פרסומת
דלג

דובי כהן: "התושבים לפני הכל"

מאת: מערכת ערב ערב ● 10/10/2013 18:54 ● ערב ערב 2623
קשה לתפוס לראיון את דובי כהן ועוד יותר קשה לעמוד בקצב שלו. 16 ימים לפני הבחירות ונדמה כי דובי כהן, המועמד לראשות העיר, עובד סביב לשעון עם צוות מקצועי של מתנדבים, פעילים ושותפים לדרך. סדר יום מטורף, עמוס בפגישות, ישיבות צוות, טלפונים ללא הפסקה דובי כהן הוא איש עבודה, ביצועיסט מהמעלה הראשונה. אך אם תשאלו את דובי מתי הוא הכי נהנה, הוא יענה ללא היסוס "לפגוש את התושבים, לשמוע אותם, להבין את המצוקות האמיתיות, כי בסופו של דבר, התושבים לפני הכל". ראיון מיוחד.
דובי כהן: ''התושבים לפני הכל''הבחירות הקרובות, הן החשובות ביותר לעתיד העיר שלנו, ממהר להבהיר דובי כהן בפתח השיחה וממשיך "יש כאן בחירה בין שתי תפיסות עולם, בחירה בין שני אישים, השונים במהות, בחשיבה ובדרך ראיית הדברים ברמה העירונית". דובי כהן ממשיך ואומר "אני שומע חלק מהתושבים שנמאס להם מפוליטיקה, שאין להם כוח לשמוע וטוענים כי "כולם אותו דבר". אך חשוב להדגיש בפעם המיליון, אילת ניצבת בצומת דרכים והבחירות הקרובות תכרענה באיזו עיר אנחנו נגור". דובי כהן שבין שאר תפקידיו הציבוריים מכהן כגזבר איגוד השייט הארצי, אומר בחיוך "תשמע, הים זו אחת מהאהבות הגדולות שלי. בעבר, כשכיהנתי כיו"ר הנהלת מועדון השייט היה לי יותר זמן לצאת לים, היום רק הבן הצעיר שלי גולש והאמת, מקנא בו". ואם כבר ים, אומר דובי "אני מאמין גדול בחינוך לספורט, כי נערה או נער העוסקים בספורט מכל סוג שהוא, גדלים להיות אנשים טובים יותר, אין לי בכלל ספק בנושא זה". אך מהר מאוד המציאות מחזירה אותו למערכת הבחירות הלוהטת. דובי מתנהל בנינוחות, מקשיב, יודע לשתף, אך יודע גם לחתוך כשצריך. דובי אומר "אני מאמין כי מאחורי כל מנהל טוב ומצליח עומד צוות מנצח. יש מאחורי למעלה משני עשורים של הקמה, פיתוח וניהול עסקים בקנה מידה גדול. ואני אומר לך כי מנהל טוב הוא זה היודע לבחור את האנשים הנכונים, למשרות המתאימות".

דובי "אילת שלי זו לא אילת שלו"


תראה, אומר דובי וממשיך "זה מדהים איך שפתאום, לחצי שנה, הופכים התושבים לחשובים ביותר, בגלל הבחירות המתקרבות. איפה היה ראש העיר בחמש השנים האחרונות, איפה היתה הנהלת העירייה, הרי כולנו חיים כאן באילת, חלק מאיתנו אף גדל וצמח כאן, בשכונות ואי אפשר למכור לנו סיפורים. אנחנו יודעים בדיוק, מה מצב העסקים, הסוחרים. הרי אני יושב באזור התעשיה, מכיר את הנפשות, את הקשיים, את ההזנחה. יש לנו ילדים במערכת החינוך, אנחנו שומעים מה נעשה שם, אנחנו גם יודעים כמה מילדינו עוזבים את העיר, אנחנו מסתובבים בשכונות הוותיקות, רואים מה נעשה שם. הרי זו עיר קטנה, אין כמעט סודות. ובכל זאת, אני חייב לומר כי זר שיגיע לאילת ויראה את הקמפיין של ראש העיר, יחשוב בטעות שהגיע לגבעתיים או להוד השרון, הרי זו פשוט גניבת דעת". דובי ממשיך ואומר "תשמע, אנחנו יושבים כעת במטה השכונות ביעלים, לאחר שהזמנתי אותך לסיבוב בשכונה לפני שהתחלנו את הראיון, ראית את ההזנחה, הלכלוך, את גני המשחקים העזובים, את העדר הטיפול לאורך שנים. הרי זה כאן, מול העיניים, על איזו אילת הוא מדבר יצחק הלוי, זו פשוט בושה". דובי נחשב לאיש ביצוע מהמעלה הראשונה, יצירתי, היודע להקשיב.
וכששואלים את דובי כהן, מה בעצם ההבדלים בינו לבין יצחק הלוי, הוא עונה "אין בכלל מה להשוות, שמיים וארץ. נתחיל במעטפת : דווקא כמי שבא עם רקע כלכלי, אני אפעל להפסקה מיידית של כל בניה של שטחי מסחר ככול שהחוק יאפשר לי. אילת מובילה בשטחי מסחר ביחס לכמות התושבים בכל הארץ וזה פשוט אסון מה שקורה כאן. אנחנו העיר בעלת הסיכון הגבוה ביותר לעסקים, כל עסק שלישי נסגר שזה אומר הרס משפחה, חובות. הסיפור הזה של, שטחי המסחר חייב להיפסק ומייד. בתוך כך, אני אפעל לטיפוח ושדרוג המרכזים הקיימים בתוך השכונות. זה מהלך עירוני חשוב שיתן דחיפה לכלכלת העיר. הבדל נוסף, מהותי: מאיר מדבר על עיר גדולה, פקוקה ורועשת בת למעלה מ-100 אלף תושבים. אני מתנגד. לדעתי אילת צריכה כעת לטפח את הקיים, להשקיע באיכות ולא בכמות. כמי שגדל בעיר הזו, אני בכלל לא משוכנע כי תושבי אילת רוצים לגור במטרופולין של 150 אלף תושבים על כל הכרוך בכך, בין השאר גם פגיעה באיכות החיים ואיכות הסביבה. הבדל נוסף ומהותי, הוא הבניה לגובה בעיר, רק לאחרונה דרש מאיר ממשרד הפנים, שלא להגביל את הבניה לגובה באילת. ואני טוען כי זו טעות גדולה שכבר פוגעת בנוף האורבני ובאיכות החיים של התושבים. כולנו זוכרים את מאבק תושבי מגדל חי. אילת מבחינתי לא צריכה לצמוח לגובה, אסור להסתיר את הנוף הייחודי, מה גם שמניסיון עבר, בתים רבי קומות באילת, לא נשמרים לאורך זמן בכל הקשור לתחזוקה שוטפת. שלושת ההבדלים הללו הם מהותיים, עקרוניים, המשליכים על כל רובד בחיינו כאן באילת".

אתה מדבר המון על גיוון תעסוקתי, הרי היינו שם, ניסינו, לא קרה כלום?
"אני מאוד שמח על השאלה הזו, כי פתאום אני שומע את ראש העיר וסגנו מדברים על תעשיה והיי טק,
איפה הם היו עשר שנים. לא שמעתי מהם מילה אחת על הנושא הזה בעשר השנים האחרונות, פתאום עכשיו, לפני הבחירות הם נזכרו כי צריך לדבר בעניין זה, כי דובי כהן מדבר על כך. ככה לא מנהלים עירייה, זה לא רציני. ובאשר לשאלתך, הרי אני מכאן, יודע משהו על העיר שלנו, זוכר את תקופת הפריחה של מכרות תמנע, זוכר את הנפילות, ההבטחות. בוא ונדבר עובדות, בעשר השנים האחרונות נסגרו כל המפעלים שפעלו באילת. עכשיו בוא ונדבר על גיוון תעסוקתי, לא בסיסמאות טרום בחירות. אתן לך סקופ, אני כבר התחלתי לפעול בעניין זה, כי מבחינתי וכאן שוב, אחד מההבדלים הגדולים ביני לבין מאיר, אני מאמין בעבודה, אני מאמין בהבאת מפעלים קטנים, חכמים לאילת. יש לנו מספיק שטחי מסחר, הבנו את העניין הזה, כעת יש להשקיע את כל המשאבים ואני מתכוון לכל המשאבים, להפוך את אילת לעיר מושכת תעשיה ויזמים. לשם כך יש לפעול למסלול ירוק ונטול בירוקרטיה, לפעול מול משרדי הממשלה, לשדרג את אזור התעשיה שחורת. אפעל להחיות את אזור הסחר החופשי ולהתאימו למיסוי הקיים כיום במדינה, תוך מתן העדפות ומענקים ליזמים ומשקיעים. אפעל מול ממשלת ישראל למען הכרה באילת כמרכז מתפתח ליזמות ופיתוח עסקי ולא רק עיר תיירות ושירותים. חשוב לזכור כי כיום המרחק מהמרכז לא מהווה פקטור משמעותי, תראה מה קורה במצפה רמון ותבין". בכלל, כל הדיבורים על פרויקטים כמו השער הדרומי, רק מסיטים אותנו מהמטרה, אני מאמין בלהתחיל בקטן ואז לצאת גדול, לא להיפך".

אתה אופטימי?
"ברור שאני אופטימי, אני מאמין בתושבים שלנו, זה אמנם תהליך ארוך, אך חייבים להתחיל איתו ויפה שעה אחת קודם. פרנסה, מגוון תעסוקתי ובטחון כלכלי, הם הבסיס לכל עיר בריאה. בטחון כלכלי ישפיע גם על החינוך, על התרבות ושעות הפנאי ועוד. זה לא אומר שאילת תפסיק להשקיע בתיירות, נהפוך הוא, בעשר השנים האחרונות לא נבנה שום מלון או אטרקציה באילת, הגיע הזמן לעשות זאת. אך אני אמליץ ועיריית אילת תתמוך בבתי מלון קטנים יותר, ללא שטחי מסחר. הגיע הזמן לעשות סדר בכל ענף הצימרים בעיר, כיום המצב בלתי נסבל ופוגע באיכות חיי התושבים. אני בעד הקמת ענף צימרים ממותג, כמו בגליל, שיתרום לפרנסתם של מאות משפחות אילתיות. הגיע הזמן לשנות את סדרי העדיפויות באילת. מספיק עם הקוסמטיקה והראוותנות המילולית, הגיע הזמן לעבודה אמיתית."

דובי "מערכת החינוך חייבת מהפך"


כשמדברים עם דובי על מערכת החינוך באילת, ארשת פניו משתנות. האחות הגדולה של דובי, צפי רותם ז"ל היתה המנהלת המיתולוגית של בי"ס גולדווטר וקיימת תמימות דעים באשר לתרומתה למערכת העירונית. דובי "מערכת החינוך מלווה אותי עשרות שנים, לא אגזים אם אומר שצפי החדירה בכולנו את חשיבות הערך החינוכי. רק בשישי האחרון עלינו לקברה ואני חייב לומר כי דווקא בתקופה זו היא חסרה לי במיוחד. מערכת החינוך מבחינתי הינה מקודשת, לא פחות. ולאחר 10 שנים, הגיע הזמן לרענן את החשיבה, את הצוות הניהולי ולבדוק היטב ולעומק, היכן טעינו ומה צריך לעשות בכדי להצעיד את המערכת החינוך שלנו להישגים. אני נזהרתי בכל מערכת הבחירות שלא לבקר בחומרה את המערכת, אך לצערי חייבים לומר, במבחן התוצאה, יצחק הלוי, כמחזיק תיק החינוך, נכשל ולא יעזרו כל הספינים ויחסי הציבור. התדרדרנו באחוזים לבגרות למקום ה-115 בדירוג החינוך הארצי, להזכירך כי היינו במקום ה-60 לפני 10 שנים בדיוק".

מה בעצם לטענתך לא עבד?
"תשמע, הדבר הראשון והמיידי שחייבים לעשות זה לחזור ולהשקיע באנשי ההוראה האילתים. זה בלתי נסבל מבחינתי שמורה תקופח רק בגלל שהיא גרה באילת. יש להעצים את המורים תושבי העיר, הגרים קבוע באילת. לפעול מיידית להקמת בי"ס טכנולוגי, מקצועי. לפעול לביטול תוכניות מתערבות המכבידות על המערכת. יש בכוונתי לבדוק בדיקה מעמיקה את כל נושא גיוס מורים ממרכז הארץ, כיום העסק לא ממש מצדיק את עצמו. צריך ואפשר לייצר דרכים חלופיות בכדי למלא את מכסת המורים. אני מאמין במערכת החינוך באילת, מכיר אותה מבפנים, יש לנו אנשים מסורים במערכת, הגיע הזמן להצעיד אותה להישגים אמיתיים, לשנות סדרי עדיפויות, לעבוד קשה ולהוכיח כי אפשר גם אחרת, ללא מילים גבוהות, ללא פוליטיקה. מגיע לילדים שלנו יותר, אני מאמין כי ביחד נצליח".

דובי כהן משוכנע בניצחונו ומשיחות ופגישות עם תושבי העיר הוא גם יודע כי התושבים רוצים מהפך. הוא אופטימי ועובד מסביב לשעון, יחד עם שותפיו לדרך ועשרות רבות של מתנדבים, פעילים ותומכים, המאמינים בלב שלם, בדרך המהפך. דובי "אנחנו מציגים נבחרת של תושבי אילת, שרובם ככולם או שנולדו כאן, או שגרים כאן עשרות שנים. אנשים הגונים, ישרים, הבאים לשרת את תושבי אילת". על האיחוד המדובר אומר דובי האיחוד ביני לבין חיים עמר ולימור להב, הוא פשוט נהדר. אנחנו מתואמים, משלבים ידיים ביחד וכל אחד מביא איתו את הידע, הניסיון והשקפת עולמו. לאחר שיחות ארוכות גיליתי כי אנחנו בעצם רואים עין בעין את המטרות וגיבשנו תוכנית עבודה שאני בטוח, כי תושבי אילת ייהנו ממנה. השארנו את האגו בבית ואנחנו באים לעבוד, לשנות, להציב את התושב לפני הכל וזה המוטו שיילך איתנו לאורך כל הקדנציה. אי אפשר להצליח כשחלק גדול מהתושבים מרגישים כי מישהו שכח אותם". החזרת בני אילת הביתה ושיקום שכונות, הינם שני יעדים מרכזיים בתוכנית המהפך וכשזה מתווסף לביטחון כלכלי וחינוך, אלו למעשה ארבעת היעדים המרכזיים של דובי ושותפיו. דובי "יש הרבה עבודה, אני לא איש של סיסמאות וראוותנות, אלא איש של עבודה קשה, יום יומית. אני בטוח כי תושבי אילת יתנו לנו את קולם, בכדי לשנות סדרי עדיפויות ולהצעיד את העיר שלנו לעתיד טוב יותר" דובי מסיים ואומר, ב-22.10 מצביעים בשני פתקים, הצהוב, דובי כהן לראשות העיר והלבן, מ. למועצת העיר. אני מאמין באילת, מאמין בתושבים, ביחד נעשה מהפך".

חדשות אילת