פרסומת
דלג

רשות המסים ניצחה: לעגלות לא היה דם טהור

מאת: עומר כרמון ● 13/6/2014 22:38 ● ערב ערב 2658
אחת מיבואניות העגלים הגדולות מאוסטרליה לנמל אילת, לא תקבל חזרה את דמי המכס ששילמה על יבוא 600 עגלות לרבייה. רשות המסים טענה כי העגלות אינן גזעיות ולכן אינן זכאיות לפטור ממכס: "לבעל חיים גזעי (בעל דם טהור), יש שושלת של הורים 'טהורי גזע' הרשומים בעץ ייחוס ויש להם תעודות המוכיחות את טוהר דם הוריהם, דורות רבים לאחור"
רשות המסים ניצחה: לעגלות לא היה דם טהור

בית המשפט הכריע השבוע בעתירתה של אחת מיבואניות העגלים הגדולות בארץ, 'קונוז סנטר', נגד רשות המסים. 'קונוז סנטר' דרשה לקבל חזרה 200 אלף שקלים, אותם נדרשה לשלם למכס על יבוא של 600 עגלות שהגיעו בשנת 2008 לנמל אילת מאוסטרליה על סיפון הספינה 'באדר 3'. החברה הצהירה עם הגעת העגלים, כי מדובר בעגלות גזעיות לרבייה ולכן הן זכאיות לפטור ממכס. שלוש שנים לאחר מכן, בשנת 2011, ערכה רשות המסים ביקורת, ומצאה כי לא הגיע לחברה הפטור, מכיוון שלא מדובר בעגלות גזעיות. "לבעל חיים גזעי (בעל דם טהור), יש שושלת של הורים 'טהורי גזע' הרשומים בעץ ייחוס ויש להם תעודות המוכיחות את טוהר דם הוריהם, דורות רבים לאחור", הסבירה רשות המסים. "לאור הדרישות הראייתיות הגבוהות מבעל חיים גזעי, מקובל לייבא מספר נמוך יחסית של בעלי חיים גזעיים. יבוא עדר הכולל 600 פריטים, לאור מספר הפרטים הרב, מלמד גם הוא על היעדר הגזעיות של ההורים".

"היינו מתמחרים אחרת"


'קונוז סנטר' הסבירה כי אין באפשרותה להוכיח את גזעיות העגלות, שלוש שנים לאחר שהועמסו על אוניית בקר באוסטרליה. "לא סביר ולא הגיוני להכשיל את התובעת לאחר שלוש שנים בצורה מוזרה כזאת", היא טענה. "העגלות יובאו ממגדלים שונים באוסטרליה וכשחלף הזמן, אין בידינו לאתר את המגדלים האלה ולבקש מהן תעודות שיעידו על גזעיותן של העגלות. העגלות נמכרו ללקוחות לפי המחיר שהיה ידוע אז. היבואנים נוהגים 'לגלגל' את המכס על לקוחותיהם. אילו נדרשה, הדרישה המוזרה של המכס בזמן אמת, כי אז היינו מתמחרים אחרת את העגלות".

שופט בית משפט השלום בבאר שבע, ישעיהו טישלר, דחה את טענותיה של 'קונוז סנטר' וחייבה להשיב לרשות המסים הוצאות משפט בסך 10,000 שקלים: "סמכותו החוקית של המכס לדרוש מסמכים חמש שנים לאחור", הוא קבע.

מחיר הסטייקים שוחק את מעמד הביניים?


מול ביתו של שר האוצר, יאיר לפיד, התקיימה השבוע הפגנה נגד החלטתו לבטל את מכסי יבוא עגלים מאוסטרליה לישראל. במשרד האוצר טוענים כי ההחלטה תביא להוזלת מחירי הבשר, מכיוון שהיבואנים נוהגים 'לגלגל' את המכס על לקוחותיהם (כפי שטענה בעתירתה חברת 'קונוז סנטר'). עוד טוענים במשרד האוצר, כי ביטול המכס יביא להפסקת תופעות מכוערות של הרעבת עגלים על האוניות. כזכור, בשנת 1999, הונהגה בישראל רפורמה מקיפה בגידול וביבוא של בשר בקר, ובמסגרתה הוחלט לעודד יבוא של עגלים שמשקלם קטן ולפטמם בישראל. עידוד היבוא נעשה בהתבסס על חישוב משקל ממוצע של העגלים המיובאים, כאשר לגבי עגלים שמשקלם נמוך ממשקל שנקבע, חל פטור ממכס.

המוחים נגד החלטתו של לפיד, טוענים כי ביטול מכסי יבוא העגלים הוא מתנה של 285 מיליון שקל לתאגידי בשר ולא ב'הורדת יוקר המחיה'. "ממתי מחיר הסטייקים, זה מה ששוחק את מעמד הביניים?", הם שואלים וקובעים: "מדובר בפוליטיקה של לוביסטים של חברות ענק".

חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש