פרסומת
דלג

כתום עולה

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● 24/7/2014 09:07 ● ערב ערב 2664
מה הקשר בין שחייה לכינור? את זה כדאי לכם לשאול את מורגן קולי. רק בת 11 וכבר נחשבת לכח העולה בנבחרת השחייה של אילת. צעירה, ג'ינג'ית נמרצת שבימים אלו ממש משתתפת בארבעה מקצים באליפות ישראל בשחייה. תרשמו לפניכם את השם- היא עוד תגיע רחוק
כתום עולה

אחרי יוליה בנך ואניה גרום, מסתמנת מורגן קולי כדבר הבא של נבחרת השחייה האילתית באגף הבריכה העירונית. לאחר שנים בהן היא זוכה במדליות, באליפות הנגב המסורתית שהתקיימה לאחרונה, קטפה קולי מדליות זהב בכל אחד משלושת המקצים בהם השתתפה (50 מ' פרפר, גב וחופשי). אם לא די בזה, הרי שבימים אלו ממש, מייצגת קולי את אילת באליפות ישראל בשחייה לגילאים צעירים, לא פחות ולא יותר מבארבעה גמרים שונים, זאת לאחר שעמדה בקריטריונים הנדרשים. אין פלא איפוא שמאמן השחייה של הנבחרת, סרגיי גרום, בהחלט רואה בקולי את התקווה האילתית הבאה.

ג'ינג'ית זה לא רק צבע


ועכשיו קחו ילדה עם פוטנציאל מצוין, רצון ואהבה לשחייה, תוסיפו לזה שיער ג'ינג'י על כל תכונות האופי הנדרשות, קור רוח הנדרש לספורטאים תחרותיים והרי לכם מורגן קולי בכל הדרה.
היא בת 11, אוטוטו עולה לכתה ו' בבית הספר 'יעלים'. בת להורים מבלגיה שעשו עלייה לארץ לפני למעלה מ – 30 שנה, ולמרות כל השנים האלו, הם מדברים בבית צרפתית, נהנים ממבטא שמעיד על מקורות אחרים. אולי זה בגלל שבמשך שנים ההורים שלה שוחים להנאתם במפרץ, אולי זה בגלל שגם במהלך ההיריון עם מורגן אמא שלה לא הפסיקה לשחות, ואולי זה בגלל שכבר בגיל ארבעה חודשים מורגן הכירה מקרוב את ה'בייבי סווים' (שחיית התינוקות) והייתה כמו דג קטן במים, כך או כך, אין עוררין על כך שהיום מורגן בהחלט יודעת לשחות.
בגיל חמש אחרי שכילדה קטנה החסירה אצל הרוחצים בים פעימה כשראו אותה שוחה להנאתה בלי מצופים במים, החליטו הוריה לרשום אותה לחוג לשיפור סגנון השחייה. כאן קלט אותה מיד דימה המאמן ובסיום הקורס כבר היה ברור שמורגן לא הולכת לשום מקום אלא מתחילה את דרכה בנבחרת השחייה האילתית תחת ידיו האמונות של המאמן סרגיי גרום. ומכאן כל השאר היסטוריה.
מורגן היא טום בוי אמיתית, טובה בכל פעילות ספורטיבית שהיא עוסקת בה. היא רצה מצוין, מה שגרם למורה שלה לספורט לרשום אותה כבר כשהייתה בת שבע לתחרות ריצות שדה שאמנם מיועדת לילדים מכתה ד' ומעלה, אבל מורגן לא הייתה פחות טובה מהם וסיימה את המרוץ במקום השביעי. השנה אגב היא סיימה את המרוץ במקום השני והמצוין. מורגן טובה גם בכדורגל, נו, איך לא, ומשחקת בכיף עם הבנים, היא עושה כפיפות מרפקים ומתח, משייטת לה בחוג אופטימיסט במרכז הימי ואם לא די באלו, עכשיו היא מאוד רוצה להתחיל חוג קרב מגע, אתם יודעים, כדי שחלילה לא ייחסר לה קצת אקשן בחיים בנוסף לחמישה אימוני שחייה בשבוע. אה כן, ושלא נשכח, עד השנה שעברה מורגן ניגנה על חצוצרה וגם על כינור. השנה, כדי שיהיה לה קצת זמן לקרב מגע, היא נפרדת מהחצוצרה, אבל לא מוותרת על הכינור. ואם לא ציינו, אז כדאי רק שתדעו שלמרות כל העיסוקים האלו שלה, היא תלמידה טובה שלא מחסירה שיעורי בית ויש לה גם לא מעט זמן לבלות בכיף עם החברות הטובות. ג'ינג'ית כבר אמרנו?

תמונת כתבה


פרפריסטית


מורגן בת יחידה לזוג הוריה. יש לה עוד שלוש אחיות גדולות מצד האבא, שחיות בבלגיה, אבל כאן, באילת, היא האחת והיחידה וזוכה אגב כך ללא מעט פינוקים בבית. יש לה תשעה חתולים והיא בהחלט חולמת רחוק בכל הקשור לשחייה. מעריצה גדולה של השחיינית הצרפתייה לור מנו דו, השחיין הישראלי גיא ברנע וכן, גם של יוליה בנך האילתית שלנו שעושה חיל במכללה בארצות הברית.
"אני תחרותית", היא מודה השבוע ומציינת, שלכל תחרות שהיא יוצאת היא מכוונת גבוה. "ובכלל להשתייך לנבחרת שחייה זה כיף. גם בגלל שיש תחרויות, גם בגלל האימונים שהם אולי לא קלים, אבל למי שאוהב את זה כיף, וגם בגלל שהפכנו כבר חברי הנבחרת לחברים גם מחוץ לאימונים. וחוץ מזה, העובדה שאני רואה סביבי צעירים אילתים שמצליחים בשחייה, גורם לי להבין שגם אני יכולה וגורם לי לרצות להגיע לשם".
בימי הקיץ והחופש הגדול, כשכל החברים שלה ישנים טוב בבוקר, מורגן לא מתעצלת ומתעוררת חמש פעמים בשבוע בשעה שש ורבע בבוקר לטובת אימוני שחייה שמתחילים כבר בשעה שבע. אחרי אימון אינטנסיבי ולא קל, היא מתחילה את היום עם הרבה מרץ, משהו שבלאו הכי לא חסר לה.
אני מנסה לחפור בשושלת היוחסין של מורגן יחד עם אמה אריאן בחיפוש אחר שחיין או שחיינית מצטיינים במשפחה, אבל אנחנו לא מוצאים, למעט ההורים שלה ששוחים להנאתם. גם החיפוש אחר ג'ינג'ים במשפחה מעלה חרס, שכן מלבד מורן, כולם שם בלונדינים. "זו תקלה חיובית בגנים", צוחקת האם שמעידה על מורגן שהיא "ילדה מקסימה. היא הילדה הכי טובה בעולם. אני בקושי רואה אותה עם כל העיסוקים שיש לה ואני הכי שמחה שאין לה כמעט זמן לשבת מול הטלוויזיה והמחשב בבית", היא אומרת. "חוץ מזה שגם אם היה לה זמן לזה, מן הסתם לא הייתה לה סבלנות"...היא צוחקת.

אני שואלת את מורגן על הקשר בין שחייה, אנרגיות ולימוד כינור, והיא מודה שאין לה מושג איך זה מתקשר אבל היא אוהבת מאוד לנגן וגם מופיעה בקונצרטים. לאמא אריאן יש תזה שאומרת שדווקא הרוגע הזה בנגינה על כינור מאזן את הג'ינג'ית שלה. "יש לה מורה נהדר בשם אנטולי ואין ספק שהיא עם כל האקשן שלה, ביום יום חייבת את זה כדי להרגע".

איזה מסגנונות השחייה את הכי אוהבת?
"אני פרפרי סטית". היא עונה לי בבטחה, וזה למרות שבכל שאר הסגנונות היא רושמת לעצמה הישגים.

עד כמה את מתרגשת בתחרויות?
"קצת. אני לא מאלו שמאבדות את הראש בתחרויות בגלל התרגשות", היא אומרת ואמה מוסיפה, "אני זו שמתרגשת מאוד בתחרויות שלה". כן, אמה נוסעת איתה לכל התחרויות הגדולות והחשובות כמו אליפות הארץ הנוכחית. כשתסיים את התחרות, תיסע מורגן עם משפחתה לחופשה בבלגיה ובצרפת קצת לנקות את הראש ולצבור כוחות חדשים.
והחברים, מפרגנים? אני שואלת, ולמורגן אין תלונות. "כולם מפרגנים, כולל המחנכת שמציינת בכל פעם את ההישגים שלי וגם המנהלת שמדברת על זה מול כל הילדים בבית הספר". אגב, בתחרות לסיום פרויקט 'בית הספר השוחה', שהתקיימה לאחרונה בבריכה העירונית בין תלמידי כתות ה' מכל בתי הספר היסודיים בעיר, הייתה זו מורגן קולי שלנו, שסייעה לבית ספרה 'יעלים' לקטוף את המקום הראשון כללי תודות להישגיה. ומה חשבתם לא יזכרו לה את זה לחיוב בבית הספר?

לאן את מכוונת? אני שואלת את הצעירה שנדמה כי כבר יודעת בדיוק את מסלול חייה. "בשלב הראשון החלום שלי הוא להגיע לפנימיית המחוננים ב'וינגייט' וכבר יש דיבורים בכיוון", היא מגלה, "ואז כמובן- לאולימפיאדה. מי ששואף גם מגיע". ואז שזה יקרה, באולימפיאדה הקרובה בברזיל, היא תסע לראות מקרוב את תחרויות השחייה בבריכה, זו בדיוק המתנה שביקשה מהוריה לבת המצווה.
כוכבת עולה כבר אמרנו?

חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש