פרסומת
דלג

הרוויחו מיליונים אך לא מסייעים לקשישה

מאת: עומר כרמון ● 18/10/2013 21:20 ● ערב ערב 2624
שריפת ענק בבניין 1107 גרמה לפיצוץ מים בפטיו סמוך ולהצפה בדירתה של קשישה בת 81. תאגיד המים 'עין נטפים' דורש מהקשישה לשלם 4,000 שקלים עבור הנזילה ומסרב לוותר על החוב. גם בעירייה שקיבלה לאחרונה מ'עין נטפים' 16.5 מיליון שקלים, מסבירים שאין באפשרותם לסייע לקשישה. רשות המים מסתפקת במחאה בלבד ומוסרת ל'ערב ערב': "את רווחי תאגידי המים יש להפנות לטובת הצרכנים"
הרוויחו מיליונים אך לא מסייעים לקשישה

נעמי ליף, קשישה בת 81 המתגוררת בפטיו 1045, פנתה בייאוש ל'ערב ערב' לפני למעלה מחודש. כל מאמצינו לסייע לה מאז, עלו בתוהו. לפני שבעה חודשים, פרצה שריפה גדולה בחצר בניין 1107 הסמוך לביתה. בשל קרינת החום והגצים שהתעופפו באוויר, התלקחה אש גם על גג הפטיו. צינורות מים על הגג נסדקו, וכמויות מים אדירות חדרו דרך התקרה והציפו את הבית. הנזק שנגרם היה עצום. חפצי ערך ומזכרות אישיות נהרסו. סימני הרטיבות ניכרים גם כיום. הדבר שהכעיס את ליף יותר מכל, הוא דרישת תאגיד המים 'עין נטפים', כי תשלם אלפי שקלים עבור עלות המים שהציפו את ביתה. בתאגיד הסכימו לקצץ את החוב רק במחצית, ותובעים מליף לשלם להם כ-4,000 שקלים.

מכתב של מפקד שירותי הכיבוי באילת, טפסר יהודה קסנטיני, שמאשר כי פיצוץ המים התרחש בשל השריפה בבניין סמוך, לא סייע לשנות את עמדת התאגיד. גם פניית 'ערב ערב' לא עזרה. המנכ"ל, חן סלטי, הסבירה לנו: "'עין נטפים' פועל על פי כללי המים, שהם חוק לכל דבר, ואין באפשרותו 'להסכים' או 'לסרב' כראות עיניו. (כפי שניתן להבין מדבריך). במקרה המתואר בפנייתך, מדובר בצנרת שנפגעה מסיבה שאינה קשורה לתאגיד ולפיכך נוצרה נזילה רצינית. בגין אותה נזילה, קיבלה הצרכנית, זיכוי כספי גדול, וזאת בהתאם לכללי מים כאמור. אין באפשרות התאגיד לזכות מעבר לכך, עם כל הצער שבדבר".

פנינו לעירייה לפני חג הסוכות, ושאלנו האם לאחר שתאגיד 'עין נטפים' העביר לעירייה 16.5 מיליון שקלים מרווחיו, לא ניתן למצוא 4,000 שקלים שיסייעו לליף להתגבר על המשבר שפקד אותה, שלא באשמתה. דוברת העירייה מסרה לנו כי שוחחה בנושא עם ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי. ראש העירייה זכר כי ליף פנתה אליו והיא לדבריו, "אישה נחמדה מאוד". הדוברת ביקשה מאתנו לדחות את פרסום הכתבה כדי לאפשר לראש העירייה לטפל בנושא בדחיפות לאחר החג.

נענינו לבקשת הדוברת והמתנו הסבלנות, בתקווה כי הסיוע לקשישה עומד להגיע. החגים חלפו ושאלנו את העירייה האם יש חדש. בשבוע הראשון לא קיבלנו תשובה. בשבוע השני מסרה לנו הדוברת, כי הנושא נבדק משפטית ולעת עתה, אין אפשרות לסייע לקשישה מכיוון שדירתה אינה מבוטחת.

שאלנו את רשות המים, האם הם שלמים עם המציאות לפיה רווחי תאגידי המים מועברים לעירייה, והיא עושה בהם שימוש כרצונה. בתגובה נמסר: "על פי החוק, נקבעה לתאגידים רווחיות נורמטיבית, כדי לתמרצם לפעילות יעילה. במסגרת החוק, המחוקק החליט שלתאגיד רווחי מותר לחלק דיבידנדים. רשות המים סבורה שאת רווחי התאגידים יש להפנות לטובת הצרכנים, אך אין לרשות המים סמכות לקביעת השימוש בדיבידנד. רשות המים נמצאת בעיצומו של שימוע ציבורי שעיקרו: מיצוי יתרונות לגודל בתאגידים והשגת יעילות נוספת, דבר אשר יוביל – ככל הנראה – להפחתה ברווחיות התאגידים וצמצום משמעותי בחלוקת הדיבידנד".

נעמי ליף עדיין נותרה ללא מענה. נמשיך לעקוב ולדווח.

חדשות אילת