פרסומת
דלג

החלטה כואבת של השופטת: לא הוכח שמות התינוק קשור ל'פרשת רמדיה'

מאת: עומר כרמון ● 22/2/2013 08:53 ● ערב ערב 2590
התינוק האילתי גיא גולדמן אושפז בבית החולים 'יוספטל' באוקטובר 2003, כשהוא סובל מקריסת מערכות. מאמצי הרופאים להצילו עלו בתוהו, והוא נפטר בשעות הערב של אותו יום בגיל שלושה וחצי חודשים. כשבועיים לאחר מכן נחשפה בתקשורת פרשת 'רמדיה', וההורים טענו כי מותו של בנם נגרם מכיוון שניזון מהפורמולה הצמחית. השופטת: "ההיכרות הקרובה עם התופעות הקשות, סבלם של תינוקות, כאבם של ההורים וחיפוש הרופאים אחר מזור ימשיכו וילוו אותי שנים ארוכות. ואולם, הכרעת דין פלילית חייבת להתחמש בכלים משפטיים בלבד, תוך התבססות על ראיות שאינן מותירות ספק"
החלטה כואבת של השופטת: לא הוכח שמות התינוק קשור ל'פרשת רמדיה'

שופטת בית משפט השלום בפתח תקווה, ליה לבאון, קיבלה השבוע החלטה שניכר היה כי קשתה עליה מאוד. לאחר שבחנה ביסודיות את חומר הראיות שלפניה, נאלצה לקבוע כי לא הוכח מעל לכל ספק, כי מותו של הילד האילתי גיא גולדמן ז"ל, נגרם מכיוון שניזון מפורמולה צמחית של 'רמדיה'. לפיכך, משה מילר, מנכ"ל חברת-האם היינץ ישראל, גידי לנדסברגר מנכ"ל רמדיה, ופרדריק בלק - טכנולוג המזון שהיה אחראי על תקני הבטיחות, זוכו מכל אחריות פלילית למותו. "הקורבנות הרכים, חסרי הישע וסבלן הנצחי של משפחותיהם, עומדים תמיד לנגד העין וממלאים בצער עמוק לב כל אדם", כתבה השופטת. "ההיכרות הקרובה עם התופעות הקשות, סבלם של תינוקות, כאבם של ההורים וחיפוש הרופאים אחר מזור ימשיכו וילוו אותי שנים ארוכות. ואולם, הכרעת דין פלילית חייבת להתחמש בכלים משפטיים בלבד, תוך התבססות על ראיות שאינן מותירות ספק, ובהן להשתמש בתהליך הסקת המסקנות".

"שקלתי לפני ולפנים"

גיא גולדמן ז"ל אושפז בבית החולים 'יוספטל' ב- 14.10.2003, כשהוא סובל מקריסת מערכות. מאמצי הרופאים להצילו עלו בתוהו, והוא נפטר בשעות הערב של אותו יום בגיל שלושה וחצי חודשים. כשבועיים לאחר מכן נחשפה בתקשורת פרשת 'רמדיה', וההורים טענו כי מותו של בנם נגרם מכיוון שניזון מהפורמולה הצמחית של 'רמדיה'. כזכור, בשל שיקולי תקציב, החליטה החברה הגרמנית לא להכליל בפורמולה את התיאמין (ויטמין חיוני לגוף שהיעדרו פוגע במערכת העצבים, ע.כ). "מותו של התינוק קשה להוריו וקשה לכל מי שנחשף לשרשרת האירועים שהובילה למותו", כתבה השופטת, "טענת התביעה היא שהתינוק הלך לעולמו בשל חוסר תיאמין. שקלתי את כל שהובא בפניי לפני ולפנים ואת דברי האב בהבנת כאבו ומצוקתו בשל פטירת ילדו, בשל הצורך במתן אינפורמציה לצד כאב עמוק, ובשל הקושי להתמודד בחקירה בבית המשפט, זאת לאחר שנים מאז אותו אסון אישי שלו ושל אשתו, וכאשר במהלך התקופה נחשף הוא, כמו רבים אחרים בישראל, לשלל עובדות חיצוניות הקשורות לפרשת 'רמדיה'".

"קיומו של ספק משמעותי"

השופטת ציינה, כי בני המשפחה לא הצליחו להוכיח שגיא ז"ל ניזון מפורמולה צמחית מסדרת הייצור שבה לא נכלל התיאמין. כמו כן, לא הוכח מעל לכל ספק כי מותו של התינוק לא נגרם בשל וירוס שגרם לזיהום קשה. השופטת הביאה את מסקנתו של המומחה בקרדיולוגיית ילדים, פרופ' לודמירסקי, שכתב: "גם אם אניח שגיא גולדמן ז"ל צרך פורמולה נטולת תיאמין למשך תקופה מסוימת, הרי שברור שסיבת המוות הינה מיוקרדיטיס (דלקת שריר הלב ,ע.כ) ויראלית חריפה, זאת לפי הממצאים הקליניים והמעבדתיים והממצאים המשמעותיים בביופסיית שריר הלב שעומדת לרשותנו". "במקרה זה, לנוכח המידע החלקי שעמד לרשות המומחים, והסקת מסקנות בדיעבד, איני סבורה כי הטענה שגיא ז"ל מת מחוסר תיאמין הוכחה מעבר לספק סביר", קבעה השופטת, "קיומו של ספק משמעותי בנוגע לתזונתו של גיא מהפורמולה הפגומה לצד אבחנה חלופית של מיוקרדיטיס ויראלי שיש לה אחיזה גם בראיות התביעה לא מאפשרים לקבוע שחסר בתיאמין היווה גורם מרכזי במחלתו". חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש