פרסומת
דלג

תוהו ובוהו בשדרות התמרים

מאת: עומר כרמון ● 12/7/2013 21:41 ● ערב ערב 2610
מהומת אלוהים פרצה השבוע בעקבות פסיקת בית המשפט כי היתר הבנייה שהוציאה העירייה ושימש לביצוע העבודות בשדרות התמרים הוא בלתי חוקי. השופטת הצדיקה את טענות הסוחרים שהסבירו, כי צמצום הכביש עלול לגרום לקשיי תנועה חמורים. נציג הסוחרים: "העירייה פעלה בציניות ומיהרה לקבוע עובדות בשטח עוד לפני החלטת בית המשפט". העירייה מתכוונת לערער על פסק הדין וטוענת, כי הסוחרים שעתרו פועלים ממניעים פוליטיים. העבודות בכביש נעצרו
תוהו ובוהו בשדרות התמרים"בלגאן" ו"חרפה". אלו רק חלק מהכינויים אותם שמענו השבוע בעקבות קביעת שופטת בית המשפט המחוזי בבאר שבע, חני סלוטקי, כי היתר הבנייה שהוציאה העירייה ושימש לביצוע העבודות בשדרות התמרים הוא בלתי חוקי. השופטת פסקה, כי צודקים בעלי העסקים בשדרות התמרים, שטענו כי אסור היה לפגוע בזכותם להשמיע את עמדתם. היא הצדיקה את טענות הסוחרים, כי צמצום רוחב הכביש בשדרות התמרים פוגע ביכולתם לפריקה ולטעינה של סחורות. היא קבעה, כי העירייה פגעה בעיקרון שיתוף הציבור בתכנון העירוני. היא דחתה את הטענה, כי בעלי העסקים בשדרות התמרים השתהו בעתירתם. היא הזכירה כי הסוחרים פנו לעירייה בדרישה לעצור את העבודות כבר בחודש דצמבר 2012, מיד כשנודע להם על הכוונה לביצוע העבודות.


”עובדות מוגמרות”


כזכור, לפני תחילת העבודות בשדרות התמרים, רוחב הכביש היה 14 מטרים (שני נתיבים לכל כיוון). העירייה ביקשה להקים מדרכה רחבה שיש בה פסלים, ספסלים, גינון ומזרקה. בשל כך צמצמה באופן משמעותי את רוחב הכביש - לשמונה מטרים בלבד (נתיב אחד לכל כיוון). בעלי העסקים, שיוצגו על ידי עו"ד ד"ר יוסף פרוטמן, עו"ד משה שיפמן ועו"ד מרדכי גידנסקי, טוענים כבר שבעה חודשים, כי לא מדובר ב"שיפור או שדרוג" כפי שהוצג לציבור ולבית המשפט, אלא בתוכנית שתגרום לעומסי תנועה רבים. במיוחד בהתחשב בכך שבשדרות התמרים אמור לקום בית עירייה, בתחנה המרכזית אמור לקום קניון גדול, וקניון נוסף מתוכנן לקום מול טרמינל שדה התעופה. לטענת הסוחרים, התנהלות העירייה מעידה על היעדר מוחלט של חשיבה תכנונית. לגרסתם, העירייה פעלה בחוסר תום לב כשנקטה במחטפים והחלה בביצוע העבודות בשטח רק לאחר הגשת הערר, וזאת על מנת להעמיד את בית המשפט בפני עובדות מוגמרות.


