פרסומת
דלג

מפקד חטיבת אילת בראיון ראשון: אנו מתריעים על כל טיל שמשוגר לעבר אילת

מאת: עומר כרמון ● 21/3/2013 09:40 ● ערב ערב 2594
שלושה חודשים לאחר שהקים חטיבה חדשה המיועדת להגן על העיר אילת, התפנה אל"מ רועי בארי, לראיון בלעדי ל'ערב ערב': "יש לנו בגזרה את טכנולוגית ההתראה הטובה בעולם. אנו מזהים מקילומטרים, כל אדם שמתקרב לגבול", הוא אומר. "במידה ומשוגר טיל לעבר אילת, אני מתקשר לקב"ט העירייה ולמשטרה ומעדכן אותם". מדוע באילת אין אזעקה כשטיל משוגר מסיני? "ההחלטה לא לחבר את אילת למערכת האזעקה, התקבלה מול שיקולים כלכלים ותיירותיים"
מפקד חטיבת אילת בראיון ראשון: אנו מתריעים על כל טיל שמשוגר לעבר אילת

מלבד המפות והמסך המציג בשידור חי את המתרחש בגזרתו, על קירות לשכתו של אל"מ רועי בארי, מפקד החטיבה המרחבית החדשה אילת, קשה למצוא רמז לנושאים המעסיקים אותו במרבית שעות היממה, ובראשם: הגנה על תושבי אילת. קיר אחד תפוס על ידי כוננית ספרים עמוסה. "קראתי את מרביתם", הוא אומר בחיוך. על הקיר הנגדי יצירת אמנות שהוענקה לו כמתנת פרידה מחיילים: רובה סער עשוי מבקבוקים של 'קוקה קולה זירו'. "אני מכור", הוא מודה ומכחיש בתוקף טענותיהם של מומחי בריאות למיניהם נגד הנוזל השחור.

מקום של כבוד בלשכה מוענק לתמונות מקרב גטיסבורג, שהתנהל בארה"ב הרחוקה לפני 150 שנה. "הצבא שלח אותי לשנת לימודים בקנזס", הוא מספר בעיניים נוצצות, "יש לאמריקאים טכניקה ללמוד קרבות – ללכת את הקרב. כל סטודנט מקבל גנרל או קצין בכיר, אותו הוא לומד ומשחק את דמותו. את תורת הלימוד הזאת תרגמתי לעברית, והיא מוטמעת בלימודים בבה"ד 1. גם לחיילים שלי בחטיבה, אני מעביר את המסר: 'אני מצפה מכם להיות 70 אחוזים בשטח ורק 30 אחוזים במשרד'".

האישה והילדים מתגוררים בעמק חפר. אתה משרת באילת. בחרת בעבודה לא קלה
"זאת לא עבודה, זה שירות. הילדים לא אומרים 'אבא הולך לעבודה', אלא 'אבא הולך לחטיבה'. מה שאנחנו עושים, לא יהפוך אותנו לעשירים, זה דורש המון. אבל אי אפשר לשרוד 25 שנים בצבא, אם אתה לא אוהב ומאמין במה שאתה עושה".

"ההגנה על אילת אפקטיבית יותר"


חטיבת אילת קמה בעקבות ההפיכה במצרים והפיגוע הקשה לפני שנה וחצי בכביש 12, בו נרצחו שמונה אזרחים וחיילים. במהלך מבצע 'עמוד ענן', קיבלה החטיבה, הצעירה ביותר בצה"ל, את ניהול הגזרה מבאר אורה. אל"מ בארי, שרק שנה קודם לכן עסק בהקמת חטיבת הערבה שהופקדה על שמירת הגזרה הדרומית בגבול ירדן, נקרא למשימת הקמת החטיבה החדשה ופיקוד עליה.

אל"מ בארי נראה ומדבר כמו מנהיג אידיאלי: שקול, נחוש וערכי. הקריירה המרשימה שלו כוללת פיקוד על צוות המכללה לפיקוד טקטי, הקמת חטיבת כפיר, פיקוד על גדוד 'לביא' בחברון וסמח"ט אפרים בגזרת טול כרם - קלקיליה. לפני כן שירת במשך 12 שנה כלוחם ב'גבעתי'.

"מאוד היססתי לגבי הריאיון ל'ערב ערב'", הוא מגלה, "אני מאוד מאמין בהצנע לכת. השכר שלי הוא שהתושבים שנמצאים באילת, לא יודעים שסמוך אליהם נמצאים אלפי חיילים".

חטיבת אילת היא השנייה שאתה מקים בשנתיים
"לפני שלוש שנים, הגדיר האלוף יואב גלנט משימה: להקים חטמ"ר בערבה מתוך הבנה שהאיום משתנה. שנה לאחר מכן, הובלתי את ההקמה של החטיבה שהחליפה את מג"ב, היו הרבה רעשים ופוליטיקה מסביב. בדיעבד, מדובר היה בהחלטה נכונה מתוך הבנה של האיום שמתפתח גם ממזרח. אנחנו עוד לא מרגישים, אבל האיום הזה קיים מודיעינית. היו כמה אירועים בודדים של מסתננים והברחות סמים, אבל אני לא יכול להגיד שיש מגמה. אנחנו קוראים על הפליטים מסוריה שמגיעים לירדן ויוצרים בעיה. די במקביל לאירוע שקרה בציר 12, לפני שנה וחצי, התגבשה ההבנה שיש לתת מענה טוב יותר להגנה על העיר אילת, והמשימה הוטלה עלי - להקים חטיבה נוספת, חטיבת אילת, התחלנו במלאכה לפני ששה-שבעה חודשים. המשימה הראשונה היתה לראיין ולהביא לכאן את האנשים הכי טובים שהצבא יודע להעמיד, ואחר כך - משאבים ותשתיות. ב- 24 בדצמבר הוכרזה רשמית החטיבה. היתרון היחסי של חטיבה אזורית שהיא היתד בקרקע, הזיכרון האירגוני, היא מובילה תהליכים, יש לה את הידע, היא יודעת לקלוט יחידות. אני יכול להגיד לך היום, שאנחנו כבר כמעט ארבעה חודשים מפקדים מעשית על הגזרה, ההגנה על העיר אילת והיישובים מסביב - כולל הנופשים והמטיילים בחניונים ובצירים, אפקטיבית יותר".

מתי תושלם בניית הגדר באזור אילת?
"הגדר תושלם סופית בעוד ארבעה שבועות. בעוד שלושה חודשים, כל המכשול יהיה מוכן. זה כולל את הכביש ואמצעי ההתראה. הטכנולוגיה שהוצבה על הגדר הזאת היא הטובה ביותר בעולם. הגזרה מרושתת עם יכולת לזהות ולראות אנשים שמתקרבים למכשול ממרחק קילומטרים. אנחנו גם מפעילים כאן כלבה אחת של לוחם 'עוקץ' שבודקת מטרות חשודות. יש כאן קפיצת מדרגה, גם מבחינה טכנולוגית וגם בכל הקשור לאיכות היחידות וכמות המשאבים שהצבא שם פה בגזרה".

להיכן נעלם הבלון שהיה כאן לפני שנה?
"זה לא התאים מבחינת רוח, נתיב התעופה. כיום אין צורך בבלון, יש לנו בגזרה את טכנולוגיית ההתראה הטובה בעולם".

יותר טובה מזאת שבגבול לבנון?
"כן. הכל חדש. אין לאף אחד את האפשרות לזהות מטרות במרחקים כאלה מהגבול".

אמצעי ההתראה נמצאים לאורך כל הגדר?
"כמעט בכל הגזרה. באילת, בחלק הדרומי, יש פער קטן. אבל אנחנו מכסים את זה עם אמצעים אחרים - על גבי רכבים. כל לילה יש פה 6-8 כוחות קרקעיים שמפוזרים בשטח. לפני שלושה שבועות, מנענו פה חדירה - זה לא פורסם בתקשורת. לא חדירה לפח"ע, אלא מסתננים".

כיצד מנעתם את החדירה?
"טכניקה קרבית שפיתחנו".

היו נפגעים?
"לא".

יריתם באוויר?
"לא. בלמנו אותם והם נלקחו על ידי המצרים, בתאום עמנו דרך יחידת הקישור".

אמצעי ההתראה על הגדר מאפשרים זיהוי של שיגור טילים לעבר אילת?
"יש מערכת התראה שנמצאת כאן".

כמה זמן היא קיימת?
"פה בגזרה? זמן מה".

חצי שנה?
"משהו כזה".

אז איך זה שבאילת אין אזעקה כשמשוגר טיל?
"להערכתי האישית, בגלל האפקט שזה יכול לעשות על התיירות. ממה שאני יודע, האיום קיים אבל מבחינת המינון, לא הולכים ליפול טילים כל יום".

המערכת מזהה אם מישהו משגר עכשיו טיל?
"היא יודעת לאכן, לאיפה זה יגיע ומאיפה זה שוגר".

בחודשים האחרונים היה ניסיון שיגור?
"לא. המחמירים יגידו שזה השקט לפני שהולך לקרות משהו. ב'עמוד ענן' היה טיל אחד. מי שרואה את ההצלחה של 'עמוד ענן', יגיד שהמבצע הוריד את גובה הלהבות נמוך ככל האפשר".

אם משגרים טיל לעבר אילת, כמה זמן התראה יש?
"תלוי מאיפה משגרים אותו".

ומה אתה עושה?
"ההתראה עוברת ישר למשטרה ולקב"ט העירייה".

מה תעזור שיחת הטלפון, אם אין אזעקה?
"האזעקה באילת היא לא החלטה שלי או של מפקד האוגדה. זאת כנראה החלטה מדינית, או של פיקוד העורף. ממה שאני קורא, זאת החלטה שמתקבלת מול שיקולים כלכלים ותיירותיים. בסוף, העיר אילת, מעצם זה שהיא מבודדת, היא עצמאית לחלוטין. אנחנו מחוברים מאוד לכל הגורמים בעיר. פעם בחודש אני עורך כאן הערכת מצב מורחבת. מגיעים לכאן הקב"טים של עיריית אילת והמועצה האזורית אילות, נציגי כיבוי אש, משטרה, רשות הטבע והגנים, מד"א, מג"ב. יש פה הבנה שזו לא החטיבה לבד. הם יושבים בהערכות מצב, חשופים לכל המידע, לכל ההתראות, כולל לירי טילים".

במה מסייעת הערכת המצב, אם התושבים לא מוזהרים?
"יש כמה מדרגים של מידע מודיעיני שעובר ממשהו ממשי - ברמה גבוהה ביותר ועד למשהו ברמת הציר - מידע כללי כזה. ברוב המקרים כשהיו התראות – הן בסוף מתממשות. אני לא אגיד לך שאנחנו לא מופתעים לפעמים במקום ובזמן. המשימה שלנו להקנות ביטחון ותחושת ביטחון. מה ההבדל ביניהן? הביטחון מושג על ידי מארב שמוצב בשטח מת. אף אחד מהאזרחים לא יודע עליו. זה ימנע חדירה ופגיעה באזרחים. תחושת הביטחון ניתנת על ידי מה שהתושבים יודעים. הם יודעים שהוקמה חטיבה".

מי מחליט האם לסגור את כביש 12?
"אם יש התראה או זיהוי של סכנה - אני ממליץ. אם יש אירוע אמת, אני מחליט - יש לי סמכות".

כיצד מתבצע התיאום עם המצרים?
"דרך יחידת הקישור. זה מאוד רגיש, כי הגבול הזה הוא גבול שלום. אני מגדיר את זה: 'מרחב צבאי בין מדינות שיש ביניהן שלום'. יש תיאום טוב עם המצרים".

ואיך התיאום עם הירדנים?
"קצת יותר טוב. עם שניהם אנחנו מדברים. עם הירדנים, אנחנו פותחים שולחן. עם המצרים, רק קפה ובקלאווה. אני צריך כל הזמן לשאול את עצמי, כיצד אני עומד במשימה להגן על העיר אילת והמרחב, בשעה שמי שעומד מולי אינו אויב, אך יכול להפוך לכזה בהינתן שינוי של 180 מעלות. בתווך עומדים גורמים מערערי יציבות - גורמי פח"ע, סמים, פליליים, מסתננים. איך אני מתמודד עם הדבר הזה? מה הקו האדום שלי. מתי אני סוגר את כביש 12, מתי אני מעביר התרעה למפקד המרחב במשטרת אילת? אנו עושים כל מאמץ שהאזרחים באילת לא ירגישו כלום".

גבול ירדן נותר שקט כשהיה?
"הערכת הסיכון פה נמוכה. הצבא הירדני חזק ויש לו אינטרס מובהק לשמור על הגבול שקט. לראיה, אין מכשול, ולמרות זאת כמעט ואין חדירות".

יהיה מכשול בגבול ירדן?
"יש תכנונים. קראתי לפני שנה שראש הממשלה התבטא על הצורך בכך. ברמה הצבאית זה עדיין לא קיים - פקודה לא ירדה. הגבול הזה נשלט. אני בקשר מצוין עם הירדנים. כל הממשק איתם הוא לא סודי ביותר מבחינת סיווג בטחוני, אלא יותר רגיש דיפלומטית. הם במצב עדין מול מדינות ערב, מול 70 אחוזים פלסטינים שיש להם שם. התיאום ושיתוף הפעולה עמם מצוין. יש להם אינטרס להגנה על הגבול. הם מנעו לא מעט חדירות בשנה האחרונה, לא פח"ע, אלא סמים".

בגזרה של אילת אין סמים?
"יש ניסיונות כאלה ואחרים בגזרות אחרות. באזור אילת, שום דבר".

כל אתרי הטיולים בהרי אילת פתוחים?
"בהחלט. חוץ מהגשרון העליון שנסגר וייפתח כשהגדר תושלם".

לאל"מ בארי חשוב מאוד לספר על פעולותיה הנוספות של החטיבה למען תושבי העיר. שיקום 'שביל ישראל', שיתוף פעולה הדוק עם בית הספר 'רבין' וסיורי מורשת בעיר. "בכל שבוע מגיעה קבוצת חיילים שמנקה ומסדרת אבנים לאורך 'שביל ישראל'", הוא מספר. "מדובר על הקטע המתוייר ביותר בשביל. זה קורה, כי אני מאמין שחייל יהיה רתום יותר למשימה, אם הוא יטייל בגזרה ויתחבר אליה פיזית. בגלל זה אנו הולכים למוזיאון אילת ומזמינים את שמוליק תגר כדי שירצה שם. בשבוע שעבר ביצענו שחזור של טקס הנפת דגל הדיו. אנחנו בקשרים מאוד טובים עם העירייה ומאמצים את בית הספר 'רבין'. האימוץ הזה הוא הצלחה כבירה. בשבוע שעבר, השתתפנו בטקס לזכר בוגר בית הספר. אלו הדברים שנותנים לתושבים תחושת ביטחון - שיידעו שאנו נמצאים מסביב. המטרה שלנו היא שאנשים יבואו לאילת, כדי לטייל ולנפוש. כשאמא שלי היתה פה לפני שבועיים, היא שאלה אותי אם בטוח לנסוע בכביש 12. אמרתי לה: 'את יכולה לנסוע בביטחון מלא'".

העירייה: לאחר פסח יוחלט האם לחבר לצופרים


בתגובה לדברי מפקד חטיבת אילת, כי העיר מחוברת למערכת התראה, מודים בעירייה לראשונה, כי הדבר נכון ומסבירים, כי לאחר הפסח, יוחלט האם לחברה לצופרים. כזכור, לפני מספר חודשים הבטיחה העירייה כי על פי סיכום עם אלוף פיקוד הדרום, העיר תחובר למערכת ההתראה ('צבע אדום') כבר בחודש ינואר, אולם הדבר לא התממש. לפני למעלה מחודשיים, גילה מפקד מחוז דרום במשטרה, ניצב יורם הלוי, כי קיימת מערכת המתריעה מפני ירי טילים מסיני לעבר אילת.

דוברת העירייה מסרה השבוע ל'ערב ערב': "עיריית אילת שמחה על כך שלאחר מאמצים רבים של העומד בראשה, מאיר יצחק הלוי, ולאחר אינספור ישיבות, הוחלט להתקין באילת מערכת התראה, ואכן המערכת הותקנה. שאלת אופן וצורת ההפעלה יעלו לדיון לאחר חופשת החג. חשוב להדגיש שגם שאלת מיקום סוללת 'כיפת ברזל' טופלה, למקרה שחלילה תידרש. זאת ועוד, בניית הגדר המערבית מוסיפה רבות לביטחון העיר והמדינה ובנוסף, לאחרונה, הוקמה חטיבת אילת שתכלית הקמתה להגן על העיר אילת. כל האמור ועוד דברים שלא יכולים להתפרסם, מלמדים יותר מכל שעשייתו של ראש העירייה, הרואה את שלום וביטחון תושבי העיר מעל הכל, ביחד עם הגורמים הצהליים, נשאו פירות".

חדשות אילת