פרסומת
דלג

לא רק אייל גולן

מאת: ● 2/1/2014 16:46 ● ערב ערב 2635
שיא החורף מביא איתו תרבות אילתית שונה. אחרי קיץ עמוס בזמרי מזרחית, מתקרבים בצעדי ענק פסטיבל הג'אז חורף והמוסיקה הקלאסית, בסימן 60 לכבוד למאסטרו גרגייב - עם יצירות שיישמעו לראשונה בארץ והרכבים חדשים. עיריית אילת השקיעה ממון רב בפסטיבלים ורשת 'ישרוטל' רכשה חלק גדול מהכרטיסים. יש למה לצפות?
לא רק אייל גולןאחרי קיץ שכולו עומס במלונות, בחדרי האוכל, קניות בטיילת והופעות של אייל גולן ושלומי שבת, מגיע הזמן לתפנית חדה, והחורף מביא איתו פריחה של התיירות האירופאית, ובד בבד - אמנות ותרבות מסוג אחר. את העוד תחליף גיטרה, את הדרבוקה יחליף כינור ואת הסלסולים יחליפו זמירות אופרה עמוקות שירעידו את המפרץ כולו.

תמונת כתבה


תמונת כתבה


דון קישוט ויולנטה בפעם הראשונה


מי שיפתח את פסטיבלי החורף לשנת 2014 הוא הפסטיבל הקלאסי זו השנה ה- 12, שינחת היישר בהאנגר 6 בנמל אילת (חמישי – שבת, 16-18 בינואר 2014) ויהיה בסימן יום הולדתו ה- 60 של המנצח האגדי, המאסטרו ולרי גרגייב. השנה, יציג הפסטיבל תוכנית יצירות מיוחדות בפעם הראשונה באילת בפרט ובארץ בכלל בפני 2,400 צופים. אבל זו רק ההתחלה. מלון 'רויאל ביץ'' מכין את אולם האירועים שלו לקראת האופרה ולכל החגיגה נרתמו 'הפרויקט הקאמרי הישראלי', 'רביעיית כרמל', 'שלישיית ירושלים' ו'להקת תמי' במופע מאת הכוריאוגרף נמרוד פריד. "להקת 'מרינסקי' בניצוחו של מאסטרו גרגייב", מגלה לנו יוליה פבזנר, המנהלת האמנותית של הפסטיבל "תציג שתי אופרות שעוד לא הוצגו בארץ מעולם- 'יולנטה' של פ. צ'ייקובסקי ו'דון קישוט' של ז'.מסנה- אופרה רוסית ואופרה צרפתית. זו הזדמנות נדירה לשמוע את היצירות האלה בישראל בביצוע הבכורה שלהן כאן, לצד מיטב האמנים, אירוע מאוד מרגש. לצד שתי האופרות, תבוצע סימפוניה מספר 9 של מאהלר, יצירה סוחפת ומדהימה בת שעה וחצי, יצירה שכבשה את העולם, אפשר בהחלט לומר. לצד האירועים הגדולים, ישנה תוכנית קאמרית מגוונת שמכילה את מיטב היצירות מהרפרטואר הקאמרי הקלאסי כמו מוצרט, צ'ייקובסקי, ובר ומספר יצירות מאת נגנים ישראלים".

מה מיוחד בחגיגות השנה?
"אנחנו חוגגים השנה כאמור, יחד עם הקהל כמובן, את יום הולדתו ה- 60 של מאסטרו גרגייב, ולכן התוכנית המיוחדת כוללת שתי אופרות במקום אחת, שתיהן בביצוע בכורה בישראל. זה סוג של גאלה לכבוד המאסטרו שהוא דמות מאוד אהובה ונערצת בארץ ובכל העולם".

כל אחד יכול לאהוב ג'אז


לא הרבה אחרי סיום הפסטיבל הקלאסי, תגיע לכאן מהדורת החורף של פסטיבל הג'אז למלונות אילת (חמישי – שבת, 6-8 בפברואר 2014). אחרי שנים של בעיות תקציביות ובמכירת הכרטיסים, יגיעו השנה מגוון אמנים להופיע באולמות בתי המלון באילת, ביניהם לארי קוריאל- אחד מהגיטריסטים הטובים בעולם, חואן כרמונה - נגן גיטרת פלמנקו יחד עם הרביעייה המרתקת שלו, שלישיית מוג'דר, דניאלסון ופרסקו- טריו שמסתובב בעולם כבר עשור שנים, עם אלבום ותכנית חדשים ועוד המון אמנים ישראלים ובין לאומיים. בדיוק כמו בשנים קודמות, יהיו גם כיתות אמן במלון 'המלך שלמה', שם אפשר יהיה לשמוע את האמנים מסבירים על המוסיקה שלהם, ואפילו בר ג'אז וג'אם סשן לילי בכל ערב בפאב ה'מייקספלייס'. "הפסטיבל מתקיים כבר 27 שנים אמנם", מספר דובי לנץ, המנהל האמנותי של פסטיבל הג'אז, "אבל פסטיבל החורף נולד רק ב-2011 והוא שונה בתכלית מפסטיבל הקיץ. בעיקר בזכות מזג האוויר הנוח יותר, אבל גם באופיו. בקיץ הטמפרטורה בחוץ מאוד גבוהה ואנשים מגיעים לנופש קיצי יותר. הקונצרטים הם מעולים לכשעצמם, אבל לפעמים האולם נראה קצת כמו תחנת רכבת. אנשים יוצאים ונכנסים ללא הרף, כך שכל הזמן מסתובבים לפניך המון אנשים. בחורף אנשים מגיעים באמת כדי לשבת ולהאזין למוסיקה טובה, בתוך אולם סגור. אין אלפי אנשים בכל אולם, אלא 400-600 בסך הכל, וכולם מתבוננים במה שקורה ומאזינים באמת למוסיקה. זה באמת המקום להכניס אמני ג'אז שהקהל לא כל כך מכיר, אבל לומד להכיר אותם ונהנה מהם. תמיד ניגשים אליי ואומרים לי 'לא הכרנו את שמות האמנים, אבל סמכנו על הבחירה שלך ונהנינו לגלות דברים חדשים'. יש לנו קהל מצוין שתמיד פתוח לדברים חדשים עם אוזניים כרויות וראש פתוח וזה בדיוק המקום לכך".

מה מצפה לנו השנה?
"יהיו מופעים של אמנים בינלאומיים וישראלים, רובם חדשים באילת, וזה החידוש שלנו לפסטיבל השנה. ישנם שישה הרכבים מארה"ב, אירופה, ארגנטינה ומאתיופיה, וארבעה הרכבים ישראלים, ובהחלט יש מה לשמוע ולראות. תהיה תכנית מאוד מגוונת שכל אחד יוכל למצוא בה את טעמו שלו, אפילו כאלה שמעט נרתעים מהמילה 'ג'אז' יכולים להתאהב ולהבין פתאום שהם אוהבים את סגנון המוסיקה הזה".

אנחנו מצפים לתיירות חוץ לקראת הפסטיבל?
"יכול להיות שמגיעים תיירים, אבל אף פעם אין לנו בדיוק ידע על הכמות שלהם. רוב קהל היעד הוא תיירות ישראלית ותיירות חוץ מגיעה לפסטיבל הזה פחות, לצערי הרב. זה בהחלט יכול למשוך תיירות חוץ, בייחוד שזה מתקיים בחורף, כשחורף ובמקומות אחרים קר מאוד, אילת יכולה למשוך המון תיירים בעזרת מוסיקה. ומעבר לכך, הגיע הזמן שיגיעו יותר צופים גם מאילת".
למה הפסטיבלים האלה לא מדברים לאילתים?
"זה מעין כיבוש של אילת וזה חבל, כי הרבה אילתים יוכלו לאהוב דברים בפסטיבל הזה".

עובדים בתקציבים לא פשוטים


הכל נשמע נוצץ ומזהיר, אבל כמה מאיתנו, האילתים, באמת עתידים להגיע לאירועים המיוחדים האלה? מסתבר שלא הרבה. לאחר שבשנה שעברה בוטל הפסטיבל הקלאסי ממש ברגע האחרון, מטעמי לוח זמנים צפוף מדי, כך טוענת מנהלת שיווק התאגיד העירוני לתיירות אילת, טל חורש, הוא חוזר השנה בהפקה נוצצת: "כמו שכולנו יודעים, המצב בארץ הוא לא פשוט והתקציב לכלל האירועים אצל העיריות והמועצות המרחביות בארץ קוצץ בידי משרדי הממשלה, וכך כמובן גם אצלנו. אנחנו מאוד משתדלים לשמור על תקציב הולם כדי לקיים את הפסטיבלים האלה ולא לוותר עליהם, בדיוק כמו פסטיבלים רבים שבוטלו ברחבי הארץ ומוציאים אותם לפועל בתקציב מצומצם יחסית תוך ניסיון לא לפגוע ברמה ובאיכות, וזה לא דבר פשוט לעשות. גם גיוס חסויות היום הוא לא פשוט כמו שהיה בעבר, אבל אנחנו מתעקשים לקיים את הפסטיבלים האלה וגאים בכך שאנחנו עושים את זה".

מה קרה בשנה שעברה?
"בשנה שעברה, הפסטיבל בוטל כיוון שלוח הזמנים של גרגייב היה צפוף, ועד שהוא אישר את הגעתו, זמן קצר מדי לפני הפסטיבל, היה בלתי אפשרי להרים הפקה בסדר גודל שכזה ובלוחות הזמנים האלה, ולכן החלטנו לבטל את האירוע כדי לא להתבזות. אי אפשר להרים פסטיבל בחודש וחצי, זה לא מכובד ולא רציני. אנחנו מקיימים את הפסטיבל בשנה וחצי האחרונות, מאז קיים תאגיד התיירות, בצורה אחרת ושונה ממה שהיה בעבר".

אז זה לא הפסטיבל האחרון של גרגייב?
"אני לא יודעת בדיוק על מה מדובר. תאגיד התיירות קיים שנה וחצי ואני, באופן אישי, לא נפגשתי בדבר כזה. המנצח אישר את השתתפותו ברגע בו קבענו את תאריך הפסטיבל ללא שום בעיה, ואני חושבת שיהיה פסטיבל נפלא השנה. לכבוד יום הולדתו ה-60 הוא עושה סבב הופעות בכל העולם ואילת היא חלק מהאירועים האלה, אבל לגבי ההמשך, אנחנו לא יודעים מה יהיה. בשנה הבאה הוא יכול להופיע שוב או לחילופין מישהו אחר, אבל הפסטיבל ה'קלאסי בים האדום' הוא לא פסטיבל בסימן גרגייב. למרות שעד היום הוא הגיע, אבל יכול להיות שבהמשך יגיע מישהו במקומו, ואנחנו כעיריית אילת נמשיך לציין את הפסטיבל ה'קלאסי בים האדום'. אני לא יודעת איפה עומדת ההגדרה 'מורחב וחגיגי' לעומת שנים קודמות, אנחנו עושים פסטיבל כמו שאנחנו יודעים לעשות. בדיוק כמו שבשנה שעברה פסטיבל הג'אז היה מאוד גדול, רחב ושונה בתכנים ובהווי שלו, ולאו דווקא מבחינת האמנים, כי כך תאגיד התיירות פועל, אנחנו רואים את נושא הפסטיבל הקלאסי בצורה יותר רחבה. השנה, נבחרה חברת הפקה אחרת, הסטנדרטים גבוהים יותר, המוסיקה והקונצרטים הם באיכות מאוד גבוהה, וכל אלה הם לאו דווקא תוצר של יום ההולדת של גרגייב".

חברת 'ישרוטל' רכשה אלפי כרטיסים השנה. למה עיריית אילת בכל זאת מעבירה סכומי עתק לטובת הפסטיבלים בכל שנה?
"הפסטיבל הוא של עיריית אילת ולשמחתנו הרבה 'ישרוטל', להבדיל ממקומות אחרים, רואים בדיוק כמונו את חשיבות מיצוב העיר והבאת תכנים טובים ואיכותיים לעיר אילת. לראייה, הם אלה שתורמים את האולמות שלהם ורוכשים כרטיסים כשהם מציעים את זה לקהל היעד שלהם. הלוואי ושאר הרשתות היו בוחרות למכור כרטיסים ללקוחות שלהם ולהציע את זה כחבילה, זה יכול היה לקדם את כולנו. אבל עדיין מחירי הכרטיסים בוודאי לא מכסים את עלות ההפקה. גם אם 'ישרוטל' קנתה 1,000 או 1,500 כרטיסים, ממוצע הכרטיסים עומד בערך על 300-500 שקלים. אנחנו צופים מכירות של 2,500 כרטיסים השנה והצפי לסיום הכלכלי של הפסטיבל הוא בערך 1,200,000 שקלים ממכירות. זה עדיין לא עומד בקנה אחד עם הפקה בעלות של בין 2 ל-4 מיליון שקלים. חשוב להסביר ש'ישרוטל' רוכשת חלק מהכרטיסים כחלק מהתפיסה שלה לגבי אירועי איכות. הם גם מקיימים חלק מהפסטיבלים בפני עצמם ומוכרים חלק מהכרטיסים לפסטיבלים של עיריית אילת כחלק מהחוויה שהם נותנים ללקוחותיהם".

מדובר בהרבה כסף שמשקיעה העירייה בפסטיבלים שמרבית האילתים לא בדיוק נהנים מהם. אולי הז'אנר לא בדיוק מדבר אליהם?
"אני כן חושבת שאילתים פתוחים לנושא הזה. אנחנו מוציאים פרסומים והנחות במיוחד עבור תושבי אילת ואנחנו מקבלים אותם בברכה. הם יותר ממוזמנים לבוא ולהגיע. לא ברור לנו מדוע לא מספיק אילתים מגיעים להפקות שעושים כאן עבורם, במיוחד כשעלות הכרטיסים היא הרבה יותר נמוכה מעלות של כל כרטיס אחר, אבל אנחנו מקיימים את הפסטיבלים עבור תושבי העיר והאורחים שמגיעים ואנחנו לרגע לא סוגרים בפני התושבים את האופציה להגיע".

מי יגיע לפסטיבלי החורף?
"השנה יגיעו פחות אורחים מחו"ל מכיוון שהאישור לתקציב הפסטיבל הגיע רק בנובמבר, ולכן כמות החשיפה לאורחים מחו"ל הייתה מאוד נמוכה. תיירים מתכננים את החופשה שלהם לפחות חצי שנה מראש. מכיוון שתקציבים מטעם העירייה לא אושרו במועד, נאלצנו לעשות מהלך שיווקי בעיקר בארץ ופחות בחו"ל, לכן תהיה תיירות פנים גדולה יותר השנה".

חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש