פרסומת
דלג

הדבר עצמך לקיץ

מאת: מערכת ערב ערב ● 24/7/2014 09:28 ● ערב ערב 2664
מאת: אורית ברוד / אם לא די בטמפרטורות המאיימות לטגן אותנו חיים, דווקא עם בוא הקיץ, יוצאים מכל חור שלל 'חברים' שהיינו מעדיפים שלא לפגוש. נמלים, יתושים, זבובים, ג'וקים ושאר בעלי מחושים. אורית ברוד יצאה לשיחה נוקבת עם ניצני עמיהוד, מדביר דור שני, ולמדה פרק או שניים בהלכות הטורדניים האלו. המדריך המלא לגועל
הדבר עצמך לקיץ

אם תהיתם מי ישרוד את הפצצה הגרעינית, כדאי שתרשמו לפניכם שאלו מן הסתם לא נהייה אנחנו, אלא דווקא שלל בעלי החיים אותם אנחנו אוהבים לשנוא. או במילים אחרות- ג'וקים ושאר בעלי המחוש. נו ואיך לא. דווקא בימים האלו, כשטמפרטורות החום מטפסות מעלה מעלה ונדמה כי קשה לשרוד בחוץ, דווקא עכשיו הופך ביתנו מוקד עלייה לרגל של שלל בעלי הכנף הקטנים, הדוחים והלא צבעוניים בעליל.
למה זה מגיע לנו? לא די בחום הזה? אני שואלת את ניצני עמיהוד, הבן של ניצני המדביר המיתולוגי, שנכנס לנעלי אבא וממשיך במלאכת הקודש של הדברת הטורדניים. בזה אחר זה אני זורקת לו שם מטריד ומקבלת ממנו פרטים ומידע חיוניים כל כך בימי הקיץ.

מה יהיה עם היתושים? אני תוהה. עד שסוף סוף אפשר לשבת בלילה על אבטיח צונן בחצר צריך להיעקץ?
"אחרי בדיקות קפדניות של עיריית אילת לנסות ולהבין מאיפה לעזאזל מגיעות אלינו כמויות מטורפות של יתושים, הבינו שהם פשוט מגיעים אלינו מירדן השכנה", הוא מסביר כמי שמשמש גם כמדביר של עיריית אילת.
"בירדן יש תעלות מים עומדים ומליחים, מקום בו היתושים אוהבים להתרבות. לפני כחודשיים, עשתה עיריית אילת בדיקה במעבר גבול 'בגין' ונמצאו שם כמויות אדירות של יתושים".

אז למה בכל זאת הם מגיעים לאילת?
"גברת יתושה צריכה להתרבות", מזכיר ניצני, "אצלנו לא קיימים מים עומדים, ומכיוון שבירדן לא מטפלים כמו שצריך ולא קוטלים את זחלי היתושים, אנחנו חוטפים את המכה".

חוקי הטבע זה יפה, אבל מה אנחנו אמורים לעשות נגד זה?
"רשתות בבית", קובע ניצני חד משמעית, "על כל חומרי ההדברה הביתיים, כמו 'קיי 300', שיש בהם כל כך הרבה חומרים רעילים וחזקים, אני לא ממליץ..".

הידעתם?


היתושים בעיקר אוכלים צוף. אצל רוב מיני היתושים הנקבות מוצצות דם מבעלי חיים אחרים כדי להשיג את החלבונים ליצירת ביציה. היות שמזונות היתוש דלים בחלבון, לנקבות יש חוש ריח מפותח. הן רגישות בעיקר לפחמן דו חמצני המתנדף בתהליך הנשימה ולחומרים הנמצאים בזיעה. יתושים מסוגלים לזהות חום, ובכך מוצאים בעלי חיים בעלי דם חם.

ונעבור למטרד הבא- מה הקטע של הזבובים?
"זבוב הבית הקטן מגיע בעיקר מהפרות והעגלים ששכנו בסמוך אלינו, בקיבוץ אילות, או ממשלוחי הבקר שעוצרים בנמל אילת. גם במקרה הזה יש לשכנה עקבה חלק בעניין- גם לנמל ירדן בעקבה מגיעות אוניות בקר ושוב, לא מטפלים בזה כפי שצריך. במקום שיש רפתות ואורוות סוסים, שם נמצאים הזבובים".

מה עושים?
"מבחינת עיריית אילת, ידיה כבולות. אין לה דרך לטפל, מי שצריך לטפל היא המועצה האזורית חבל אילות. כיום העירייה מתעקשת מול המועצה על העברת הקרנטינה (תחנת ההסגר של המועצה) צפונה יותר. אולי אז נקטין את בעיית הזבובים בעיר".

הידעתם?


נקבת הזבוב עשויה להטיל במהלך חייה 1,000–1,500 ביצים. הזבובים עלולים להעביר מחלות באמצעות העברת הפרשותיהם למזנונינו.
הזבובים מעבירים תולעים ופתוגניים שהם נושאים על גופם, בעיקר ברגליהם, בחדקם ובמעיהם. בין יתר המחלות המועברות דרך מגע הזבובים, הקאותיהם וצואתם נמנות מחלות מעיים כמו טיפוס, שיתוק ילדים, שחפת ומחלות עיניים. במקומות רבים, הימצאות של זיהומי מעיים ותחלואה אינרטית קשורות לשפע של זבובים.
אם לא די באלו, הרי שבקיץ באה העדנה גם לתיקנים. "באילת יש לנו שני סוגי תיקנים הידועים בשמם הדוחה- ג'וקים", מפרט ניצני, "יש את הג'וק האמריקאי- ג'וק שחי בביובים, בדרך כלל לא בבתים, למעט בתי קרקע. כדי להימנע מביקורים של זה, אחת לשנה יש לטפל במערכת הביוב. הזן השני הם הג'וקים הגרמניים, שהם ממש אוהבים לכלוך. גודלו המקסימלי של הג'וק כ- 2.5 ס"מ, והם מאוד אוהבים את הקרטונים של הסופר...אז כשאתם עושים קניות ומביאים הביתה בקרטונים, קחו בחשבון שכאן יכולים להגיע גם הג'וקים הגרמניים...".

הידעתם?


בזמן שפצצת האטום ירדה על הירושימה, היחידים ששרדו היו התיקנים. אלו נחשבים לשורדים החזקים ביותר בטבע, ויודעים בדיוק היכן לחפש מזון. התיקנים באים אלינו מבורות הביוב ומשאר מקורות לא סטריליים, ומביאים איתם מפגעים בריאותיים, לכן חשוב מאוד להשמיד אותם ככל האפשר.

עשו זאת בעצמכם- ככה תבריחו תיקנים מהבית:


שימו מעט חומץ הדרים במים לשטיפת רצפות, חומץ הדרים ידוע כעושה פלאים בכל הקשור להרחקת ג'וקים מהבית.
ואם נואשתם, פשוט תזמינו מדביר.

לך אל הנמלה עצל


מי לא מכיר את המשל על הנמלה והצרצר? מסתבר שבמשל כמו במשל התוכן אמיתי לגמרי.
"עם בוא האביב, ובמשך הקיץ", מזכיר לי ניצני נשכחות, "יצאה הנמלה החרוצה מדי יום ביומו מביתה. היא עמלה, טרחה ואגרה מזון לימי החורף הסגריריים, בשעה שהצרצר העצל בילה את הימים בשירה וריקודים....זאת הסיבה שאנחנו נתקלים בנמלים בתקופה זאת", הוא מסביר בחיוך.
"הנמלים הם בעיה קשה לטיפול, מכיוון שהקינים שלהן נמצאים מתחת לאדמה. הן חופרות מתחת למרצפות, מתחת לפאנלים ומטפסות על הקירות, הדברה ביתית לא ממש עוזרת להן. החומרים לא מספיק חזקים, לכן הפתרון הוא הדברה מקצועית, אנחנו משנים את המינון למינון גבוה וחזק יותר, ואז ממש אין להן ברירה אלא למות ובגדול...יש בחומרי ההדברה חומרים שהנמלים אוהבות, הן לוקחות אותו לקינים שלהן וככה ההשמדה הופכת להמונית וקטלנית", הוא מסביר.

הידעתם?


קיימים למעלה מ-12,000 מיני נמלים בעולם.
מדובר ביצורים חברתיים (בעיני המתבונן..) החיים בקהילות, שמתיישבות בקינים עם היררכיה מאורגנת, לא מדובר פה בדמוקרטיה.
בראש הקהילה עומדת המלכה והנמלים הפועלות עמלות סביבה ממש כיאה למלכה.

עשו זאת בעצמכם:


להרחקת הנמלים מהארונות (בינינו, זה המקום שהן הכי מפריעות בו), נסו לטפטף מספר טיפות של תמצית שמן מנטה, רוזמרין או לבנדר, גם בסמוך לקן הנמלים עצמו. קיימת כיום גם מערכת הדברה אלקטרונית, המשבשת את מערכת הניווט של הנמלים וגורמת להן לנטוש את הבית.
אם גם זה לא עוזר, מדביר מקצועי יעשה לכם את העבודה.
כאילו שלא די לנו עם המצאי המקומי, לאחרונה התגלה בסביבות אילת זן חדש של דבורת דבש ננסית.
"זהו מין פולש של דבורת דבש", מסביר ניצני, "דבורת הדבש הננסית היא לא תוקפנית, גודלה כמחצית מדבורת הדבש שאנחנו מכירים. היא בונה חלות קטנות חיצוניות על גבי שיחים ועצים ומקורה במזרח אסיה, אך לאחרונה הגיע הזן הזה הגיעה גם לירדן ולדרום ישראל. האורחות הלא קרואות התפשטו בכל האזור ובשל כך נוצר החשש שיתחרו עם דבורות הדבש המקומיות ויפגעו אגב כך בענף המכוורות".
מה צריך לעשות כדי לא לגלות ביום בהיר אחד שחבורה כזו מיקמה חלה על אדן החלון? (זה קורה בהחלט).
"מומלץ להשקות מוקדם בבוקר או בשעות הערב. הן אוהבות מים, אוויר מתחלף וצל. אם נתקלתם בקנים של דבורים, אל תתעסקו איתם, פשוט הזמינו מדביר", מייעץ ניצני.

הידעתם?


דבורים נפוצות בכל העולם, ויש בהן אלפי מינים. הן מביאות תועלת רבה לצמחים. לדבורים תפקיד חשוב בהפריית פרחיהם של צמחים ועצים, משום שהן מעבירות אבקה מפרח לפרח.
הדבורה משולה לבעל חיים עם אורח חיים חכם מאוד ויש שטוענים כי הדבורים מכירות את חוקי המתמטיקה בחישוב בניית התאים בכוורת.
בעולם מעריכים קיימים 20 אלף זני דבורים, רק 8 מהזנים האלו מייצרים דבש. מבין יצרני הדבש רק הדבורה התרבותית, הכוללת 20 תת זנים, מנוצלת על ידי האדם להפקת הדבש.

ומהמעופפים נעבור לכאלו שלא, ואם תשאלו אותי, הם ראויים בהחלט לתואר- 'הדוחים ביותר'- עכברים וחולדות.

"המכרסמים באילת היא תופעה ממוגרת"- מסביר ניצני, "עיריית אילת מטפלת בקפידה וברצינות גמורה בנושא המכרסמים, הם מטפלים ומפזרים רעלים בבורות הביוב, כל קריאה של תושב אילת נענית במיידית ומטופלת בבורות ביוב המשותפים, כשבור הביוב נמצא בשטח הבית או החצר, על התושב להזמין מדביר באופן פרטי ולטפל מיד. ברגע ששמים רעל עכברים בבורות הביוב, הם עולים למעלה למות, ולא נותר אלא לאסוף את הגופות", אומר ניצני. "בחודשים האחרונים, ירדו פלאים קריאות התושבים באילת, בזכות העובדה שהעירייה מטפלת ומשקיעה המון כסף ומשאבים לטיפול במכרסמים".
איך מטפלים הכי טוב?
"יש מגוון מלכודות עכברים יעילות, אך מניסיוני האישי הכואב והמגעיל, אין מנוס מללכת על ה'פתרון הסופי'- רעל עכברים, שמשמיד אותם סופית (לפחות עד הקיץ הבא). אמנם ניתקל בגופות פזורות על הדשא, אבל זה שווה את איכות החיים המשופרת. כמובן שחשוב לא לעשות לבד, אלא להזמין איש מקצוע מוסמך, משום שחומרי ההדברה חריפים במיוחד. אם יש בבית ילדים, חשוב להיזהר על אחת כמה וכמה".

הידעתם?


לחולדה רמת תבונה גבוהה מאוד יחסית למכרסמים אחרים.
החולדות הן בעלות חוש ריח מפותח ושמיעה מפותחת. הן ידועות בכושר הישרדות יוצא דופן. נמצאה למשל חולדה שחיה בטמפרטורה של מינוס 30 מעלות. ישנן גם חולדות, שמטפסות על אניות בנמל בעזרת החבלים, הקושרים אותן לרציף. גם הקשרים החברתיים של החולדות ואינטליגנציה שלהן מסייעים בשרידותן – חולדות מסוגלות למצוא את דרכן במבוך ולקשר בין אירועים כמו אכילת מזון מורעל ומוות חבריהן.

תמונת כתבה


ואי אפשר לסיים את הכתבה בלי להזכיר את מקרה ההרעלה הקשה בירושלים לפני מספר חודשים. עד כמה אנשים מבקשים ממדביר שמגיע אליהם הביתה תעודה, רישיון או משהו? אני מבקשת להבין.
"במשך כל שנותיי במקצוע, אף פעם לא שאלו אותי אם יש לי רישיון מדביר", מודה ניצני, "כיום יש הרבה אנשים שעוסקים במקצוע ללא רישיון מוסמך של מדביר.
חובה לבקש מהמדביר את הרישיון ואת מספר הרישיון שמאפשר לו לעבוד גם עם מכרסמים וגם עם מזיקים. חומרי ההדברה מסוכנים מאוד, לכן חשוב מאוד לבחור בעל מקצוע עם תעודת הסמכה ממשרד להגנת הסביבה. כמו כן מדביר מקצועי אמור לתת לכם תעודת אחריות על העבודה אותה הוא מבצע. אל תיקחו סיכונים מיותרים".

חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש