פרסומת
דלג

טכנולוגיה-העתיד כבר כאן מזמן

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● 13/8/2013 19:30 ● ערב ערב 2615
מהו המחשב הנייד הכי פחות מתקלקל. ומתי הוא ילמד לתקן את עצמו. מהי ההמצאה הקרובה שתשנה את עולם הסלולרי. ולטובת איזה חידוש עומד הטאץ'סקרין לפנות את מקומו. מי עומד לעשות את הקאמבק הכי פחות צפוי. ומה לעזאזל אפשר לעשות עם הטאבלט הישן חוץ מלזרוק. סקירת החידושים הטכנולוגיים שעומדים לשנות את העולם
טכנולוגיה-העתיד כבר כאן מזמן

הכי חזק בשכונה


אז איזה לפטופ הכי אמין? הסטארט אפ הישראלי סולוטו, ערך עבורכם דירוג מהם עשרת הלפטופים עם הכי פחות תקלות. תופתעו לגלות שהמחיר לא תמיד קובע
קריסת לפטופים היא מחלה מוכרת ומעצבנת. כשאתם רוכשים כיום לפטופ אתם לא מצפים לקבל מכשיר סוג ב'. לפטופ יציב ללא קריסות זו דרישה סטנדרטית כיום, רק שלא כל הלפטופים מספקים אותה. לכן אנחנו מודים מקרב לב לסטארטאפ הישראלי סולוטו, שערך את הדירוג לעשרת הלפטופים היציבים בעולם. הדירוג נערך באמצעות תוכנה לניטור וטיפול בתקלות מחשב שמאגר הנתונים שלה כולל מידע עצום על ביצועי מחשבים ניידים מדגמים מגוונים. למען הדיוק שוקללו לתוכה 37 אלף לפטופים עם מערכת הפעלה חלונות, מ-49 דגמים שונים. התוכנה בדקה קריסות, העדר תגובה של המחשב, הופעת מסכים כחולים, זמן אתחול ממוצע וכמות של תהליכים שהמחשב מסוגל לערוך סימולטנית. לכל אלו ניתן בסופה של בדיקה ציון משוקלל שככל שהוא נמוך יותר, כך מדובר במחשב יציב יותר ובסולוטו מדגישים, כי לא מדובר בבדיקה של כמה ימים למחשב, אלא בכאלו שנערכו לאורך זמן ממושך. נכון שלא בחנו שם משקל ונוחות וגם לא מחיר, אבל היי, תקלות זה פרמטר שמעטים יודעים להעריך אותו ולשקלל אל תוך שיקולי הקנייה, על אף שהוא מהחשובים יותר. תתפלאו לגלות שמחשבים זולים עקפו יקרים יותר כשהמנצחות הן חברות 'אפל' (במקום הראשון) ודל (עם חמישה מחשבים בעשירייה הראשונה), אז הנה לפניכם הרשימה המלאה:
עם ציון של 1.05, הגיע ה- Macbook Pro 13" של 'אפל' למקום הראשון. בארץ מחירו מתחיל ב-6399 שקל באיי דיגיטל, אבל נראה כי הוא שווה כל שקל ולא רק בשל חווית השימוש והצורה. זהו למעשה מחשב החלונות הכי טוב בשוק כרגע, מה שכן, יש לו חסרונות. מאחר והוא של אפל הוא לא בנוי מראש לתוכנת חלונות וזה מתבטא במקלדת לא ממש מותאמת.
במקום השני עם ציון של 1.12, זכה ה-Acer Aspire E1 571 עם מסך 15.6 אינץ' שמחירו בסך הכל 2449 שקל. זול משמעותית. הוא נחשב למחשב בסיסי ולכן התוצאה מפתיעה למדי.
במקום השלישי – XPS 13 של חברת 'דל' שקיבל ציון של 1.28. מחירו לא זול – 6499 שקל, עם זאת הוא הכי קטן (13.3 אינץ') והכי קל (2.5 ק"ג) מבין שלושת המקומות הראשונים וגם זה יתרון בלפטופ.
במקום הרביעי Dell Vostro 3560 שעולה 3350 שקל.
במקום החמישי Acer Aspire V3-771 שמחירו 2655 שקל.
במקום השישי MacBook Pro 15" Retina שמחירו 9999 שקל.
במקום השביעי Dell Inspiron 14z שמחירו 3750 שקל.
במקום השמיני Dell Latitude E5530 שמחירו 3660 שקל.
במקום התשיעי Dell Vostro 3460 שמחירו 3520 שקל.
ובמקום העשירי Lenovo Thinkpad X1 שמחירו 10,899 שקל.
את הדוח המלא תוכלו למצוא ב:
soluto.com/reports

תקן את עצמךתמונת כתבה


אין דבר יותר מעצבן מגאדג'טים שמתקלקלים בשל תקלות. לעיתים זה מתבטא בהאטת הפעילות של המכשיר, ובמקרים חמורים בהשבתתו. כשגאדג'ט מתקלקל אנו רגילים לתקנו או להחליפו, אבל מדוע בעצם שהוא לא יתקן את עצמו ואם אפשר אז תוך כדי ועוד בטרם נחוש בתקלה?
ניסיון ראשון בתחום מוכר עוד משנת 2011, אז פיתחו חוקרים מאוניברסיטת אילינוי, מערכת קפסולות, שהותקנה לאורכם של נתיבים מוליכים של מעגל וכאשר מסיבה כלשהי נקטע אותו מעגל, הופעלו הקפסולות באופן אוטומטי ושחררו מתכת נוזלית שתיקנה את המוליך. מי שלקח את הנושא צעד אחד קדימה הם חוקרי מכון Caltech, שפיתחו שבב קטן שגודלו גודל מטבע, המחזיק ביכולות לנטר צריכה של זרם, מתח וטמפרטורה. מעגל נפרד מתוכנת כך שיאבחן תקלות באמצעות המידע שנאסף. כאשר המערכת מזהה תקלה כזו, יש ביכולתה לתכנת את השבב ליצור מעקף סביב האזור הפגוע, ממש כשם שהמוח האנושי יוצר מעקפים לאחר טראומה, סביב אזור הפגיעה. בדיקת הפיתוח נעשתה באמצעות הפגזת מעגלים של מגבירי אות אלקטרוניים באמצעות לייזר שפגע במספר מקומות וגרם להרס המעגלים ואפילו שרף חלק מהם עד לאידוי. בתוך שבריר שנייה הסתגלו השבבים למצב החדש תוך שהם יוצרים מעקפים שאפשרו למכשיר להמשיך ולתפקד באופן אופטימאלי. ואולם מכאן ועד מכשירים שיתקנו את עצמם הדרך עוד ארוכה, ובכל מקרה, המדובר בתיקון של תקלות חומרה. תקלות שמקורן בתוכנה עדיין יצריכו מאיתנו התערבות של גורם אנושי לשם תיקונן, בדרך כלל באמצעות פרמוט והתקנה מחדש.
ואם אנחנו כבר בענייני איומי תוכנה, קבלו עדכון לפיו חלה עליה של 716% באיומי הסלולר בשנת 2012. הסיבה לכך היא בעיקר אי נקיטת אמצעי זהירות בהורדת אפליקציות. מסתבר שאפילו איי-סטור וגוגל פליי, אינן חסינות מפני יישומי קוד זדוני, ומאחר ואנחנו מורידים אפליקציות כאילו אין מחר ובלי לבדוק מה מו מי, העסק, שבעבר היה נחלת המחשב האישי שלנו, עשה עליה אל הסלולרי, ועושה רושם שהאיום הזה כאן על מנת להישאר.

הקאמבק הכי בלתי צפוי: שעון הידתמונת כתבה


הספידו אותו. אמרו שהוא 'פאסה', שממכשיר שאי אפשר בלעדיו נשאר רק התכשיט, אבל שעון היד עומד לחזור ובגדול, כך לפחות עושה רושם אם מתבוננים בענקיות הטכנולוגיה שהולכות ומתקרבות אל מה שהן מכנות "השעון החכם". עובדה – אפל כבר רשמה סימן רשום על ה-iWatch ביפן ומייקרוסופט, סמסונג, גוגל ו-LG לא מפגרות אחריה. החברה אמנם עדיין לא מתייחסת לפרסומים אודותיו, אבל השמועות יודעות לדבר על מערכת הפעל Ios וכעת רק נותר לנחש האם הרישום נועד על מנת לשלהב את הקהל או שמדובר בצעד של ממש בדרך ליישום. את הבקשה לרישום מילאה אפל בתחילת חודש יוני, אף שסירבה להגיב בנושא. מצד שני היא גם לא מכחישה. סוכנות בלומברג טוענת כי 100 מפתחים עובדים על פיתוחו של המוצר, שאמור לספק חלק מתפקודים של אייפון, רק שבמארז של שעון יד. תוכלו לשוחח ממנו, להציג מפות, לקבל התראות, וסביר להניח שלהפעיל גם יישומים הקשורים לכושר, בריאות וניטור פרמטרים שונים בגוף. הבעיה הגדולה עמה מתמודדת אפל היא אורך חיי הסוללה של המכשיר, שנכון לרגע זה מתכננים כי יעבוד שבוע רצוף ללא הטענה, לסלולרי זה המון אבל עבור שעון יד זה מעט מידי. ואולם בעוד אפל ממלאת פיה מים, הודיעו כבר אחרים כי בכוונתם להשיק מוצר כזה – סמסגונג למשל הודיעה כי ה-Galaxy Watch כבר מצוי בשלבי פיתוח והקדימו אותה סוני ומוטורולה שכבר השיקו את הדור השני של ה-Sony SmartWatch, שנחת על המדפים בשבועות האחרונים. אפילו החברה שמרכיבה עבור אפל את המחשבים – פוקסקון הטייוואנית כבר חשפה שעון משלה שאמור לשמש כמוצר משלים לאייפון. השבוע חשף ה'וול סטריט ג'ורנל', כי גם מייקרוסופט לא נשארת לשבת על הגדר וכי הזמינה מספקיה רכיבים עבור מכשיר דמוי שעון שאמור להסתנכרן עם הסמארטפון שלה ולהציג עדכונים, אנשי קשר, מידע ועוד. מערכת ההפעלה של השעון של מייקרוסופט עדיין לא ברורה, אך סביר שהיא תרצה לשלב בו את ווינדוס פון 8. אגב, בעלי הזיכרון הטוב מביניכם וודאי יזכרו כי מייקרוסופט כבר השיקה שעון חכם. זה קרה לפני 10 שנים, במהלך שמסתבר שהקדים את זמנו. מהסבא רבא של השעונים החכמים ניתן היה לקרוא עדכוני חדשות, ספורט ומסרים, אבל הוא כשל בחנויות וייצורו הופסק ב-2008.

ההמצאה שתשנה את פני העולםתמונת כתבה


הבעיה עמה מתמודדת אפל בייצורו של ה-Iwatch, היא הבעיה בהא הידיעה של עולם הטכנולוגיה – חיי הסוללה, ולכן זוהי גם, ככל הנראה, ההמצאה הבאה שתשנה את פני הגלובוס וללא ספק את חיינו ויתכן שאחרי עשרות שנות חיפוש בלתי פוסק, הגענו אל רגע האמת. צוות חוקרים מאוניברסיטת אילינוי, בראשותו של פרופסור וויליאם קינג, טוען במאמר בכתב העת המדעי היוקרתי "נייצ'ר קומיוניקיישן", כי הצליח לפתח טכנולוגיה ליצור סוללות ליתיום בסמארטפונים, שיוכלו לספק פי שלושים יותר אנרגיה מהסוללות המוכרות לנו. קצב הטעינה אמור להיות מהיר פי 1000 מזה אותו אנו מכירים. אכן קפיצת מדרגה עצומה. עד כמה? נסו לדמיין מצב בו אתם מסוגלים למלא באמצעות הסמארטפון שלכם את מצבר הרכב שהתרוקן. כיצד עשו זאת? "פשוט" פרקו והרכיבו מחדש את מרכיבי הסוללות הקיימים במקרו-מבנה תלת מימדי, תוך מזעורם כמובן. שלב המעבדה כבר עבר בהצלחה וכעת ממתינים ליישום זול ומסחרי של הטכנולוגיה. כמה זמן נידרש להמתין? ככל הנראה שנה שנתיים.

תנו לאצבעות ללכת במקומכם


ה-Leap Motion הוא כנראה הגאדג'ט הכי מדובר כרגע בעולם. מדובר במכשיר קטן שכבר הצליח לגייס עשרות מיליוני דולרים באמצעות הסטארט אפ האמריקאי שעומד מאחוריו, והוא יאפשר לכם לשלוט במחשב הפרטי שלכם באמצעות תנועות ידיים ואצבעות. נכון, זה נשמע לכם דומה לקינקט, רק שכאן מדובר בגרסת המיני שמיועדת עבור המחשב האישי. סופר קול. המייסדים הם חבר'ה צעירים בשנות העשרים לחייהם וחלק מהבאז סביב המיזם נובע מהעובדה שהם לא מסתפקים במכירת מכשירי קצה שלו, אלא גם סוגרים הסכמים עם יצרני חומרה גדולים, מה שמבטיח את שילובו בייצור דגמים עתידיים. המכשיר יצא לשוק ממש החודש והוא ניתן לרכישה באתר החברה תמורת סכום צנוע של 88 דולר פלוס דמי משלוח. מדובר בקופסה זעירה שארכה 8 ס"מ וגובהה 12.7 ס"מ שעיצובה נוטל את מלוא ההשראה מאפל – מינימליזם כובש בשחור וכסוף. אל תחפשו כפתורים מיותרים כי אין. היא מתחברת למחשב בכבל USB, ובעצם משלימה סט ביחד עם העכבר והמקלדת. כשתפעילו אותה, יהפכו האצבעות שלכם לנקודות וקווים על המסך, שיזוזו בדיוק לפי התנועות שלכם. הדיוק של זיהוי התנועה מדהים כמו במעשה קסמים. הצידה, למטה, למעלה ובמעגלים, לאט או מהר, הנקודות והקווים עוקבים אחרי תנועותיכם באופן כה מדויק עד כי תתקשו להותיר את הנקודה ללא תזוזה במקום אחד. אם תאחזו בידכם עיפרון, המכשיר יזהה אותו ותוכלו לשלוט בתנועות באופן מדויק יותר. אמנים ומעצבים יוכלו לעשות בעזרת המכשיר הזה פלאים. הזיהוי הינו תלת מימדי כמובן ואין שום בעיה להרחיק או לקרב עצם, ולסובבו במידת הצורך. טווח הקליטה של המכשיר אינו גדול במיוחד בסך הכל כמה סנטימטרים סביב למכשיר לפניו ומעליו, ועם זאת הוא מספיק על מנת לאפשר תנועה חופשית של היד מול המחשב. מאחר ועדיין אין אפליקציות שימושיות שעושות שימוש במכשיר לא ניתן לבחון את יעילותו בהן אבל בקרוב צפויה להיות מושקת חנות אפליקציות התומכות בתנועה ושכוללות משחקים ותוכנות צביעה וציור. מאחר ורמת הדיוק כאן גבוהה מזו שמעניק מסך מגע (טאץ' סקרין), האצבע שלכם תוכל להפוך למכחול של ממש. מגניב זה בטוח, השאלה היא האם יצליח הממשק החדשני להפוך את המקלדת והעכבר לנחלת העבר.

הטאבלט הישן – העתיד עוד לפניותמונת כתבה


מחזיקים דגם ענתיקה של טאבלט בן שנה שנתיים? עומדים לשדרג? לפני שאתם מעבירים אותו לילד של אחותכם שיהרוס אותו בתוך שבוע סופית, או סתם משליכים, קבלו עצה שתהפוך אותו לשימושי לזמן רב מאוד. בעזרת כמה אפליקציות פשוטות תוכלו להופכו למסך משני למחשב הביתי שלכם, לשלט רחוק שיפעיל את המכשירים בשאר חלקי הבית ואפילו לעוזר שף.
כבר חלפו שלוש שנים מאז הציגה אפל לעולם את האייפד ונראה כאילו חלף עשור לפחות. כרגיל אצלה אפל לא המציאה את הגלגל, רק הפכה אותו למגניב מספיק על מנת שכולנו נרצה אחד כזה ואכן מדובר היה בקטגוריה מתה, שכמעט פסה מן העולם, שבעזרת ממשקים סופר מגניבים, הצליח להפוך לדבר הכי לוהט בסביבה ולהוריד השנה את מכירות המחשבים הביתיים בצורה משמעותית והיד עוד נטויה. עד כמה מהווה ההשקה של הטבלטים סיפור הצלחה, ניתן ללמוד ממחקר שפרסמה חברת המחקרים IDC, ממנו עולה כי רק ברבעון האחרון של 2012 שווקו בעולם כ-50 מיליון טאבלטים. אפל אולי השיקה את המהפכה, ואולם כיום היא מהווה רק כרבע מהשוק הזה שעל יתרתו חולשים טאבלטים המופעלים על מערכת ההפעלה אנדרואיד מבית גוגל, של סמסונג (גלאקסי), גוגל ואסוס (נקסוס 7). מדור לדור חלו בטאבלטים קפיצות דרך משמעותיות, אם לא במערכות ההפעלה כי אז באורך חיי הסוללה ובאיכות המעבד שיכול כיום להתמודד עם יישומים מורכבים וכבדים, גם המסכים השתפרו פלאים, מה שאומר שגם אתם תרצו בקרוב להשתדרג, רק השאלה מה עושים עם הטאבלט הישן, ובכן אין צורך להפטר ממנו.

הנשלט מרחוק


מחפשים עד היום א השלט רחוק בכל רחבי הבית? הטאבלט הישן שלכם יסייע במשימה. את המשחקים העדכניים ביותר הוא אולי כבר לא מסוגל להריץ, אבל את היישום של השלט הרחוק הוא יכול להריץ בלי שום בעיה. מרגע שרכשתם את המחליף החדש שלו, יכול המכשיר הישן להישאר בסלון באופן קבוע ולסייע לכם להפעיל באמצעותו את שלל המכשירים שבסלון.
בשוק ניתן למצוא גם כמה משדרי אינפרא אדום שולחניים, שיודעם "לדבר" עם כל מכשירי האלקטרוניקה הבידוריים בבית, ומאפשרים גם לסמארטפון לתהחבר אליהם באמצעות אפליקציה ייעודית, כשלכל משדר כזה יש את אפליקציה שלו. הם מכירים את רוב דגמי המכשירים הרלוונטיים שיש בשוק, אבל אם הם לא מכירים פונקציה כלשהי בהחלט ניתן ללמד אותם. דוגמה לכך הוא ה- Beaconשמבטיח כי הוא תומך ב-200 מוצרים כאלו. באירופה וארה"ב וכמובן שגם ברשת (אף שטרם בישראל) כבר ישנן חנויות אלקטרוניקה בהן ניתן לרכוש שקעי חשמל שמגיעים 'בילט אין' עם חיבור מובנה לרשת WIFI הביתית, תוכלו למצוא נורות שמגיעות עם חיבור WIFI ועוד שלל מוצרים ביתיים שיוכלו להישלט כעת בזכות כך באמצעות הרשת. חברת פיליפס הגדילה לעשות כאשר הציגה את מערכת ה-Hue, המאפשרת שליטה על נורות חכמות ולא רק על עוצמת התאורה שלהן אלא גם על צבעיהן והכל באמצעות אפליקציה מיוחדת שמפרטת שלל גוונים לבחירה. סוף סוף תוכלו לדמות זריחה מלאה והדרגתית בחדר השינה שלכם, רק שהמחיר כרגע גבוה למדי ועומד על מאות שקלים לנורה חכמה שכזו.

מסך שני מתנהתמונת כתבה


אין כמו מסך שני עבור המחשב שלכם וזה בדיוק מה שהטאבלט הישן יכול להפוך להיות. תוכלו להציב עליו את כל היישומים מהם אתם מקבלים התראות בלבד, ואז ללכת איתו לבית השימוש מבלי להחמיץ אף הודעה חשובה, תוכלו להעביר אליו מתכון לאפיה מהרשת ואז לקפוץ איתו למטבח לוודא שיש לכם את כל המצרכים, ואם אתם מציירים, תוכלו להשתמש בו ככלי קלט ולצייר באמצעותו. לשם כך עליכם להוריד אפליקציה בשם Air Display, שזמינה בחנויות האפליקציות של אפל וגוגל והיא תאפשר לטאבלט שלכם לעבוד עם חלונות (אבל לא עם חלונות 8 עדיין) או עם מערכת ההפעלה של אפל, OSX. החיבור הראשוני מתבצע דרך הרשת והוא קל ומהיר ועובד בלי בעיות. לפני שרוכשים את האפליקציה מומלץ לנסות את הגרסה החינמית שלה הנתמכת בפרסומות ולוודא שאין לכם בעיות בהמרת המסך.

השף מהטאבלטתמונת כתבה


חברת Woodford Design תסייע לכם להפוך את האייפד למכוער יותר זה בטוח, אך גם לשימושי ביותר. מדובר בארבע זוויות מגנטיות שאותן מחברים למכשיר ואלו מתחברות לאחת משלוש תושבות אותן מספקת החברה – האחת מיועדת למקרר, השנייה לקיר והשלישית לרכב. כך תוכלו להצמיד את הטאבלט שלכם לקיר האמבטיה, או לדלת השירותים ללא כל בעיה שם הוא יהפוך למסך לכל דבר. אנחנו כמובן מעדיפים להציב אותו במטבח. שם הוא יוכל להפוך לשימושי ביותר בתפעול, בין אם בניהול רשימת קניות, ובין אם בהצגת מתכון ללא צורך להדפיסו או לרושמו, והכי טוב – מתכון וידיאו אחריו ניתן לעקוב בלייב תוך כדי ביצוע. מי שפוחד שהטאבלט שלו יירטב תוך כדי שימוש, שיעטוף אותו בשקית ניילון וכיום כבר יש שקיות ייעודיות חד פעמיות לשם כך. זה אולי לא שיא היופי, אבל זה עושה את העבודה.

שובו של ה-ארקיידתמונת כתבה


זוכרים את מכונות המשחק הישנות שיובאו מארה"ב במאה הקודמת ומילאו חללים שלמים של מכורים לג'וייסטיק? למשחקים המוקדמים שבהן קראו - פין בול, או פליפרים ולחדרי המשחקים שמילאו את פולשי החלל הללו בשנות התשעים, קראו ארקייד. ובכן, זה התחיל כבדיחת אחד באפריל של אתר thinkgeek.com, שהציב טאבלט כזה בתוך מיני מכונה בסגנון רטרו, אלא שההצלחה היתה כה גדולה עד שהיה ברור שיש להפוך את הבדיחה למציאות ואכן חברתION, הביאה לשוק את ה- Icade, לאחר שהצליחה לגרום לחיבור בין הטאבלט למיני ארקיייד לעבוד ומשחקי העבר זכו לרטרו רווי עדנה. מדובר בתיבת משחקים של ממש, קטנה למדי (10 אינץ'), שעוטפת את הטאבלט והיא מגיעה עם ג'וייסטיק ומקשי משחק ייעודיים, רק שכאן אין צורך במטבע לפני שמתחילים לשחק. הכל חינם וכיום עובד גם עם אנדרואיד וגם עם אייפד.

הטלוויזיה החדשהתמונת כתבה


בהיותו מסך, הטאבלט הישן שלכם הוא למעשה טלוויזיה לכל דבר ועניין. כל שנדרש לכם הוא ממיר דיגיטלי ששמו 'מירון', המתחבר אלחוטית לאייפד מהדור השני ואילך, ולטאבלטי אנדרואיד ששודרגו לגרסה 4 במערכת ההפעלה שלהם, והופך אותם למסך שידורי 'עידן פלוס', כלומר החיבור מאפשר קליטה של ערוצי 1,2,10, 23, 33 ו-99, וכן שידורי רדיו FM והכל ללא תשלום נוסף (למעט אגרת טלוויזיה לרשות השידור). זוהי בעצם טלוויזיה ניידת, אותה ניתן לקחת גם לשירותים, בזמן שהממיר נותר קבוע במקומו והקליטה נותרת יציבה.חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש