פרסומת
דלג

מונדיאלמניה- לא לגברים בלבד

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● 12/6/2014 12:11 ● ערב ערב 2658
היום זה קורה- שריקת הפתיחה לחגיגות מונדיאל 2014. רגע לפני שקרבות היוקרה ייצאו לדרך, פותחות בפנינו שלוש נשים (מי אמר שהמין היפה לא בענייני כדורגל), את הסלון ומדברות על התחביב הכי בועט שלהן. פיצוחים יש, האבטיחים חתוכים וגם הימורים על מי יעשה את זה הפעם בגדול. זכות הדיבור לנשים
מונדיאלמניה- לא לגברים בלבד

אם גם אצלכם בבית המונדיאל פירושו- הבעל תקוע עם החברים מול מסך הטלוויזיה, והאשה נהנית מכמה שבועות של חסד ושופינג כי הבעל הטרוד כל כך בענייני השים את הכדור ברשת לא ממש ישים לב לגירוד יותר או גירוד פחות (של כרטיס האשראי), הרי שיש בתים בהם חגיגת הכדורגל משותפת לה ולו, שלא לדבר על מקרים בהם היא דווקא זו שמתעתדת לצפות במשחקי הכדורגל, והוא- שיימצא בית של חברים להתארח בו בערבים, עד יעבור זעם...

תמונת כתבה


כזה בדיוק המצב אצל נופר אוטמזגין, בת ה - 26, עובדת ב'סלינה' וסטודנטית לאדריכלות, מצויה בזוגיות עם שלומי ערוסי (Dj Sparro) מזה 8 שנים.

על מה ולמה מונדיאל? אני שאולת ונופר עונה: "כשגבר לא אוהב כדורגל, אנשים מרימים גבה. כשאישה נהנית לצפות במשחק (ולא סובלת את רונאלדו, למען הסר ספק), מרימים את הגבה השנייה. אני לא מבינה את זה, השאלה צריכה להיות- למה לא? ולא למה כן".

אם תהיתם מה חושב על התחביב הזה בן הזוג, כדאי שתדעו שבמקרה של נופר את שלומי, דווקא הוא לא צפה במשחק שלם מאז ששורה אוברוב היה השוער של מכבי תל אביב, "אבל הוא מפרגן ולוקח את זה בכיף", מעדכנת נופר. "כבר קרה שישבתי עם חברים בסלון וצפינו במשחק, בזמן שהוא הכין לנו פיצות והגיש בירות. אני חושבת שזה עושה אותו הכי גבר שיש".

מה בכיבוד?
"תשאלי את שלומי...".

בעד איזו קבוצה את הפעם?
"אז ככה, את איטליה קיבלתי בירושה מאחי הגדול. ספרד היא הבחירה הטבעית שלי, אני מאוד רוצה לראות גביע עולם ראשון למסי בארגנטינה, והשחקן שאני הכי אוהבת הוא בכלל דני אלבס מברזיל. בתכלס אני מוכנה להתחייב למדינה הראשונה שתעניק לי אזרחות...".

מי את לא רוצה שתזכה?
"פורטוגל. בגלל רונאלדו".

אז מי תזכה?
"התשובה המתבקשת היא- ארגנטינה, כי מסי, אבל לדעתי זו תהיה דווקא ברזיל".

תצפי בכל המשחקים או שיהיו הקלות?
"אף אחד הרי לא יצפה במשחק של חוף השנהב מול יפן שייערך ב-4:00 בבוקר שעון ישראל, אבל אני לצערי אפסיד גם משחקים יותר חשובים בגלל העבודה".

למה כדורסל עושה את זה לנשים וכדורגל לא?
"אם הייתי מבינה נשים הייתי עונה לך על זה..".

חגיגה משפחתית בבית משפחת כץתמונת כתבה


מירב כהן כץ, מתווכחת, אמא לתאומים איתי וגל כץ בני ה – 17, שניהם שחקני כדורגל פעילים, בהחלט מחכה לשריקת הפתיחה של המונדיאל. זה לא שבלי מונדיאל היא לא חיה את הכדורגל, אבל כשמדובר בחגיגת הכדורגל הגדולה בעולם שמתרחת אחת לארבע שנים, זו בהחלט סיבה למסיבה. כאמא לאיתי שסיים שנה שלישית באקדמיה של קבוצת הפועל תל אביב וגל שמשחק בקבוצת הנוער של אילת בכדורגל, רק טבעי שהעגול הזה כבר זורם בדם. נו ואיך לא, אחרי הכל כמו אמא פולניה טובה היא מבלה שבת אחת במגרש באילת ושבת אחת אצל הבן השני על המגרש במרכז הארץ. היא שולטת בכל ההעברות החמות בשוק, שומרת על יד חמה על הדופק, כי הרי גם הבן שלה כבר בקלחת. תוסיפו לזה את העובדה שהבנים לבית כץ ככל הנראה ירשו את הגנים הבועטים מהמשפוח'ס מהצד של אבא שלומי, שהוא עצמו שיחק כדורגל ואביו, זאב כץ, שיחק אפילו במדי נבחרת ישראל והרי לכם כל הסיבות לכך ששריקת הפתיחה של המונדיאל, תהייה גם שריקת הפתיחה לחגיגות הכדורגל בבית משפחת כץ באילת. וחוצמזה מירב מודה שהיא פשוט אוהבת כדורגל וגם אוהדת, נו ואיך לא כשהבנים שלך עושים את זה על המגרש כבר מגיל ארבע?

את מי את אוהדת במונדיאל הזה? אני שואלת ומירב עונה: ""אני מאוד אוהבת את הולנד כי היא נבחרת טובה. עם גרמניה יש לי קצת בעייה כי הם גזעניים, אבל גם שחקנים טובים. השנה החלטנו לא לבוא נעולים אלא לראות את הקבוצות משחקות ורק אז לסמן את הנבחרת שנראית לנו הכי טובה, הכי חזקה ובעלת ההרכב המשכנע ביותר". מירב נושמת ושואלת את הבן גל בעד מי הוא. גל לא חושב הרבה ומשיב: "בעד בלגיה כי זו נבחרת עם הרבה שחקנים צעירים וטובים שהעלו. בתור עתודה הייתי רוצה שהצעירים יוכיחו שהם יכולים".

מה החברות חושבות על השיגעון הזה?
מירב צוחקת: "הן כבר משוכנעות שאני משוגעת כי אני חיה את הכדורגל ביום יום ולא רק במונדיאל- כל היום מסרונים ועידכונים חמים מהשטח".

למה נשים וכדורגל לא הולכים בדרך כלל ביחד?
"אני חושבת שזה בעיקר בגלל הסטיגמה שכדורגל זה משחק של 'פארשים' וזה בכלל לא נכון. אני בטוחה שאם הסטיגמה של הכדורגל הייתה כמו של הכדורסל- שזה משחק מחשבה של אינטליגנטים, זה היה נראה אחרת ונשים היו מגלות יותר עניין. בפועל הסטיגמה הזו מוטעית ביסודה. כיום שחקני הכדורגל אינטליגנטים לא פחות משחקני הכדורסל, המשחק הפך טאקטי מאוד ומצריך מחשבה ולראייה כל יוצאי האקדמיות של הקבוצות השונות מוקפדים מאוד בענייני הלימודים. המשמעת והחינוך חשובים היו מאוד לא פחות מהכדורגל עצמו באקדמיות שמגדלות למעשה את דור העתיד".

מה בתוכנית הכיבודים?
"פיצוחים זה חובה תמיד- גרעינים שחורים, גרעיני אבטיח, קשיו ושתייה, לפעמים מזמינים פיצות, חגיגה לעיניים ולפה. לפעמים רואים משחקים עם חברים, עם הורים של חברים, הדלת תמיד פתוחה כשאנחנו רואים משחקים ולא רק מונדיאל. כדורגל זה סוג של התמכרות".
מה המסר שלך לנשים ערב שריקת הפתיחה?
"להבין את הגברים שאוהבים לצפות בכדורגל. אם מישהי לא אוהבת לצפות במשחק, שתעזוב את הגבר בשקט, מה רע ביום חופש? וחוצמזה לא יקרה כלום אם גם נשים ינסו לראות את המשחק, אולי הן יאהבו".

סוגרת מעגלתמונת כתבה


אורלי אילת, סוכנת נסיעות ואמא לתאומים בני 13 חיה את הכדורגל מאז שהיא זוכרת את עצמה. כמי שגדלה לאמא חיפאית, שהייתה חזק ב'חיידק' ששמו מכבי חיפה, לגדול בבית בו אמא היא אוהדת כדורגל אף פעם לא נראה לה חריג. היא גדלה בחיפה על 'שירים ושערים' ברדיו, תוצאות משחקים ומשפחה חיפאית שאהדה מכל הלב והנשמה את הקבוצה המקומית, אלא שלא הועילו לאורלי כל הניסיונות להעביר את האהדה הזו בתורשה לתאומים, שספגו דווקא מאביהם גיל את האהבה להפועל תל אביב. "לא אני ולא אמא שלי ז"ל", היא אומרת בחיוך, "הצלחנו להפוך אותם לירוקים. למרות שהם גדלו אצלי, הם ספגו מאביהם- הגרוש שלי את האהדה". עד כדי כך היא 'חולה' על כדורגל ולא רק בימי המונדיאל שבפורים, איך לא, היא התחפשה לאוהדת של ברצלונה.
עבור אורלי שמתכננת לצפות במשחקי המונדיאל יחד עם בנה מתן, שוער קבוצת ילדים ב' באגודת הכדורגל המקומית, זו תהייה סגירת מעגל, שכן לפני 12 שנים בדיוק, לפני שלושה מונדיאלים היא עשתה את זה ביחד עם אביו.

תראי את כל המשחקים? אני מתעניינת ואורלי דואגת להישאר עם שתי רגליים על הקרקע ומזכירה שעם כל הכבוד, לפחות בתחילת הדרך יש משחקים פחות מעניינים, כאלו שישודרו בשעות הלילה המאוחרות. "אני מניחה שכשזה יגיע לעשירייה האחרונה לא אפספס שום משחק גם אם זה אומר שמתן שמן הסתם לא יוותר על משחקים, יעיר אותי באמצע הלילה.

עד כמה את שמחה שהוא בחר לשחק כדורגל?
"מן הסתם אני שמחה מאוד, אלא שדווקא לי קורה שאם אני רואה אותו סופג שער במהלך משחק או חלילה וחס נפצע אני מיד מתחילה לבכות, לכן החלטתי שעדיף שלא אראה אותו משחק. בחיים לא חשבתי שארגיש ככה".

מה בתפריט המונדיאל?
"אבטיח, גבינה מלוחה, פופקורן, חתיכים, אין חוכמות, אני מעדיפה לראות משחק כדורגל מאשר לעשות שופינג".

מה בחורים חושבים על זה?
"כשהייתי נשואה שנינו היינו בקטע. היום אני משתדלת שלא לדבר על זה יותר מדי. הגברים נחלקים לשניים- אלו שאוהבים את הרעיון, ואלו שמיד מתחילים לשאול אותך שאלות בקיאות כדי להביך".

את מי את אוהדת הפעם?
"אני את ארגנטינה ומתן את ספרד".

מי תנצח?
"אנחנו מהמרים דווקא על ברזיל".

למה נשים לא מתחברות לכדורגל ודווקא כן לכדורסל?
,זו שאלה טובה. אולי בגלל שבכדורסל יש יותר עניין ואקשן, הרבה סלים ונקודות ובכדורגל צריך הרבה סבלנות לראות משחקים שלעיתים מסתיימים גם בתוצאה 0:0. חוצמזה ישנה כמובן הסטיגמה, שכדורסל זה ספורט יותר אינטילגנטי, וזה ממש לא נכון. אני מאוד אוהבת כדורסל, אוהדת את הפועל פתאל אילת ואת מכבי תל אביב ולא פספסתי שום משחק של הקבוצות, אבל עם כל הכבוד ויש כבוד, כדורגל זה כדורגל".


חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש