פרסומת
דלג

מחדל חמור של משרד החינוך

מאת: עומר כרמון ● 7/3/2014 12:57 ● ערב ערב 2644
למרות ההתרעה מפני שיטפון צפוי, כ-200 תלמידים נלכדו השבוע בנחלים שחורת ועמרם. חזאי חברת 'מטאוטק', שלמה אוברמן: "התרענו". משרד החינוך: "מתקיים תחקיר מקיף בנושא". בשל תעלת הניקוז החסומה ליד בית הקברות, הוצף הכביש העוקף. העירייה: "בימים אלה, מסתיימות עבודות רחבות היקף באמצעות חכ"א בהיקף של למעלה משני מיליון שקלים במסגרתן מטופלות מערכות הניקוז והתיעול בעיר". האובך והגשם לא חלפו: חברת 'מטאוטק', שחזתה את הגשם והשיטפונות השבוע, מזהירה מפני חזרת הסערה בתחילת השבוע הבא.
מחדל חמור של משרד החינוךגשם קצר מלווה סופות רעמים שירד בכמה מחלקי העיר ובהרי אילת גרם ביום שני בערב לקשיי תנועה בכביש העוקף. תעלת הניקוז החסומה סמוך לעלייה לבית קברות גרמה למים שזרמו בתעלה להציף את הכביש. התנועה במקום התנהלה בכבדות.

באזור התיירות כמעט ולא ירד גשם


מרבית הגשם ירד מענן קטן אבל מפותח, שחלף מערבית לעיר, אך קצהו המטיר מעל השכונות המערביות של אילת, הענן הלך ודעך תוך שהוא נע צפון-מזרחה, אבל הספיק להמטיר מספר מ"מ של גשם באזור התעשייה, מעל מרכז 'ביג' וקיבוץ אילות. כשחלף את הגבול הירדני, לא נותר מהענן כמעט דבר. באזור התעשייה ירדו כששה מ"מ של גשם, בעוד שבאזור התיירות נמדדו 0.4 מ"מ בלבד.

למרות שבאזור התיירות כמעט ולא ירד גשם, שיטפון שהגיע מהרי אילת גרם שם למספר שלוליות גדולות. גל ראשון של שיטפון נוסף תועד בידי 'ערב ערב' ויפורסם בסוף השבוע באתר האינטרנט של העיתון.

גשם קל יותר, שלווה גם כן בסופת רעמים, ירד באילת גם ביום ראשון. בימים שני ושלישי נרשמו שיבושים בטיסות לאילת וממנה, בשל אובך כבד. מהמשרד להגנת הסביבה נמסר ל'ערב ערב', כי זיהום האוויר בעיר, בשל האובך, היה גבוה פי אחד וחצי מהערך הנחשב כמסוכן. לכן, המשרד המליץ לאוכלוסייה הרגישה: חולי לב-ריאות, חולים אסטמטיים, ילדים, קשישים ונשים בהיריון להימנע מפעילות מאומצת.

מחברת החיזוי 'מטאוטק' נמסר ל'ערב ערב', כי הגשם צפוי להתחדש באילת ביום ראשון וקיים חשש משטפונות.

מה עשו התלמידים בנחל?


מחדל חמור התרחש לאחר הגשם, כש-200 תלמידים ומורים מבתי ספר שונים נלכדו בשיטפון בנחלים שחורת ועמרם. מתנדבי יחידת החילוץ אילת-אילות נאלצו לפעול במשך ארבע שעות כדי לחלץ את התלמידים. מכיוון שלא היו מספיק רכבי שטח כדי לפנות כמות כה גדולה של לכודים, הם פנו לעזרתם של תושבי אילת שהתגייסו כדי לסייע. כמו כן, נחלצה לסייע חברת החשמל שעובדיה הגיעו למקום עם שלושה רכבים.

חזאי חברת 'מטאוטק', שלמה אוברמן, אמר ל'ערב ערב', כי הם התריעו ביום שני בבוקר, שיש חשש לשיטפון בשעות הערב באזור אילת. "אנחנו עובדים מול חדר המצב של החברה להגנת הטבע, והתרענו בפניהם על השיטפון הצפוי", הוא אמר, "אתה צריך לבדוק איתם מה הם עשו עם ההתרעה שנתנו להם".

מהחברה להגנת הטבע נמסר בתגובה: "על חדר המצב אחראי משרד החינוך ואנחנו ממליצים לך לפנות אליהם". ממשרד החינוך נמסר, כי הטיולים בנחלי אילת קיבלו את אישור מנהלת הטיולים במשרד כמתחייב.
"יצוין, כי התראת השיטפונות הגיעה בשעות הצהריים ועם קבלתה, פעל חדר מצב טיולים אל מול כל הטיולים באזור לאיתורם ולהעברת ההתראה. יודגש, כי מתקיים תחקיר מקיף בנושא".

ראוי לציין, כי בהוראות המחייבות של משרד החינוך לטיולים במסגרת בתי הספר, נכתב במפורש: "בעונת הגשמים, יש להיזהר בעת התנועה באפיקי נחלים ולהיות מודעים לאפשרויות של שיטפונות הבאים ממרחקים. לכן, לפני הכניסה לנחל, יש לברר בשירות המטאורולוגי אם צפויים גשמים באזור שבמעלה הנחל. בעונת הגשמים, יש להימנע מכניסה לקניונים צרים שבנחלים גדולים ויש לנוע בשבילים העוקפים את הערוץ".

חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש