פרסומת
דלג

קלון לחיים אל על

מאת: עומר כרמון ● 27/11/2013 20:46 ● ערב ערב 2064
בית המשפט אישר את עסקת הטיעון: חבר המועצה שקיבל שוחד, נידון ל-16 חודשי מאסר וירצה את עונשו בכלא 'דקל'. השופט קבע כי על מעשיו של אל על חל קלון, לפיכך, לא יוכל להיבחר שוב למועצת העיר בשתי הקדנציות הבאות. "עבירת השוחד היא מהחמורות שבעבירות עובדי הציבור. פגיעתה בפעילות המינהל הציבורי ובאמון הניתן בו, קשה ורעה, והיא מעוררת מיאוס אישי וציבורי", כתב השופט. "ברור כי הנאשם ניצל באופן ציני את תפקידו ואת האמון שניתן בו, ופעל בעזות פנים וללא מורא דין, בדורשו בפה מלא מבעלי עסקים ומהנהלת 'הביג', שוחד תמורת מחיקת הערר שהגיש"
קלון לחיים אל על

שופט בית המשפט המחוזי, אליהו ביתן, קיבל את עסקת הטיעון שנחתמה בין הפרקליטות לחבר מועצת העיר לשעבר, חיים אל על. בחודש ינואר יחל אל על לרצות 16 חודשי מאסר בפועל בכלא 'דקל' בבאר שבע. כמו כן ישלם קנס בסך 30 אלף שקלים. השופט קבע כי על מעשיו של אל על חל קלון, לפיכך, לא יוכל להיבחר שוב למועצת העיר, בתקופה בת שבע שנים מיום שיסיים לרצות את עונשו.

הביע צער


בבית המשפט הביע אל על צער על מעשיו וביקש לקבל את עסקת הטיעון. השופט התלבט בסוגיה וכתב: "שוחד לעובד ציבור הוא בבחינת אבי אבות הטומאה. עבירת השוחד היא מהחמורות שבעבירות עובדי הציבור. פגיעתה בפעילות המינהל הציבורי ובאמון הניתן בו, קשה ורעה, והיא מעוררת מיאוס אישי וציבורי. חבר מועצת רשות מקומית, הוא שליח הציבור, פשוטו כמשמעו. והוא אמור לפעול בתפקידו זה למען הציבור וענייניו. כך בכלל ובמיוחד בכל הנוגע לפעילות בוועדות השונות לתכנון ובניה, שם עולים לדיון עניינים קונקרטיים, הכרוכים באינטרסים חשובים של מעורבים שונים - מגישי הבקשות, המתנגדים להן, אלה המתגוררים או הפועלים בסביבה הנוגעת לבקשה, והציבור בכללו - ושליח הציבור נדרש לפעול בהם באמונה ובתום לב, שכן, הם מזמנים מצבים בהם לא ניתן לדעת מהו המניע הפנימי לפעולתו של נציג הציבור והאם העמדה המוצגת על ידו היא עניינית ונקיה או שמסתתרים אחריה חשבונות ושיקולים זרים. במצבים אלה, הדברים מסורים ללב, והאדם נדרש למצפונו ולמוסריותו והוא מצווה על "ויראת מאלוהיך, כי אני ה', אלהיכם" (ראה רש"י ויקרא פרק כה' פסוק י"ז)... ברור כי הנאשם ניצל באופן ציני את תפקידו ואת האמון שניתן בו, ופעל בעזות פנים וללא מורא דין, בדורשו בפה מלא מבעלי עסקים ומהנהלת 'הביג', שוחד תמורת מחיקת הערר שהגיש. סכומי הכסף שקיבל כשוחד - 400 אלף שקלים, מדברים בעד עצמם ויש בהם ללמד על חשיבות הפעולה שבעטיה התקבל השוחד. נוכח דברים אלה, ובהתחשב בכך שהעונש המרבי על עבירת השוחד הוא 10 שנות מאסר ושהעונש המרבי על עבירת הלבנת הון גם הוא 10 שנות מאסר, ושבעבירות אלה יש מקום לשיקולי הרתעה כללית, הרי שהעונש הראוי לנאשם על מעשיו צריך להיות חמור מזה שעליו המליצו הצדדים".

השופט התחשב בעבר הנקי


עם זאת, החליט השופט לקבל את עסקת הטיעון המוצעת. מכיוון שלקח בחשבון את עברו הנקי של אל על ובהודאת הפרקליטות כי נתקלה בקשיים ראייתיים בדרך להרשעתו. "להליכים המשפטיים שננקטו נגד הנאשם ולעונש המאסר שייגזר עליו, תהיה השפעה לא פשוטה על הנאשם ועל משפחתו", כתב השופט. "בהקשר זה יש לזכור שהנאשם ומשפחתו מתגוררים באילת, שהיא עיר קטנה יחסית, ויש להניח שדבר המשפט ותוצאותיו נודע ברבים, על כל המשמעויות הנגזרות מכך. העונש המוצע בהסדר הטיעון כולל מאסר לתקופה ממשית שאין לזלזל בה".

"שירותי יעוץ וגמ"ח"


כזכור, הורשע אל על בכך שקיבל שוחד כדי שיסיר את התנגדותו לאישור החורג שנתנה העירייה לפתיחת המרכז המסחרי החדש, 'ביג 2'. אל על לא ידע כי השוחד שניתן לו לא שולם בידי נציג הנהלת 'ביג', אלא בידי סוכן משטרתי סמוי. אל על קיבל מהסוכן המשטרתי שני שיקים על סך 200 אלף שקלים כל אחד. כדי להסתיר את דבר השוחד, השיג חשבונית מזויפת לפיה שולם הכסף עבור "שירותי ייעוץ וגמ"ח". חתם על מסמך לפיו הוא מסיר את הערר שהגיש נגד פתיחת המרכז המסחרי החדש, ואז נעצר בידי המשטרה.

חדשות אילת