פרסומת
דלג

מאיר יצחק הלוי: "העשייה תנצח את ההשמצות"

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● 11/10/2013 22:24 ● ערב ערב 2623
לאחר עשר שנות כהונה, מבקש מאיר יצחק הלוי את אמון הציבור לכהונה שלישית. אם יצליח, ייהפך לראש העירייה הראשון באילת שמשיג הישג שכזה. בתום כהונה שקטה יחסית, עם קואליציה רחבה, הוא מתמודד מול פנים חדשות – דובי כהן עליו הוא אומר: "דווקא בתקופה כה מאתגרת בפניה ניצבת העיר אילת, הדבר הכי לא נכון זה להעביר את שרביט הניהול לידי מתמחה מתחיל". על האיחוד של כהן עם לימור להב וחיים עמר הוא אומר: "זה אחד הדברים הטובים שקרו לנו". יצחק הלוי מבטיח כי הוא איש ירוק בנשמתו, מתגאה בתוצאות הבגרות האחרונות המצביעות על עלייה בת 9 אחוזים, נוטל קרדיט על חלקו בבניית גדר הגבול שעצרה את המסתננים, מתנצל בפני התושבים על הפיגוע הפוליטי שעשו לו בשדרות התמרים, מברך על הפיתוח הנרחב בעקבה שיביא לדבריו ליציבות אזורית, ומאמין שניפטר מהגרעון העירוני בתוך חמש עד שבע שנים = על מה הוא חולם בסיומו של עוד יום עבודה מפרך? לראות את אילת הופכת לעיר תיירות אקדמית, שתהווה צומת דרכים בינלאומי עם אזור סחר חופשי בצפונה.
מאיר יצחק הלוי: ''העשייה תנצח את ההשמצות''מה הניתוח שלכם לגבי מפת הכוחות נכון לרגע זה?
אנחנו מקבלים תמיכה רחבה מתושבי העיר , כמו גם מחלק גדול מהסיעות המתמודדות למועצת העיר ותמיכה רחבה מאוד מצד גורמי הכנסת, כמעט כל סיעות הבית תומכות בנו וזה בין היתר כהערכה לעשר שנים שהיו גדושות בעשייה מאוד רצינית שבהן שמנו את אילת על המפה האסטרטגית של מדינת ישראלית והוכחנו ברצף השנים שיש לנו את המסוגלות גם לתכנן רחוק וגם ליישם לטווחים הקצרים והבינוניים, אבל אנחנו לא רוצים להירדם, יש לנו מאבק, אנחנו מאמינים שב-23 באוקטובר תקום העיר ליום שהוא המשך לעשר שנים".

ניצחון בפער של 20%?
"אני רוצה להאמין שהפער יהיה פער משמעותי. אין שום כוח שבעולם שיכול לקחת את העשייה, גם לא השמצות והבאשות. אני חשוב שהאמירה החיובית שלנו ובעיקר העשר שנים שהראינו מה אנו מסוגלים לעשות הם שיביאו את ההכרעה שתהיה משמעותית".

ומה אתה אומר לאלו שאומרים שצריך להחליף ראש עיר אחרי עשר שנים
"זו אחת האמירות הכי לא אינטליגנטיות ששמעתי בתחום הפוליטי. ההיפך, יש כאן אנרגיה ומשאב של ניסיון של עשר שנים שצריך להביא אותו, במיוחד מול האתגרים בפניהם עומדת העיר אילת אין דבר יותר חשוב מראש עיר עם רקע וניסיון ועם יכולת ועם הערכה מצד מקבלי ההחלטות בירושלים. ראשי העיר המוצלחים במדינת ישראל הם אלו המכהנים מעל שתי קדנציות. דווקא בתקופה כה מאתגרת בפניה ניצבת העיר אילת הדבר הכי לא נכון זה להעביר את שרביט הניהול לידי מתמחה מתחיל. זה לא רציני".

כיצד, אם בכלל, השפיע האיחוד של לימור להב וחיים עמר עם דובי כהן, על מערכת הבחירות?
"האיחוד הזה הוא אחד הדברים הטובים שקרו לנו. זה חיבור שחידד את העפרונות, כי מה שקרה שהבינו מי נגד מי. ידענו שגב' לימור להב, החמש שנים של ההבאשות והנגטיב לא הצליחו להביא אותה מעל לרמה של אחוז חשיפתי בתמיכה, אבל מה שמעניין, שהיו שם מעל ל-70 אחוזי התנגדות והיא הביאה את ההתנגדות הזו למחנה של דובי כהן וראינו את זה מיד בתנועה שהגיעה אלי מצד כל מיני אנשים שמאוד לא אהבו את האיחוד. מה שקרה עם סמנכ"ל העירייה לשעבר מר חיים עמר עוד ילמד בספרים של זילות הפוליטיקה במובן הכי מאוס והכי נמוך. חבל לי, אבל כפי הנראה שלפוליטיקה זה החוכמה של הבלתי אפשרי. בסך הכל מבחינת מה שזה עשה אצלנו זה עשה רק טוב".

מצד אחד נשמעות טענות על שלטון הפחד של מאיר מהצד השני רוססו כתובות נאצה כנגדך, מופצות שמועות על רקע אישי, מערכת הבחירות הזו היא אלימה יותר או פחות מקודמותיה?
"אם יקום תושב אחד בעיר שיגיד ששמע ממני מילה או ממישהו מסביבתי הקרובה שיש לי שליטה עליה, על כך שהוא תומך במועמד כזה או אחר, או על כל פעולה אחרת, אני אומר לך אני אעמוד ואתנצל אצלך בעיתון. להגיד עלי שלטון פחד זה רע שקרי, לא אמיתי, ואני אומר את זה באופן שהוא חד משמעי. זו לא דרכי. אני לא מאיים על אנשים להבדיל ממועמד אחר שזו שיטתו וזו דרכו. אני נמצא במערכת הבחירות בפעם החמישית וזו לצערי הרב מערכת הבחירות הרעה ביותר שהשתתפתי בה. מערכת בחירות שנחצו בה קווים אדומים. ההתעסקות מסביב הפכה לעיקר לא נתקלתי בדבר כזה שסיעה של מועמד לראשות עיר שהוא לא עובד דואר, שולחת לקו הראשון את בעלי הבאסטות שיהיו האנשים שמבאישים ומלכלכים בשעה שהם רוחצים להם בכפפות לבנות. אני רואה את הפוסטים והפלאיירים שיוצאים. הם נוראים. יש בהם פרצופים שחורים ומעוותים". בסך הכל זו המערכת הקשה ביותר שהיתה עד היום. יש מי שמנסה לקנות את השלטון בהון ובהבאשות".
אבל יש מי שיאמר שגם אתה ירדת לפן האישי, כתקפת את דובי כהן באופן אישי ונכנסת לביתו צילמת בתוכו
"אני כיו"ר ראש רישוי מקיים ישיבות רישוי אחת לשבועיים. אני מגיע לישיבה ושם אני רואה לראשונה את סדר יום. היתה לי ישיבה כזו ב-3 ליולי השנה. הגעתי לנושא העשירי בערך ושם אני רואה בקשה להיתר על חריגות שמוגדרות חמורות בכל קנה מידה, ואני מכיר יש לי מאות בקשות שכאלה. ואני רואה את השם של רונית כהן, דרך אגב אישה נפלאה אני חייב לומר לך, ואני שואל האם מדובר ברונית אשתו של דובי כהן, אמרו לי כן. הדבר הראשון שעשיתי, אמרתי אני לא רוצה לדון בעניין הזה. כי אם הייתי צריך לדון בעניין הזה, כל החלטה שהייתי מקבל היתה מקבלת פרשנות. ואז הוצאתי מכתב באותו יום ליועצת המשפטית וביקשתי שתנחה אותנו שכן יש כאן סיפור רגיש. עכשיו הסיפור שמספר הבחור שהוא תקלה של הסטת הנושא שכן בסיכומו של דבר מדובר בעבירות חמורות של בניה. הוא מספר שהוא הביא את זה לדיון ולא נגעו בזה, זה קשקוש. הוא הכניס את הבקשה שלו בסוף 2012 ויש תהליכים של בדיקה, ויש שיח של התכתבויות בינו לבין מנהל ההנדסה אני בכלל לא ידעתי מכל העניין. אני לראשונה נתקלתי בזה ב-3 ביוני. יש כאן מועמד שהתנהג כעבריין בנייה לכל דבר ועניין במקום לבוא ולומר טעיתי חטאתי, לבוא ולגלגל את האחריות אלי? אני הפכתי להיות הבעיה? דרך אגב אני חייב לומר לך משהו זו לא עבירת הבניה היחידה של האיש הזה. מסתבר שיש כאן סיסטם של עבירות בניה לצערי הגדול מאוד בנכסים הרבים שיש לו. ואני מציע שתתייחסו לנכסים האלו כי בסיכומו של יום זה איש שרוצה לשבת בעירייה ולנהל ואני שואל מאיזה תוקף מוסרי הוא יכול לבוא מחר ולתת צו הריסה כמו זה שאני נתתי לפני שבועיים. אני נתתי לפני שבועיים שני צווי הריסה ואמרו לי כל מיני יועצים מה אתה עושה. אני לא משנה את פני כתוצאה מהעיתוי. ומי שרוצה להיות ראש עיר חייב לקחת בחשבון שהוא חשוף כמו שאני חשוף.

כראש עיר ישנה אפשרות שתשתף את דובי כהן בקואליציה רחבה כפי שהובלת בקדנציה הנוכחית עם רפי הוכמן?
"ב-23 לחודש אני הופך לראש עיר של כל תושבי העיר אילת וזה כולל את שולחיהם. כמובן כשבונים הרכב של מי שמוביל אז מעדיפים ראשית את החברים הפוליטיים שיש להם תפיסה משותפת, שהם הולכים אתך כברת דרך, אלא אם המדובר באיש פסול. בשבילי איש פסול זה איש שלא ראוי מוסרית ערכית ציבורית, עכשיו אני לא הפוסק בשביל זה יש משטרה ובתי משפט ולכן יום אחרי הבחירות כשניקח את שרביט הניהול אני אשב לשוחח עם מי שצריך לשוחח".
גם עם משה אלמקייס שעומד ותלוי כנגדו כתב אישום?
"אמרתי כל מי שכשר ראוי. גם לדובי כהן וגם למשה אלמקייס אף אחד עוד לא אמר שיש להם איזה אות קלון עליהם. היה לנו מקרה של שני חברי מועצה שנקבע שהם לא יכולים לשמש כחברי מועצה, אני לא הקובע. אני ראש עיר אני לא שופט ובמקום שבו אתה יכול לשמש כחבר מועצה אנחנו ננהל אתך שיג ושיח.

גדי כץ הצהיר על תמיכתו בדובי כהן, אבי אזולאי בך, האם יש סיכוי שנשמע עד הבחירות על תמיכה של ראשי עיר נוספים בך?
"לגבי גבי קדוש אני לא יודע אם אני רוצה את התמיכה שלו. לגבי רפי הוכמן אני יכול לספר לך שבפגישה שערכתי איתו לפני כשבועיים בביתי, הוא אמר לי שהוא ימצא את העת והזמן להגיד לציבור שטוב לעיר אילת שאני אמשיך לכהן כראש העיר. אני מקווה שהוא יעשה זאת".

מה ההצלחה הגדולה ביותר של הקדנציה האחרונה שלך?
"אני חושב שההצלחה המרכזית זה שהצלחנו לשים את אילת על המפה האסטרטגית של מדינת ישראל, אבל מבחינת התושב, עצם זה שהשבנו לו את הטבת המס זו הצלחה מאוד משמעותית, עצם זה שהשארנו את הטבת הפטור ממע"מ וכך גם שדרוג כביש הערבה, ואני חושב שנעשתה מהפכה בעשר שנים, כמעט בכל נושא שמשפיע על איכות החיים של התושבים".

ומה לא הצלחת לעשות
אני חושב שישנן עדיין חוליות ארגוניות שלא הצלחתי להוציא את השיח הפוליטי הנמוך מהן ואני תמיד אומר שבמקום שצריכה להינתן אמירה מקצועית אסור שאמירה פוליטית תשתרבב שם".

מה תאמר על הטענות כי מערכת החינוך מדשדשת?
"אני דוחה את הטענה הזו מכל וכל. עיר שבמשך עשר שנים זכתה פעמיים בפרסי חינוך אינה יכולה להיות עיר מדשדשת. היתה לנו מכה קלה בכנף - זו אותה תוצאת בגרות לפני שלוש שנים. אני יכול לבשר לך ואתה שומע זאת לראשונה, שהשנה יש לנו גידול של 9 אחוז בתוצאות הבגרות של תלמידינו. אנחנו גאים להגיד שלמדנו מהר מאוד את התקלה ההיא ושיפרנו את זה בטווח של שנתיים. לא נכון למדוד מערכת חינוך רק בפרמטר של בגרות. צריך לראות האם אנחנו מתחזקים תלמידים. אם רציתי להצליח יכולתי להנשיר אותם, מדובר ב-30-40 תלמידים בסך הכל, שלו הונשרו, רמת הבגרות היתה במצב סביר. צריך לזכור שאנחנו עיר שנמצאת באשכול חמש, שמייצרת הישגים של אשכול שבע ואני רוצה להגיע איתה להישגים של אשכול תשע, ולכן כשאנחנו נמצאים במצב שכמעט ואין לנו הנשרה, אנחנו נלחמים על כל תלמיד".

ועדיין לאילת אין מסלולים טכנולוגיים ללא בגרות כמו שהיו בעבר
"זה לא נכון, ישנם מסלולים חלקיים, ישנן כיתו מב"ר".
אבל אין מסלולים מקצועיים כפי שהיה בעבר באורט
"תוצאת הבגרויות בשנים בהן אורט פעלה בעיר עמדו על קצת מעל 20%, כלומר שניים מתוך עשרה תלמידים הוציאו בגרות. אני הוצאתי את אורט מאילת כששימשתי כסגן ראש עיר, אבל אנחנו בהחלט חושבים שצריך לייצר כאן מסלולים טכנולוגיים, ובית הספר הבא שקיבלנו אישור לבנות ברובע 6 יהיה בי"ס טכנולוגי שאנחנו יושבים כעת לתכנן אותו ברזולוציה עד רמת הכיתה הבודדת ועד רמת התלמיד שיוכל לקבל שם מענים, החל מנתיבים טכנולוגים בינוניים ועד לנתיבים טכנולוגיים היי טקים ובעניין הזה אנו בקשר עם 'נס טכנולוגיות' ו'עמל הישגים' ואנחנו בתוך בניה שתתן מענה מלא בתחום הזה. קיבלתי היום נתונים מד"ר גניאל לגבי כמות החברה שמתגייסים לצה"ל. מבחינתי זה אחד הערכים החשובים שיש ואם אילת מתקרבת לעשרת הערים המובילות בתחום גיוס לצה"ל, ואני מדבר על גיוס איכותי, אני איני רואה בכך ערך נחות מכל ערך אחר. אתה יודע למשל שאנחנו עיר מובילה בנושא של בגרות חברתית, דבר שמלמד שיש לנו מאות בני נוער שמתנדבים, אני רואה בזה ערך חשוב מאין כמותו".

האם דרורי גניאל ממשיך אתך לקדנציה נוספת?
"אני לא עוסק כרגע בנושאים פרסונאליים. דרורי גניאל הוא איש ראוי ורב עשייה והוא מצעיד את המערכת להישגים".

אתה תמשיך לשמש כמחזיק תיק החינוך?
"כן".

מהו הפרויקט האסטרטגי החשוב ביותר כיום עבור העיר אילת: השער הדרומי, עיר ספורט בינלאומית, או קידום תעשייה והיי טק?
"השער הדרומי הוא הפרויקט החשוב ביותר כיום לקידום העיר אילת. אני חושב שכשאמרת השער הדרומי אמרת קידום התעשייה. הוא ייצר פה מוקד תעסוקה שיעסיק אלפי אנשים. זו יצירת צומת דרכים של ים יבשה אויר שתפוך אזור סחר חופשי בדומה לאזורים גדולים בעולם כמו באזור מפלי הניאגרה או באזור החלק הדרומי של הגיברלטר, ואני מתעצב כשאנשים לא אוהבים לחלום חלומות, תראה מה קרה אתמול (יום א') עם הרכבת, אתמול העבירו (בממשלה) את ההחלטה על אישור תוואי הרכבת לאילת. זו היתה אמירה דרמאטית. אם תהיה צומת כזו במרחק של 15-20 ק"מ מאילת ותיווצר אקס טרטוריה כלכלית, זה יהא פוש שייתן תשובה אדירה לנושא התעסוקה. ליד זה, לא פחות חשוב: הפיכתה של העיר אילת לעיר אקדמית. אני משקיע בכך את מירב מרצי. התחלנו ב-2003 עם 170 סטודנטים, פרופ' שלמה גרוסמן רצה לסגור את הקמפוס. אנחנו נמצאים כיום בסיטואציה אחרת לגמרי שמחזרים אחרינו בתחומים שיש לנו בהם יתרונות כמו ביולוגיה ימית. אני רואה בכך ערך חשוב, ולצד אלו הפיכתה של העיר לעיר תיירות שמדברת באקסקלוסיבי אחר – עיר ספורט בינלאומית, עיר של כנסים, קונגרסים, ירידים, מגרשי גולף וכל מה שאני אומר זה לא אילוזיות, זה יישום הלכה למעשה. היום הנחנו אבן פינה למרכז לגיל הרך, גם זה היה חלום שלי לפני מספר שנים, השקענו מאמץ, גייסתי 16 מיליון שקלים והיום התחילו לעבוד. מחר אנחנו מניחים אבן פינה לקריית חינוך חדשה, זו עבודה של שנים וזה מתבצע הלכה למעשה, אלו לא לא תעלולי בחירות, זה יישום! היום קיבלנו אישור לסגירת חוזה עם קרן קיימת לישראל לשדרוג הכניסה לעיר מצומת המשטרה ועד המחסום הצפוני, שתהיה אחת הכניסות הכי יפות במדינת ישראל, השקעה של מיליונים שהגיעו כתוצאה מעבודה שלי מול יו"ר קק"ל – כלומר, יש כאן דרמה. הדברים שקורים והאתגרים שלפנינו מצריכים ראש עיר מנוסה עם הנהגה רצינית ומוערכת. ישבה כאן שלי יחימוביץ לפני כמה דקות ואני לא חבר מפלגה שלה והיא אמרה: 'אני מכירה את כל ראשי הערים בישראל וראוי לתושבי העיר אילת שיבחרו בראש עיר כמו מאיר יצחק הלוי', אמר זאת גדעון סער, אמרו את זה זאב אלקין, ישראל כ"ץ, בהמשך יגיד את זה אורי הראל, כי אנשים יודעים מה נעשה שם בבית הנבחרים, מי נאבק, ומי מצליח בעיקר".

נניח שביבי מציע לך קזינו שחלק מהכנסותיו ילכו לטובת העיר אילת בתמורה לויתור על הפטור ממע"מ? תסכים?
"אני לא אסכים לשום מענה כירורגי ואני הודעתי את זה לביבי ולכולם. העיר אילת תעבוד אך ורק לפי תוכנית הוליסטית אסטרטגית. רוצים לדון איתנו על כל נושא? בסדר, אבל, בתנאי שנקבל תמונה מלאה. שלא ידברו איתי על קזינו, נמל או כביש בנפרד אני רוצה לשמוע על תוכנית כוללת".

ובמסגרת תוכנית כוללת היית מוכן לדבר על ביטול הפטור ממע"מ
"בנקודת הזמן הזו אני בכלל לא מעלה את זה לסדר היום. אני אפילו לא מעלה את זה כצעד של מחשבה. ומה שאתה שואל אגב זה עלה, זה לא דברים זרים, אבל אמרתי בשום אופן אין דיבורים כירורגיים".

בחוכמה של לאחר מעשה היית נוהג אחרת בסוגיית שדרות התמרים?
"אם הייתי צופה את פני העתיד ודאי. אני חושב שהציבור מתענה. אני חושב שמי שעשה את זה גרם נזק אדיר לציבור ואני מתנצל התנצלות גדולה בפני כולם על מה שעשו להם אותם פוליטיקאים ששמו להם מטען צד פוליטי זה ברור לכל דרך אגב היום גם הם אומרים את זה היום משה חזן וניסים קושיקרו אותם אנשים שיצאו למאבק אומרים סליחה אנחנו מבינים שאנחנו על מגרש פוליטי אנחנו יוצאים מהתמונה. אבל אני גם חושב אבל שזה אחד הדברים החשובים שיצאנו לדרך אליהם ולא רק משיקולי בחירות. אם אתה שואל אותי לגבי הרעיון זו תהיה שדרת תמרים שנהיה גאים בה ואני זוכר, כתבו אצלך בעיתון, על כך שזה אחד המקומות העלובים שהעיר אילת מציגה ושמנו כאן תוכנית מכסף חיצוני שלהערכתי היתה עושה לנו את המרכז העירוני היפה והמזמין ביותר לתיירים מבחוץ, כדי שלסוחרים תהיה פרנסה טובה יותר. עכשיו בוא נדבר פוליטיקה ואני אגלה לך שתדע את האמת: כשסיימנו את כביש 'ירושלים השלמה' קיבלנו רמת קרדיט שהטרידה מאוד גורמים פוליטיים. אנשים לא רצו שנקבל קרדיט גם על שדרות התמרים כי אני אומר לך שזה יהיה הרחוב היפה ביותר באילת ומישהו אמר 'וואו' רק זה חסר לנו שמאיר יקבל קרדיט גם על שדרות התמרים, ואז שמו לנו את המטען צד הזה ולצערי הרב הצליח להם. אני חושב שזו פעולה מרשעת וחסרת רגישות. אפשר לפגוע בי בהרבה מאוד אופנים אם רוצים, אבל לפגוע בציבור? ואני שואל מדוע לא הגשתם את אותה עתירה נגד שדרות ירושלים, הרי ההליך היה בדיוק אותו הליך. יש כאן אמבוש שלצערי צלח ולשאלתך אם הייתי יודע שאני צריך לגרום לעינוי לתושבים ודאי וודאי שהייתי בוחן את הדברים".

ישנה תחושה שעמדותיך בתחומי איכות סביבה ומסתננים לא נשמעו מספיק במערכת הבחירות
אלו שני נושאים בהם אני משקיע מאמץ מטורף. נתחיל במסתננים, אני מציע לקבל גיבוי מה אומר אמנון בן עמי ראש רשות ההגירה: הוא יאמר לך מי ראש העיר שפועל יותר מכל בתחום. היינו בישיבות קבועות כל שבועיים מול מפקד המרחב הקודם. אני אומר משהו בחוסר צניעות, באמת בחוסר צניעות, הגדר המערבית הוקמה כתוצאה מהזעקות שלי. אני זוכר את הקמפיין שמוטי מורל התחיל איתנו, שלימור להב טענה נגד חוקיותו, את הדגלים האדומים אני תליתי לא מפני שחשבתי שהם ימנעו מהמסתננים להיכנס לעיר, אלא משום שזו היתה זעקה שאומרת חברים היזהרו מהסכנה הדמוגרפית".

אבל לא סגרת את העיר בסוף כפי שהבטחת
"אני עשיתי את הפעולות שהובילו לכך שאין חדירה של מסתננים. דבר שני, כתוצאה מפעולות שלנו, חלקן יזומות, חלקן שקטות, יש קיטון מרמה של כ-6000 לפחות מ-4000 מסתננים בעיר. אני רוצה לקוות ולהאמין שהפעולות הדיפלומטיות שנעשות היום יגרמו לכך שגם אלו שנמצאים ילכו אחר כבוד בצורה מנומסת וראויה ואגב אני רוצה להגיד ברמה האישית אין לי בעיה עם אף מסתנן אני לא סוחב עליהם שום כעסים. אני חושב שמדינה ריבונית ומסודרת צריכה לגרום לכך שמי שנכנס בשעריה נמצא בשליטה. לגבי איכות הסביבה אני ממש דוחה את מה שאתה אומר. זהו אחד הנושאים הכי חשובים לי. אני ממש איש ירוק בנשמה. זה בא לידי ביטוי מערכת חינוך ולאיכות סביבה, אני חושב, מהטובות במדינת ישראל. החל מגנים ירוקים, עבור דרך בתי ספר. אנחנו קידמנו פרויקטים של מיחזור שלא נעשו באילת שנים. אנחנו הולכים בהשקעה של 17 מיליון שקל לפתוח אתר של פסולת יבשה. אני הייתי זה שהכריז על רצועת ההר כעל שמורת טבע. אף פוליטיקאי לא היה לו את האומץ לעשות את זה לפני. אני הכרזתי על כל הרצועה החופית הדרומית כרצועה באחריות רשות הטבע והגנים. אני חושב ששומרי המפרץ צריכה להיות תנועת נוער לאומית לא מקומית בכל ערי החוף. לפני עשר שנים בכל יום היתה גלישה של ביוב למים. הצ'ק הראשון שחתמתי עליו כראש עיר, כשאילת היתה בפשיטת רגל, היה צ'ק על סך 31 מיליון שקל לשדרוג 13 תחנות שאיבה. כיום כמעט ואין גלישה. פינינו את ההומלסים ממפרץ השמש וכן הלאה".

אתה ער לביקורת הציבורית כנגד תאגיד המים 'עין נטפים' וחלוקת הדיבידנדים של התאגיד בסך 16.5 מיליון שקל בחזרה לעירייה
בצד העקרוני, הצד של הקמת תאגיד מים הוא רעיון נכון. ראשי רשויות עשו בעבר מסחרה בהכנסות המים ובמקום להשקיע אותם בחזרה כמצרך הכי חשוב בחיי אדם, עשו בזה כל מיני קומבינציות שבינן לבין החזרת משק המים לתפקוד נאות לא היה שום קשר. וההחלטה העקרונית שיהיה כאן כסף צבוע לטובת משק המים היא החלטה נכונה. מה שכן, נוצר מצב שבמקרים מסוימים איבדו שליטה והתאגידים הפכו להיות כל כך עצמאיים שלי כראש עיר אין ממש SAY במה שקורה שם. אני רואה כיום תהליך שבסופו של דבר תמצא הנוסחה בממשקים הנכונים בין הרשות המקומית לבין התאגיד. לגבי הדיבידנדים, בוא רק נבהיר כמה דברים, אתה יודע שהגרעון הכבד של עיריית אילת נובע מהחלטה שגויה של קודמי להקים מת"ש (מתקן שאיבה) מבלי שהוא קיבל תמיכה ממשלתית. עיריית אילת נטלה חובות בגובה למעלה מ-130 מיליון שקל על מנת להקים מת"ש. אני כראש עיר לא הייתי מסכים לכך. הייתי אומר לממשלה כן אני רוצה מת"ש אבל תממנו. דרך אגב כל הרשויות עשו את זה. מישהו נבהל מאיום של איכות הסביבה שאיימו אחרת שלא לאפשר את בניית השחמון. דרך אגב, אני היום עוצר את רובע 2 בדיוק מאותה סיבה. אני לא נותן שיבנו אותו עד שיבנו לנו את תחנת השאיבה. עכשיו קודמי נבהל ועכשיו מישהו צריך להחזיר את הכסף. כשבא רווח מחזירים מכסים הלוואות, למה מחזירים הלוואות, כדי שאני אוכל לתת יותר בחינוך. לכן בכל מצב זה חוזר בוורסיה כזו או אחרת לתושב. במקרה הזה משתמשים בדיבידנדים לצורך צמצום הגרעון שעד היום הוא בגדר גיבנת שמקשה, בשל אותה השקעה במת"ש. לשמחתי הורדנו את זה באופן דרסטי".

איך באמת יוצאים מהגרעון העירוני?
"אנחנו נמצאים כבר עשר שנים בתהליך של צמצום גרעון. אין אברא קדברה. יש כאן תהליך עירוני ובכל שנה אנחנו מצמצמם אותו. הורדנו את הגיבנת שהותיר לנו קודמי, ובכל שנה אנחנו מתייעלים. לא בכדי פרופ' ירון זליכה סימן את אילת כאחת הערים היעילות בישראל, זה כתוצאה מעבודה לא פשוטה בה צמצמנו את הגרעון באופן דרמטי. אני מניח שהגרעון יתיישר סופית בתוך חמש עד שבע שנים. אבל אנחנו כבר במקום אחר לחלוטין ואל תשכח עוד דבר, אנחנו עיר ללא מענק איזון, שגם פקידי האוצר טוענים שזהו עיוות. לו היו לנו מענקי איזון היינו במקום אחר לגמרי, אבל, אני אומר - נביא גם את מענקי האיזון וגם נצמצם את הגרעון".

מה צריכה להיות התשובה של אילת לעקבה המתפתחת?
"קודם כל אני שמח על מה שקורה בעקבה. אני טוען שמערכת החיסון למצב הגיאופוליטי זה פיתוח אזורי. בלי זה אנחנו נהיה בבעיה. אנחנו צריכים אולי ללמוד איך כשמציבים יעדים יודעים גם איך ליישם אותם מבלי שהבירוקרטיה עוצרת אותם. אנחנו הולכים לבנות עכשיו 2000 חדרי בתי מלון, זה נמצא בתוכנית עבודה, אבל בהחלט מה שניתן לראות בעקבה - שהיה מי שהחליט לראות בה יעד אסטרטגי, וביטל את כל הבירוקרטיות, יצר מנגנונים של עידוד ואני חושב שמבקרה הזה צריך ללמוד מהם. אפרופו, כל התוכניות שקיימות בעקבה קיימות גם אצלנו. צריך רק לקבל החלטות. ואני יכול לומר בסיפוק שאנחנו נמצאים בתוך התהליך, השער הדרומי, השבת הטבות המס לנושא התיירות והמלונאות, הפיכת אילת לקריית ספורט בינלאומית, זה בהחלט מראה שמתחילה להיות כאן תובנה מצד מקבלי ההחלטות כתוצאה מעבודה קשה שלנו שאילת היא יעד אסטרטגי"

עם העדפה של בתי מלון של שניים שלושה כוכבים על פני ארבעה וחמישה?
"אני חושב שצריך לייצר כאן תמהיל שיודע לתת מענה ממלונות בוטיק, דרך מלונות שהם בסטנדרטים של שניים שלושה כוכבים ואין שום פסול לראות כאן גם מלונות מאוד אקסקלוסיביים שיודעים לתת מענה לאוכלוסיות אולגריכיות ואחרות שיודעות להכניס כלכלה טובה לעיר".

לסיכום, על פי החזון שלך, האם על אילת להיות עיר תיירות עם תעשייה, או עיר של תעשייה עם תיירות?
"אני חושב שאילת צריכה להיות עיר תיירות אקדמית, שתהווה צומת דרכים בינלאומי, שבחלקה הצפוני נייצר אזור תעשייה משובח".

חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש