פרסומת
דלג

להקת ארבה תקפה בערבה הדרומית

מאת: עומר כרמון ● 12/4/2013 21:22 ● ערב ערב 2064
בהתקפת הארבה הראשונה בערבה הדרומית מאז שנת 2004, פשטה השבוע להקה על שדות חקלאיים בין הקיבוצים גרופית לקטורה. טרקטור ומטוס ריססו במשך יומיים את השטח שהותקף, אולם החקלאים באזור חוששים כי החגבים שעסקו כאן בהזדווגות נמרצת, הטילו ביצים, שבקיעתן תביא למתקפת זחלים רעבים
להקת ארבה תקפה בערבה הדרומית

בהתקפת הארבה הראשונה בערבה הדרומית מאז שנת 2004, פשטה השבוע להקה על שדות חקלאיים בין הקיבוצים גרופית לקטורה. טרקטור ומטוס ריססו במשך יומיים את השטח שהותקף, אולם החקלאים באזור חוששים כי החגבים שעסקו כאן בהזדווגות נמרצת, הטילו ביצים, שבקיעתן תביא למתקפת זחלים רעבים שיאכלו כל צמח הנקרה בדרכם. כמו כן חוששים החקלאים, כי הרוחות המערביות הצפויות לנשב באזור בימים הקרובים, יביאו לכאן להקות נוספות מהרי מרכז סיני. במרכז העולמי לבקרת הארבה מזהירים מפני התבססות הארבה בהרים במרכז סיני. שם, בשל התוואי הטופוגראפי הקשה, לא בוצעו פעולות ריסוס מהאוויר.

אקולוג רשות הטבע והגנים, ד"ר בני שלמון, אמר ל'ערב ערב' כי להקת הארבה היה קטנה יחסית והכילה עשרות אלפי חגבים. "נחילי ארבה גדולים מכילים כמה מיליוני חגבים לק"מ מרובע", הוא סיפר, "החגבים הגיעו אלינו כשהם צהובים, וזה המצב המסוכן ביותר שבו הם מרבים לאכול. אולם למרבה המזל, במהלך שהותם כאן, עסקו החגבים בעיקר בחיזור ובהזדווגות. וכמו בני אדם, כשיש סקס באוויר, הם שוכחים שהם רעבים. בכל מקרה, נראה שלפני הנחיתה אצלנו, הם אכלו הרבה, כי החגבים מילאו את כל השטח בגללים, אבל עדיין לא ידוע לנו היכן".

אין חשש שהריסוס יפגע בבעלי חיים אחרים?
"ריססנו בחומר שנקרא קרטה, שעשוי מצמח שנקרא בן חרצית. הרעילות שלו לעופות וליונקים מאוד נמוכה. ראיתי עקבים ונמלים אוכלים ארבה שככל הנראה רוסס. נמלים מאוד רגישות לכימיקלים, אם הן אוכלות ארבה שהורעל ולא קורה להן שום דבר, אז הכל בסדר".

תמונת כתבה

עוסקים בחיזור והזדווגות


תמונת כתבה

הנמלים לא הושפעו מהרעל. צילם: ד"ר בני שלמון


תמונת כתבה

סוף המסע. צילם: דורון ניסיםמתנת פרידה לד"ר שלמון


בחודש האחרון, זכה ד"ר בני שלמון למתנת פרידה מיוחדת מהטבע לפני פרישתו לגמלאות. בעת סיור חפיפה עם האקולוג שיחליף אותו, רועי טלבי, איתרו השניים בנחל חיון צמח שנחשב כנכחד יותר מחמישים שנה ונקרא 'צלף רותמי'. הפעם האחרונה שבה נראה הצמח בישראל היתה בשנת 1956.
'צלף רותמי' הנודע בפריחתו האדומה, מוכרז בישראל כמין מוגן. בשנים האחרונות, נעשו ניסיונות לגדלו באופן מלאכותי בעין גדי, אולם כבר שישים שנה שלא נראה בטבע, עד לתגליתו של שלמון.

חדשות אילת