פרסומת
דלג

היוזמה אילתית: מפגן הטיסנים המרהיב של הערבה

מאת: עומר כרמון ● 7/3/2014 13:03 ● ערב ערב 2644
2,500 צופים, ביניהם מאות אילתים, הגיעו בסוף השבוע למופע הטסת טיסנים במנחת עין יהב. שיאו של האירוע היה ביום שבת, במפגן ראווה שכלל טיסני דגם של מטוסים ומסוקי עבר, מסוקים בהטסת אקסטרים וטיסני מנוע סילון. מארגן האירוע הוא יוסי שווקה מאילת. חלומו הוא לקיים את האירוע בנמל אילת, הוא משוכנע שלפחות 30 אלף צופים היו מגיעים לצפות במופע כזה. שווקה סיפר ל'ערב ערב' כיצד התפתח החלום במגרש הכדורגל הישן של אילת ובבריכות המלח בעברונה
היוזמה אילתית: מפגן הטיסנים המרהיב של הערבה"התחלנו את האירוע 'בקטן' בשנת אלפיים, והוא הולך והופך לאירוע גדול", סיפר לנו שווקה השבוע בתום האירוע, "אחד מכוכבי האירוע היה הילד האילתי בן בוזגלו, רק בן עשר והופיע מצוין. אחד הדברים שלמדנו, הוא כמה חשוב לתת לילדים להטיס מול קהל. כשהצופים הילדים רואים שגם ילדים יכולים להטיס, הם רוצים להצטרף לתחביב. לפני האירוע, אנחנו מעבירים את הילדים אימונים קשים. כשילד צריך להטיס מול 2,000 איש, הוא מתרגש ברמות. האצבעות שלהם רועדות בגלל האדרנלין, ולכן אנחנו צמודים אליהם. באימון המסכם ביום שישי, היו ילדים שלא הצליחו להנחית ולכן ביצענו איתם עוד ועוד תרגולים. במופע ביום שבת, הכל תיפקד כמו שצריך".

רשות התעופה האזרחית פיקחה על האירוע?
"בוודאי. הגיע מפקח מטעמה. על המסלול היה קצין בטיחות שדאג שטייסים לא יעברו את קו הבטיחות. החבר'ה שנבחרו להטיס הם מקצוענים. הקטע הבטיחותי מאוד חשוב לנו. אנו משתדלים לעמוד בתקני הבטיחות הבינלאומיים. כך שאם תהיה תקלה, היא תהיה מחוץ לקהל".

כדי להטיס טיסן יש צורך בתעודה?
"לא. הלוואי שהיינו שם. יש קלוב תעופה שמאגד את כל המטיסים. בשלב הבא, אני מקווה שהנושא יעוגן בתקנות מתאימות".

מדובר בהובי לא זול...
"נכון. כמו שיש אנשים שמשקיעים באופנועים או במכוניות ישנות או אופניים. אנחנו משקיעים בטיסנים. במדינה הזאת, ההובי של האנשים הוא לשמוע חדשות ולדעת מי נהרג. אנחנו עוסקים גם בדברים אחרים".

מתי נדבקת בחיידק?
"בגיל 13 לפני 40 שנה, התחלתי לבנות באילת מטוסים קטנים. לאט לאט נכנסתי לעניין בקטע יותר ויותר מקצועי. בשנת 1976, אבי חזר מחו"ל עם ערכת בנייה של טיסן שחיברנו לרדיו-קונטרול מאנגליה ועשינו ניסיונות פרועים להטיסו. במקום שבו נמצא כיום בית ספר 'בגין', עמד בעבר מגרש כדורגל. נהגנו להתפלח לשם בימים שאין משחק והטסנו את הטיסנים. לאחר שהעסק נהיה יותר מקצועי והטיסנים הגיעו לגבהים רציניים - זה הפריע לאנשים ועברנו לעברונה. עוד לא היו שם את בריכות המלח והמקום התאים מאוד להטסות. נסענו לשם באופניים עם הטיסן עליהם. אחר כך עברנו לאזור התעשייה 'שחורת', אבל לפני מספר חודשים רשות שדות התעופה אסרה עלינו את זה. היום אנחנו מטיסים בשבתות במנחת יטבתה ומדי פעם נוסעים לסופי שבוע בעין יהב ונפגשים עם מטיסים מכל הארץ".

מתי נזכה לצפות במופע מרהיב כזה באילת?
"לא ניתן לקבל אישור. הטיסנים מפריעים לטיסות הנוחתות או הממריאות באילת. החלום שלי לעשות את זה בנמל אילת. להעמיד שם טריבונה, כמו במרוץ 'הפורמולה'. אם היה ניתן לעשות את זה, אני משוכנע שלפחות 30 אלף איש היו מגיעים לצפות. אבל יש יתרון בקיום האירוע במקום פתוח למרחבים כמו בעין יהב".

חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש