פרסומת
דלג

יש שוטרים אחרים

מאת: אסטר שטרית ● 7/8/2013 11:37 ● ערב ערב 2614
אם עד היום נדמה היה לכם ששוטרים הם רק אוכפי חוק, הגיע הזמן שתכירו את הצד השני שלהם - מש"ק, מרכז שיטור קהילתי. הצד בו פועלים השוטרים באילת למען שיפור איכות החיים של הקהילה. עם יחס אישי לכל אזור בעיר ועד לחבל אילות, הצליחה משטרת אילת להקטין את מספר האירועים והתקריות בין התושבים. כתבת 'מה נשמע' נפגשה עם ארבעת מפקדי המש"קים ושמעה מהם על החיים בתוך הקהילה. ויש גם מספרי טלפון אישיים
יש שוטרים אחרים

תמונת כתבה


לכל מי שהתעצל או התקשה עד היום לגשת לתחנת המשטרה ולהגיש לתלונה כזו או אחרת, ארבעה מרכזי שיטור קהילתי (מש"קים) באזור אילת וחבל אילות הם הפתרון עבורכם. עם משרדים הפתוחים לקבלת קהל ומפקדים בכירים הזמינים 24 שעות ביממה, מובטח לתושבים ואורחי העיר יחס אישי וטיפול בבעיה לעומק. אם עוד לא שמעתם, זה הזמן שתכירו את המש"קים הפזורים ברחבי העיר.
כל מש"ק מספק את מרבית שירותי המשטרה הניתנים לאזרחים, ופועל בשותפות מלאה עם מוסדות עירוניים וארגונים קהילתיים. המטרה - מניעת פשיעה או צמצומה באופן משמעותי ושיפור השירות המשטרתי אגב קירובו לתושבי המקום. "השיטור הקהילתי הוא פילוסופיה ותרבות ארגונית, המציבות במרכז העשייה המשטרתית את האדם", מסביר דובר מרחב אילת, פקד ליאור בן סימון. "מרכז השיטור הקהילתי הוקם במטרה לתת מענה משטרתי טוב יותר לתושבי השכונה בה ממוקם המש"ק, תוך טיפול יסודי ומעמיק של אירועים בתחום האפור 'ספק פלילי' (סכסוכי שכנים, רעש, פסולת וכו'), במטרה למנוע הישנות מקרים ושמירה על איכות החיים של התושבים, לצד הכרת השכונה טוב יותר על מאפייניה הייחודים, סוגי תופעות פשיעה ודמויות המחוללות פשיעה. המשטרה ממקדת את פעילותה ביחד עם מוסדות וארגונים בקהילה, במטרה לפעול למען שלום הציבור וביטחונו. השיטור הקהילתי בישראל מהווה דגם ייחודי בעולם והצלחתו הגדולה נובעת מהשילוב בין השוטר הקהילתי למתנדבים”.

תמונת כתבה


תמונת כתבה


תמונת כתבה


תמונת כתבה


למען הקהילה


מאחורי המש"קים הפזורים בעיר עומדים ארבעה שוטרים: רס"מ רוני אוקנין, מפקד מש"ק שכונת איזידור, שוטר מזה 20 שנה ומפקד מש"ק מזה כשמונה שנים.
רס"ר יאיר כהן, מפקד מש"ק הדקל, שוטר מזה כ-12 שנים ומפקד מש"ק מזה כשנה וחצי.
רס"מ שמחי טל, מפקד מש"ק שכונת שחמון, שוטר מזה כ-19 שנים ומשק מזה כשנה וחצי.
ורס"מ רועי רייך, מפקד מש"ק חבל אילות, שוטר מזה כ-16 שנים ומש"ק מזה כחמש שנים, אשר נכנס בשנה האחרונה לתפקידו. כל אחד מהם אחראי על טריטוריה מסוימת, כך הצליחו ליצור במשטרת מרחב אילת שירות טוב ומקיף יותר לתושבי העיר ואורחיה.
המש"קים קיימים כבר כמעט שני עשורים ובשבועות האחרונים הצטרף לתמונה גם אזור חבל אילות עד למתחם 101. המפקדים זמינים 24/7, כאשר המש"ק שלהם פתוח בימים ובשעות קבועות לצורך קבלת קהל. במידה והוא סגור, אל דאגה. יש מספר טלפון על הדלת ובחלק מהמש"קים גם שלט גדול ומואר עם מספר הטלפון האישי של המפקד ושל המשרד. באפשרות התושבים והאורחים בעיר, לפנות אל המש"ק בכל תלונה באשר היא, כמו בתחנת המשטרה, אלא שמי שפונה למש"ק זוכה ליחס אישי יותר, חוסך את זמן ההמתנה בתחנת המשטרה, ואף יכול להיות במעקב קבוע מול מפקד המש"ק ולהתעדכן בהמשך הטיפול. "אנשים רואים ניידת אבל לא מבינים כי היא שם לשירותם וכי ניתן להגיע למשקים להתלונן ולהיעזר בשירותי המשטרה", מסבירים המפקדים. "אין מספיק פרסום. בעבר הייתה חוסר מודעות אפילו מצד השוטרים ליכולות המש"ק. היום, באופן אוטומטי מפנים את המתלונן אל מפקד המש"ק הרלוונטי. מעניקים לאנשים יחס אישי, פחות מערכתי, בכדי להראות את הצד הפחות קשה של המשטרה. חשוב שהתושבים ידעו כי בשביל להתלונן על סתם מפגע לא צריך לחכות לחוקר, או לבקר בתחנה".

מהי החשיבות של המש"קים הפזורים בעיר?
רוני: "נגישות, זמינות ואוזן קשבת, אפילו לא רק לבעיות שמצריכה עבודת משטרה. בעיקר בקרב האוכלוסייה המבוגרת. לרוב, אין להם עם מי לדבר, הם חייבים לקטר באזני מישהו, אז הם באים למשרד, יושבים לכוס קפה ושופכים את מה שעל ליבם".
יאיר: "החלוקה למש"קים מעניקה אחריות טריטוריאלית לכל מש"ק באזור שלו. יש תופעה של נוער בפארקים שמציקים לשכנים, סודנים, הקמות רעש ועוד. יחד עם הכוחות מסביב, המש"ק אחראי למגר את התופעה, זה השטח שלו. כיוון שזה הוגדר על אחריות של מש"ק מסוים, זה עוזר למגר את הכל בצורה טובה יותר. המפקדים מכירים את האנשים יותר טוב וכך גם את הבעיות".
רועי: "לפני מספר חודשים נפתחה נקודת משטרה בחבל אילות, זה מענה שעד כה לא היה ליישובי הערבה. אנשים לא צריכים להגיע עד לאילת בכדי להגיש תלונה, הם יכולים לפנות אלי או למש"ק בכדי להגיש תלונה, אפילו בטלפון. במידה ויש לו קושי להגיע למש"ק ביוטבתה, אני מגיע עד לאדם עצמו ונותן לו את מירב השירות שמשטרת ישראל יכולה לתת. תושבי היישובים בהלם שיש להם שיטור קהילתי, זה משהו שהם לא רגילים אליו. יצא לי לטפל בסכסוך שכנים בקיבוץ קטורה, הם הופתעו לחיוב מכך שמישהו בא וטיפל באירוע. זו יחצ"נות טובה לנו, כאילתים, שאנחנו יכולים להעניק שירות משטרתי במקום מרוחק. בנוסף אליי, קיים גם מפקד שיטור תנועה, הנותן מענה לנושא זה באזור. כל אחד באחריות שלו".
טל: "אם פעם אזרח ראה את המשטרה רק במקרי פשע, גניבות וכאלה, היום הוא מתייעץ איתו בהכל, בין אם זה פניות לבית משפט, משרד הפנים, דוחות, טיפול משטרתי או לא משטרתי, רכבים שחונים בחניות אסורות ועוד. כולם מקבלים ייחס אישי. זה ממש תורם, היות ולשוטר בסיור רגיל אין זמן להתעכב. סייר שמגיע לאירוע לעשר דקות חסר זמן ולא מטפל לעומק, ממשיך לקריאה הבאה. לכן, האירוע עובר בבוקר למפקד האחראי ועובר לטיפולו לעומק גישור- פישור. לדוגמה, סכסוך בין שכנים, זה לא פתרון של חמש דקות. לכל מש"ק יש את האזור שלו. אנו מגיעים בבוקר, מנפים את האירועים שהיו לפי אזורים ויוצרים קשר עם האנשים שנפגעו, נותנים להם תחושה שהם לא באו לתחנה ושכחו מהם. אנשים מגיבים בהלם, לא מצפים ליחס כזה אישי".

זה לא גורם לפניות שווא?
רוני: "לפעמים יש תלונות שטותיות בקרב האזרחים, אבל גם אם אזרח מצא לנכון להתקשר באחת בלילה -
אין מה לעשות, אנחנו מאזינים, מקשיבים וקובעים להיפגש למחרת. אם זה משהו שלא סובל דיחוי ומחייב תגובה מיידית, אני מפעיל את ראש המשמרת הנוכחית".

לא כל אחד יכול להיות מפקד מש"ק. ראשית, שוטרים הנבחרים לתפקיד עוברים ועדה על ידי מפקד המרחב, סגן מפקד מרחב, כוח אדם ושאר הגורמים, ורק במידה והוא עומד בקריטריונים הנדרשים (שפה, ותק, תפקידים שעשה בעבר וראייה שירותית), עליו לעבור הכשרה. הכשרת מפקד מש"ק מצריכה מהשוטר לעבור קורס, במהלכו לומדים סדנאות של גישור ופישור של הצדדים, למידה והבנה באיזה סמכות מותר לשוטר להתערב ומתי הגבול נחצה ויש להפנות להמשך טיפול בבית המשפט.
מאחר והמש"קים עוזרים באירועים שפוגעים באיכות החיים של התושבים, הם זמינים בטלפונים האישיים שלהם 24/7. עם זאת, דואגים השוטרים מיד להזכיר: "יש לזכור כי אנחנו קודם כל שוטרים, אחרי זה שוטרים קהילתיים, ויש לנו מחוייבות למקצוע שלנו. אנו עוזרים לקהילה, אך גם אוכפים את החוק באזורים", הם מדגישים.
"אנו מבצעים פעולה של גישור, הכוונה סיוע מטפל", מסביר יאיר. "כל עוד זו לא עבירה פלילית הדורשת מעצר, חקירה או עיכוב כלשהו, בסמכות המש"ק לטפל במקרה ללא התערבות גורמים נוספים".
רוני מוסיף: "פעולות נוספות שאנחנו עושים, הן הרצאות בבתי ספר ובגני הילדים בנושא מיגון ומוגנות. אלו נושאים שמקרבים את הילדים למשטרה, שלא יפחדו משוטר, שהאמא לא תוכל לאיים על הילדים 'יבוא שוטר' כדי שהוא יתנהג יפה", הוא צוחק. "יש אירועים של הקמות רעש והפרעות מנוחה בצורה מאוד חריגה, בהם אי אפשר להזהיר, לסגור אירוע וללכת. יש לבצע טיפול ממושך וכירורגי. לדוגמה, באזור לב אילת, נעשה טיפול של מפקד מש"ק האזור, טל שמחי, בשיתוף פעולה עם השיטור העירוני והם הצליחו למגר את התופעה ולהוריד את כמות האירועים משמעותית. אנו מקבלים הרבה פידבקים חיוביים מהתושבים".

סיפורים בלתי נשכחים מהמש"ק?
רוני: "בתחילת הדרך שלי כמפקד מש"ק, באחת ההרצאות בבתי הספר בכיתות ו', אחד התלמידים הפריע מאוד בשיעור והיה בעייתי בבית הספר בכלל. החלטתי לתת לו ללמוד את החומר ולהעביר את השיעור בעצמו. הוא למד את החומר, אך לא הצליח להעביר את השיעור, כיוון שהפריעו לו בכיתה. לאחר השיעור הזה הוא לחץ לי את היד ואמר לי 'רוני, יותר אני לא אפריע לך'. בימים אלה, הילד הזה כבר מועמד ליחידה מובחרת בצה"ל. זה ילד שלא צפו לו עתיד. בכל פעם שאנחנו נפגשים הוא פונה אלי ואומר לי 'אתה האבא הרוחני שלי'. מבחינתי, אני עשיתי את השירות שלי, עשיתי את שלי. לתפוס גנבים זה בשגרה, הסיפוק האישי מלהציל נער אחד או לטפל בקשישים, אוכלוסייה שכמעט אף אחד לא נגיש אליה, נותן להם הרגשה של ביטחון. זה עושה את שלו ונותן לי סיפוק".
יאיר: "לפני כחצי שנה, הגיעה בחורה להתלונן במשטרה על כך שיש לה נזילה בבית מהשכן המתגורר מעליה. הגעתי לבניין מספר פעמים בניסיון לדבר עם השכן ולהבין מה קורה, אך לא היה מענה בבית, זאת למרות שראיתי שמישהו מסתכל בעינית הדלת. בדקתי על מי רשום הבית והבנתי כי מדובר בבית של זוג ניצולי שואה. אחד מהם נפטר לפני שבע שנים ואשתו מאושפזת פסיכיאטרית, ללא אחים וללא ילדים. זאת אומרת שהבית היה צריך להיות נטוש. בדקנו מול חברת חשמל והמים והבנו כי יש מישהו שמשלם את החשבונות, הבית פעיל. דרך תחקור שכנים הבנו כי מישהו גר בבית ומשפץ אותו. לאחר חקירה מעמיקה הגענו לעמותה האחראית על הנכס והתברר לנו שהבחור בדירה השתלט על הבית ואיים עליהם. הבחור שהשתלט על הבית רצה לחלק את הבית ליחידות דיור, שבר את הבית בצורה לא נכונה וגרם לנזילה.
הוצאנו צו פינוי מבית המשפט והוצאנו את הבחור מהדירה".
טל מספר על מקרה של סכסוך שכנות: "שתי אימהות חד הוריות רבות במשך חצי שנה, מקללות אחת את השנייה, מרעישות עם עקבים ומוסיקה, לא מפסיקות לריב. בפעם הראשונה שהגעתי, הן לא היו מוכנות לדבר אחת עם השנייה. לבסוף שכנעתי אותן לשבת יחד בכדי להבין את שורש הבעיה. החלטנו שאחת לא תשים עקבים, השנייה לא תצעק על הילד, לא תשים מוסיקה חזקה. נתתי להן את הפלאפון האישי שלי, שידעו שיש למי לפנות במידה וזה לא נפתר. היום הן חברות טובות, הן רק היו צריכות מישהו שיגשר ביניהן. לפעמים אלו דברים שטותיים, צריך להבין את שורש הבעיה כדי לטפל באמת".

מסר לתושבים?
"שלא יהססו לפנות למש"ק , אנחנו כאן לשרת אותם, זה התפקיד שלנו", כולם מסכימים פה אחד. "אמנם אנחנו לא יכולים לטפל בכל המקרים, אך נעשה את המיטב ונייעץ להמשך טיפול".

טלפונים חיוניים:
רס"מ רועי רייך, מפקד מש"ק חבל אילות (יוטבתה, סמוך לבניין המועצה) 0505070220 , 08-6355732
רס"מ שמחי טל, מפקד מש"ק שכונת שחמון (רחוב בני ישראל 14)
050-5069335, 08-6317381
רס"ר יאיר כהן, מפקד מש"ק הדקל (רחוב ברנע 21) - 050-5069313,
08-6367033
רס"מ רוני אוקנין, מפקד מש"ק שכונת איזידור (צין, מרכז איזידור)
050-6273074, 08-6589504

שעות פעילות המש"קים בעיר:

ימי שלישי בין השעות 17:00-20:00
ימי חמישי בין השעות 10:00-13:00

מש"ק חבל אילות פעיל בימים א'-ה’
בין השעות 08:00-17:00.


חדשות אילת