פרסומת
דלג

וידיאו: אבן פינה לבריכת הכרישים

מאת: י. בן יתח ● 6/1/2014 22:14 ● ערב ערב 2064
במצפה התת ימי הונחה השבוע אבן הפינה לבריכת הכרישים המפוארת. מנכ"ל הפארק, יוסי אני, מספר כי הבריכה תאוכלס על ידי 18 מיני כרישים וחלקם אף מגיעים לאורך של כארבעה מטרים
וידיאו: אבן פינה לבריכת הכרישים



הבריכה תדמה את המערך האקולוגי המושלם של מימי מפרץ אילת, מקום מחייתם הטבעי של הכרישים. גודלה 32 מ' X 18 מ' בממוצע או 575 מ"ר כלומר נדרשים 2,800,000 ליטרים / 2,800 קוב של מי ים למלא אותה. הבריכה תחצה ע"י תעלה שקופה המאפשרת לצפות בכרישים החגים מעל, בעברה השני של התעלה נמצא מרכז המבקרים שמספר על עולמם של הכרישים בהפעלות אינטראקטיביות."

בפארק מצפים לכ-200 אלף מבקרים בחודשי הקיץ והחגים, כשלשנת 2015, הצפי עומד על כחצי מיליון איש".

בנאומו בטקס, אמר אני: "התכנסנו היום להניח אבן פינה לפרויקט חשוב וייחודי שהינו בגדר הגשמת חלום: הקמת בריכת כרישים ייחודית מסוגה בעולם, מהגדולות והמרשימות ביותר במזה"ת. מדובר בפרויקט מורכב מאוד, עליו אנו שוקדים כבר מספר שנים ולהגשמתו שותפים אנשים יקרים רבים. בהתאם לעקרונותיהם ולחזונם של בעלי הפארק, אנו מנהלי הפארק ועובדיו חרטנו על דגלנו את ההתחייבות להתחדשות מתמדת, מתן שירות יוצא דופן ויצירת חוויה קסומה למבקרים, תוך חינוך לשמירה על ערכי הטבע. אין זה בכדי כי המצפה נחשב לחממה חינוכית בתחום הסובב הימי. המצפה משקיע משאבים וזמן רב בחקר הים, משתף פעולה עם הגורמים העוסקים בתחום הסובב הימי ואיכות הסביבה ביניהם רשות הטבע והגנים, התחנה לזיהום ים, האוניברסיטה הימית, המשרד לאיכות הסביבה, אוניברסיטאות בארץ, מרכזי מחקר ופיתוח ועוד אחרים ורבים. צוות הצוללים הנפלא והמקצועי של הפארק משתתף באופן פעיל בפרויקטים חשובים של שיקום השונית במפרץ אילת, ניקיון הים, טיפול ועזרה ראשונה לבעלי חיים הנפגעים במפרץ ועוד פעילויות רבות ומגוונות. כמו כן, עוסק המצפה בפרויקטים ייחודיים ברמה בינלאומית, של שיקום אלמוגים ורביית סוסוני ים וצבי ים. מעבר לפרויקטים ייחודיים אלה, לקח הפארק על עצמו את המשימה החשובה של חינוך בתחום הסובב הימי. במסגרת זו הוא מהווה חממה חינוכית לבתי הספר ולקהל הצוללים בעיר והוא אף היה שותף לקבלת פרס החינוך הארצי שקיבלה העיר אילת בשנת 2012".

"הקמתה של בריכת הכרישים איננה עוד פרוייקט הדורש רק משאבים כספיים וטכניים, זהו פרויקט הדורש נשמה גדולה ואהבת אמת לבעלי החיים. הכרישים הם יצורים מופלאים מעוררי כבוד, המשוטטים באוקיינוסים קרוב ל 300 מיליון שנה. לצערנו הרב, בעלי חיים אלו סובלים מתדמית מעוותת, של טורפים חסרי מצפון המטילים אימה ופחד, תדמית שנבנתה במהלך השנים בעיקר דרך תעשיית הסרטים שמטרתה לרתק ולשלהב את הצופים. אולם מעטים הם המכירים את עולמם האמיתי של הכרישים, ויודעים כי הקורבן האמיתי הוא הכריש עצמו. אנו מאמינים כי הקמתה של בריכת הכרישים החדשה שלנו, תאפשר לקהל הרחב להכיר את הכריש כיצור ימי מופלא ומרתק, ללמוד על התנהגותו בטבע, תנועתו, מזונו, להעריך את יופיו ובסופו של דבר יעזור הפרויקט לבניית תדמיתו החיובית ומעוררת הכבוד של הכריש, תוך הפרכת הדעות הקדומות הקשורות בו".

חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש