פרסומת
דלג

ראש העירייה מעריך: גם הטבת המס בסכנה

מאת: עומר כרמון ● 8/3/2013 21:14 ● ערב ערב 2592
שנה בלבד לאחר שהכנסת אישרה את השבת הטבת המס לאילת, מעריך ראש העירייה, כי במשרד האוצר יציעו לבטלה בתמורה להשארת הפטור ממע"מ בעיר. לדבריו, גם הפטור ממע"מ על הדלק נמצא על כוונת אגף התקציבים: "אני יכול להניח שהם ירצו להיכנס אתנו ל'מסחרה'". יו"ר ההסתדרות במרחב אילת, אבי אזולאי, אמר לראש העירייה: "אם המחאה תסתכם בהפגנה של 500-600 איש, אני והחברים לא נהיה שם"
ראש העירייה מעריך: גם הטבת המס בסכנהראשי ועדי העובדים באילת הצטופפו ביום שני השבוע בלשכת ראש העירייה והאזינו לדבריהם של מאיר יצחק הלוי ויו"ר מרחב אילת בהסתדרות, אבי אזולאי, שעדכנו אותם בפעולות המתוכננות נגד כוונת האוצר לבטל את הפטור ממע"מ בעיר. בין הנוכחים בלטו יו"ר ועד עובדי העירייה - משה אזולאי, יו"ר פורום הוועדים בנמל - אלון וייס וראשי הוועדים בבית החולים 'יוספטל', בדואר, הסתדרות הגמלאים, חברת חשמל, 'מקורות' ועוד.

אבי אזולאי הבהיר לראש העירייה, כי העובדים יתגייסו למאבק נגד ביטול הפטור ממע"מ, רק אם יתנהל אחרת מהמאבק הקודם: "לא נלך לעוד הפגנה בחוץ במגרש החנייה, אלא למלחמה אמיתית", הוא אמר. ראש העירייה העריך, כי לאחר פסח, מצפה מאבק קשה. הוא מצפה כי משרד האוצר יאיים בביטול הפטור ממע"מ, כדי להביא לביטול הטבות אחרות: הטבת המס או הפטור על המע"מ בדלק.

"קונסטלציה מסוכנת לעיר אילת"


"זאת פעם חמישית שאנו מתמודדים עם האיום הזה. הפעם, אני מוטרד כפל כפליים משנים עברו", אמר מאיר יצחק הלוי, "המשבר הכלכלי הפוקד את מדינת ישראל מייצר לגיטימציה לקבלת החלטות גורפות. אנחנו נמצאים בפני סיטואציות שבהן אנחנו לא יודעים מהיכן הממשלה תישא את הגירעונות שלה. קיימת סבירות יותר מגבוהה, שחלק מההסכמים הקואליציוניים יעסקו בנושאים כלכליים, כולל דרישה לאותן גזירות - בתוך זה יכול להיכנס גם הפטור ממע"מ לאילת. זאת קונסטלציה מסוכנת לעיר אילת. לפני שנה וחצי, אושרה לנו הטבת המס שעבדנו עליה שבע שנים. גם פה הם יכולים להגיד, 'נתנו לכם, בואו ניקח שם'. לא הייתי מייצר את הכינוס הזה, אם לא הייתי מודאג. גייסנו לוביסטים, גייסנו אנשי יחסי ציבור. כבר שלושה חודשים אני בתוך המהלך (להסרת איום ביטול הפטור ממע"מ, ע.כ) . גם במערכת הבחירות ניסינו לסחוט מאותם גורמים פוליטיים אמירות לגבי עמדתם. ודרך אגב, סחטנו מכל אחד מהם אמירה בנושא המע"מ. אבל אסור לסמוך על האמירות האלה, צריך לבדוק את מבחן האמת".

"זה 'עז' שהאוצר יכניס"


"זה ייגמר באגף הפוליטי", העריך ראש העירייה, "אגף התקציבים בראשות גל הרשקוביץ לא יוותר על העניין הזה. מי שיעמוד בראש המאבק הזה (הפוליטי, ע.כ), זה אני - כי, מצטער על חוסר הצניעות, אני מכיר את מסדרונות הכנסת יותר טוב מכל אחד אחר. צריך לשכנע, לאיים, מול אותם גורמים בכנסת ולהגיד להם, 'אנחנו מצפים שתגנו על אילת'. בין היתר, אנחנו נפגשים עם אנשי התקשורת הכתובה. נפגשנו השבוע עם אחד העיתונאים הכי מוערכים: סבר פלוצקר. נפגשנו כבר עם גד ליאור מ'ידיעות אחרונות'. אנחנו עוברים עיתונאי אחרי עיתונאי. עם נחמיה שטרסלר, אחד העיתונאים שעושים לנו חגיגה והמככבים נגדנו, לא נפגשנו עדיין. ביום שישי אחר הצהרים, נפגשתי עם מיקי לוי, לשעבר מפקד מחוז ירושלים. אלי (לנקרי, ע.כ) ואני נפגשנו עם הממונה על הכנסות המדינה. דרך אגב, עם גל הרשקוביץ לא נפגשתי, זאת ברכה לבטלה. זה רק יעצים את הבעיה. כשיהיו דיונים, אני רוצה שיבואו יאיר לפיד ונפתלי בנט ויגידו: 'אנחנו לא נוגעים בפטור מהמע"מ באילת'. אם זה לא יקרה - וזה יגיע לוועדת הכספים של הכנסת, אנחנו נהיה בבעיה. אני מקווה מאוד שלא נגיע למצב הזה. מרגע כינון הממשלה עד אישור התקציב יעברו שבועות ספורים, ולכן ההתארגנות צריכה להיות בהתאם. אני יכול להניח שהם ירצו להיכנס אתנו ל'מסחרה'. בנושא הטבת המס, בחצי השנה לפני אישור הטבת המס, היה לחץ מאוד גדול עלי. אני מנוע מלדבר עליו, לחץ ברמה האישית. ביקשו ממני גורמים בכירים להסכים לביטול הטבת המע"מ על הדלק. היה ויכוח מאוד קשה, עד לרמה של... לא רוצה להגיד איומים ברמה האישית חלילה, אבל לא רחוק מזה. אמרו לי: 'אנחנו מוכנים לתת לכם את הטבת המס, תנו לנו את ההטבה הזאת (הדלק, ע.כ)'. אמרתי שאני חושב שמי שמגיע לעיר תיירות כמו אילת, צריך לקבל גלון דלק מתנה. אחרי זה רצו להטיל מס על דירות יקרות, לאחר מכן הציעו דברים נוספים. לא התפשרנו, לקחנו סיכון, אבל הצלחנו. האם הנושא הזה (הדלק, ע.כ) יעלה שוב על סדר היום? גם זה יכול להיות. אני מקווה מאוד שלא יעזו, אבל אני מעריך שינסו לעשות 'מסחרה'. אני צופה שברגע שתכונן ממשלה, מיד יישבו על התקציב, ואני יכול להעריך שאחרי פסח נתחיל לשחק את המשחקים. אם נצליח להוריד את זה לפני פסח, הנה מה טוב ומה נעים. אבל זה לא יקרה, כי האוצר רוצה פתרון אחר. זה 'עז' שהאוצר יכניס כדי לדעת מה הם יקבלו במקום. אנשי האוצר קוראים לעיתונאי החצר שלהם ומוציאים את זה החוצה. עד שזה מגיע לשולחנו של ראש הממשלה, הנזק כבר נעשה. אנחנו הולכים עכשיו לגיוס מורים. ברגע שנושא המע"מ עולה, מתוך מאה מורים שאנחנו מדברים אתם, חמישים ירדו מיד. עצם העובדה שהנושא הזה באוויר, גורמת לנזק. אני מוטרד, אבל אני מאמין שננצח, משום שאנחנו צודקים ומשום שלא יעזו לגעת בעיר אילת. הם מבלפים בנתונים. אני אומר את זה בצורה הכי ברורה בעולם. הם יודעים שאנחנו אומרים את האמת ומכירים את כישורי הלחימה שלנו".

"אני לא מפריד בין מע"מ כזה למע"מ במקום אחר"


יו"ר ההסתדרות במרחב אילת, אבי אזולאי, הבהיר לראש העירייה, כי הוא מצפה הפעם למאבק נחוש: "גם לי יש ניסיון מהעבר הרחוק. אני לא מפריד בין מע"מ כזה למע"מ במקום אחר. אם המחאה תסתכם בהפגנה של 500-600 איש, כמו שהיה בפעם הקודמת, אני אומר לך מאיר - אני והחברים לא נהיה שם. החברים האלה מוכנים לצאת למלחמת חורמה, גם אם היא תיקח הרבה זמן. זה אומר: השבתת מערכת החינוך, המגזר הציבורי והפרטי. נודיע על מרד מסים. נודיע שכל העסקים לא יעבירו מע"מ ומס הכנסה. אני רוצה לראות אותם מכניסים עיר שלמה לבית סוהר. יש כבר תוכניות שעשינו אז ולא יצאו לפועל: גם מבחינה לוגיסטית, מה עושים עם הילדים: מחלקים להם מים, משחקים שלא ישתעממו בזמן שהעיר מושבתת. אין צורך לחשוש. לא יהיה להם מקום לעצור את כולנו. זה יהיה מאבק שגם התקשורת הבינלאומית תדווח עליו. זאת הדרך היחידה. לא נלך לעוד הפגנה בחוץ במגרש החנייה, אלא למלחמה אמיתית".

לדבריו של אזולאי הצטרף משה עובדיה, יו"ר ועד עובדי חברת החשמל: "לא לבצע שוב הפגנה כמו אז", הוא אמר לראש העירייה, "אם עושים מאבק, הוא צריך להיות עד הסוף ובשיתוף המגזר הפרטי".

תמונת כתבה

תמונת כתבה

תמונת כתבה

תמונת כתבה

צילם: עומר כרמוןחדשות אילת