”בשם הפוליטיקה”


בעירייה טענו השבוע בתגובה לפסק הדין, כי הסוחרים שעתרו פועלים ממניעים פוליטיים, והם אשמים בבלגאן שנוצר. בכוונת העירייה לערער על פסק הדין: "צר לנו, כי שוב בשם הפוליטיקה יש מי שפועל לשבש את עבודת העירייה והעומד בראשה ובכך פוגע בתושבי העיר", נמסר מהעירייה. "מצער שלאחר עשרות שנים, בהן הוזנח רחובה הראשי של העיר, נתקלת הנהלת העירייה בהתנגדות בעת שהיא פועלת לשדרג ולטפח את הרחוב לרווחת התושבים והסוחרים. עוד יותר מצער, שלשכת המסחר, האמורה לפעול לטובת סוחרי העיר, היא זו שעומדת מאחורי העתירה כנגד הוועדה המקומית, עתירה שכל כולה מניעים פוליטיים, ובכך פוגעת בסוחרים ובתושבים כאחד. יצוין, כי העבודות לשדרוג הרחוב בוצעו בהתאם להיתר בנייה מס' 20120247, שניתן כדין על ידי הוועדה המקומית. זאת ועוד, היתר זה אושר על ידי ועדת הערר המחוזית לתכנון ובנייה, מחוז דרום במשרד הפנים, אשר קבעה בהחלטתה מיום 25.2.2013, כי ההיתר ניתן כדין והוא תואם תוכנית. ראוי לציין, כי שדרוג הרחוב יוביל להשבחת העסקים במקום ויזמין אליו עוברים ושבים, מקרב תושבי העיר והנופשים בה, שיפקדו את בתי העסק השונים, ישבו בבתי הקפה וייהנו משדרה נעימה ומטופחת. משכך, פועלת העירייה להגשת ערעור על פסק הדין, ומכל מקום, תעשה כל שנדרש על מנת להבטיח את בטיחותם ורווחתם של התושבים והסוחרים גם יחד. העירייה פעלה ותמשיך לפעול על פי דין ובהתאם להנחיות בתי המשפט".


"אין יד מכוונת”


גורם בכיר המעורב בייצוג הסוחרים דחה השבוע בזעם את טענות העירייה: "מדובר בהליך שהחל בחודש דצמבר בשנה שעברה", הוא אמר, "רק לפני שבוע וחצי התקיים הדיון בבית המשפט, ושם הסברנו לשופטת שגם אם יוחלט עכשיו על הפסקת העבודות, התנועה לא תיפגע, מפני שאז ניתן היה עדיין לפתוח כביש ברוחב 14 מטרים. מה עשתה העירייה? מיד לאחר הדיון, הרסה את הכביש הישן שנותר. הם לא רצו להמתין להחלטת בית המשפט ומיהרו לקבוע עובדות בשטח. זאת שיטה צינית. הם עושים מזה פוליטיקה. מדוע לא חיכו כמה ימים לפסק הדין? הם רצו הכי מהר כדי שיוכלו לטעון שפסק הדין של השופט מפריע לסוחרים. אין יד מכוונת בעיריית אילת. תוכנית הקניון החדש בתחנה המרכזית שאישרה העירייה, מראה ארבעה נתיבים על שדרות התמרים. הם אישרו את התוכנית הזאת ואחר כך הקטינו את מספר הנתיבים לשניים עוד לפני שהקניון הוקם. זה לא יאומן. בתוכנית להקמת מגורים ובתי מלון בשטח שדה התעופה המתפנה, מופיע שדרות התמרים כציר התנועה המרכזי. איך זה יכול להתממש כשהופכים את שדרות התמרים לשביל עזים? הרי ברור שבסוף יאלצו לסלול כבישים חדשים או להרים את כל הטיילת המפוארת שהם מתכוונים לבנות שם ולהפוך אותה מחדש לכביש".


"רצון לגזור סרטים”


בתגובה לפסיקת בית המשפט, מסר המועמד לראשות העירייה, דובי כהן: "בית הדין לעניינים מנהליים בבאר שבע פסק, כי היתר הבניה שהוצא על ידי עיריית אילת לעבודות בשדרות התמרים, אינו חוקי. כעת יופסקו העבודות, ובעלי העסקים שכבר כך ניזוקו קשות, יסבלו כפליים. ההתנהלות הכושלת של ראש עיריית אילת והרצון לגזור סרטים לפני הבחירות, הביאו אותו פעם נוספת, לפעול בפזיזות, בחוסר תכנון והגרוע מכל, בפגיעה קשה ביותר בסוחרים ובבעלי העסקים, בשיא עונת הקיץ. מעבר לפוליטיקה, יש בני אדם הרוצים להתפרנס בכבוד והשאלה החשובה ביותר, מי יפצה את בעלי העסקים? צר לי כי בסופו של דבר, מי שסובל, שוב, הם הסוחרים ובעלי העסקים, וזאת כתוצאה מהתנהלות כושלת ולא מקצועית של ראש העירייה. אני פונה למאיר יצחק הלוי וללשכת המסחר שיפעלו בנחרצות ובמהירות לפתוח את נתיבי התנועה בשדרות התמרים, במהירות הגדולה ביותר, בכדי למנוע סבל נוסף מהסוחרים ומבעלי העסקים באזור, שחלילה לא יפספסו לחלוטין את עונת הקיץ. בעלי העסקים לא צריכים לסבול כפול בעקבות ההתנהלות הכושלת של מאיר יצחק הלוי. שוחחתי עם מספר בעלי עסקים באזור, וכולם מיואשים, הן בעקבות העבודות וכעת עקב פסיקת בית המשפט, העבודות ייתקעו לעוד זמן רב ארוך ומיותר. השיפוץ בשדרות התמרים שנולד בחיפזון, כמה חודשים לפני הבחירות וללא שום קשר לתוכנית שהוצגה לציבור זמן רב לפני כן, השיפוץ הזה עלה ויעלה מיליוני שקלים מקופת העירייה. ראש העירייה מאיר יצחק הלוי, שרצה לגזור סרט לפני הבחירות, הוביל את סוחרי האזור לסכנה של פשיטת רגל. אני בעד שיפוץ של כל האזור, בכפוף לתוכנית מוסדרת ובשיתוף הסוחרים ובעלי העסקים, תוך ראיה כוללת של כל הבניה המתוכננת באזור (בנין העירייה, פרויקט בן זקן בתחנה המרכזית). לצערי הרב, התנהלותו הכושלת והלא מקצועית של מאיר יצחק הלוי, פוגעת רק בבעלי העסקים ובסוחרים ולא בפעם הראשונה. כעת השיפוץ הוקפא, יבוזבזו כספי ציבור בבתי משפט, והסוחרים ימשיכו לסבול".


"בזבוז כספי ציבור”


המועמדת לראשות העירייה, לימור להב, כתבה בדף הפייסבוק שלה: "עיריית אילת הוציאה לעצמה היתר בנייה שאיננו חוקי. מעניין מה היה קורה לכם, אילו הייתם בונים ללא היתר. כשפתחתי את מטה הבחירות שלי דווקא בשדרות התמרים, בלב ליבו של הבלגאן, רבים הרימו גבה. עשיתי זאת הן מתוך הזדהות עם הסבל העובר על בעלי העסקים בשדרה והן משום שידעתי שהאמת והצדק יצאו לאור בקרוב. והנה לכם שוב, ולא בראשונה, בזבוז משווע של כספי ציבור. ועכשיו, תחשבו כמה עלו לנו העבודות שכבר בוצעו, כמה יעלה להשיב את המצב לקדמותו, כמה עלו לנו ההליכים המשפטיים, ומה היה אפשר לעשות לטובתכם בכל הכסף הזה, אם ראש העירייה לא היה 'הולך עם הראש בקיר' ומקשיב קצת יותר לכם התושבים ולבעלי העסקים בעיר. אמר כבר מי שאמר 'החיפזון מהשטן', אבל ככה זה כשצריך לגזור את הסרט לפני הבחירות. וכן, אני חושבת בהחלט שצריך לשדרג את שדרות התמרים, אבל לא כך".


חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש