פרסומת
דלג

אילת נותרה חשופה

מאת: עומר כרמון ● 19/4/2013 21:50 ● ערב ערב 2598
מערכת 'כיפת ברזל' שהוצבה בעיר לפני שבועיים בשל התרעות לירי טילים התגלתה השבוע כמוגבלת ביכולתה להגן על העיר. אזעקת 'צבע אדום' נשמעה בעיר רק לאחר שהטילים התפוצצו. מערכת 'ערב ערב' הוצפה בעקבות שיגור הטילים בתלונות של תושבים שמצאו את המקלטים הציבוריים סגורים או שלא שמעו את הצופרים. בעקבות הירי, הורה ראש העירייה לפתוח את המקלטים הציבוריים. בראיון ל'ערב ערב' הסביר מאיר יצחק הלוי, כי מערכת 'צבע אדום' פועלת בעיר במצב ידני ולא אוטומטי. לדבריו, הדבר מקצר את זמן ההתרעה "בפחות משניות". "אני מוטרד יותר מאיום של תשתית פח"עית שעלולה להגיע לכאן ולהתפוצץ, מאשר משיגור טילים", אמר ראש העירייה. על 'כיפת ברזל' הוא גילה: "היה מאוד מסובך למקם אותה כאן, בגלל תנועת המטוסים"
אילת נותרה חשופהביום רביעי בבוקר, התברר לחרדת תושבי אילת, כי מערכת 'כיפת ברזל' המוצבת בעיר, מוגבלת ביכולתה להגן עלינו. שני טילי קטיושה התפוצצו בעיר בסביבות תשע בבוקר. אחד התפוצץ סמוך לגבול ירדן והשני - סמוך לשכונת מגורים. למרבה המזל, לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. מערכת האזעקה, 'צבע אדום', הופעלה בעיר רק לאחר נפילת הטילים. 'כיפת ברזל' נותרה דוממה.

מערכת 'ערב ערב' הוצפה בעקבות שיגור הטילים בתלונות של תושבים שמצאו את המקלטים הציבוריים סגורים. תושבים אחרים לא ידעו כיצד לפעול באירועי חירום, אחרים זעמו על האיחור בשמיעת האזעקה או שלא שמעו אותה כלל. תושב אחד אף הביט בתדהמה בדו"ח חנייה שקיבל, מכיוון שבזמן האזעקה נמלט מרכבו כדי למצוא מחסה במרתף שמתחת לבית קריית המשרדים.

ביקשנו תגובה מהעירייה לתלונות התושבים. בתגובה נמסר כי: "מפקד מרחב אילת, נצ"מ רון גרטנר, ציין במהלך הערכת המצב את התגובה המשותפת והמהירה של כלל גורמי המשטרה, הרשות המקומית, החירום, ההצלה והביטחון.

מוטרד יותר ממחבלים מתאבדים


ביום ראשון העניק ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי. ראיון ל'ערב ערב'. מתשובותיו, שלושה ימים לפני נפילת הטילים, ניתן להבין מדוע מערכת 'כיפת ברזל' מוגבלת בפעילותה באילת ומדוע נשמעה האזעקה באיחור. "ברור לגמרי שצריך פה מערכת (צבע אדום, ע.כ) וכיום כבר יש", אמר ראש העירייה, "השאלה עכשיו, אם היא תופעל אוטומטית או ידנית. בנקודת הזמן הזו, על פי הממצאים הקיימים, הוחלט שהיא מופעלת ידנית". לגבי הצבת מערכת 'כיפת ברזל', הוא אמר: "הסוללה נבדקה פעמיים באילת והוחלט שניתן למקם אותה כאן. דרך אגב, זה היה מאוד מסובך בגלל תנועת המטוסים".

מערכת ההתרעה מפני טילים, 'צבע אדום', כבר מחוברת. אבל אינה מושמשת. מדוע?, שאלנו את ראש העירייה
"יש כאן מהלך שהתחיל לפני שנתיים עם רוסו (מפקד פיקוד דרום, האלוף טל רוסו, ע.כ). עשינו הערכות מצב, לבדוק את רמת הסיכונים על העיר אילת. הדבר הראשון שנאמר ונסגר זה הצבת הגדר. זה פותר את בעיית ההסתננות, לא רק של מחפשי עבודה, אלא גם של מחבלים, נערות ליווי וכן הלאה. הצד השני, זה תגבור הסד"כ ולכן הוחלט על הקמת חטיבה מרחבית אילת. הדבר השני, זה הירי תלול מסלול. הביאו לכאן כבדיקה את נושא סוללת 'כיפת ברזל'. הסוללה נבדקה פעמיים באילת והוחלט שניתן למקם אותה כאן. דרך אגב, זה היה מאוד מסובך בגלל תנועת המטוסים". ברגע שהתקבלה החלטה, הלכנו על מערכת ההתרעה. התקיימו הרבה דיונים בנושא. לא רציתי לפרסם מהם שום דבר, מכיוון שאני לא רוצה לייצר בהלה מיותרת. ברור לגמרי שצריך פה מערכת (צבע אדום, ע.כ) וכיום כבר יש. השאלה עכשיו, אם היא תופעל אוטומטית או ידנית. בנקודת הזמן הזו, על פי הממצאים הקיימים, הוחלט שהיא מופעלת ידנית".

אצל מי הכפתור?
"בחיל האוויר".

הפעלה ידנית יוצרת פערי זמן לעומת המערכת האוטומטית. זה מקצר את זמן ההתרעה לתושבי העיר
"הפערים קטנים מאוד. זה עניין של פחות משניות. אני לא רוצה להגיד מה העמדות של הגורמים המקצועיים בנושא הזה. אני מכבד את ההחלטה. חשוב להדגיש, כי לא תהיה מערכת קבועה (של שיגורי טילים, ע.כ) שמאיימת על אילת. כדי לאיים על אשקלון, יכולים לשגר טיל מכל מקום בעזה. אבל האזורים סביב אילת פתוחים והקונוס לאילת קטן מאוד והמחבלים יכולים לפגוע בעקבה או בטאבה, לא תהיה כאן שגרה של ירי טילים. מה שקורה עד היום, הוא שמגיעה חוליה בדואית שמשגרת טיל ובורחת. מדובר בשיגורים לא מקצועיים. אני מוטרד יותר מאיום של תשתית פח"עית שעלולה להגיע לכאן ולהתפוצץ. חשוב לציין כי כעת, נמצאת אצלנו סוללה חדשה של 'כיפת ברזל', שהמקום הראשון בו הוחלט להציבה, הוא באילת".

המקלטים בעיר מוכנים לירי טילים?
"כל המקלטים הציבוריים, כ-70 במספר, נמצאים בתהליך של השמשה. בכל הנוגע למקלטים הפרטיים, החוק מאפשר לי לחייב את הדיירים להשמיש את המקלטים. היום אנו בוחנים דרכים לעודד אותם לעשות כן".

ראש הממשלה הביע הזדהות


בעקבות פגיעת הטילים, התקשרו ראש הממשלה ושר הביטחון למאיר יצחק הלוי והבטיחו לעשות כל שיידרש, כדי להחזיר לאילת את תחושת הביטחון. מהעירייה נמסר: "לצד מערכת הגנה מרבית על העיר אילת, הכוללת את הגדר המערבית, הקמת חטיבה מרחבית נוספת והצבת סוללת 'כיפת ברזל', פעלה ביום רביעי לראשונה גם מערכת האזעקה על רקע ירי רקטות לעיר אילת בסביבות השעה 9:00. עם הישמע האזעקה, פונו 10,500 תלמידי מערכת החינוך למרחבים מוגנים, ראש העירייה הנחה לפתוח את המקלטים הציבוריים והציבור הונחה להיכנס תוך 45 שניות למרחב מוגן במידה שתישמע אזעקה נוספת. כוחות משטרה וצבא שסרקו את האזור איתרו שני מוקדי נפילה בשטחים פתוחים, ללא נפגעים וללא נזק. העיר אילת חזרה במהרה לשגרה. במהלך הבוקר, שוחח ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, עם ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, שהתקשר על מנת להביע הזדהות עם העיר אילת וציין, כי ממשלת ישראל תעשה כל שיידרש, על מנת שלעיר אילת ולתושביה יהיה טוב. גם שר הביטחון, בוגי יעלון, התקשר לראש העירייה וציין, כי נעשים מאמצים להחזיר את העיר לשגרה ואכן כך היה. טלפונים נוספים הגיעו משרת המשפטים, ציפי לבני, מהשר סילבן שלום ועוד.

מפקד מרחב אילת, נצ"מ רון גרטנר, ציין במהלך הערכת המצב את התגובה המשותפת והמהירה של כלל גורמי המשטרה, הרשות המקומית, החירום, ההצלה והביטחון. "גורמים אלו יודעים לעבוד יחדיו גם בשגרה וגם בעת חירום במטרה להקנות לתושבים את הביטחון המרבי", ציין גרטנר והנחה להגביר את נוכחות השוטרים במקומות הומי קהל, בטיילת ובאזור בתי המלון. משטרת מרחב אילת שומרת על מוכנות ודריכות מבצעית לכל תרחיש.

ד"ר דרורי גניאל, ראש מינהל שח"ק בעירייה דיווח, כי בתי הספר פעלו באופן מדויק הודות לתרגולים המתקיימים באופן שוטף. בתוך 30 שניות, נכנסו כ- 10,500 תלמידי מערכת החינוך באילת למרחבים המוגנים ושהו שם משך כחצי שעה. מיד לאחר מכן, התבצעו בכיתות פעולות הרגעה, הסברה והפגה, על ידי יועצות בתי הספר והמחנכות.

ארן זלוטניק, קב"ט מוסדות חינוך דיווח, כי בהתאם להנחיות פיקוד העורף, נכנסו כל התלמידים וילדי הגנים למרחבים הכי מוגנים שיש, אשר הושמשו במקומות בהם אין מקלטים, ביניהם חדרי ביטחון ו/או כיתות המצויות בחדר בנוי בקומה תחתונה, כאשר ריכוז התלמידים התבצע קרוב לקירות פנימיים ורחוק מחלונות. בהקשר זה, ראוי לציין כי מיד לאחר חופשת הפסח, עם הצבת סוללת כיפת ברזל, תרגלו כל מוסדות החינוך כניסה למרחבים מוגנים וזאת בנוסף לתרגולים המתקיימים במהלך כל השנה.

כאמור, העיר אילת שבה לשגרה. בשיחותיו עם גורמי ביטחון וממשלה, ציין ראש העירייה, כי הוא מקווה שימוצה הדין עם אותן תנועות ג'יהאד וכי פעולתן המחבלת והפוגעת בעיר אילת, בביטחון תושביה ואורחיה ובסביבה כולה, תמוגר ושידו הארוכה של צה"ל תגיע למפגעים. "הפעולות המתבצעות הלכה למעשה מלמדות, שמשרד הביטחון וממשלת ישראל עושים הכל, על מנת להגן על העיר אילת" ציין ראש העירייה והוסיף, כי הצוותים המקצועיים יתכנסו בימים הקרובים, על מנת לעמוד על הפערים ולגשר עליהם, כך שתהיינה אפס תקלות, באופן שיבטיח את ביטחונם המלא של תושבי העיר אילת ואורחיה".

חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש