פרסומת
דלג

אלוף העולם שלנו

מאת: אסטר שטרית ● 7/8/2013 15:30 ● ערב ערב 2614
אחרי שנשבר לו התורן באליפות אירופה בשנה שעברה, הגולש האילתי, אופק אלימלך, החליט ששום דבר לא יוריד לו את הרוח מהמפרשים. הוא לא ויתר לעצמו, נכנס לשנת אימונים אינטנסיבית, וגילה כי עבודה קשה משתלמת. עובדה, בסוף השבוע הוא קטף את התואר הבלתי מעורער- אלוף העולם עד גיל 17 בגלישת רוח. שחר צוברי, מאחוריך
אלוף העולם שלנו

כשאופק אלימלך רצה לפרוש ממועדון השייט בגיל 10 כי הוא לא היה בין השייטים הטובים, אימו התעקשה שיישאר, או לפחות שינסה את עולם הגלישה. לשניים לא היה מושג כי ההתעקשות הזו תגרום לכישרון אדיר לפרוץ מאופק, כישרון שהוביל אותו בסוף השבוע לזכייה בתואר הנחשק – אלוף העולם בגלישה עד גיל 17, וכל זאת, כשהוא אפילו עוד לא בן 16.
ביום ראשון השבוע הוא כבר הפך לבעל המדליה הנחשקת. מיד כשחזר לארץ, התייצב במשרדי 'מה נשמע', עדיין מותש מהשיוטים הקשים והאדרנלין הגבוה. "עוד לא חגגנו את הזכייה בארץ, עוד לא התאוששתי", אומר לי אופק בחיוך. "צריך לעכל. גם עכשיו אני עדיין לא קולט שניצחתי באליפות העולם".

תמונת כתבה


"זאת הייתה המטרה"


149 גולשים מכל העולם הגיעו בשבוע שעבר לאליפות אירופה בעיר סופוט שבפולין. אלימלך, המחזיק במקום השני באליפות ישראל השנה, הגיע יחד עם 26 גולשים מנבחרת ישראל, כולם מנסים לעבור 12 השיוטים בהצלחה ולזכות בתואר המיוחל. אלימלך, שהתחרה בקטגורית הנוער עד גיל 17, פתח את השיוטים הראשונים בהצלחה, כאשר כבר ביום הראשון לתחרות דורג במקום השלישי. בשיוט המוקדמות שמר על תוצאות טובות והגיע לשיוטי הגמר, באחד מהם אף זכה מקום ראשון. הוא התמודד בקבוצת הזהב יחד עם עוד 80 גולשים מיומנים שמזנקים אל המדליה. כלל השיוטים של אלימלך סוכמו ב-28 נקודות בלבד שהעניקו לו את התואר אלוף העולם, כאשר המקום השני הגיע ל-54 נקודות. הפער הגדול בין השניים הפך את הניצחון של אלימלך למרגש ומרהיב אף יותר. "גולש שנשאר יציב לאורך כל הדרך בתחרות ויודע לווסת את הלחץ שלו למקום טוב- יצליח", הוא מסביר. "לא חייב תמיד להגיע ראשון, העיקר היציבות לאורך כל התנאים בים – רוח חלשה, רוח חזקה ורוח בינונית. מי שמצליח לרדת לים כל יום ולהישאר יציב בכל התנאים – הוא זה שמנצח".

היית מוכן לתנאי הים בפולין?
"זו הייתה הפעם הראשונה שלי בפולין, לא הכרתי את תנאי השטח. עשינו ארבעה אימונים לפני התחרות, ולשמחתי הצלחתי להתמודד עם כל התנאים. שיוטי הגמר היו ממש קשים, כל הגולשים הטובים התחרו אחד בשני".

האמנת שתזכה במקום הראשון?
"אני מתאמן בשביל זה כבר שנתיים, זאת הייתה המטרה שלי – לחזור עם התואר. בשנה שעברה השתתפתי באליפות העולם בהולנד והגעתי למקום החמישי, באותה שנה באליפות אירופה בספרד הגעתי למקום השביעי. זה היה הרגע שאמרתי שלא יהיה עוד הפסד. עשיתי אימונים אינטנסיביים מאוד לאורך כל השנה, שמרתי על כושר, הכל לפי הספר. הכנתי את עצמי מנטאלית לתחרות, לא היה יכול להיות מוכן יותר ממני. אחרי היום הרביעי בתחרות, ראיתי שאני בפער גדול והבנתי שאני רק צריך לשמור על יציבות טובה כדי לזכות בתואר. סיימתי את השיוט האחרון וראיתי את כל המאמנים מכל העולם עומדים על הסירות. הם מחאו כפיים, מריעים. זה היה ממש מרגש, כמו בסרטים. חגגתי שם עם נבחרת ישראל, אנחנו כמו משפחה, זה כיף. כולם חברים טובים, עוזרים ומפרגנים אחד לשני. במקביל, המשפחה שלי ראתה את התחרות בשידור חי באינטרנט. הם התרגשו עד דמעות. המאמן גם התרגש מאוד וקיבלתי הרבה פרגון מהחברים בארץ".

רק בגלל הרוח


אופק אלימלך (15.5), עולה לכיתה י"א בבית הספר 'גולדווטר', מתאמן במועדון השייט עם המאמן רוני מאיר, ושומר על כושר אצל מאמן הכושר דקל יוסף. את האהבה שלו לעולם הים גילה כבר בכיתה ג', ממש במקרה, כשאימו רשמה אותו למועדון השייט בעיר. "בכיתה ג'-ד' נרשמתי למועדון השייט, כדי שתהיה לי מסגרת אחר הצהריים, זה היה בילוי לכיף עם חבר בשעות הפנאי. רציתי לפרוש כי לא הייתי מהשייטים הטובים והאמת, לא כל כך נהניתי מזה, אבל אמא שלי דחפה אותי להישאר אז נרשמתי לחוג הגלישה. בשנה השנייה בגלישה הצלחתי קצת בתחרויות ובשנה השלישית כבר זכיתי במדליות בקטגוריית ילדים. כשמתחילים להרגיש הצלחה זה נהיה כיף. בשנה הרביעית שלי במועדון התקדמתי לדגם הגלשן התחרותי , וכך התחילו התחרויות הבינלאומיות".

אלימלך אולי עוד לא בן 16, אבל הוא כבר מחזיק ברזומה עטור מדליות. לאחר שהשתתף בסדרה של תחרויות מבחן בארץ בהן קטף את המקום השלישי, נסע לראשונה להתחרות באליפות העולם בסן פרנסיסקו בארצות הברית, בה הוא זכה במקום השישי, כשהוא בן 13 בלבד. באותה השנה הגיע למקום השישי גם באליפות אירופה שהתקיימה באיטליה. שנה לאחר מכן, התקדם לדגם לנוער הבוגר כשהוא עוד לא בן 14. "הגעתי כבר למגרש של הבוגרים, זה לא היה קל", הוא משחזר. "לבוגרים היה הרבה יותר ניסיון על הדגם המתקדם, לשמחתי הצלחתי לעמוד בקצב עם המקצועיים. יש לציין כי היה לי יריב אימונים, תומר בלום, שגרם לי לשיפור הגבוה". אלימלך השתתף שוב בסדרת מבחנים בארץ ונשלח להתחרות באליפות עולם בפעם השנייה, הפעם בהולנד, בה זכה במקום החמישי, ובתחרות אליפות אירופה בספרד בה הגיע למקום השביעי. "זה היה הפסד כואב", הוא אומר. "הובלתי בכל שיוטי המוקדמות ואז נפלתי. נשבר לי התורן וזה שבר אותי לגמרי. אבל הכל לטובה, כנראה שזה היה צריך לקרות ועכשיו אני אלוף העולם. מתחרות לתחרות צברתי יותר ניסיון לזנק יותר טוב, לקרוא את הים יותר טוב במקומות שונים בעולם. זה כיף מאוד להשתתף בזה, למדתי המון".

איך משלבים אימונים עם לימודים?
"יש לי אימונים אינטנסיביים במועדון השייט, ארבע- חמש פעמים בשבוע. בשנה שעברה לא הצלחתי כל כך לשלב את האימונים עם הלימודים, אך השנה עברתי את כל הבגרויות בציון טוב. מועדון השייט הפך לבית השני שלי. כיף להיות שם, הם כמו המשפחה שלי, מאוד תומכים. לפעמים צריך לשלם את המחיר ולהפסיד אימון לטובת לימודים, פחות ישנים בלילה. בשלושת החודשים האחרונים שילבתי למידה לבגרויות ואימונים לאליפות העולם, הולך לישון כל יום בשעה שתיים בלילה. עכשיו הגיע החופש האמיתי, אני נח לשנה הבאה. אליפות העולם 2013 תתקיים באילת, בספטמבר נחזור להתאמן בטירוף".

קדימה, לאולימפיאדה


כמו ספורטאים רבים אחרים, גם אלימלך נתקל בבעיית המחירים היקרים שהספורט דורש. "כשמנצחים סדרה בארץ האיגוד עוזר אבל בכל זאת, כל נסיעה לתחרות בחוץ לארץ אני משלם 700 אירו וזה לא מסתכם בזה. יש בזבוזים, קניות של ציוד יקר", הוא מסביר. "כשאני חושב על ילדים שאין להם או שקצת קשה להם בבית מבחינה כלכלית, הם לא מממשים את הפוטנציאל שלהם , לא נוסעים לתחרויות כי אין תקציב וזה ממש עצוב. המשפחה שלי תומכת בי מאוד ומשלמת הכל. אנחנו מחפשים ספונסר, זה יעזור מאוד להתקדם".

מה החלום הגדול?
"היעד הבא שלי הוא להתאמן על הדגם האולימפי, כשהחלום הוא להגיע לאולימפיאדה. אני חושב שזה חלומו של כל ספורטאי. כל העולם שלי זה הגלישה, אך עם זאת אני חושב גם על תפקיד משמעותי בצבא ולימודים באוניברסיטה בעתיד".

לסיום, כמה מילים מאלוף העולם?
"אני מודה לכל מי שהוביל אותי לאורך כל הדרך, מאז שאני ילד ועד עכשיו, ובעיקר למי שליווה אותי, תמך ועזר צמוד – רוני מאיר, דקל יוסף ואמא שלי. היו לי עוד הרבה מאמנים תותחים בדרך, כל אחד מהם עזר לי ולימד אותי מהניסיון שלו".

•עוד על הישגי האילתים באליפות העולם בפולין ראה במדור הספורט


חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש