פרסומת
דלג

חיה ובועטת

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● 12/6/2014 12:06 ● ערב ערב 2658
והשבוע- הספירה לאחור מתחילה, עוד שבועיים וחצי תלמידי בתי הספר היסודיים יוצאים לחופשת הקיץ הארוכה. או במילים אחרות- 'המשחטה' השנתית יוצאת לדרך
חיה ובועטת

אם יש משהו שיכול להוציא אותי מדעתי, זה לגלות שתמיד, אבל תמיד, יש מי שמנצל נקודות חולשה של הציבור, ומפיק מהן תועלת עצמית. החופש הגדול אוטוטו כאן, שמחה גדולה לילדים, כאב ענק בכיס של ההורים. ושיקום מי שלא מסכים.
אם להודות על האמת, עד היום בעיקר שמעתי על זה, אבל לא הרגשתי. כמי שבחרה לחנך את ילדיה בגני קיבוץ אילות, בעיקר כי שם לא צריך לשבוא את הראש בחופשות (אמא עובדת, זוכרים?), אמנם שלחתי בכל חודש יד עמוק יותר לכיס, אבל בינינו, אם לקחת בחשבון את כל החופשות במערכת הממשלתית, ההשבתות (השנה היה שקט יחסית לא?), עלויות הצהרונים הפרטיים (בין 1200- 1400 ₪ בחודש עבור שעתיים וחצי הלו), או אלו של המתנ"ס (1100 ₪ בחודש), וקייטנות פסח, החופש הגדול ומה שעוד בא ביד, הגעתי כבר מזמן למסקנה, שזה יוצא כמעט אותו דבר, אבל היתרון הגדול במערכת הקיבוצית הוא השקט של ההורה- אין דאגה לאן לרשום אותו היום או מה לעשות עם פתאום מישהו במערכת החליט על שביתה. אבל מה לעשות ובכתה א' נפרדים. שלום כתה א', שלום מערכת חינוך ממשלתית, הגענו. לשמחתי הגדולה לא נרשמו שביתות, אבל למדתי השנה על בשרי מה זה 'גשרים' של חופשות, וכמה קשה להסתדר כאמא עובדת כשעל כל פיפס וחג מאריכים לילדים את ההנאה בבית בעוד כמה וכמה ימי צ'ופר. המורים הרי צריכים לנוח לא?
את הכל שרדתי בגבורה, עד ש....הגענו לחופש הגדול. כבר לפני חודשיים נכנסתי לכוננות היסטריה- מה עושים עם ג'וניור במשך חודשיים, ואז, כאילו ששר החינוך פירון שמע שצאצאה של מירב לוי דיאמנט מאילת הגיע לכתה א', והיא אובדת עצות קיץ, הנחיל השר לשמחתי ולשמחת הורים רבים, את פרויקט 'בית הספר של הקיץ', שאומר במילים אחרות- בואו נוריד לכם קצת מכאב הראש והחור בכיס ונעזור. נפלא. אבל מה עושה אמא שלא מסיימת לעבוד בשעה שלוש? מחפשת צהרון. אם חשבתי לתומי שצהרון בית הספר יפעל כבשגרה, גיליתי שמהעדר רישום מספיק, זה לא יקרה, לפחות לא בבית ספרינו וכמי שמעדיפה לחסוך הסעות ונדודים של הילד, התחלתי לחפש מוצא. בד בבד לזה, עם כל הכבוד לשר פירון, הרי שעדיין נשאר למצוא פיתרון איפסון חביב ונוח לג'וניור במהלך השבוע האחרון של יולי ובחודש אוגוסט כולו.

נותנים בראש


כל ההקדמה הארוכה הזו נועדה רק כדי להודיע לכם- רבותיי אנחנו פראיירים גדולים. שמישהו יסביר לי, על מה ולמה לעזאזל אנחנו צריכים לשלם סכומים שנעים בין 1900-2400 ₪ בעבור שלושה שבועות של הפעלה לילדים בחודש אוגוסט? (מדובר על מסלול קייטנה ארוך בין השעות 8:00-16:00). אז נכון לוקחים אותם לבריכה, ונכון נותנים להם ארוחת בוקר וגם צהריים וגם אולי יהיה טיול לאחת האטרקציות של אילת, אבל הלו, אתם מבינים את הסכום? כשביקשתי להבין על מה ולמה כל כך הרבה כסף, הסבירו לי בחלק מהקייטנות שאחרי הכל מדובר בחודש אוגוסט, שהוא למעשה חודש בונוס, בו בדרך כלל לא היו הפעלות לילדים- מה שאומר ש"צריך לפתות את צוותי החינוך לעבוד בחודש המנוחה שלהם", אני מצטטת. במילים אחרות רבותיי, שאף אחד לא ינסה למרוח אותנו- הכל עניין של היצע וביקוש. ומאחר וכולם כבר הבינו שההורים הנואשים למציאת פיתרון לילדיהם בחודש אוגוסט ישלחו את היד הכי עמוק לכיס שהם יכולים, זו התוצאה שקיבלנו- מסחטה גדולה של כספים או כמו שאני מגדירה אותה- משחטה, שהיא לא יותר מאשר ניצול המצב לאשורו.
אז נכון, מדובר בגורמים פרטיים, שזו זכותם לדרוש וזכותנו לא לשלם. ונכון גם שאף אחד לא מכריח אותנו לרשום את הילדים ל'משחטות' האלו, אבל נו, יש למישהו במדינת ישראל ברירה? שתקום האמא העובדת במשרה מלאה שתספר לי שהיא לוקחת חודש חופש באוגוסט רק כדי להיות עם הילדים, שתקום.
אז מה אני עושה באוגוסט אתם בטח רוצים לדעת? רושמת. כן, כן, גם אני סחיטה נו וכי איזו ברירה אחרת יש לי...ותודה לשר פירון שהקל את הנטל לפחות משלושה שבועות בחודש יולי, אבל אולי שמישהו כבר יפתח את העיניים ויבין שהציבור כל כך סובל בקיץ הארוך הזה ולא יקרה כלום, ממש כלום, אם החופש יקוצר או שיימצא פיתרון הוגן והולם לחודש אוגוסט.
הציבור מטומטום ולכן הציבור משלם? לא בטוח.

תמונת כתבה


ואפשר גם אחרת


עיריית אשקלון מציגה: עיר בלי חופש גדול. הקייטנה הארוכה בארץ, עד ה – 15 באוגוסט.
מסתבר שלא כולם מוכנים לתת יד לניצול של ההורים בחופשת הקיץ. אחד כזה שראוי לכל קרדיט אפשרי הוא ראש עיריית אשקלון, איתמר שמעוני, שהחליט בחופש הקרוב לעזור בשלב זה לפחות להורי ילדי הגנים. מה שאומר שבאשקלון לא יסיימו את שנת הלימודים ב-1 ביולי, אלא ימשיכו בפעילות רגילה עד ל-15 באוגוסט ויצאו לחופשה בת שבועיים בלבד עד לשנת הלימודים הבאה. על פי התוכנית שפועלת לראשונה בארץ, הקייטנות יתקיימו בגני הילדים כרצף חינוכי לתכנים שנלמדו במהלך השנה, כאשר הצוות יכלול את הצוות המקצועי והבוגר המוכר לילדים. הקייטנות יפעלו בין השעות 07:45-16:00. אם שאלתם את עצמכם מי משלם, כדאי שתרשמו לפניכם-
מחירי הקייטנות סובסדו על ידי העירייה. קייטנה שתחל ב-1 ביולי ותסתיים ב-31 ביולי תעלה 800 שקלים; קייטנה שתחל ב-1 ביולי ותסתיים ב-15 באוגוסט תעלה 1,200 שקלים.
אם לא די בזה, הרי שאותו ראש עירייה מתחשב, שנכון, שלח את ידו לקופת העירייה אבל לא לכיס של ההורים, החליט ביוזמתו להחיל את פרויקט 'בית הספר של הקיץ' לא רק לילדי כתות א'ב' כמו שיקרה בכל חלקי הארץ, אלא שבמחיר של 450 ₪ לחודש, יוכלו ליהנות מהרעיון גם כל תלמידי כתות ג'-ה' בעיר.
הקייטנות בבתי הספר מציעות שילוב של כל ההנאות וההפתעות של הקיץ בתוספת ערך מוסף: מעגלי בוקר של שיח וחברה, חוגי ספורט ואומנות, משחקים, תחרויות וסדנאות, ובילויים ויציאות: בריכה, צפארי, לונה פארק והפתעות נוספות.
"בתי הספר של החופש הגדול פועלים בפיקוח פדגוגי של משרד החינוך - מחוז הדרום, מינהל
החינוך והתנו"ס בעירייה, בניהולה של פיכמה - רשת המתנ"סים של אשקלון ועל פי כל תקני
הבטיחות". נמסר לנו על ידי דוברת עיריית אשקלון.
"ההורים באשקלון היו זקוקים למישהו שידע במה זה כרוך למצוא סידור לילדים בחופשות, שידע כמה עולה שעת בייביסיטר, שיבין שהשאלה הגדולה היא האם זה שווה את המחיר לצאת לעבוד ולפתח קריירה, כשרוב הכסף מתבזבז בסופו של דבר על מציאת פתרונות זמניים ומסגרות מאולתרות לילדים", מסר ראש העירייה על החלטתו המהפכנית. "יש מציאות חדשה באשקלון, מציאות שבה לראשונה בישראל ישנה עיר שבה אין חופש גדול, בזכות קייטנות גני הילדים שהעירייה מפעילה. הקייטנות יכללו פעילות העשרה מגוונת, חוגים, הפעלות לילדים, ארוחת בוקר וארוחת צהריים חמה – והכל בסבסוד של העירייה בגובה 50 אחוז מהמחיר".
נו???? אז אני שואלת אתכם לא הייתם רוצים שזה יקרה גם אצלנו באילת?
לפעמים צריך 'משוגע' שיבין את המצב, ירים את הכפפה ויראה שאפשר גם אחרת.
הלוואי עלינו.

חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש