות, אך שיתוף פעולה של להקה אילתית עם להקת חיל הים עוד לא נראה בעיר. בראשותו של המפיק המוסיקלי המוכר גדי גולדמן, מופיעים מטעם להקת 'המשפחה' הזמרים האילתים סימה סיסו, ג'סיקה ממן, לירז לנצמן ולינוי לביא, עם עיבוד מיוחד לטקס הכולל קבוצת מתופפים, שופרות וכלי מיתר. "החזון היה לעשות משהו לא שיגרתי", ציין מנהל להקת 'המשפחה', אמיר חיים, "רצינו ליצור על הבמה תמונה אחת שתעביר את המסר המרכזי – כיבוש אילת ותקומה של אילת בשני שירים. עבדנו יחד עם להקת חיל הים באמצעות אולפן ההקלטות ולשמחתי, הצלחנו לחבר את הכל. השילוב עם חיל הים וכלי הנגינה זה משהו שעדיין לא חוויתי בקריירה שלי, וזו בהחלט חוויה אחרת, מעצימה. יום אילת עבורי זה חג לעיר שאני הכי אוהב בעולם, ולכן, להכין ולבצע דברים עבורה זה מאוד חשוב לי. הופעה בטקס יום אילת הרבה יותר מרגשת עבורי מהופעה רגילה, כיוון שאנחנו מופיעים בפני הקהל האילתי ולא בפני תיירים. אלו השכנים שלך, האנשים שאתה רואה למחרת במכולת, האנשים שחיים איתך יום-יום. אני מוריד את הכובע בפני אגף האירועים ומאוד שמח שהאילתים מעורבים בכל היצירה הזאת. כשרואים כל כך הרבה גורמים בהפקה של טקס יום אילת מבינים איך העיר התפתחה. בתור יליד אילת, אני רואה מה היה אז ומה קורה היום, וזאת התקדמות עצומה לעיר בכל התחומים".

"הופעתי כבר ארבע פעמים בטקס יום אילת ולמרות זאת, רמת ההתרגשות גדלה וגדלה עם הזמן, ככה זה כשמדובר בהופעה בפני העיר שלך. זה חושף הרבה יותר והרגש בגוף עולה", מוסיף לירז לנצמן (20), אחד מזמרי להקת 'המשפחה'. "הקהל האילתי הוא עבורי הקהל הכי אמיתי, הכי מפרגן והכי תומך. כל הזדמנות שיש לי להופיע למען העיר – אני לוקח, כי זה הבית. אין ספק כי ההפקה של הטקס השנה הרבה יותר מושקעת. יש מפיק מוסיקלי, במאי וחיבור שלנו עם להקת חיל הים והנגנים הנלווים. אני מאחל לעיר שמגמת ההשתפרות בכל הרבדים תמשיך ככה, כי ממש רואים את זה וזה עושה לי טוב על הלב. אני גאה להיות יליד אילת ומתמלא גאווה כשאני רואה שהעיר שלנו משגשגת ככה".

שנת הצעירים


הטקס המדובר נערך ביום שלישי השבוע ברחבת אום רשרש וסחף אליו מאות אילתים ואורחים. בין המכובדים שפקדו את המקום נצפו המשנה לראש הממשלה - סילבן שלום, ראש העירייה - מאיר יצחק הלוי, חבר הכנסת - עומר בר לב, בנו של אברהם אדן זכרו לברכה - עומר אדן, דיקנית אוניברסיטת 'בן גוריון' באילת - פרופסור מירי עמית וממייסדי העיר אילת- מרדכי אוטמזגין. בעזרתו של מרכז ההסברה, טקס יום אילת עלה מדרגה בשנים האחרונות ואף קיבל תקציב גדול יותר, את התוצאות בהחלט ניתן לראות בשטח. בראש העברת התכנים עמד הבמאי הידוע ירון הראל, שעשה דרך ארוכה מתל אביב בכדי לדאוג להצלחת הערב. יחד עם סאונד מעולה, תאורה מושקעת ומסכי לד, אין ספק כי הטקס הרשים את כולם.

הטקס נפתח בתהלוכה מרשימה שיצאה ממתנ"ס 'שחמון' אל רחבת אום רשרש, של כ-600 בני נוער החברים ומתנדבים בארגוני נוער שונים, ביניהם: מועצת נוער עירונית, מרכז נוער 'בראשית': 'נוער אילת אומר לא לסמים ולאלכוהול', נוער 'תנופה', נוער 'משאלה', מרכז נוער 'קולייר', היחידה לקידום נוער, תכנית נט"ע, מרכז הנוער והמוסיקה 'ווליום', מד"צים 'שחמון', תנועת הנוער 'בני עקיבא', תנועת הנוער 'מחנות עולים', מד"צים 'יעלים', תנועת הנוער 'צופים', תכנית 'יוניסטרים', נוער 'פותחים עתיד', נוער מד"א, שומרי המפרץ, צופי אש ונוער משמר אזרחי.

מיד לאחר שאלה התיישבו, על מסכי לד הוקרן סרט מושקע המייצג את אילת במיטבה. הסרטונים המפתיעים נמשכו לאורך כל הטקס, הודות לשיתוף הפעולה בין הבמאי ירון הראל לבין הצלם האילתי שלומי דעי. יחד עם תאורה מושקעת וסאונד מעולה, תוכן הטקס שודרג וריגש את הקהל. תם הסרט, ולהקת חיל הים ו'המשפחה' פוצחים בביצוע השיר 'מכאן', עם שופרות, כינורות ומתופפים, כשמאחוריהם מוקרנות על המסך תמונות רצות של אילת כיום. שיר נוסף שביצעו, 'אורות', הביא עמו תמונות אחרות של אילת הישנה, משחרורה ועד ימים אלו. מאוחר יותר, הצטרפו אליהם קצינים מחטיבת גולני וכ- 80 תלמידים מבית הספר 'גולדווטר' שזה עתה חזרו ממסע 'שחזור עובדה'. מסע זה, בפיקודו של המורה דורון כהן, נערך מזה כ- 24 שנה ונועד לשחזר את המבצע הצבאי שחתם את מלחמת יום העצמאות, המבצע בו חטיבת הנגב וחטיבת גולני שחררו את אילת. בנוסף, עלו לבמה שמונה אילתים שהציגו עצמם ואיחלו לעיר מכל טוב. כמו כן נערך טקס הנפת הדגל המסורתי, אשר הונף השנה על ידי ראש העירייה – מאיר יצחק הלוי, עומר אדן, בנו של אברהם אדן ז"ל, פרופ' מירי עמית - דיקנית אוניברסיטת בן גוריון באילת, מרדכי אוטמזגין - ממייסדי העיר אילת ונועם ושחף יוסף, סטודנטים בקמפוס אילת -אוניברסיטת בן גוריון בנגב.

"היום חוגגת העיר אילת 64 שנים לשחרורה. שנה זו תעמוד בסימן הצעירים של אילת, צעירים הממשיכים את מלאכתם המדהימה של דור המייסדים והוותיקים", נאם ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי. "אתם חבריי המייסדים והוותיקים בניתם לנו עיר לתפארת, אתם שבידכם המצולקות ובתנאים לא תנאים אך באהבה גדולה, התחלתם כאן מהמקום הזה לסלול לנו כבישים, לבנות את בתיה הראשונים של העיר, אתם האמנתם בפוטנציאל הרב הגלום בעיר נפלאה זו, אתם שהכשרתם את השטח לדור הבא לדור הצעירים של היום. בזכות נחישותכם ובזכות אמונתכם, כולנו רואים כיצד החלומות שלכם מאז, הופכים בשנים הללו למציאות וכיצד העיר אילת שלפני כ- 60 שנים שהייתה שממה ושוממה, הופכת לעיר ואם בישראל עיר יפה ותוססת, עיר שלתושביה טוב לחיות ולגור בה. לכם יקיריי מגיעה תודה ענקית, חיבוק אוהב והערכה גדולה. בשנים האחרונות כולנו מתרגשים ומתפעמים מהתפתחות העיר אילת, חזון 'השער הדרומי' מתממש לנגד עינינו: כביש הערבה נסלל וימשיך להיסלל עד לחיבורו לכביש 6 דרך צומת הערבה ובהמשך צומת דימונה, שדה התעופה החדש יצא לדרך ובמחצית חודש מרץ נניח את אבן הפינה ונצא לעבודת הבניה, תוואי ומסלול הרכבת לאילת אושר לאחרונה על ידי הוועדה המחוזית וכמובן על ידי ממשלת ישראל, העתקת הנמל הימי צפונית לאילת והפיכתו לנמל גדול יותר נמצא בהליכים מתקדמים ומתקדם בצעדים מתונים ונכונים. יקיריי הצעירים, יחדיו נמשיך ונמקד מאמץ בהרחבת מסלולי לימודי האקדמיה ויצירת מוקדי תעסוקה איכותיים, ביצירת תנאים לרכישת דירות בתנאים טובים ובהשבחה מתמדת של איכות החיים בעירנו הנפלאה. ביחד אתכם, נפעל להפיכתה של העיר אילת לקריית הפלאים של מדינת ישראל".

מיד לאחריו, עלה לנאום המשנה לראש הממשלה, סילבן שלום, אשר קיבל במעמד הטקס את סמל מפתח אילת מראש העירייה. "אני נרגש לקבל את מפתח העיר ונרגש להיות כאן למרות שזו לא הפעם הראשונה שלי בטקס הזה", הוא אמר והוסיף בנאומו: "לנגד עינינו החזון בו 300 אלף איש יעברו לנגב בעשור הקרוב קורם עור וגידים ואותו חזון נובע מן הרצון של מייסדי העיר, אי שם בשנות ה-50. אותה בניית עיר, אשר ריכזה את כל אותם עובדים קשי יום, בכדי ליצור חברה צודקת וראויה, היא המנחה אותנו בשעה שאנו עושים עבור עם ישראל, כדי ליצור שוויון כלכלי וחברתי. אני רוצה להודות לכם, תושבי אילת, על כל אשר אתם עושים עבור עם ישראל ומדינת ישראל כתושבי הנגב, אני גאה בכם".

הטקס המושקע הסתיים בריקוד מרהיב של רקדניות מגמת המחול של בית הספר 'בגין', בסרטון המציג את קמפוס 'בן גוריון' בעיר ולקינוח, התפנקו תושבי אילת בטעימות מהמופע של הזמר שלומי שבת. רגע לפני שפצח בשיר 'שתדעי', ציין שלומי שבת: "השיר הזה נכתב על בחורה בשם אילת ואני מקדיש את השיר הזה גם לעיר אילת המדהימה".

חדשות אילת


בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש